Otěhotnění ve výpovědní době. Můžu výpověď stáhnout?

pepibubu
18. zář 2007

Ahojky, mám dotaz. Dnes jdu na pohovor, a pokud mne to zaujme, velmi ráda bych tam nastoupila. Počítám samozřejmě se 2měs výpovědní dobou, a tak mě napadlo, co by se stalo, kdybych otěhotněla ve výpovědní době? Mohla bych v tu dobu výpověď stáhnout? A musel by to souč. zaměstnavatel akceptovat?

Díky za rady

sisstin
18. zář 2007

pepibubu: myslíš v tříměsíční zkušební době? To tě nezachrání těhu 😉 mě vyhodili i po uplynutí doby určité ve 26tt 😉 a kor ve zkušebce.. 😉 😒

pepibubu
autor
18. zář 2007

ne, myslím v době od podání výpovědi do ukončení prac. poměru... Příklad: Výpověď podám k 1.10., volná bych byla 1.12. a já bych otěhotněla třeba 15.11.

sisstin
18. zář 2007

pepibubu: jo táááák 😉 už to chápu 😉 no..záleží na zaměstnavateli, jak by byl ochotný...někomu tu výpověď vezmou zpět 😉 ale to těhu tam zas podle mě moc nehraje roli 😕 i když zas bys byla v ochranné lhůtě..tak tohle fakt nevim 😕 počkáme, co napíšou jiný holky 😕

luccii
18. zář 2007

moje kamaradka otehotnela v tzv. ochranne lhute po podani vypovedi - myslim, ze je dlouha 40 dni - pokud v teto dobe zena otehotni, tak ji plati materskou byv. zamestnavatel... ale ta kamaradka nemela vypovedni dobu - dohodla se na okamzitem odchodu

pepibubu
autor
18. zář 2007

aha.... Luccii, díky, uvidíme co napíšou další, ale nevypadá to tak beznadějně jak jsem původně myslela 🙂

len
18. zář 2007

Pepi, já si nejsem jistá, jestli není rozdíl mezi tím, jestli výpověď podáš ty nebo oni... Pokud by to bylo z jejich strany, tak je to jasný, tam je ta ochranná lhůta, ale pokud se k tomu rozhodneš z vlastní vůle... Fakt nevím, logické by mi přišlo, že žádnou povinnost nemají, ale zákony jsou občas hodně nelogické 😉
A pak taky - povinnost platit nemocenskou nebo mateřskou, budiž, ale povinnost vzít tě zpátky? 😕

pepibubu
autor
18. zář 2007

no uvidíme, chystám se teď na pohovor, nebylo to že bych usilovně hledala, oslovili mě sami, že jsem tam před nějakou dobou poslala cvčko, a jestli mám ještě zájem, no tak jsem si nechala vylíčit o co by šlo a celkem mě to zaujalo, tak se jdu informovat 🙂

Myslela jsem jestli některá z vás tuhle zkušenost už nemá, že byste mi řekly jak to bylo u vás 🙂

venuss
18. zář 2007

Pepi,já přesně vím,jak to je.Pokud otěhotníš ve výpovědní lhůtě,tak nevadí,ale musíš jít na neschopenku a těhu myslím nemusí sedět doma na prdeli. a pokud budeš celých 8 měsíců na neschopence,tak celých těch 8 měsíců tě musí zaměstnavatel furt platit. a potom vlastně v tom 9. měsící těhu už dostaneš mateřskou.Po výpovědní lhůtě, máš 6 týdnů ochranou lhůtu.pokud bys i v této době otěhotněla a šla bys na neschopenku,tak ti ji musí zaměstnavatel platit.vyznám se v zákoníku práce,tak proto to vím a ke všemu se to stalo i mé sestřenici. 😉 tak přeju hodně štěstí.

pepibubu
autor
18. zář 2007

Venuss, moc díky 🙂

len
18. zář 2007

No a pak mít dobrýho gynekologa, který tě nechá na neschopence, i když k tomu nebude mít nějaký závažný důvod 😉

ivik81
18. zář 2007

Ahoj Pepi, ale pozor, kdy dáš výpověď - musíš ji dát před začátkem měsíce, pokud ji dáš 1.10, volná budeš až 1.1. (říjen se počítat nebude, až listopad + prosinec). Trochu mimo Tvůj dotaz, ale abys něco nespletla 😉

mobina
18. zář 2007

Pepi pokud už budeš ve výpovědní lhůtě, tak se to stáhnout určitě nedá, ale přes zaměstnavatele pak můžeš uplatňovat nemocenskou, pokud ti jí gynekolog dá.
Já dostala výpověď dohodou ke konci měsíce a samo, že jsem otěhotněla. Po skončení výpovědi jsi 42 v ochrané lhůtě, kdy právě tu nemocenskou můžeš uplatňovat na nich a ne na pracáku.

luccii
19. zář 2007

len: je to jedno - ta moje kamaradka odesla sama (ikdyz vlastne ji k tomu donutili)

luccii
19. zář 2007

venuss ma uplnou pravdu - zapada to do pripadu me kamaradky - ona sla na rizikova, takze to je nemocenska, co ji byv.zamestnavatel plati

mirulka
2. lis 2007

Ahojky, co já vím tak moje švagrová dostala výpověď v práci! A nárok na mateřskou měla, protože otěhotněla do 42 dní po výpovědi!!

vikvik
20. lis 2007

mirulko to je jasne, protoze byla v 6ti mesicni ochranne lhute, ale ta se na vas nevztahuje, pokud vypoved podate samy! taky jsem to resila... nakonec se mi podarilo vypoved stahnout predtim, nez jsem oznamila, ze jsem tehu. se mi fakt ulevilo!
venuss pokud podas vypoved ty, tak i kdyz jsi na PN, tak pracovni pomer skonci a musis jit na pracak! ale kazdy si ten zakon vyklada jinak... bohuzel.

alenka83
21. lis 2007

ahoj holky, nevíte náhodou některá, jak se postupuje v situaci, kdy mi chce zaměstnavatel doručit ukončení pracovní smlouvy a já jsem mezitím nastoupila na PN? Jak bude postupovat a na co mám nárok, když mi smlouva skončí v ten samý měsíc, ve kterém bych měla rodit, tzn. termín mám 15.06.08 a konec smlouvy na dobu určitou do 30.06:08? Bude mě i nadále zaměstnavatel vyplácet a jak dlouho a od kdy budu jakoby nezaměstnaná? Děkuji za pomoc 😉

zulik
21. lis 2007

alenko, pokud bude neschopenka trvat a bude za ní hned následovat mateřská, bude ti muset platit i tu i přes výpověď.pokud nesouhlasíš s výpovědí, to jsou pracovně právní vztahy,zkus se podívat na stránky Ministerstva práce a soicálních věcí, tam by měla být i nějaká infolinka.

prcekpet
22. lis 2007

Ahoj Alenko, myslím si, že pokud máš smlouvu na dobu určitou, pracovní poměr končí tím sjednaným dnem, v Tvém případě 30.6.2008. Je pak na zaměstnavateli, jestli Ti tu smlouvu prodlouží, vzhledem k tomu, že jsi těhotná, tak se obávám, že Ti to neprodlouží a platit taky nebude. Ty se nahlásíš na pracáku a mateřskou Ti pak bude platit stát. Nejsem sice právník, ale tohle je můj výklad tak jak to chápu.

alenka83
23. lis 2007

Ahoj Prcekpet, děkuji za radu. Je to v tomto směru docela dost komplikované. Už teď vím, že mi zaměstnavatel smlouvu neprodlouží, neboť se mi snaží doručit už výpověď teď, ale nesouhlasím s ní. Takže to vypadá, že to protáhnu až do konce smlouvy a neukončím to dřív. Stále čekají, že mi bude ukončena neschopnost, neví, že jsem těhotná. Vlastně ani nevím, jestli mu to mám říct anebo ne...A případně jak...

prcekpet
23. lis 2007

Ahoj Alenko, pokud jseš těhotná nemůžou Ti dát výpověď (na to jsou paragrafy a Tvoje povinnost je taky těhotenství nahlásit, ale není stanoveno kdy, podle náročnosti práce to vyhodnotíš sama), ale protože máš smlouvu na dobu určitou, tak situace je jak jsem popsala včera...je top hodně komplikované a některé případy bežného života nejsou v zákoníku práce vůbec stanoveny. Já jsem v situaci, kdy podstupujeme s manželem IVF a ještě před jsem dostala výpověď; tak se snažím neřešit vůbec práci, dost mi dává zabrat snášet všechny ty účinky léků, není to sranda, ale miminko si moc přejeme...takže důležité je pozitivně myslet ať se miminko dobře vyvíjí a hlavně ať je zdravé...prioritou je naše zdraví, rodina, děti a pak někde daleko je práce. měj se krásně a uživej si těhotenství 😉

danullinnka
26. lis 2007

Ahoj Alenko,tak já jsem byla v situaci,kdy jsem dostala výpověd a vztahovala se na mě ochranná lhuta,ve které jsem otěhoněla,takže jsem dostala neschopenku,kterou mi vyplácel zaměstnavatel,pak jsem nastoupila na mateřskou a to už jsem zpadala pod úřad práce.

mikulka
30. lis 2007

Holky, tady někdo psal, že není nárok na ochrannou lhůtu, ale ten nárok je přece vždycky ještě 6 týdnů od podání výpovědi! I v případě, že výpověď jsem podala já, nárok tam je, ne? To znamená, když v té době otěhotním, jsem pak na rizikovém a nemocenskou platí zaměst., když je to malá organizace do 25 lidí, platí ji sociálka.
A mateřskou, teda pak po porodu, platí kdo? Taky zaměstnavatel, u kterého jsem dávala výpověď???

danullinnka
1. pro 2007

Mikulko,po porodu by tě už měla platit sociálka,zaměstnanec jen do doby,než nastoupíš na mateřskou.Platí ti vlastně jen neschopenku.Aspon tak to bylo u mě.

alenka83
5. pro 2007

aha, holky, moc děkuji za rady, určitě jsem cyhtřejší. Zatím to nechávám být, přesně jak píšeš, Prcekpet, jde teď vše kolem práce stranou, priorita je miminko. Tobě přeji brzké zjištění miminečka v bříšku. Věřím, že IVF není procházka růžovou zahradou, i když...pro mimi se dá vytrpět vše, že!? Přeji tedy hodně štěstí 😉

prcekpet
8. pro 2007

Alenko83, diky, neni to tak strasne. Nejhorsi asi na tom je, kdyz nevis, co vsechno bude nasledovat a jestli to vyjde. Uz mam 2 miminka v brisku, jen nevim jak se jim tam dari, uspesnost "IVF" se dozvim az 17.12.. Do te doby musim cekat a setrit se... 🙂 Jeste jednou diky za pranicko, snad to vyjde hned na poprve 🙂 ja tomu verim

natura17
19. čer 2013

@venuss - ahoj venuss, prosím tě mám dotaz... Platí toto samé i v roce 2013? Podala jsem v květnu výpověď kvůli novému zaměstnání, ale zjistila jsem, že jsem těhotná a oni mi výpověď nechtějí stáhnout zpět. Výpovědní lhůta má vypršet 31.7. Předpokládám, že mě do toho nového zaměstnání nevezmou, když čekám mimi. Poradila bys mi prosím? 😨

(venuss Pepi,já přesně vím,jak to je.Pokud otěhotníš ve výpovědní lhůtě,tak nevadí,ale musíš jít na neschopenku a těhu myslím nemusí sedět doma na prdeli. a pokud budeš celých 8 měsíců na neschopence,tak celých těch 8 měsíců tě musí zaměstnavatel furt platit. a potom vlastně v tom 9. měsící těhu už dostaneš mateřskou.Po výpovědní lhůtě, máš 6 týdnů ochranou lhůtu.pokud bys i v této době otěhotněla a šla bys na neschopenku,tak ti ji musí zaměstnavatel platit.vyznám se v zákoníku práce,tak proto to vím a ke všemu se to stalo i mé sestřenici. emoticon tak přeju hodně štěstí.
18. zář 2007 ve 12:01 • 3 děti - čeká miminko, termín má v březnu 2013 • Odpověz • To se mi líbí • Pošli IP • )

@venuss Ahoj Venuss, prosím tě, platí to i v roce 2013?

mrshka
5. říj 2015

@venuss ahojky, prosím tě, možná bys mi mohla poradit, pokud se v tom tedy ještě pohybuješ 🙂 řeším otěhotnění pomocí IVF, v práci to šéf ví a teď za mnou přišel s výpovědí ke konci měsíce.. nechci dělat problémy, ale na IVF jdu koncem měsíce a co když zjistím, že jsem těhotná - je ještě nějaká ochranná lhůta letos? vím, že se mě chtějí zbavit, ale nechci se tak snadno vzdát, zatím není nic nikde podepsané! díky moc 🙂

zuzina24
8. říj 2015

ahojte ja tiez potrebujem poradit som zo slovenska a pracujem uz 2 roky v cechach pod ceskou firmou zmluva mi konci 30.11. 2015 som tehotna cca v 6 tt neviem ci vydrzim do konca zmluvy pracovat kedze robim 12 hodin ranne a nocne v ziadnom pripade nebudem ohrozovat miminko. chcem sa spytat ci mam narok na nejaku ochrannu lehotu ci ma moze prepustit. ak mi nepredlzia zmluvu 1.12.2015 sa budem hlasit na slovensku na urad prace a ziadat o podporu v nezamestanosti neviem ci budem mat na nu narok ani z coho mi ju budu platit alebo sa dat na nemocensku uz teraz koncom 10. mesiaca az som v nejakej ochrannej lehote prosim ak viete na koho sa obratit alebo komu napisat o radu a pomoc tak mi dajte prosim vediet. Dakujem za kazdu jednu odpoved.

terebo
20. dub 2016

Pro případ, že by to někdo zas v dohledné době řešil, vkládám poměrně srozumitelný článek... http://www.mesec.cz/clanky/tehotenstvi-po-vypov...