Oznámení těhotenství v práci. Jak a kdy?

terulewejs
13. bře 2020

Zdravím, nevím jestli už se tady něco takového řešilo ale ráda bych znala názor. Na začátku Února jsem nastoupila do nové práce s tím že jsem těhotná. Když jsem nastoupila byla jsem ve 13 týdnu. Teď jsem v 19 týdnu a stále jsem to ještě neoznámila. Nedělám namáhavou práci, sedím za kasou. Nastoupila jsem protože jsem nechtěla být až do porodu doma. Ale už to na mě začíná být vidět, ještě aby ne 😃 Tak ale nevím kdy to oznámit, mám mladého šéfa, nevím jak se k tomu postavil předtím, pokud se něco takového stalo. 27.3. Jdeme na velký Ultrazvuk tak mě napadlo až po něm. Ale nevím jestli to není brzo. Děkuji za odpověď

krupka3
13. bře 2020

To asi zalezi na tom, jestli chces, aby ti po zkusebce prodlouzili smlouvu, nebo ji ukoncili. Oficialne zadnou povinnost v praci teh.oznamovat nemas, pouze odevzdavas papir o odchodu na materskou. Vetsinou se to teda resi spis ze slusnosti vuci zamestnavateli, coz bych nekde za kasou uplne nehrotila, to uz si musis dle situace rozhodnout sama.

alilali
13. bře 2020

@terulewejs Po velkém ultrazvuku bych mu to oznámila. Kdyby mě chtěl vyhodit, šla bych na nemocenskou ať nezůstanou bez peněz.

hezz17
13. bře 2020

@krupka3 jakoze nekde za kasou neni potreba slušného chovani?

krupka3
13. bře 2020

@hezz17 Nekde v Tescu? Vzdyt tam se neumi chovat ani k zakaznikum, natoz k zamestnancum. Ja jsem zrovna slusny clovek, ale pokud bych resila, jestli budu cele mesice trcet doma a bez penez, nebo v Tescu u pokladny zatajim o mesic dele tehotenstvi, volba by byla jasna. I kdyz v aktualni situaci bych teda radeji sedela doma.

klea81
13. bře 2020

Brzo? 6. měsíc? Bylo by to přinejmenším slušné, ať může hledat náhradu. Já to oznámili v 6 tt 😎

marcicek84
13. bře 2020

@terulewejs udelala bych to jinak sla na nemocenskou a rekla jim,ze mam.rizikove,tsk i tak.by te ve zkusebce propustili,ale ted jak je ten koronavir sedet za kasou asi nebude uplne to prave orechove

jako_mala_holka
13. bře 2020

Teda v 19tt mi to neprijde nejak brzo... ale zalezi, jaka je konkretni situace v praci, tim bych se ridila... ja mela v planu oznamovat po 1.utz, nakonec jsem to musela vybalit cca v 7tt, protoze jsem sla na PN... jsem si to ani neuzila 😀 ale my mame maly, pratelsky kolektiv

terulewejs
autor
13. bře 2020

@krupka3 já právě mám teď 3 měsíce zkusebku a pak mám na dobu neurčitou

terulewejs
autor
13. bře 2020

@jako_mala_holka jak myslíte tu situaci?

anim1984
13. bře 2020

@alilali vyhodit těhotnou nemůže, ne? Maximálně tak neprodloužit smlouvu.

anim1984
13. bře 2020

Jinak většinou se to oznamuje po tom 3. měsíci, pokud je vše v pořádku. Nevím teď už který týden, ale po prvním velkém screeningu asi.

terulewejs
autor
13. bře 2020

@anim1984 může pokud nemám ukončenou zkusebku tak neudá důvod a nikdo mu nic nemůže. Já mám smlouvu na dobu neurčitou

jako_mala_holka
13. bře 2020

@terulewejs tak celkove, doba urcita/neurcita, spokojenost v praci, atd atd... proste celkove podminky a tak... ja to pisu z pozice te, ktera je v jedne praci pres 4 roky, doba neurcita, praci chci delat i dal pro stejnou firmu, mame fajn kolektiv, da se domluvit, proste vsechno ok, nenastupovala jsem tehotna atd... tohle si musi kazdy zvazit sam, do toho jini moc nevidi 🙂

jako_mala_holka
13. bře 2020

@terulewejs uz docitam... no, kdy ti skonci zkusebka? Pokud nekdy ted a v praci jsi spokojena, chces po rodicaku nastoupit zpet, tak bych pockala na konec zkusebky a pak to rekla... ted by te mohli vyhodit bez udani duvodu, pak te sice muzou taky vyhodit, si myslim, ale ne kvuli tehotenstvi, jedine ze by si na tebe neco nasli nebo jsi udelala nejakou chybu a jim se to hodilo... no a jeste moznost jit po skonceni zkusebky na PN, ale ono vsechno ma sva rizika, nikdy nejsi 100 % chranena... ale to nikdo, kdyz se chce zamestnavatel zamestnance zbavit, tak to udela... at ti to dobre dopadne, jak si prejes, drzim palce

terulewejs
autor
13. bře 2020

@jako_mala_holka jasně chápu. Mám dobu neurčitou akorát ještě 2 měsíce zkušební lhůtu, v práci mám fajn kolegyně i zástupce vedouciho, vedoucí tam moc není. Tak uvidím jak to půjde. Ale ráda bych po tom velkým screeningu.

terulewejs
autor
13. bře 2020

@jako_mala_holka no zkušebka mi právě konci až v květnu. Zatím vypadá že jsou se mnou spokojený, ráda bych tam i pak nastoupila. Já na konci zkusebky budu už v 7 měsíci.

alilali
13. bře 2020

@anim1984 Tak či tak -bude bez práce. Je ve zkušební době,může ji vyhodit kdykoliv.

rosetatto
16. bře 2020

@terulewejs prominte, ale vám to přijde fér vůči zaměstnavateli? Samozřejmě to neni povinnost oznamovat, ale především slušnost, aby se zamestnavatel dle toho mohl zařídit. Přijde mi to velmi sobecké.

terulewejs
autor
17. bře 2020

@rosetatto já mu to chci oznámit.. Chci aby si mohl za mě najít náhradu.

terulewejs
autor
17. bře 2020

@rosetatto ale žádný zákon nestanoví dobu kdy to oznámit. Chci mu to říct už je ze svoji vlastní vůle. Chci počkat do 20 tt a do velkého UTZ až budu mít jistotu že je miminko v pořádku