Po mateřské znovu do práce, ale jsem těhotná

dracena1
28. srp 2011

Dobrý den všem. Budu moc ráda, pokud mi někdo poradí 🙂
Jsem momentálně na 3leté mateřské a v listopadu bych měla nastoupit do zaměstnání. ALE jsem opět těhotná 😀 Celé první těhu jsem byla na neschopence kvůli chemikáliím na pracovišti (interní předpis) . V listopadu budu v 6tém měsíci, ale právě kvůli těm chemickým látkám se tam nebudu moci vrátit......
1) musím těhu oznámit v práci?
2) Budu mít od listopadu vůbec nárok pobírat nějaké peníze?
3) Budu si moci vybrat délku mateřské?
4) Co je pravdy na tom, že bych SNAD měla mít nárok opět žádat proplacení dovolené?
5) Zaměstnavatel drží ze zákona pracovní pozici pouze 3 roky, že? Znamená to, že se třeba nebudu mít kam vrátit a může se mnou rozvázat pracovní poměr?

Smlouvu mám na dobu neurčitou.

vojtisek2007
28. srp 2011

@dracena1
1) nemusíš oznamovat v práci dopředu že jsi těhu
2) budeš od listopadu zase pobírat do mateřské nemocenskou
3) budeš si moct vybrat délku rodičáku
4) za mateřskou (těch 28týdnů) ti znovu vznikne nárok na dovolenou
5) nemůže s tebou rozvázat pracovní poměr a znovu ti bude muset držet místo další tři roky (pokud tedy firma např.nezkrauchuje)

verbalinka
4. říj 2011

@vojtisek2007 ahoj, můžu mít na tebe, prosím, dotazy? 😅
Napíšu radši všechno, aby to bylo jasné.
29.11.2011 bude mít syn 3 roky a mně končí 3letý rodičák. Ale jsem těhotná a termín porodu je 6.3.2012 (dle UTZ 13.3.2012). Mám rizikové těhotenství, takže do práce nenastoupím a půjdu na nechopenku (mám práci na dobu neurčitou).
1.) Co musím udělat papírově? Gyn mi vypíše nechopenku od 30.11. a já ji předám zaměstnavateli? Toť vše?
2.) Trošku se bojím, aby peníze za nechopenku dorazily včas a někde se nezasekly. Četla jsem případy, kdy zaměstnavatel poslal nechopenku na úřad (nevím který) pozdě a peníze dorazily až s měsíčním zpožděním. Co pro to můžu udělat?
3.) 6 - 8 týdnů před termínem porodu mi vypíše gyn mateřskou a já ji zase předám zaměstnavateli? Nebo musím oběhat úřady? (úplně jsem zapomněla, jak to před 3 lety bylo 😅 ).

Moc děkuju za rady 😉 Už se to blíží a já jsem nervózní, abych něco nezanedbala 🙂

vojtisek2007
4. říj 2011

@verbalinka ahoj 🙂
jo, od 30.11. ti vystaví neschopenku - dáš do práce, prvních 21dnů platí zaměstnavatel, potom tě přebere ossz - okresní správa sociálního zabezpečení - tam se opravdu stává - hlavně teda u pražské ossz, že výplaty chodí se zpožděním, ač mají zákonou lhůtu pro vyplacení 30dnů od doručení všech podkladů, pro to aby ti peníze dorazily včas ty neudělá nic, musíš se spolehnout na zaměstnavatele, že pošle všechno hned, stejně tak potom, když budeš na konci měsíce vždy nosit lístek na peníze.....
Až dostaneš papír na mateřskou - zároveň s tím ti ukončí neschopenku -dáš zase všechno do práce zaměstnavateli 🙂

verbalinka
4. říj 2011

@vojtisek2007 díky, jsi zlatá 😉 Ale teda ta ossz mě nepotěšila. Zkusím tlačit na účetní, aby vše včas poslala. To bude zrovna před vánoci 😅
A ten papír na peníze ponesu ještě na konci prosince, nebo stačí to poslání zaměstnavatelem kolem 20.12., kdy mě bude předávat ossz?

vojtisek2007
4. říj 2011

@verbalinka to stačí ikdyž to pošlou mezi svátkama - taky podle toho, kdy ti ho tvůj gyn bude moct vystavit (toho 20tého ti lístek na peníze ještě nevystaví) , aby prostě kolem prvního/druhého to měla vždycky sociálka, když připravují výplaty nemocenských.....

verbalinka
4. říj 2011

@vojtisek2007 že ještě prudím 😅 Když to sociálka dostane až toho druhýho/třetího a mají na vyplacení 30 dní, tak se může stát, že peníze dostanu až ke konci měsíce? Já jen, abychom s touto situací počítali 🙂
Moc díky 😉

j.a.n.i
4. říj 2011

@verbalinka Jojo, může se stát, že to dostaneš až na začátku toho dalšího. Kor v lednu, to bývá zpoždění častější, je to kvůli konci roku a novému uvolňování peněz na rok nový.

verbalinka
4. říj 2011

@j.a.n.i díky za odpověď 😉 Takže si odložíme peníze stranou, kdyby náhodou 🙄
Oběma moc děkuju za info 🙂

verbalinka
4. říj 2011

@verbalinka můžu, prosím, ještě malý dotaz? Za prvních 21 dní nemocenské (teda bez prvních 3 neplacených dní) dostanu peníze od zaměstnavatele. Ty peníze posílá zaměstnavatel rovnou mně na účet, nebo to jde přes ossz? Děkuju 🙂

j.a.n.i
4. říj 2011

@verbalinka Ty posílá přímo zaměstnavatel tobě, přijdou v klasickém výplatním termínu kdy posílá mzdy.

verbalinka
4. říj 2011

@j.a.n.i můžu, prosím, ještě malý dotaz? Za prvních 21 dní nemocenské (teda bez prvních 3 neplacených dní) dostanu peníze od zaměstnavatele. Ty peníze posílá zaměstnavatel rovnou mně na účet, nebo to jde přes ossz? Děkuju

verbalinka
4. říj 2011

@j.a.n.i mooooc děkuju 😵

verbalinka
9. pro 2011

@j.a.n.i můžu poprosit o další radu? Během ledna mi bude končit nechopenka a budu nastupovat na MD. A mám dotaz ohledně financí - dostanu celé peníze za leden za neschopenku i za MD? Nebo se to bude nějak krátit - stejně jako v případě RP a MD v jednom měsíci? Jde mi o to, že pokud by se to nekrátilo, tak se mi více vyplatí jít dřív na MD kvůli penězům. Neschopenka je, myslím, 60% a MD 70%. A ještě jeden dotaz - MD vyplácí stejný úřad jako neschopenku? Takže zpoždění je stejné, tedy mají na to zase těch 30 dní po dodání podkladů?

j.a.n.i
9. pro 2011

@verbalinka Nekrátí se to, ale nevyplatí se ti jít dřív na MD, protože o to dřív ti pak skončí a jelikož je strop rodičáku jednotný, tak se v součtu ošidíš o ty 2 týdny neschopenky. A MD, (správně se to jmenuje PPM, al to je fuk) vyplácí stejná pobočka jako nemocenskou. A co mám zkušenost, tak ač mají na vyřízení taky 30 dnů, tak PPM většinou chodí dříve než nemocenská, protože to vyřizují jen jednou a pak už jen posílají penízky.

tpnkari
12. pro 2011

Aho prosím o radu..končí mi 3letá mateřská nastopit do práce bych měla 29.12. ..pozvali si mě na kobereček 19.12. že se dohodneme jestli nastoupim..na 99% pro mě nemají místo a budou chtít abych odešla na dohodu..ale jsem znovu těhotná tak nevím jak vybrat nejvýhodnější variantu neb TP mám až 26.6. ..nejspíš jim nic nepodepisovat a nastoupit na neschopenku...ale jsem z toho strašně vynervovaná tak se omlouvám jestli se můj dotaz opakuje ....

j.a.n.i
12. pro 2011

@tpnkari Zásadní otázky jsou 3 🙂 Myslíš, že je šance, že by za 3 (nebo více let) roky bylo místo? A chtěla by ses tam vracet? Plánuješ ještě třetí?

tpnkari
12. pro 2011

jelikož mi klenul pc tak nevím zda se odpoveď vložila tak ...1. místo nejspíš nebude 2. ani se tam vrátit nemůžu je to dojíždění do Prahy a to nepřipadá s dětma v úvahu..3. další dítko rozhodně ne :/

j.a.n.i
12. pro 2011

@tpnkari Tak v tom případě, pokud máš zdravotní problémy a dostaneš nemocenskou, tak jít na nemocenskou a souhlasit s dohodou, pokud nabídnou zajímavé podmínky, takže bych chtěla 5 platů. S tvým termínem porodu se do ochranné doby 180 dní do nástupu na PPM vejdeš v pohodě.

hanka.
12. pro 2011

Jsem moc ráda, že jsem narazila na tuto diskuzi. Někde jsem slyšela, že abych mohla mít znovu PPM, muselo by se druhé dítě narodit do 3 let věku prvního dítěte. Tady ale řešíte, že máte i po dovršení 3 let věku dítěte zase PPM a vypsané neschopeknky, které platí zaměstnavatel. Znamená to tedy, že pokud mám smlouvu na dobu neurčitou, stačí, abych do 3 let věku dítěte byla znovu těhotná a držení pracovního místa se mi prodlužuje, dostanu zaplacenou neschopenku a pak znovu PPM?
já myslela, že pokud tedy druhé díte nebude do 3 let věku prvního, automaticky pokračuji v pobírání rodičovského přípěvku.
snad se v mém dotazu zorientujete a někdo odpoví 🙂 děkuji moc

tpnkari
12. pro 2011

@j.a.n.i ..dr se nelíbí to dojíždění vlakem takže říkaal že mi napíše neschopenku...myslím že mi ani 5 platů nenabídnou ..:( jsem z toho strašně roztěkaná takže nejlepší by tedy bylo poslat jim neschopenku..a podepsat jim dohodu??

j.a.n.i
12. pro 2011

@tpnkari Jestli se tě budou fakt chtít zbavit, tak nabídnou... a když nenabídnou, tak je na tobě zda půjdeš na 4 nebo se na to vybodneš a uvidíš co bude za 3 roky.

tpnkari
12. pro 2011

@j.a.n.i děkuji ti moc za trpělivost a radu

verbalinka
14. pro 2011

@j.a.n.i moc děkuju za rady 😉 Máš pravdu, lepší je jít až těch 6 týdnů před. Jasně, PPM, nemohla jsem si vzpomenout 🙂

amallie
14. pro 2011

@verbalinka já jsem v podobné situaci a abych zaměstnavateli nezpůsobila zbytečnou zátěž, prodloužila jsem si do nástupu na MD rodičovskou dovolenou, jsem tedy doma zadarmo

verbalinka
14. pro 2011

@amallie to nechápu. Jakou zátěž? Já mám neschopenku a kdybych ji neměla, tak normálně nastoupím do práce. Já jsem jen řešila, že sociálka se opožduje s platbou a v únoru budeme nejspíš s minimem peněz, což se před porodem vůbec nehodí, tak jsem trošku spekulovala, ale kvůli dvou týdnům to nebudu řešit.

kacickalauricka
26. pro 2011

Ahojte holky,,,vidím že tady máte fakt luxusní přehled....tak bych se taky ráda zeptala na jednu věc...a to musím se vrátit tam kde jsem pracovala??? Nikdo mi neohlašoval že by mi místo držel a popravdě jsme se nerozešli až tak v dobrém se šéfem a rozhodně se mi tam vracet nechce. Je možné že začnu pracovat úplně jinde??? a musís se s ním nějak dohadovat???

verbalinka
26. pro 2011

@kacickalauricka no, musí ti 3 roky držet místo (2 roky, kdybys žádala jen o dva a nepožádala o prodloužení). Ale samozřejmě se vracet nemusíš. Můžeš dát výpověď. Nebo můžeš zkusit předstírat, že se vrátit chceš a doufat, že tě nebudou chtít a dají ti výpověď pro nadbytečnost s 2 měs. výpovědní lhůtou a k tomu klasické 3 platy odstupné 😉

kacickalauricka
26. pro 2011

@verbalinka ale když já dám výpoveď tak tam bude taky nějaká výpovědní lhůta, ne????

j.a.n.i
26. pro 2011

@kacickalauricka Jojo, taky 2 měsíce, ale ty ji můžeš dát klidně když budeš ještě na RD.

mitote
5. čer 2012

@j.a.n.i ahoj, muzu mit dotaz? Neni me jasne, jak je to s materskou a rodicovskou Kdyz porodim tak prvne pobiram materskou a pak rodicovskou? Nebo zacnu pobirat oboje zaraz? V pripade prvni varianty ale pak cerpam rodicovskou jakoby min mesicu, kdyz prvne jede materska, ne? Mam v tom sileny bordel 😀