PN po ukončení RD, přišlo mi málo peněz. Proč?

glimmer
11. dub 2015

Ahoj. Dne 1.3.2015 mi končil RP ... hned od 2.3.2015 mám vystavenou PN ... posílala jsem jí zaměstnavateli ... a včera mi přišla na účet nemocenská za prvních 14 dní PN a přišlo mi "jen" 1645kč ... a přitom jsem před nástupem na MD měla průměrný plat cca 45 - 50 tis. čistého ... netušíte proč tak málo ? Účetní jsem psala, ale včera mi ještě nenapsala. Díky M.

blondynka400
11. dub 2015

@glimmer těch prvních 14 dní PN tedy myslíš náhradu mzdy v době pracovní neschopnosti, co vyplací zaměstnavatel?
Jenom mne zaujal technicky detail? RP je vyplácen vždy na celý měsíc, jak ti mohl skončit 1.3.? 😕

glimmer
autor
11. dub 2015

@blondynka400 nekončilo mi vyplácení RP ... ale RD hlášená u zaměstnavatele ... jj, a myslím náhradu mzdy za prvních 14 dní nemoci. teď mi má ještě přijít kolem 2500kč zbytek RP.

zo_ja
11. dub 2015

Jéé, to bych potřbeovala vědět, kdy přesně končí RD?
Resp. mám u zaměstnavatele hlášenou RD do 2 let věku dítěte, to bude 15/6. Nástup by byl 15/6 nebo 16/6?

A s tou PN - je třeba formálně nastoupit, nebo je možno jen doručit PN?

glimmer
autor
11. dub 2015

@zo_ja nástup bude 16.6. ... já jim jen napsala týden dopředu, že mi bude vystavena PN (marodila jsem ještě koncem RD a to mi PN nevystavil doktor) a poslala jsem jí jen doporučeně do práce poštou.

zo_ja
11. dub 2015

@glimmer Moc děkuju. Prosím Tě, dá se to někde dočíst v zákoně? Pro případ...

A víš prosím Tě, jak to je, když chci na další MD co nejpozději, tzn. těch 6 týdnů před TP - má s tím gyndr problém? Často jsem četla v diskusích, že v takových příp. gyndrové píšou nástup 8 týdnů před TP, ale nevím, že by museli... ???

Děkuji děkuji

blondynka400
11. dub 2015

@zo_ja 16.6. Neschopenku stačí pouze doručit, ale není to moc fér chování (bez předchozího vysvětlení situace)
MD i když jdeš z PN tak může mít 6 týdnů před porodem. Je to na tvém výběru. Bohužel část doktorů si trvá na tom, že to musí být 8 týdnů před, ale nemá to žádné opodstanění.
@glimmer tak to potom jo 🙂 Ohledně té částky mi to přijde docela divné, jak na tuto sumu přišli.

zo_ja
12. dub 2015

@blondynka400 Né, tak jsem to nemyslela, šlo mi o to, jestli se tam hraje na ten nástup, pže bych si musela spoustu věcí okolo zařídit, a pokud není potřeba, ja to pro všechny mnohem jenodušší. To je jasný, že domluva předem, se všema potřebnýma aspektama. Ale rávě potřebuju vědět, jak to je, co a jak, abych to právě správně komunikovala... a kdyby někdo tvrdil něco jinak...

Moc díky. Je nějakej podklad někde, o co se třeba opřít, kdyby se s tím dr. cukal?

zo_ja
12. dub 2015

@glimmer Ještě mě napadá
1) chyba, překlep, špatný podklady, shoda příjmení...
2) nevím, jak je to se započítáváním variabilní složky mzdy, jestli se v takovým případě po MD/RD započítává ten průměr jako na MD i s ní, nebo bez. Nicméně asi netvořila tak většinovou složku Tvé mzdy, takže spíš 1).

blondynka400
12. dub 2015

@zo_ja jo takto, nastoupit nemusíš, to nehraje roli.
Ohhledně dr., opřela bych se o zákoník práce § 195.

glimmer
autor
12. dub 2015

@zo_ja děkuji za rady. Mám základ 10 tis. + provize, odměny ... tak snad to nepočítají jen z té 10 ... ☹

zo_ja
12. dub 2015

@glimmer našla jsem http://www.penize.cz/kalkulacky/nemocenska#nemo...
Jo, ale myslím právě, že z tý hrubý jenom...
Za těch prvních 14 dní máš první 3 dny nula, za soboty, neděle a svátky nic, takže to máš 6 dní krát nějakých 249 peněz to ukazuje. Což sice není přesně jak, píšeš, ale obávám se, že to může být klíč.

zo_ja
12. dub 2015

@blondynka400 Díky anděli, prostě ho ukecat, no. Když už člověk bude doma, ať se to všechno prostě posune.... spíš si tak říkám, co použít za nějaké rozumné argumenty...
Pže zase chtít 5 dýdnů po obvoďákovi je divný/moc dlouhý.

glimmer
autor
12. dub 2015

@zo_ja no počkej, ale všude se uvádí že se to počítá z průměrné mzdy ... a tu jsem měla vysokou. Obě PPM jsem měla dost vysoký. Jsem teď na PN (rizikový těh.) a kdybych měla brát nemocenskou jen 5-6 tis. / měsíc tak mě šmejkne ...

zo_ja
12. dub 2015

@glimmer Do PPM se příjem z var. složek započítává 100%, tam je zase nefér, že dle toho, kdy byly vydělány, ale kdy byly vyplaceny. Prostě dle toho, kdy z nich byly odvedeny daně. To vím 100 %.

Ale já mám právě za to, že je nevýhodné přistupovat na prac. smlouvy, kde je přiliš vysoká čast na var. složce na úkor toho základu, různý to os. ohodnocení atp., čím se to dohání tam myslím nespadá, ale nevím to jistě. Našla jsem nicméně rozdílné informace, z čeho se to počítá, tak Tě nechci mystifikovat. Uvidíš, co napíše účetní, dá se to určitě ověřit, kalkulačky nějaké tady http://www.mpsv.cz/cs/13622
Píšou, že se ta nemocenská počítá z průměrné hrubé mzdy, ale já nevím, jestli tam spadají ty variabilní složky.
http://www.finance.cz/zpravy/finance/429611-pen...

Dej pak vědět, jak to dopadlo, taky mě to zajímá.

glimmer
autor
12. dub 2015

@zo_ja no právě, že jsem našla, že se to počítá z průměrné hrubé mzdy ... uvidíme co napíše.

blondynka400
12. dub 2015

@zo_ja to máš za za to špatně. Je úplně jedno, kolik je fix a kolik je variabilní složka (vzhledem k PPM, PN a atd.). Jedině když jde do tuhého se zaměstnavatelem, pohyblivé složky jsou obvykle nenárokové. I když jak kde, třeba u obchodních pozic je to dost časot přesně definováno v plánech, které jsou součástí pracvoní smlouvy a pak se ani z toho zaměstnavatel nemůže vyvléct...
@glimmer určitě se to počítá z průměrné mzdy 😉

glimmer
autor
12. dub 2015

@blondynka400 jsme zvědavá co mi zítra účetní napíše ... děkuji za rady ... snad jde jen o nějaký "renonc" ... doufám 😕

blondynka400
12. dub 2015

@glimmer tak dej vědět, docela by mne to z odborného hlediska zajímalo.

glimmer
autor
13. dub 2015

@blondynka400 tak mi napsala jedna paní účetní, že těch prvních 14 dní mi to budou počítat z těch 10 tis. a sociálka to bude počítat z toho průměru z let minulých než jsem šla na MD.

blondynka400
13. dub 2015

@glimmer z jakých 10 tis? Jako z RP? To mi přijde jako nesmysl... Já tedy nejsem mzdová účetní, ale u nás se to tedy takto nikdy nedělalo..

zo_ja
13. dub 2015

@blondynka400 10 tis. má glimmer základ, psala, zbytek var. složky mzdy

blondynka400
13. dub 2015

@zo_ja jo už to čtu, já nedočítala vše,co jste psali. Ale i tak je to podle mne nesmysl...
A k tomu dr. žádné ukecávání, prostě si stát za svým, že na to máš právo. Jemu je to v konečenéím důsledku jedno.

blondynka400
13. dub 2015

@glimmer tak mi to nedalo a ptala jsem se schválně mzdovky. A je to tak jak jsem psala, nemocenská s ti počítá z vyměřovacího základu před nastoupením na MD/RD a je jedno, kolik je fix a kolik je variabilní složka.
Tady máš i podobné zodpvoězené dotazy na netu. http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zda...
http://www.penize.cz/materska-dovolena/258091-n...

zo_ja
13. dub 2015

@blondynka400 Díky. No snad mi neřekne, že mi v tom příp. PN nenenapíše... nějaký indikace k ní mám, v práci bych fakt zdechla. Musela bych to řešit u obvoďáka nějakou chorobou, ale 5 týdnů je dlouho, malý děti potřebujou vycházky.
Jenom prostě vyplňuje papír nástupu na MD, tak ho přimět, aby tam vyplnil to nejpozdější datum - ale to bude vyplňovat až později než PN, že.

glimmer
autor
13. dub 2015

@blondynka400 mám ve smlouvě 10 tis. základ + provize a odměny. tak mi to prej těch prvních 14 dnů budou počítat jen z těch 10 tis. ...

glimmer
autor
13. dub 2015

@zo_ja papír na MD ti bude doktor vyplňovat až před nástupem .. buď těch 6 nebo 8 týdnů.

zo_ja
13. dub 2015

@blondynka400 A díky za ty opravy, já si ta něco letmo pamatuju z doby před mamutem, což se mohlo buď změnit, nebo zdroj ani nebyl kdovíjaký... Jestli se do PN počítá i variabilní část, tím líp nemám teda poměr mezi složkama jako glimmer, ale každá koruna dobrá.

blondynka400
13. dub 2015

@glimmer to je ale fakt špatně, viz můj příspěvek z 10:18
@zo_ja tak já dělám v HR už leta, ale mzdy jsem přímo nikdy nedělala, takže jsem si nebyla taky úplně jistá.