Peněžitá pomoc v mateřství po nemocenské-termín výplaty?

husgab
12. led 2012

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda někdo nevíte, kdy OSSZ vyplácí PPM. 30.11.2011 jsem ukončila nemocenskou (rizikové těhu) a 1.12.2011 jsem nastoupila na mateřskou. Zajímalo by mě, kdy dostanu PPM, zda se čeká na narození dítěte, nebo zda aspoň OSSZ pošle nějakou zálohu. Doktor mi sdělil, že bych měla rodit až koncem ledna, takže bych byla bez peněz za prosinec, leden a jestli budu přenášet , tak i částečně v únoru.

zuzi82
12. led 2012

Pokud si teda dobře pamatuju, tak ti peníze budou chodit dál, jen už to nebude nemocenská, ale PPM a až ti skončí PPM, tak plynule přejdeš na RP, mění se to jen v částkách, ale výpadek v měsících by být neměl. Mateřská se normálně vyplácí už těch 6-8 týdnů před porodem a pak se po porodu pokračuje do 5-ti měsíců věku dítěte. 😉

husgab
autor
12. led 2012

Moc děkuji za odpověď. Volala jsem totiž zaměstnavateli a on mi řekl, že veškeré formuláře pro výplatu bude zasílat, až se prcek narodí, což by znamenalo, že bych byla minimálně 2 měsíce bez peněz.

zuzi82
12. led 2012

@husgab Nevím teda jak to dělá zaměstnavatel, ale já taky byla na nemocenské a pak nastoupila 6 týdnů před plánovaným porodem na mateřskou a rozhodně jsem výpadek dvou měsíců v penězích neměla. 😉 Možná bych ještě zkusila zavolat na OSSZ. 😉

j.a.n.i
12. led 2012

@husgab Tvoje papíry na PPM včetně všech příloh je zaměstnavatel povinen neprodleně poslat na ČSSZ, takže si tam zavolej, jestli už tam vše potřebné mají a pokud ne, tak okamžitě vlítni na zaměstnavatele. Nevím tedy pod kterou pobočku ČSSZ patříš, ale třeba od naší bys už PPM měla, pokud to tam zaměstnavatel přeposlal včas.

husgab
autor
13. led 2012

Zaměstnavatel mi sdělil, že veškeré doklady zašle, až bude mít rodný list dítěte, dřív ne. Dala jsem dotaz ještě na OSSZ, tak jsem zvědavá, co odepíšou. Vypadá to, že budu spadat pod pražskou OSSZ, sídlo zaměstnavatele i mzdovka je totiž v Praze.

vojtisek2007
13. led 2012

@husgab zaměstnavatel musí bezprostředně doplnit (vytiskne tvůj mzdový výměr) potřebné věci a odešle na ossz odkud ti mateřskou budou vyplácet, pokud jsi na ní nastoupila 1.12.2011 - teď už bys měla mít na účtě penízky za prosinec. Žádný až bude mít rodný list - ten potom posíláš na ossz - aby ti mateřskou nepřestali vyplácet, ne zaměstnavateli - ten s tvojí mateřskou nemá vůbec nic společného. !!! Určitě mu zavolej, takhle teda fakt NE.

husgab
autor
13. led 2012

Tak už jsem volala zaměstnavateli, takže to teda nějak pořeší, že prý s tím má dvojí papírování či co. Holky díky moc za rady, velmi pomohly. Jsem aspoň klidnější, to je vzrůšo před porodem ☹

j.a.n.i
13. led 2012

@husgab Ale to je je jeho problém 🙂 jemu tohle papírování nařizuje zákon, tak ať si ho neulehčuje. Ale jinak tedy poslání kopie RL mi zaměstnavatel zařizoval, já to nedělala.

pumuckl
14. črc 2012

Nastoupila jsem na mateřskou od 28.6., takže bych měla v červenci dostat nějakou tu korunu za ty tři červnové dny, ale nějak pořád nic nepřichází. Přisuzuju to "prvnímu měsíci", tak se ptám. Kdy jste nastoupily na mateřskou, kdy poté jste dostaly první peníze a kdy vám pak chodily v následujících měsících? Díky

kacenka14
21. bře 2013

Ahoj holky, měla bych takový dotaz. Když budu na nemocenské hned od začátku těhotenství, tak jak se potom počítá ta mateřská? Ta se mi vypočítá z těch 12 měsíců platu ještě před nemocenskou? Předem díky za odpověď

eficenka
21. bře 2013

@kacenka14
ahoj, já byla na nemocenské od 4tt 🙂a mateřská se mi vypočítala z platu před nástupem na nemocenskou... takže sem si o nějaké 3000 polepšila s nástupem na mateřsou 🙂