Plánujeme mimi. Je lepší mít smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou?

hehe
24. kvě 2006

Ahojky holky,

zatím mám smlouvu na dobu určitou (prosinec 2006). Plánujeme mimi, ale nevím, zda je lepší mít smlouvu na dobu neurčitou. Je v tom nějaký rozdíl - třeba po finanční stránce? Nemáte s tím některá zkušenosti?

dorotka
25. kvě 2006

aha citam tu dobre spravy tak uz konecne sa zacinate pokusat o tvoj dlhodoby sen 😉
dufam ze sa obcas ukazes aj v snazilkach 😉

maryem
25. kvě 2006

😉 tak drzime palce. mame ich o 20navyse, tak to musi vyjst...
a este jedna vec-ta materska patri teda za kalendarne, alebo len prac.dni??

peja
25. kvě 2006

Miri dobre citas, uz sme to konecne odstartovali 😵 budeme spolu chodit kocikovat??? 🙂

peja
25. kvě 2006

dakujeme 🙂 materska je za kalendarne dni 🙂

maryem
25. kvě 2006

super,uz som sa zlakla, ci mame jest len cez pracovne dni 😀
peja,vidim,ze partizanske..si stade? mam tam bliizku rodinu 😉

peja
25. kvě 2006

ano, som Partizancanka, ale uz 9 rokov som v BA 🙂 a koho tam mas? napis do IP ak chces 😉

dorotka
25. kvě 2006

peti ip 😉

peja
25. kvě 2006

zatial neprislo nic 🙂

1980mat
25. kvě 2006

Holky, tak už jsem se vrátila ze svatby a můžu Vám odepsat. Svatba byla krásná (na Staroměstské radnici v Praze, ale teď jim trochu prší na focení). Asi to vezmu obecně, protože těch dotazů je tu trochu víc. Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) náleži zaměstnankyni, jestliže byla v posledních dvou letech před porodem účastna alespoň 270 dnů nemocenského pojištění. Do doby 270 dnů se započítávají také dřívější období, v nichž zaměstnankyně v posledních dvou letech před porodem byla např. vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání, pobírala po zániku pojištění nemocenské nebo peněžitou pomoc v mateřství apod. PPM náleží také ženě, která byla v posledních dvou letech před porodem účastna aspoň 270 dnů nemocenského pojištění, jestliže jí trvá ochranná lhůta z jejífho dřívějšího nemocenského pojištění ještě počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nebo jestliže až do počátku tohoto týdne pobírá nemocenské z dřívějšího nemocenského pojištění. PPM se poskytuje po dobu 28 týdnů mateřské dovolené, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdřívě však od počátku osmého týdne před tímto dnem. Poskytuje-li se zaměstnankyni, která má nárok na PPM, nemocenské až do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, náleží jí od počátku tohoto týdne místo nemocenského PPM. PPM se poskytuje za kalendářní dny a výše PPM za kalendářní den činí 69 % denního vyměřovacího základu. PPM se stanoví stejným způsobem jako nemocenské od patnáctého kalendářního dne pracovní neschopnosti s tím, že denní vyměřovací základ se zjišťuje ke dni nástupu na mateřskou dovolenou a u zaměstnankyně převedené na jinou práci z důvodu těhotenství nabo mateřství se zjišťuje ke dni jejího převedeníí na jinou práci, pokud je to pro ni výhodnější. PPM náleží také občanům, kteří jsou vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání. Dávky nemocenského pojištění (tedy i PPM) náleží, jestliže se podmínky pro jejich přiznání splnily v době pojištění podle zákona č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, nebo sice po skončení pojištění, avšak ještě během doby, po kterou zaměstnanec pobírá nemocenské, podporu při ošetřování člena rodiny nebo PPM, anebo jestliže se splnily v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta trví 42 dnů od skončení zaměstnání. Jestliže však zaměstnanec byl naposledy zaměstnán po kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik dnů byl naposledy zaměstnán. U žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta vždy šest měsíců. Jinak nemocenské pojištění vzniká dnem vstupu do zaměstnání, které zakládá pojištění podle zákona č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců. Pojištěni jsou takto např. zaměstnanci v pracovním poměru nebo zaměstnanci činí na základě dohody o pracovní činnosti. Nemocenské pojištění pak zaniká dnem skončení zaměstnání. Rozhodným obdobým pro výpočet PPM je 12 kalendářních měsíců, které bezprostředně předcházely měsíci, ve kterém vznikla pracovní neschopnost. Výpočet PPM je poněkud složitější, protože do vyměřovacího základu se nezapočítávají některé dny např. dny omluvené nepřítomnosti v práci, za které nenáleží náhrada mzdy apod. PPM se musí vypočítávat vždy s ohledem na konkrétní situaci té které ženy.

Studentky: PPM jim také náleží, ale jelikož nikdy většinou nepracovaly, je její výše velmi nízká. V podstatě jim náleží PPM v podobné výši jako je rodičovský příspěvek. Ten činil koncem roku 2005 cca 3600 Kč. Od 1.1.2007 vláda slibuje cca 7500, ale uvidíme, jestli se to nakonec schválí. Musela bych se kouknout doma, jak se vypočítává PPM u studentek, protože si to již nepamatuji a nechci někoho zbytečně mást. Zítra Vám to snad napíšu přesně.

OSVČ: OSVČ nejsou pojištěny podle zákona č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, ale podle jiného zákona. Z nemocenských dávek jim náleží jen některé. PPM je jednou ze dvou dávek, která také náleží OSVČ. Ale musím napsat jako u studentek, že se musím kouknout doma, jak se jim PPM vypočítává - už si to nepamatuji.

Ženy v zahraničí: Pokud odjedete na delší dobu do zahraničí a nemáte např. pracovní poměr v ČR, nejste zde účastna nemocenského pojištění a tudíž Vám nenáleží PPM. Nárok na dávky nemocenského pojištění Vám ale může vzniknout za určitých podmínek v zahraničí, a proto doporučuji obrátit se na příslušnou instituci, která se těmito dávkami zabývá v zahraničí.

Jen pro upřesnění chci uvést, že sociální pojištění zahrnuje nemocenské a důchodové pojištění. Pokud jste nezaměstnané, můžete se dobrovolně za zákonem stanovených podmínek účastnit důchodového pojištění (tzv.dobrovolné DP), avšak nemocenského pojištění nikoliv. Nemocenské pojištění může vzniknout jen za podmínek uvedených výše.

Pokusím se do zítřka doma sehnat ještě podrobnější informace na Vaše dotazy, ale teď už musím jít pracovat.

zvedava
25. kvě 2006

maryem, emjee dala asi nejaky stary link, lebo teraz sa to uz vola materske, nie penazna pomoc v materstve a od zaciatku roka nie je ani denny strop na vysku davky, ako bol predtym. Je to 55% z hrubeho prijmu, maximalne vsak do vysky 55% denneho vymeriavacieho zakladu (mesacny vymeriavaci zaklad je cca 24-25 tis.). Takze max. materska by mala byt okolo 13 tis. Sk. Podrobnosti najdes tu: http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1293

maryem
25. kvě 2006

zvedava,dik!!! Ved sa mi to nezdalo,aj s tymi percentami. Ja som si to pozerala na obcanovi a bolo to celkom inak🙂 Konecne zahada vyjasnena 😀

gedren
25. kvě 2006

1980mat, jsi uzasna! Prosimte mam jen drobnost: mam smlouvu na dobu urcitou (na univerzite to jinak nejde, smlouva vzdy do 31. 12. a pak nam ji prodlouzej), o drzeni mista mi nejde, vracet se nechci, ale kdyz koncem zari zastoupim na materskou, bude mi ji normalne az do toho brezna vyplacet zamestnavatel? Nebo mi ji od ledna uz bude vyplacet nekdo jinej (mam to nejak resit)?
Diky moc🙂

mishabv
25. kvě 2006

1980mat, diky moc 🙂

kacici
25. kvě 2006

1980mat. díky moc 🙂 , ted uz v tom mam konecne jasno.

emjee
25. kvě 2006

sorry za zly link, to mi vyplul vyhladavac 😠
zvedava co si pridala ten link, nie je tam pisane, ako je to so stedentkami, ktore si neplatia socialne poistenie (inac je to dobra blbost, ze to neplati stat, pretoze ked studujem, nemozem asi pracovat a zarabat a platit si poistne, hlavne ked samotne studium stoji tak vela) - nevie niekto ako je to so studentkami? to vobec nemaju narok na matersku?

peja
25. kvě 2006

Emjee, vyzera to tak, ze naozaj narok nemaju 😖 , nesplnaju podmienky ...

nimmo
25. kvě 2006

mishabv: já musela dopoledne odejít, tak jsem ti už neodpověděla, ale zdravotní pojištění je něco jinýho - já si platim taky to minimální co jde u OSČV a to je myslím 1200! a těch 1600 platim sociální pojištění+nemocenská (ta je z toho jen asi 200! bohužel) a dobrovolně si samozřejmě můžeš platit i vyšší částky na tom sociálním - a od toho se odvíjí i vyšší nemocenská, platit si víc jen nemocenskou nejde (takhle mi řekli přímo na úřadě)

emjee
25. kvě 2006

tato republika je des 😠 a sem mam priviest na svet dieta? a za co ho obleciem, najem, vychovam ? pekna podpora mladych rodin, len co je pravda

nimmo
25. kvě 2006

holky, nevím, jak je to na slovensku, ale tady, když si neplatíte sociální pojištění, tak jen místo mateřského přídavku dostáváte rovnou rodičovské přídavky - ale až od data narození dítěte (mateřskou můžete dostávat už 6 týdnů před narozením)

newyorkgirl
25. kvě 2006

emjee, no vidis, a ja som v USA a vsetci sa mi cuduju, co chcem ist domov a mat babo tam, ked tuna je to lepsie financne, bude mat obcianstvo a vsetko a tam budem sediet na zadku a stat sa o mna nepostara, kedze tu matersku asi ani ja mat nebudem... 🙄

1980mat
26. kvě 2006

Hezké ráno, tak jsem doma sehnala materiály a můžu Vám zde napsat přesnější informace.

Studentky: PPM u studentek je upravena vyhláškou č. 165/1979 Sb. PPM náleží studentce, která přerušila (skončila) studium a splňuje i ostatní podmínky nároku na tuto dávku. PPM se poskytuje ode dne přerušení (skončení) studia, nejdříve však od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, jak jej určil lékař. Doba poskytování PPM se však počítá vždy od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, jak jej určil lékař. Výše PPM za kalendářní den činí u studentek jednu třicetinu částky rodičovského příspěvku, která náleží za kalendářní měsíc.

OSVČ: Účast OSVČ na nemocenském pojištění je dobrovolná. Z nemocenského pojištění náleží OSVČ při splnění zákonem stanovených podmínek, jen nemocenské a PPM. Nenáleží jim podpora při ošetřování člena rodiny ani vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. PPM z nemocenského pojištění OSVČ náleží, jestliže OSVČ splňuje podmínku účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před porodem, alespoň 270 dnů. Další podmínkou je, že OSVČ nevykonává osobně samostatnou výdělečnou činnost, a že zaplatila pojistné za dobu účasti na nemocenském pojištění, z něhož je nárok na PPM uplatněn, a to včetně kalendářního měsíce, který bezprostředně předchází měsíci, od kterého vzniká nárok na tuto dávku. V případě, že OSVČ žádá o PPM v měsíci, ve kterém vznikla účast na nemocenském pojištění OSVČ, musí být zaplaceno pojistné za tento kalendářní měsíc. Podmínka zaplacení pojistného je splněna, pokud OSVČ zaplatí pojistné nejpozději do tří měsíců ode dne, od kterého má být PPM poskytována. Poskytnutí PPM je podmíněno tím, že účast na nemocenském pojištění OSVČ trvala alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku před porodem. PPM se poskytuje za kalendářní dny a její výše činí za kalendářní den 69 % denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví stejně jako u nemocenského z nemocenského pojištění OSVČ. PPM se poskytuje od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. Doba poskytování dávky je stejná jako u zaměstnanců. Výpočet a poskytování dávek nemocenského pojištění OSVČ provádí příslušná okresn správa sociálního zabezpečení.

gedren: PPM Ti bude až do března vyplácet zaměstnavatel, protože Ti nárok na PPM vznikně v době trvání pracovního poměru. I kdyby Ti v době těhotenství skončil prac. poměr, vztahuje se na Tebe tzv. ochranná lhůta, která trvá šest měsíců od skončení prac. poměru.

Ještě je důležité uvést, že pokud jste zaměstnankyní organizace, kterou se pro účely nemocenského pojištění rozumí právnická nebo fyzická osoba, která zaměstnává více než 25 zaměstnanců, anebo sice méně, avšak evidenci mezd pro ni vede jiná PO či FO, která zaměstnává více jak 25 zaměstnanců, pak Vám PPM vyplácí přímo zaměstnavatel. Pokud jste však zaměstnankyní tzv. malé organizace, tedy organizace, která nesplňuje výše uvedené podmínky, tak Vám dávky nemocenského pojištění (tedy i PPM) vyplatí příslušná okresní správa soc.zab.

cubatour
26. kvě 2006

babky, inac este veeela rad je aj na stranke www.porada.sk - tam ak v buducnosti nebudete nieco vediet, kludne sa tam obratte 😉

maryem
26. kvě 2006

cubatour, dik 😉

gedren
26. kvě 2006

1980mat, diky moc! Odvazim se jeste zeptat 🙂 - krom zamestnani jsem i OSVC (vedlejsi). Socialni ani nemocenske si neplatim, protoze by se mi to asi tezko vyplatilo, takze na OSVC materskou (nemocenskou) nastupovat nebudu. Ted je otazka, za jakych podminek budu OSVC vedlejsi a na kdy budu muset prerusit...

Ted jsem vedlejsi z duvodu zamestnani, a nejsem si jista, zda pokud na materskou nastoupim v zari, budu moct prohlasit "byla cely rok 2006 OSVC vedlejsi, protoze vykonavala zamestnani za vic nez XX penez", nebo se to tyka jen obdobi od ledna do zari. Pak asi budu urcite vedlejsi od okamziku, kdy budu mit narok na rodicovsky prispevek (tedy cca od toho brezna 2007). Ale co to obdobi od zari/ledna do brezna? Mam perrusit, nebo existuje i jiny "option", jak jim (hlavne socialce) vysvetlit, ze jsem v dobe materske fakt nic nevykonavala a nechci platit krvave zalohy? 🙂

Diky moc

1980mat
26. kvě 2006

gedren: V tomto Ti radím, aby si se raději obrátila na okresní správu sociálního zabez. ( v tvém případě na Pražskou správu sociálního zabezpečení). Já osobně si myslím, že bys měla raději přerušit během mateřské dovolené činnost jako OSVČ. Nejsem si jistá, jak to v praxi chodí při souběhu zaměstnání a OSVČ a nechci Ti špatně poradit.

zvedava
26. kvě 2006

emjee, je to pravda, ze pokial si ako studentka neplatis socialne (konkretne nemocenske) poistenie, tak nemas narok na materske. Je vsak mozne, ze by si v tom pripade dostavala priamo rodicovsky prispevok, ktory vsak uz nevyplaca Socialna poistovna z odvodov, ale Ustredie prace, socialnych veci a rodiny ako statnu socialnu davku. Na ich stranke som o tom vsak nic nenasla.... Pripadne skus po nej pobrowsovat - www.upsvar.sk

gedren
26. kvě 2006

1980mat, diky, asi prerusim, bude to nejjednodussi 🙂

emjee
26. kvě 2006

baby nedalo mi to a tak som uvazovala, podla tabulky http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1469 by som ako samoplatitel mala platit 2426,- sk mesacne, po dobu aspon 270 dni co je 9-10 mesiacov, cize spolu to vychadza na 24260,- sk a mala by som narok na minimalne materske vo vyske tusim 4230,- sk po dobu 28 tyzdnov (7 mesiacov) to je 29610,- sk - bola by som v pluse 5350,- sk, ale za tie vybavovacky okolo mi to teda nestoji, mozu si tu matersku nechat 😀 radsej si peniazky odlozim bokom
idem kuknut ten rodicovsky prispevok (tvarim sa ako by som uz bola v tom 😀 )

emjee
26. kvě 2006

nasla som to http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/FEB3EF4822A3... ak nemam narok na materske (co nemam), dostanem rodicovsky prispevok 4110,- sk mesacne, aspon ze to 😀 ale kym ja budem v tom, mozno sa to este 100x zmeni, idu volby 😀

madeleine
27. kvě 2006

emjee, tento štát verím, že žijeme z lásky... preto tak nízke príspevky... tiež sa spolieha, že ak vymrieme, Rómovia to tu potiahnu ďalej a zachránia nás... lebo to je jediná menšina, ktorá má neustály rast populácie napriek výške dávok... my sme rozmaznaní a ako motivácia nám to nestačí... 😉

Až jedného dňa dieťatko príde, bude mi asi jedno, aká bude politika štátu. Nepresťahujem sa preto do Nórska,lebo tam dostanem viac. 😉 Je dobré vedieť, aká je situácia a nechať si poradiť čo a ako, ale asi nás tov rozhodnutí neovlyvní, nie? 😵