Plánujeme mimi. Je lepší mít smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou?

hehe
24. kvě 2006

Ahojky holky,

zatím mám smlouvu na dobu určitou (prosinec 2006). Plánujeme mimi, ale nevím, zda je lepší mít smlouvu na dobu neurčitou. Je v tom nějaký rozdíl - třeba po finanční stránce? Nemáte s tím některá zkušenosti?

emjee
27. kvě 2006

made ked pride bocian tak uz mi bude asi vsetko ostatne fuk 😉 len som si trosku posomrala, ale v podstate som zistila, ze nech to nazvu materske alebo rodicovsky prispevok, nejake grosiky pre babo predsa len od statu dostaneme 😉 a ked nie od statu - mame zdrave ruky, nohy, hlavu, budeme sa obracat 😀 a mame aj starych rodicov pre babo, ktori nam pomozu keby trebalo 🙂

madeleine
27. kvě 2006

a kopec kamošiek, čo sú tehotné teraz, takže postúpia nejaké veci... 😉

emjee
27. kvě 2006

ano, pre istotu si citam aj tehu a mami temy 😀 clovek zisti, kolko sa este o tom ma naucit, kym vobec babo vykukne na tento svet a samozrejme tym ucenie nekonci, len zacina zase od znova 🙂

rebeka
24. led 2007

Ahoj baby potrebujem poradit.
Pracujem v CR na zivnost. Zamestnavatel mi ale ponukol pracu v internom stave ale na dobu urcitu (do porodu).
Potrebujem poradit, ake to ma vyhody, nevyhody a hlavne ako to bude zo socialkou a zdravotnym. Dakujem.

vachovka
15. únor 2007

Tak mne sa stalo to iste.Zmluvu som mala na dobu urcitu do 31.12.2006 a vcera som sa dozvedela ze sa vlastne nemam kam vratit do prace.A na socialke potrebuju novu zmluvu aby som dostavala pridavky.No neviete co mam robit?Nemam sa ist prihlasit na urad prace?A kto bude platit poistovnu ked mi skonci materska od firmy?poradte

iza
15. únor 2007

vachovka : já mám takysmlouvu na dobu určitou,ale mám to trochu jiný neb jsem student(i když už nad 28), ale myslím, že by ses měla přihlásit na úřad práce.Koukni na tema paragrafy, myslím,že to tam někde je 😉

bibinka
16. únor 2007

vachovka-aj keď už nemáš s firmou zmluvu, si v ochrannej lehote , kde ti všetko platí sociálna poisťovňa v ČR.Takže nepotrebuješ novú zmluvu, len tú, ktorá ti už skončila. Len sa treba prihlásiť na sociálku v mieste bydliska a oni ti poradia, najlepšie by bolo nejaké oddelenie metodiky EU, pretože si Slovenka a občan EU, patria ti výhody tak ako občanom ČR.
Ja mám podobnú situáciu, len ja mám zmluvu na dobu neurčitú a som momentálne na MD. A po skončení materskej od zamestnávateľa mi vypláca rodičovský príspevok sociálka na Slovensku(mám tu trvalý pobyt aj dieťa je narodené v SR), ale sociálka v ČR mi dopláca čiastku na rodičovský príspevok cca 4169 kč mesačne.(lebo v ČR je rod.prísp.7582 kč a na SK 4440sk, a ten rozdiel ti doplatia zo štátu, kde o to požiadaš)A to preto, lebo som v ČR určitý čas pracovala.Takže celkovo beriem peknú sumu. Myslím, že aj ty by si dostávala viac peňazí.

berruna
16. únor 2007

holky a nevíte jak se bude řešit situace, když mám smlouvu na dobu určitou - jako zástup za mateřskou dovolenou, s tím, že mám ve smlouvě dodatek, že když se daná osoba z MD nevrátí, tak mě bude automaticky smlouva prodloužena na dobu neurčitou, nicméně v tý době už budu na mateřský pro změnu já...takže jestli mě můžou vykopnout? 😨

sisstin
18. únor 2007

kočky...mně končí smlouva na dobu určitou až posledním dubnem..tudíž mi budou prodlužovat od prvního května...jenže už jsem těhotná, takže by mi smlouvu určitě neprodloužili a já bych byla na pracáku do porodu, což nechci 😠 takže to budu tajit, dokud mi smlouvu neprodlouží..ale přijde mi to dost nečestný..tak nevim...ale co jinýho.... 🙄 😕

bibinka
21. únor 2007

sisstin- ak sa to bude dať vydržať, utajuj to do posledne sekundy, pretože ti ide o tvoje prachy. Aj keď sa ti to zdá nečestné, v dnešnej dobe sa nikto nehrá na samaritána. A ty budeš žiť z tých peňazí, takže ak sa to dá tak to taj.Veď môžeš pracovať až dopôrodu a potom sa do práce znovu vrátiť. Ale to im povedz až keď budeš mať predĺženú zmluvu. Dovtedy ani muk 😉 .

kristi
21. únor 2007

sisstin, ja to udelalala taky tak a navic jsem sla jeste na rizikovy a bylo to v pohode, vycitky nemam 😉

sisstin
21. únor 2007

tak holky, asi změna plánu... 😉 já to v práci asi nezvládnu...celý dopoledne je mi špatně a pořád bych jenom spala..takže se asi hodím na nemocenskou a budu to tahat až do porodu...a pak se stejně stěhuji na SK za přítelem 😀

kristi
21. únor 2007

to je to nej,co muzes udelat..mimi je prednejsi...

bielanevesta
21. únor 2007

Sisstin pokiaľ ja viem tak keď si na nemocenskej tak ťa vyhodiť nemožu a ani potom keď nastúpiš na materskú. A po materskej by mali byť povinný ti dať prácu. Ja som tiež na PN, termín mám 1.7. a zmluva mi končí 8.11. a viem, že u nás to tak je že prepustiť ma nemožu

kristi
21. únor 2007

nevesto, nevyhodej ji, jen ji ukonci pr. pomer...to muzou, pokud je na dobu urcitou

bielanevesta
21. únor 2007

No to ja mám tiež na dobu určitú. A pokiaľ jej to ukončia tak to je akoby ju vyhodili, nie!?

kristi
21. únor 2007

ne, neni. Pr. pomer konci uplynutim doby na kterou je sjednan, takze u sisstin je to posledniho dubna. Kdyby byla v PN, tak ji to stejne skonci, nicmene celou nemocenskou i materskou ji bude platit byvaly zamestnavatel..

bielanevesta
21. únor 2007

Ahá už tomu celkom rozumiem. Ale normálne som vystrašená, že po MD nebudem mať kam nastúpiť

kristi
21. únor 2007

misto ti samozrejme drzet nemusi a ani nebudou...

bielanevesta
21. únor 2007

😢

sisstin
22. únor 2007

bielanevesta: bohužel je to tak, skončení pracovní doby není vyhazov, to je prostě uplynutí doby, na kterou jsi podepsala pracovní poměr a nikdo není povinnen ti jí prodloužit, což se zase na druhou stranu zaměstnavateli nedivím, protože co by měl ze zaměstnance, který nebude 4 roky pracovat 😉 bohužel...

bielanevesta
22. únor 2007

Tak som sa informovala a vo firme(má viac ako 20 000 zamestnancov) kde pracujem babám ktoré pred odchodom na materskú mali pomer na dobu určitú tak im držia prácu ale len po dobu 3 rokov...potom mám smolu. To mi odľahlo. Asi to záleží od zamestnávateľa 🙂

sisstin
22. únor 2007

bielanevesta: tak to je super 😉 mně určitě smlouvu neprodlouží...nic mi držet nebudou(což mi teda nevadí, nehodlám se tam vrátit), ale až do porodu budu na pracáku a nebudu brát žádné peníze, jelikož do prácovního poměru jsem nastoupila až v září (9.měsíc) a předtím jsem byla na pracáku, čiže nepracuju rok a tím pádem nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti 😠

bielanevesta
22. únor 2007

Tak to je k zlosti... ale ty si písala niečo, že sa chceš sťahovať na Slovač?? Tak si prácu potom nájdeš tam. A je škoda, že budeš musieť byť na tom pracáku.

kristi
22. únor 2007

sistin, pockej..to je nejaky divny...ne?? jsi tam od kdy? od zari a mas smlouvu do kdy?

sisstin
22. únor 2007

kristi: já byla od září do října někde jinde 😉 a v týhle práci jsem od 1. listopadu až 😉

1980mat
23. únor 2007

sisstin: Určitě jdi na nemocenskou. Stát Ti ji bude platit a to až do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Ještě se Tě zeptám, jak dlouho jsi předtím byla na úřadu práce? Aby Ti totiž v ČR vznikl nárok na PPM (mateřskou), musíš být účastna nemocenského pojištění alespoň po dobu 270 dnů v posledních dvou letech před porodem. Pokud jsi v této době, ještě předtím, než jsi byla evidována na úřadu práce, někde pracovala, ta doba se Ti sečte s dobou, kterou jsi odpracovala nyní a můžeš být úplně v pohodě.

Na úřad práce vůbec nemusíš chodit. Na těhotné ženy se vztahuje tzv. šestiměsíční ochranná lhůta, která běží od skončení pracovního poměru. Pokud Ti tedy pracovní poměr skončí 30.4.2007, do 30.10.2007 Ti běží ochranná lhůta. V této ochranné lhůtě budeš pobírat nemocenské, které se Ti vypočítá z Tvého současného platu a pak od šestého týdne před očekávaným dnem porodu nastoupíš plynule na mateřskou a budeš pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Takže se rozhodně nemáš čeho obávat.

Na podporu v nezaměstnanosti zapomeň. Jednak Ti na ní zřejmě nevznikne nárok (pokud jsi v posledních třech letech před tím, než se zaeviduješ na úřadu práce, neodpracovala alespoň 12 měsíců), jednak ta případná podpora by byla rozhodně nižší než nemocenské, protože podpora činí 50%, a po třech měsících 45% z platu, kdežto nemocenské činí 69% z platu, takže logicky na nemocenské dostaneš více peněz, než kdyby jsi byla evidována na úřadu práce. 😉

sisstin
23. únor 2007

1980mat: díky moc za radu 😉 na pracovním úřadě jsem byla půl roku, předtím jsem dva roky pracovala 😉

1980mat
23. únor 2007

sisstin: Nemáš vůbec zač děkovat. 🙂

sisstin
23. únor 2007

1980mat: tak nevím, ale ochranná lhůta je prý od nového roku zrušena, neplati jak pro těhotné, tak ani pro zaměstnance na nemocenské 😕