Plánujeme mimi. Je lepší mít smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou?

hehe
24. kvě 2006

Ahojky holky,

zatím mám smlouvu na dobu určitou (prosinec 2006). Plánujeme mimi, ale nevím, zda je lepší mít smlouvu na dobu neurčitou. Je v tom nějaký rozdíl - třeba po finanční stránce? Nemáte s tím některá zkušenosti?

jullyett
16. dub 2007

díky baby, megie aj alex21

fuuu tak teraz som sa zapotila....
fakt teraz neviem čo mám robiť...to ma nehajú bez príjmu...a nedalo by sa to aj tak, že na papier napíšem odchod na materskú 18.04. a dorobím si ten mesiac iba neoficialne?
doktorka mi povedala, že si mám nástup na materskú dopísať sama, je dôležité čo je na tom papieri alebo to budú počítať?

alex21
16. dub 2007

jullyett co sa týka zamestnavatela tak neoficialne sa da urobit hocičo. Môžu ti dat na par dní dohodu na niekoho znameho a dorobís im prácu. To uz zálezí na dohode medzi vami.
Co sa týka toho nastupu na matersku tak nechcem velmi radit aby som neporadila zle skus si zavolat na tu socialku. Ja tam tiez dost casto volam ked nieco neviem. Niekedy ta odbyju ale niekedy narazis na milu pani, ktorá poradí. 😉
Teraz ma napadlo, ze na stranke socialnej poistovne byvaju uverejnene otazky, co sa ludia pýtaju ked maju problém. Sku tam dat aj ty písomný dotaz ale odpoved môze trvat dlhsie.

jullyett
16. dub 2007

bola som pozrieť na tej socialke, ale konkretne o mojom prípade tam nepíšu, volať som sa nedovolala, už bolo neskoro ,ale ďakujem za tip, moc pomohlo...horí mi za zadnicou 🙂 mala som milné info a teraz takto ....
chcela by som sa eče spýtať koľko je ten rodičovský príspevok? či tiež sa to z niečoho počíta?

emjee
16. dub 2007

megie chcela som napisat, ze na matersku mozes ist 16.9 cize ti staci prehovorit zamestnavatela, aby ti predlzil zmluvu o tie 2 tyzdne 😉
jullyett bohuzial je dane 270 dni a pochybujem, ze 265 ti uznaju 😒 ale materska dovolenka sa ti uz urcite nepocita do tych 270 dni

alex21
17. dub 2007

jullyett este ma napadla jedna vec ale mozno to bude blbost pretože som este tehotna nebola a neviem ako to presne chodí. Nevedela by ti doktorka napísat predpokladaný termín pôrodu o tých 5 dní neskôr aby si dosiahla 270 dní. Ved sa mu hovorí predpokladaný a papier znesie všetko. Ale hovorím, ze neviem ako to chodí ci sa také nieco dá alebo nie.
Co sa týka rodičovského tak na to ma narok kazdá zena, ktorá ma u nas trvalý pobyt a má 18 a viac rokov a samozrejme ma dieťa 😉 . Mal by byť cca 4440,-

megie
17. dub 2007

emjee, ale neviem, či sa mu to bude chcieť predlžovať o 2 týždne. Nie sú s tým papierovačky alebo tak? A nevieš, aká vysoká jej teraz materská? dúfam, že aspon trochu vyššia ako rod. príspevok... 😒 Ráta sa to z platu? Ja mám ledva 8 tis. ☹

alex21
17. dub 2007

megie materská sa ráta z hrubého príjmu a je to 55%. a ak víde mensia ako rodičovský tak si treba požiadať o doplatenie do tej výšky.

megie
17. dub 2007

alex, dik 😉

jullyett
19. dub 2007

ahojte baby

teraz sa mi budete smiať, ale ja som total zblbla.....
mám 365 dní, nie 265, takže rovný rok....dúfam, že je to tým tehotenstvom, lebo ak mi to zostane tak neviem, neviem 😀

takže som to vybavila tak, že idem 18.04. na materskú a do konca mesiaca sa dohodnem so zamestnávateľom....

A môžem eče sa spýtať ????

Ten papier o materskej musím zaniesť na socialku, alebo , čo sním....?
A kedy si ju mám a kam ísť vybaviť, lebo od včera som už vlastne na materskej......ja som také tupidlo....nič neviem bez vás

zatiaľ ďakujem a plekný deň
paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

penelope10
15. kvě 2007

baby neviete niekto sposob vypoctu materskej?
kedy, kolko z coho? 😉
ps: a co dostavam oficialne iba min. mzdu? 😒

penelope10
15. kvě 2007

😲 nikto nic?

alex21
15. kvě 2007

penelope - výpočet materskej je dosť komplikovaný. skus pozriet stránku sociálnej poistovne alebo preluskaj tému materský príspevok. Toto som skopírovala z tej témy a je to môj príspevok niekedy v marci. Ale nic sa nezmenilo:
Na výpočet materskej sa berie kalendárny rok pred odchodom na materskú. (ak mal niekto zmenu zamestnania tak od zmeny.) Čiže tie čo odchádzajú v roku 2007 na materskú tak sa im posudzuje podla roku 2006.
V roku 2006 si zrátate vymeriavace základy do sociálnej poistovne na nemocenské poistenie. (nie každý zamestnávateľ ho uvádza tak zoberiete hrubu mzdu.) Ak ste malu od 1/06-6/06 v niektorom miesiaci hrubú mzdu vyššiu ako 23785,- tak zoberie len túto mzdu a od 7/06 - 12/06 je zasa maximum 25911,-.
Ak si zrátate všetky mzdy v roku 2006 tak ju videlíte počtom kalendárnych dní ktoré sa rátali ako výkon práce. Najčastejsie sa delí 365 dnami čiže celým rokom. Tie ktoré boli na PN si delia počtom dní znížené o dni co bolo na PN prípadne nejaké neplatené volno. Takto by ste mali dostať denný vymeriavaci základ. No a z tohoto základu je materská 55% na den.
Neviem či to niekto pochopil. Je to dost tažké a môžu sa objavit aj výnimky vo výpočte.

denisia
21. kvě 2007

caute holky,
mam taky dotaz. Do CR som sa pristahovala len pred mesiacom, uz tehotna, takze s pracou to nevyzera dobre, max. bude nejaka brigada. Predtym som v CR nikdy nepracovala. Poslednych 18 mesiacov som pracovala v UK a predtym na SK (ale iba 5 mesiacov). Chcela by som porodit v CR, ale kedze nemam zdravotne, musela by som si vsetko platit z vlastneho vrecka. Myslim. Viete niekto o nejakej cesticke, ktorou by som sa nejako dostala porodu tu, v CR, a nestalo by ma to cely majland? Vdaka

bibinka
22. kvě 2007

môžeš napísať 1980mat je to dievča, ktoré pracuje na ministerstve soc.vecí v ČR a chodí tu na koníka.cz. aj mne raz poradila.určite bude ochotná poradi ť aj tebe.
inak veď ty sa môžeš nahlásiť do zdravotnej poisťovne na Slovensku, tam kde máš trvalý pobyt. a zároveň si vybaviť kartičku EU z tejto poisťovne, ktorá ťa bude kryť v prípade pôrodu v ČR. veď ty nemusíš na poisťovni povedať, že si sa sťahovala do ČR. A v zdravotnej poisťovni v ČR sa opýtaj či sa môžeš u nich poistiť ako cudzinec ktorý pracuje na brigádu. v tom prípade by ti mali vypísať formuláre pre poisťovňu na Slovensku a z poisťovne na SK ti vydajú katričku poistenca s logom eu. no a potom môžeš kľudne rodiť v česku. aspoň si myslím, že to tak je, ja som podobný prípad, len ja mám trvalý prac.pomer v ČR.

denisia
22. kvě 2007

dik bibinka. ja mam karticku zo VZP na Sk, dokonca mam aj EU karticku - ale ked som bola u gynekologicky tu v CR, ta mi vravela, ze tato karticka mi je na prd, lebo to nic neznamena, vraj musim mat cesku kartu. tak teraz neviem. ale o par tyzdnov idem na slovensko, tak sa tam skusim v poistovni informovat.
vdaka.

bibinka
23. kvě 2007

najprv si zájdi v čechách do niektorej poisťovne, odporúčam do 111-vzp(tú mám ja a nemála som tam problém), tá má asi najlepšie medzištátne zmluvy so Slovenskom a daj sa tam poistiť ako cudzinka s tým, že si ideš hľadať brigádu, alebo si niečo vymysli. najlepšie by bolo keby si pracovala u nejakej firmy. vtedy by ti automaticky vydali českú kartičku.
ale ak ťa už teraz nikto nezamestná, začni si určite platiť to najmenšie minimum, pri ktorom ti tú kartičku vydajú. poisťovne si medzi sebou vymenia formuláre a za taký mesiac by si si šla po kartičku tak do českej aj do slovenskej poisťovne.
tvoja dr.mala pravdu, že tvoja eu kartička nič moc neznamená, lebo táto sa dá použiť akurát vo verejných zdravotníckych zariadeniach. a tvoja gynekologička je určite súkromná a jej to nikto neprepláca. ☹

denisia
25. kvě 2007

cau bibi, tak zrovna som zacala brigadovat, a vraj za mna zacnu platit odvody, problem je v tom, ze vraj zdr. karticku budem musiet odovzdat, ked skoncim - lebo budem na dobu urcitu (este neviem, dokedy). ale urcite si to pojdem zistit, lebo co som si zistovala sukromne, tak by ma to stalo min. tych 30 tisic - a kvoli tomu sa oplati trochu si nohy zodrat, nie?

apfele
17. led 2008

Chtěla bych znovu otevřít toto téma a potřebovala bych poradit.
Jsem v 6tt těhotenství, smlouvu mám na dobu určitou do 31.7.2008. Nevím jak dál postupovat a jaké mám práva a kdo mi bude vyplácet mateřskou? Máte někdo zkušenosti?

akras
17. led 2008

Ahoj Apfele, taky bych o tom něco ráda věděla. Jsem asi v 7tt a smlouvu na dobu určitou až do června 2OO9 (na 2 roky od zářé O7), kdybych šla na neschopenku, kdo mi bude platit nemocenskou a co mateřská, kolik by to asi bylo peněz 🙂 ? Mám v tom taky hokej, tak snad se někdo ozve.

ene
17. led 2008

Nemocenskou vam normalne vyplaci zamestnavatel, materskou take. Me koncila smlouva ted na konci roku, materskou jsem nastoupila v listopadu. Volala jsem hned na pracak a mam se hlasit az po rodicovske, materskou mi bude i dal vyplacet byvaly zamestnavatel. A s penezmi to neni spatne, o moc jsem si nepohorsila ani na neschopence od cervence.

evcula
18. led 2008

Ahoj maminy měla bych prosbičku. mám pracovní poměr na dobu neurčitou a mateřskou plánuji na 3roky.chtěla bych se zeptat, jak dlouho mi zaměstnavatel drží stejné místo?pracuji ve státní správě-úřad. místo mě jde totiž pani, která dělá na úřadě, má smlouvu na dobu neurčitou,ale chce si polepšit finančně,takže jde místo mě a mě sdělili,že se pak vrátí zpátky na to své místo,ale má obavy,když se vrátím,aby na to její místo nedali mě.pač to bych opravdu nechtěla.jenže já slyšela, že stejné místo drží pouze půl roku a po třech letech mě musí vzít zpátky,ale kamkoli, neměla by mi být tedy nabídnuta pak práce ve stejné platové třídě jako mám dosud? díky moc za odpověď.

hame
18. led 2008

Ahoj holky, přidám další dotaz do kupy, o to že plánuju otěhotnět jsem v práci oznámila, teď jsem otěhotněla a mám slouvu na dobu určitou do 29.2.2008. Nevíte jak to bude se mnou dál? Šéfová mi říkala že v prípadě že otěhotním mi smlouvu prodlužovat nebude ale než někoho zaučím budu v zaměstnání na dohodu? TO jde? Myslela sem že po skončení smlouvy na dobu určitou se musí už prodloužit na dobu neurčitou nebo neprodloužit vůbec. Když budu na té dohodě, kdo mi teda bude platit? Počítá se to do mateřské? A je při 3-fázové mateřské vůbec jetš nutný mít odpracovaný ty 2 roky?

lavazza
25. led 2008

Mám stejný problém,akorát že nebudu nikoho zaučovat a musím skončit,nevím jestli mám na těch pár měsíců do porodu hledat práci nebo se někam nahlásit a jestli budu brát vůbec nějaké peníze než dostanu mateřskou.

nelynka
26. led 2008

ahojte holky..pracujem v CR a mam zmluvu na dobu urcitu do 31.3.2008 a ideme teraz na IVF co je dost pravdepodobne ze ostanem tehotna a budem musiet byt na marodke az do materskej, neviete mi poradit ako to mam riesit ked mi nepredlzia automaticky v praci zmluvu a asi budem musiet odovzdat cesku karticku poistenca a na slovensko sa mi ist nechce pretoze to by som v prahe nemohla zostat, nakolko prvorodicky u nas maju vraj povinnu prehliadku kazdy tyzden?
dakujem

pohadka
1. bře 2008

Ahoj holky mám taky prozbičku,
nastupuij do práce, holka jde na 4hod. do školky. A nevím jaký doklady nebo co vše musím vyběhat, abych mohla dále pobírat rodičák. Díky za rady. 😉

franziska
1. bře 2008

nelynka, vsak nikto nemusi vediet ze si tehu, iba ty 😀

takze nic nehovor, skus dalej pracovat v tej istej firme, najidealnjesie by bolo ziskat zmluvu na dobu neurcitu, alebo si najst nejaku inu pracu. Vsak brusko ti moze byt vidiet az v 5 mesiaci

a na slovensku sa nechodi kazdy tyzden na prehliadky 😉 . Na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa vzniká nárok, ak sú splnené podmienky nároku na príspevok pri narodení dieťaťa, matka porodila prvé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní a od 4. mesiaca tehotenstva sa mesačne zúčastňovala preventívnych prehliadok u gynekológa

meni
1. bře 2008

nelynka, pokud by jsi byla těhotná, a šla na nemocenskou, tak by tě vyplácela stále firma, ve které pracuješ... A pokud by ti neprodloužili smlouvu, mohla bys do sedmi dnů od odchodu z práce jít na nemocenskou, platila by tě tak opět firma, ve které jsi pracovala a mohla tu zůstat, ne? 🙂

pohadka
1. bře 2008

PROSIM JE TU NEKDO KDO BY MI PORADIL... 😕 😕

kamirka
14. kvě 2009

Obnovuji téma...Ráda bych se zeptala jak to je když otěhotním v pracovní době, když budu mít smlouvu na dobu neurčito? Když dle platu budu mít nárok na dvou letou mateřskou a dostávat tím pádem 11,5 tisíc měsíčně, tak se to tím pádem nějak změní, že to je smlouva na neurčito a nebo jen tam je "problém" v tom, že se nemám kam vrátit? Děkuji za info