Páce na živnost. Co vše to ovlivní?

nela2008
18. led 2012

Hezký den,

potřebovala bych poradit. Jsem na rodičovské, která mi konči 02/2013. Dělám bridády na dohodu o provedení práce, ale nyní zvažuji, že tyto brigády budu dělat na živnostenský list. Myslíte, že se mi vyplatí to dělat spíše na živnost? Výdělek mám cca kolem 10 tis. měsíčně. Když jsem na rodičovské, kdy musím začít platit a jestli vůbec zdravotní a sociální pojištění,pokud bych to dělala na živnost? Změní se mi těmito výdělky nějak mateřská, pokud bych znova otěhotněla nebo nemocenská, pokud by mi další těhotenství hned nenavazovalo na mateřskou? Vyplatí se mi,pokud bych pracovala na živnost, platit si zálohy na nemocenskou jako OSVČ - vedlejší činnost a žádat pak o PPM jako OSVČ i jako zaměstnanec z původního zaměstnání? Prosím můžete mi někdo poradit, moc se v tom nevyznám po všech změnách, které jsou. Díky za jakoukoliv radu

majinka1981
19. led 2012

Bohužel na rodičovské dovolené nemůžeš podnikat na živnostenský list! Já až půjdu na mateřskou tak mi ho zastaví.

vojtisek2007
19. led 2012

@majinka1981 tak to není pravda, na živnost nesmíš podnikat po dobu, co ze živnosti čerpáš mateřskou - prvních 28 týdnů, pak jak jsi na rodičovské, můžeš zase dál začít na svůj živn.list podnikat. A i při té mateřské živnost pozastavovat nemusíš, stačí mít spolulpracující osobu, která po dobu tvé mateřské bude za tebe podnikat....

@nela2008 pokud si založíš ŽL a nepřihlásíš se k dobrovolnému nemoc.pojištění bude se ti živnost po dobu rodičáku brát jako vedlejší, nemusíš měsíčně platit zálohy a po podání daní doplatíš jen podle toho, co vyděláš. Abys ale jako osvč měla potom třeba nárok na nemocenskou nebo mateřskou při druhém dítěti, musela by ses přihhlásit k dobrovolnému nemoc.pojištění a tím pádem by se ti živnost stalo hlavní činnosti, což by znamenalo odvádět měsíčně minimální měs.zálohy - soc.1807, 1697 zdrav. a 124 nemocenské...Při těch 10.000 co vyděláš bude asi výhodnější ta dohoda.....

nela2008
autor
19. led 2012

Moc děkuji. Ještě zda jsem to pochopila správně, pokud nebudu tedy platit dobrovolné nemoc. pojištění po dobu na rodičovske tak se to bere jako vedlejší činnost, tím pádem nesmím přesáhnout určité hranice příjmu, abych nemusela platit zdravotní i důchodové pojištění, jak jsme se někde dočetla. Pokud bych si tyto zálohy platila...a byla těhotná tak pak mohu žádat o PPM z toho podnikání a i z původního zaměstnání? Nejsem si jistá, aby mi to neovlivnilo tu původní mateřskou a taky, pokud by mi přímo nenavazovala rodičovská na mateřskou a já šla na nemocenskou, bude se mi počíta z čeho ta nemocenská a pak následně ta mateřská? Jak z podnikání, tak ze zaměstnání. Jsem stále zaměstnaná u původní firmy, když jsem nastupovala na mateřskou. Ten příjem může být totiž i vyšší, tak se pořád rozhoduji, protože pokud je vyšší než 10 000 na dohodu, musí za mne zaměstnavatel odvádět i zdravotní a sociální plus daně. Prosím ještě o radu a vysvětlení. Jste skvělý, já se v tom pěkně plácám. 🙂

j.a.n.i
20. led 2012

zkus www.jakpodnikat.cz tam je přehledně popsané vše co se práce na ŽL týká.

nela2008
autor
22. led 2012

@j.a.n.i děkuji