PN po RD, z čeho mi bude počítána nemocenská?

popi111
30. zář 2013

ahojky chtěla bych se zeptat zda mi někdo poradíte. Jsem na RD do listopadu, v práci pro mě místo nemají, aspoň takové jsou poslední informace tak bych chtěla jít na pár měsíců na neschopenku a pak rovnou na mateřskou. Mateřska bude asi ve stejné výši jako u prvního dítěte, že? ale z čeho mi bude počítána nemocenská? Taky možná hloupej dotaz, ale moc tomu nerozumím, při první mateřské jsem dostala na konci proplacenou dovolenou, byla jsem na MD od října 2010 do května 2011, a druhý rok dokonce mi přišla ještě i vratka daně, asi z té dovolené nebo md, prý se to bere jako odpracované....bude to tak i letos při druhém? Díky za radu.

karminka
30. zář 2013

@popi111 - pokusím se ti odpovědět jak si myslím, že bys to měla mít - stejně jako nyní já.

mám to podobné, synovi byli v srpnu 3 roky, smlouvu jsem měla na dobu neurčitou, vrátila jsem se v černu zpět do práce na necelé 2 měsíce a pak znova otěhotněla a jsem od začátku tohoto těhotenství doma na rizikovém.
Jen asi blbý dotaz - s čím bys šla marodit, kdybys ještě nebyla těhotná? Nemocenská by se ti měla počítat z předešlé mzdy (před první MD), pokud máš stále smlouvu na dobu neurčitou. Pokud nastoupíš na další MD do 4 let věku prvního dítěte, nemůžeš mít nižší MD než při prvním dítku, takže ano - stejná MD jako jsi měla u dcery. Ano, MD se počítá jako odpracované dny, takže za toto období bys měla dostat pak proplacenou dovolenou od zaměstnavatele. O vrácení daní si může požádat manžel pokud ty nebudeš mít za ten daný rok (vždycky za rok zpětně) vyšší příjem než 68 tis. - takže pokud ti MD dá vyšší částku, žádat o vrácení daní nemůžeš, ale třeba pak ten další rok, když budeš na RD.

lucifereeek
30. zář 2013

podle mě ale nárok na mateřskou mít nebudeš, protože pokud nejsi už těhotná a oni ti dají výpověď - nemá ti kdo tu mateřskou vyplácet, takže ani na nemocenskou nepůjdeš, ale budeš na ÚP a když se malé narodí, budeš dostávat už rovnou rodičák.

betysek
1. říj 2013

Přesně jak píše @ lucifereeek. Pokud nenastoupíš do práce, tak nemůžeš být na neschopence....Stačí jít na jeden den, ale musíš být zaměstnaná, jinak nemáš národ na nemocenskou...A pokud nebudeš v zaměstnání, tak nemáš nárok ani na mateřskou a budeš rovnou dostávat rodičák...Jedině by jsi musela otěhotnět před tím, než ti skončí rodičák s prvním dítkem...Pak pokud by ti doktor dal neschopenku na rizikové těhu, tak by jsi byla a neschopence do těch 6-8t před termínem porodu a pak nastoupila na mateřskou, která by byla ve stejné výši jako u prvního dítěte. Pak ještě záleží na tom, jestli máš smlouvu na dobu neurčitou nebo určitou. Pokud budeš na mateřské, tak budeš mít zase proplacenou řádnou dovolenou....