Péče o dítě nad 4 roky a následná mateřská/rodičovská

natalie77
29. kvě 2011

AHoj, prosím, můžete mi poradit?
V práci jsem dala výpověď, protože byl syn stále nemocný, má sníženou imunitu a astma a nemůže chodit do školky ani do kolektivu. Od 1.7. nebudu mít žádný pracovní poměr...
Vím, že do 7 let věku dítěte za matky, pokud celodenně pečují o dítě, platí zdravotní pojištění stát.
Jak by to ale bylo v případě, že bych otěhotněla?
Mám nárok na nemocenskou, mateřskou, rodičák a v jaké výši? Poradíte? Plat jsem měla slušný, ale to nebude mít asi vliv...jen se bojím, abych nebyla úplně bez prostředků.
Šlo by, že bych si třeba udělala živnostňák a platila si zdravotní a sociální, jako OSVČ?
Moc děkuji za radu, pomoc případné odkazy.

Hezký den.

j.a.n.i
29. kvě 2011

Pokud bys otěhotněla, tak na nemocenskou ani mateřskou nárok nemáš, měla bys nárok na 4 letý rodičák.
Jinak ŽL si udělat můžeš, ale je otázkou zda se to vyplatí, odvody jsou cca 3500,- a nemocenská minimální.
A zkoušela si požádat o ten prodloužený rodičák do 7 let?

hardlove
12. srp 2011

@natalie77 Skus prodloužení rodičáku ze zdravotních důvodů dítěte za pokus nic nedáš max ti řeknou. že na to nemáš nárok, Já mám syna 16 měsíců ze zdravotních důvodů syna jsem na 4 leté variantě. Skusial jsem příspěvek na péči ten mi sice nevyšel ale na změnu dávky rodičáku jeho posudek stačil má druhej stupeň a odklepli mi 7600,- do 4 let věku dítěte.Pokud by ti vyšla prodloužená mateřská a ty jsi otěhotněla tak sice spadneš co 4 leté varianty, ale po tom co ti rodičák klesne na sníženou výměru tak pak můžeš myslím zas žádat o rodičík na to nemocný dítě. Jsou to takový kličky, ale dá se to. Tet je otázka jáká pravidla budou platit pro mateřskou v roce 2012, ale v první řadě bych šla skusit tu prodlouženou variantu pak uvidíš co bude dál.