Plánujeme mimi. Je lepší mít smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou?

hehe
24. kvě 2006

Ahojky holky,

zatím mám smlouvu na dobu určitou (prosinec 2006). Plánujeme mimi, ale nevím, zda je lepší mít smlouvu na dobu neurčitou. Je v tom nějaký rozdíl - třeba po finanční stránce? Nemáte s tím některá zkušenosti?

bielanevesta
24. kvě 2006

Mňa pred mesiacom prijali z externej firmy, priamo pod podnik v ktorom pracujem už skoro 4 roky. Teda aby ste tomu rozumeli: V externej firme som pracovala od 16.9.2003 do 5.5.2006. Teraz mám novú zmluvu s novým zamestnávateľom, ale pracovné prostredie ani prácu som nezmenila. Vlastne všetko ostalo pri starom, len tú zmluvu mám novú a mám ju do 9.11.2006! Takže keby som teraz otehotnela a odišla na materskú, HPP mi skončí toho 9.11.? Asi naozaj by neostávalo nič iné len sa dohodnúť so zamestnávateľom. Ach jaj............ ☹

peja
24. kvě 2006

moze aj nemusi,naozaj to zavisi od zamestnavatela, u nas su zmluvy na dobu urcitu standardne a baby, co napr. otehotneli dostali dalsiu zmluvu, ale zas na dobu urcitu a potom sa rozhodovalo na zaklade toho, ci sa chce vratit do prace a kedy ... atd, keby si ale otehotnela cca 2 mesiace pred skoncenim zmluvy, nemusis to hovorit, zmluvu ti predlzia a priznas sa az potom 🙂

bielanevesta
24. kvě 2006

peja: ďakujem. Len sa "obávam" či už teraz niesom tehu 😲 😀 ! Uvidíme 10.6. tak držte paste

peja
24. kvě 2006

nemas za co 🙂 a paste drzime, neboj, ak je zamestnavatel charakter, tak vstko dobre dopadne, budes mat pracu (ved koniec-koncov uz ta dlho poznaju) aj miminko .... 😉

newyorkgirl
24. kvě 2006

taak pozeram, debata sa tu rozprudila, tema je to zaujimava naozaj
EMJEE: kedze som z domu uz od septembra 2005 a neplatim si tie poistenia, tak akoze nedostanem ziadnu matersku, pokial to nedoplatim? a dalsia vec, ja som prisla ako au pair a teraz studujem, ale ako to je s tym doplatenim teda, ked au pair je prakticky tiez studijny pobyt a papiere od toho mam, aby som to preukazala, takze myslis, ze mi dovolia doplatit to socialne? uvidime, ked sa stretnem slovensku tetu v poistovni doma - to bude ina realita 😎

emjee
24. kvě 2006

nygirl ak tetu presvedcis 🙂 oni su totiz take trubky, ze same niekedy nevedia co a jak; dalej je dolezite ako studujes - ak studujes denne studium je to ok a mozes si to spatne doplatit, ak externe si v podstate "nezamestnana" a doplatit si to nemozes; takze ak to studium nespada pod slovensku vs, urcite trvaj na tom, aby ti na tom potvrdeni napisali, ze si riadny student denneho studia (im to moze byt jedno a ty budes mat dokaz pre soc. poistovnu) inac sa budu s tebou tety natahovat
kedze si prec v podstate 3/4 roka, ak si si platila poistne pred svojim odchodom, tych 270 dni za posledne dva roky by sa este na teba vztahovalo; ak nie, treba trvat na tom, ze si denny student a doplatit si to 😉

ena
24. kvě 2006

peja: rodicovsky prispevok je 4 230 sk

marek
25. kvě 2006

Katakata, áno ak si platíš z minima máš aj minim.materskú, kto odvádza z maxima má max.okolo tých 13.000Sk.Ale do tých 4230, alebo aký je rodič.príspevok, by ti to materské mali doplatiť, čiže by si mala mať tých 4230Sk.

1980mat
25. kvě 2006

hehe: Jako právnička jsem až do ledna letošního roku pracovala na ústředí České správy sociálního zabezepečení a jednou z mých pracovních náplní bylo odpovídat na dotazy jako je ten Tvůj. Tak se Ti pokusím zasvěceně odpovědět. Všimla jsem si, že zde většinou na Tvůj dotaz odpovídaly holky ze Slovenska, a tak Ti musím říci, že se jejich radami řídit nemůžeš, neboť na Slovensku mají jiný právní systém než v ČR a tudíž podmínky, které musíš splnit na Slovensku, aby jsi měla nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) jsou odlišné od podmínek, které musíš splnit v ČR. PPM je dávkou nemocenského pojištění. Aby jsi měla v ČR nárok na PPM musíš být v posledních dvou letech před porodem účastna alespoň 270 dní nemocenského pojištění. Je jedno, zda pracuješ v pracovním poměru na dobu určitou nebo neurčitou. Je však důležité, aby jsi splnila výše uvedenou podmínku, to znamená, aby jsi měla řádné zaměstnání, ze kterého Tvůj zaměstnavatel odvádí za Tebe sociální pojištění. Sociální pojištění se odvádí, pokud pracuješ na základě pracovní smlovy či dohody o pracovní činnosti. V případě dohody o provedení práce se sociální pojištění neodvádí. V případě výpočtu PPM není rozdíl mezi tím, jestli pracuješ v pracovním poměru na dobu určitou nebo neurčitou. PPM se vypočítává stejným způsobem z vyměřovacího základu. Pro výši PPM je samozřejmě směrodatný Tvůj výdělek za cca poslední rok předtím než si nastoupila na MD.
Pokud pracuješ v pracovním poměru, který byl uzavřen na dobu neurčitou máš výraznější výhody. Tvůj pracovní poměr trvá i po dobu, kdy jsi na mateřské a následně rodičovské dovolené a máš ze zákona právo se po skončení MD či RD vrátit do stejného zaměstnání. Rozdíl je v tom, že po MD máš právo se vrátit na své původní místo, kdežto po skončení RD máš právo se vrátit ke stejnému zaměstanavateli, ale ten již není povinen Ti držet Tvé původní místo, ale může Ti nabídnout jiné, které odpovídá Tvé kvalifikaci apod. Zároveň pokud budeš chtít mít během rodičovské dovolené s 1. dítětem další miminko, bude se Ti druhá mateřská na druhé miminko vypočítávat z Tvého původního zaměstnání, ve kterém jsi pracovala před první MD. Zatímco u pracovního poměru na dobu určitou Ti pracovní poměr skončí, Tvůj bývalý zaměstnavatel Ti tudíž není povinen držet pracovní místo a navíc při druhém dítěti se Ti PPM vypočítává z jiného vyměřovacího základu a je výrazně nižší než u prvního dítěte. Jako právnička Ti zásadně doporučuji pracovat před odchodem na MD v prac. poměru na dobu neurčitou, už i proto, že nevíš, jak budeš po skončení RD shánět nové zaměstnání. Maminky s malými dětmi to mají opravdu těžké. Mluvím z praxe. V současnosti pracuji na Ministerstvu práce a sociálních věcí a touto problematikou se tady dost zabýváme. Jestli chceš opravdu korektní odpověď na svůj dotaz, doporučuji Ti obrátit se na ČSSZ (www.cssz.cz) do rubriky napiště nám, nebo na www.mpsv.cz, kde Ti určitě poskytnou ještě více informací. Můžeš se zajít také informovat na Okresní správu sociálního zabezpečení, kde Ti také určitě podají informace o PPM.

lilinka
25. kvě 2006

ahoj mat, díky za fundovanou radu. prosím ještě dotaz na konkrétní situaci a PPM. studentka VŠ 27 let, od 26 si sama platí zdravotní pojištění, sociální pojištění ne. bez pracovního poměru na smlouvu. tudíž oficiálně "pouze studující". miminko se narodí bezprostředně po ukončení VŠ. jaká je situace, nárok na PPM číli mateřskou a v jaké výši?nutno podotknout, dotyčná je vdaná 1 rok, manželem velmi slušně finančně zabezpečená.děkuju za radu!krásný den

peja
25. kvě 2006

dik Ena, Marek, ja som zatial len teoretik, vy mate lepsie info z praxe 🙂

mishabv
25. kvě 2006

1980mat, diky moc za erudovanou odpoved, tady na tom serveru se clovek dozvi uplne vsechno 🙂
muzes mi jeste rict, jestli se da v cechach dobrovolne doplatit to socialni pojisteni za tech 270 dni, pro pripad, ze budu v zahranici 2 roky, neplatim si socialni a pak otehotnim?

extravaganca
25. kvě 2006

Ahojky,já bych taky měla prosím jeden dotaz.Sice ještě nejsem těhotná,ale s manželem dítě plánujeme.Vzhledem k tomu,že můj nadřízený se chová tak jak se chová a nebral by na můj stav ohled,takže jsme se s manželem dohodli,že bych šla marodit hned jak bych zjistila,že jsem těhotná.Mělo by to nějaký vliv na výši mateřské dovolené či rodičovského příspěvku?

1980mat
25. kvě 2006

lilinka a mishabv: Ráda Vám odpovím na Vaše dotazy, ale byla jsem dosud zaneprázdněná prací a teď za hodinu se mi vdává kamarádka (která mimochodem pracuje na ČSSZ a touto problematikou se tam zabývá), tak pospíchám na její svatbu. Až se odpoledne vrátím, tak Vám ráda odpovím. Zatím se mějte hezky.

1980mat
25. kvě 2006

extravaganca: Tobě taky odpoledne ráda odpovím.

kacici
25. kvě 2006

1980mat: prosím tě a jak je to,kdybych otehotněla po skončení denního studia,mám nárok na nějakou finanční podporu, protože vím,že nárok na na peníze od Úřadu práce nemám, poněvadž jsem poslední rok nepracovala. Zárověň vím,že práci jako těhotná ve zdravotnictví nmohu najít.Díky za odpověď

peha
25. kvě 2006

kati uplne takisto
pripajam sa neskor -
podla poslednej zatial upravy ZP, ak chcete dostavat matersku - musite mat do socialky oddelenie nemocenske - platit minimalne 9 mesiacov, aby vam socialka posielala matersku. ale pocas materskej nesmiete robit, ani ako zivnostn.
inak je to hrozne, a pripadaju mi vsetky tie sialene poplatky trapne.
mesacne ide takmer liter do zdravotnej poist. a co z nej mam ? gynekolog sukromnik, zubarka sukromnicka, alergolog a akupunkturista sukromnik.
ale hlavne ze bez preukazu poistenca si na slovensku ani s prepacenim nepr.....nete.
a odvody do socialky, ....
brrrr.

nimmo
25. kvě 2006

1980mat: jéje prosím taky mi poraď 🙂 až se teda vrátíš ze svatby
jsem OSČV - umělecká činnost a od března si sama platím sociální a nemocenskou, ale jen tu nejnižší částku (myslim, že to je 1600,-), je mi 28 a ještě mě čekají státnice a nemám na to platit si víc 🙂 teď přijali ten novej zákon o vyšším rodičovským příspěvku, ale nebyli mi schopni říct, jestli se to bude vztahovat i na mateřskou jako je teď (když je mateřská nižší než rodičovská tak se ten rozdíl doplácí - jestli se teda nepletu). Takže můj dotaz vlastně zní, jestli se mi vůbec vyplatí si tu sociálku platit - jestli to pro mě neznamená jen to, že bych mohla mateřskou dostávat 6 týdnů před plánovaným porodem? Vlastně bych ale mohla dostávat i nemocenskou kdybych měla třeba rizikový těhotenství? ale to jsou stejně asi směšný částky, když si platim to minimum co? ach jo,se v tom trochu plácám, vždycky je někde napsáno jak se to vypočítává z nějakýho vyměřovacího základu ale vím já co to je?? 😀
sorry za tak obsáhlý dotaz 😨

mishabv: to s tím doplacením u nás určitě nejde

mishabv
25. kvě 2006

nimmo, hmmm, tak to je teda blbe, to znamena, za budu muset se nekde zamestnat a pak po pul roce zacit tehotnet, coz mi prijde k zamestnavateli trochu nefer...
ja si sama platim zdravotni a to je 970 kc, tzn. ze to socialni je jen 500, kdyz ty celkem platis 1600? to by me asi teda uz nezabilo si to platit taky

maryem
25. kvě 2006

vidim tu par odbornicok🙂 mozete mi poradit, za aku dobu sa ten denny zaklad pre vyplacanie materskej vypocitava? Ak idem na MD 17.7. t.r., je zaklad pre dennyod 17.7.2005, alebo az od zaciatku tohto roka? Minuly rok som vsak mala 3 roznych zamestnavatelov - z toho u toho 3.pokracujem a este jeden "problem"-min.rok som bola 3 dni nezamestnana, ani neprihlasena na UP..Neviem,ci to prekaza pri vypocte..Inak podmienku platenia odvodov za posl.2 roky-270 dni, splnam..Dakujem 😉 A tiez nechapem, preco sa pise v tom linku, ako dala emjee, ze sa rata z cisteho, ked sa stale pisalo, ze 55% z hrubej mzdy?? Ci som nieco zle pochopila??🙂 Alebo to plati len rpe penaznu pomoc v materstve.. nie pre riadne materske davky..som uz z toho jelen..

peja
25. kvě 2006

Maryem, tak ja skusim, keby som sa do niecoho netrafila, snad ma tu niekto opravi 🙂 Zaklad pre vyplacanie MD sa berie z min. kalend. roka - u teba od toho posledneho zamestnavatela a deli sa poctom kalend. dni, ktore si tam odpracovala. Berie sa vymeriavaci zaklad, co je vo vacsine pripadov hruba mzda, ale davku, ktoru ti z toho vypocitaju je cista, uz sa nezdanuje ani nic ine ..., cize je to max. 55% z max. vymeriavacieho zakladu pre nemocenske poistenie /vychadza to teraz cca 429 na den, pri 31 kalend dnoch okolo 13 tis/. Nepozerala som link, co dala Emjee, ale ked som pozerala naposledy na stranku SocPoist, mali tam dost stare udaje ... To ze si bola nezamestnana nic pre toto nic neznamena, tych 270 dni moze byt s prestavkami, len to musi byt za posledne dva roky .... A vypocitava sa takto penazna pomoc v materstve - po novom materske, co sa vyplaca 28 tyzdnov od nastupu na MD. Co myslis riadnymi materskymi davkami?

peha
25. kvě 2006

ahoj majka
rata sa to minimalne - z minimalnej mzdy.
cize aspon ten zaklad - najnizsi vymeriavaci zaklad 6 900 sk.
ak zarabas strasne vela, tak ma zena smolu, pretoze su urcite maxima, ktore moze dostat.
asi je najlepsie priamo zavolat do socialky - podla konkretneho mesta - a podla tvojho rodneho cisla ti to povedia, a tuto v ziline boli velmi ochotne tety a vsetko mi vysvetlili aj cez phone. tak im kludne zavolaj. a tie 3 dni nie su az taky problem, akurat sa ti nezarataju do dochodku. sice - neviem, ci to nema byt suvislych 270 dni, ale myslim, ze nie. radsej im cinkni.
pa

peja
25. kvě 2006

aha tak hned som sa sekla v sume, denna davka asi 400 Sk, max. 12 400... by to malo byt ak dobre pocitam ... 🙂 skratka niekde v takychto sumach sa to pohybuje....

maryem
25. kvě 2006

peja dakujem! myslis teda tym to, ze sa pocita len z platu od terajsieho zamstnavatela, s ktorym som uzavrela zmluvu minuly rok v juli? Alebo sa zaratava este rpedchadz.zaemstnavatel-tam som mala vyssi plat🙂, tak by to bolo lepsie..Riadna materska som myslela normalnu matersku, lebo ked pozries ten link, co dala emjee, je tam pisane, ze "penazna pomoc v materstve"..Tak som potom dosla k tomu, ze to je asi nieco ine, ako materska..Ale neviem, nie som pravnik ani odbornik na tieto veci..

peja
25. kvě 2006

sucasny zamestnavatel bude socialke posielat tvoj prijem, takze to budu pocitat z toho novsieho 😒 penazna pomoc v materstve sa teraz po novom vola materske /28 tyzdnov/ a potom je rodicovsky prispevok, ale ako pisala peha, pre info je najlepsie si zavolat do Socialky, tam by ti mali povedat uplne presne, ak ti to zdvihne mila a ochotna teta, lebo takych tam vela nie je 🙂 drzim palce!

maryem
25. kvě 2006

heni, dik. asi tam potom fakt skusim, alebo osobne zbehnem,mam to na skok..tych 270 dni nemusi byt vkuse..

maryem
25. kvě 2006

joj,skooda, ze z toho novsieho.Ale pravdupoevdiac, uz som bola s tym zmierena 😒 a dik za objasnenie toho pojmu 😉 ked zistim, dam vediet

peja
25. kvě 2006

daj, aj mna to bude o chvilu velmi zaujimat 😉

maryem
25. kvě 2006

patris medzi tehu? 😉

peja
25. kvě 2006

este nie, ale dufam, ze coskoro budem 😵 preto sa aj v tychto veciach trosku hrabem 🙂