Po MD jsem nenastoupila, tak už nejsem zaměstnancem

ladybugie
9. čer 2011

Ahojky, pracuju jako učitelka a jsem s dcerou na rodičovské. Včera jsem byla v práci kvůli potvrzení na kartu ITIC. Sekretářka mi řekla, že mi potvrzení nedá, protože už u nich nejsem zaměstnaná. Přitom mám smlouvu na dobu neurčitou. Odůvodnila mi to tím, že jsem po mateřské nenastoupila zpět do práce, ale na tříletou rodičovskou. Tím jsem prý přestala být zaměstnancem školy. Podotýkám, že jsem nikdy nepodepsala výpověď, ani jí nepodala. Má sekretářka pravdu? Vždycky jsem žila v přesvědčení, že zaměstnavatel půl roku drží to samé místo a tři roky zaměstnání v tom podniku. Máte s tím někdo zkušenost? Díky

vojtisek2007
9. čer 2011

@ladybugie no jasně že zaměstanavatel je povinnen ti držet místo po dobu rodičovské dovolené o kterou sis u něj v návaznosti po čerpání PPM zažádala....rozhodně ti nemohl skončit pracovní poměr, navíc bez tvého vědomí

j.a.n.i
9. čer 2011

@ladybugie Tak zaměstnaná u nich rozhodně stále jsi, ale nemůže to být tím, jestli nemá ITIC nějaké konkrétní podmínky, jako že musíš být "aktivní" zaměstnanec, tj. opravdu pracovat a ne být na RD?

moudivlacek
9. čer 2011

to bude nejakej komunikacni sum,ani v dobe MD ani rodicaku te nesmi zamesntavatel vyhodit pokud mas smlouvu na dobu neurcitou,takze se neboj,nehlede na to,ze by ti to museli pisemne oznamit...

moudivlacek
9. čer 2011

ted me napadlo,nepochopilas to blbe,nemyslela,ze tam ne nepracujes,ale jsi doma,proto ti neda potvrzeni na ITIC (to je ta karticka pro ucitele ne?)

moudivlacek
9. čer 2011

@j.a.n.i pardon ted koukam,ze se opakuju 😀 taky to tak vidim,ja take nemam na rodicaku zamestnanecke vyhody jako kdybych byla v pracovnim procesu

ladybugie
autor
9. čer 2011

já jsem se s ní o tom právě bavila. Na to papíru na ITIC je napsáno, že stačí, když mám smlouvu delší než 1 rok nebo na dobu neurčitou. Ona mi oznámila, že u nich už vůbec nepracuju. Doslova takhle mi to řekla. Já jí odpověděla, že to ne, že jsem zaměstnanec na dobu neurčitou toho času na rodičovské dovolené. Její názor je ten, že jsem o místo přišla v okamžiku, kdy jsem se nevrátila z mateřské a nastoupila na rodičovskou. Pochopila bych, kdyby mi řekla, že vzhledem k tomu, že aktivně neučím, tak mi jí nepotvrdí, ale argument, že u nich už nepracuju mě dost zaskočil

weri1
9. čer 2011

@ladybugie zaměstnanec jsi po dobu mateřské,takže pravdu neměla.

vojtisek2007
10. čer 2011

@ladybugie zaměstnanec opravdu stále jsi, ale kartu ti nepotvrdí, protože bys musela učit minimálně 15hodin týdně....to je jedna z podmínek, jinak ale pravdu ohledně tvého pracovního poměru nemá.....jsi stále zaměstnanec !!!!!!

ladybugie
autor
10. čer 2011

@vojtisek2007 s tou kartou to chápu, jen jsem tam tu podmínku nikde nenašla. Na té žádosti je jen o pracovní smlouvě. Doufám, že to byl pouze omyl paní sekterářky. Napsala jsem své vedoucí email, ale bohužel mi neodpověděla. Nezbývá mi než čekat, co z toho bude 🙂

moudivlacek
10. čer 2011

@ladybugie hl co ti ma co "nejaka" sekretarka co rikat, podle me to cele prekroutila,proste vyhodit te nemuzou a nazdatr,asi opravdu nezbyva nez pockat 😉

j.a.n.i
10. čer 2011

@ladybugie No, teoreticky by tě mohli vyhodit, pokud si po MD nepožádala o RD a předpokládala si, že je to automatické, tak by to mohli zkoušet pro hrubé porušení pracovní kázně, ale i to by ti museli dát vědět a hlavně by s tím u případného soudu defacto jistě neuspěli.

ladybugie
autor
10. čer 2011

@j.a.n.i já jsem o RD žádala. Jak mi končila MD, tak jsem žádala jak na sociálce, resp. úřadu práce, tak jsem to oznamovala zaměstnavateli a posílala jsem mu to písemně. Stejně tak písemně mi to on odsouhlasil. Takže ani tady nemají šanci 🙂

j.a.n.i
10. čer 2011

@ladybugie 🙂 Tak v tom případě bych spíše řekla, že v tom má sekretářka jen bordel, když vidím, co u nás občas umí vymyslet, tak už se nedivím ničemu... možná to bere tak, že teď u nich nejsi zaměstnaná, protože si na RD a zaměstnaná u nich budeš až po RD nastoupíš zpět, což je samozřejmě blbost, ale to neznamená, že si to nemůže myslet.

haanhobe
10. čer 2011

Jsem v podobné situaci, taky učitelka, po 3- leté RD se mám vrátit v listopadě, nyní pracuji na částečný úvazek. zaměstnavatel mně oznámil, že pravděpodobně pro mě nebude práce, max. opět částečný úvazek,možná ani ne poloviční. Před mateřskou jsem pracovala na celý úvazek. Ctěla bych se zeptat, zda mně může nabídnout jen částečný úvazek a já ho musím přijmout? Pokud bych na to nepřistoupila, pak asi by následovala výpověď z mé strany dohodou a já bych neměla nárok na odstupné. Nebo je jiná možnost?

ladybugie
autor
11. čer 2011

@haanhobe tak tohle by mě taky zajímalo, protože místo mě přijali jednu paní na záskok + přišla nová němčinářka, která chce taky učit můj předmět a na mě jaksi nezbývají hodiny. Několikrát mi bylo řečeno, že ta paní na záskok tam pak zůstane, protože na ten předmět potřebují dva učitele. A ta němčinářka to bude učit taky, protže jsem sš a tam učitel učí svůj předmět od prváku až k maturitě.

evinka
11. čer 2011

@ladybugie mě teĎ napadlo, když jsi přecházela z MD na RD, žádala jsi o poskytnutí RD zaměstnavatele písemně? Ono to není automaticky, ale musí se zaměstnavatel požádat podle § 196 zákoníku práce. (alespoň takhle mi to napsali z našeho personálního). Pokud nepožádáš, tak jsi po skončení MD měla nastoupit do práce.
Nejsem právník jen "mamina na MD" tak pokud píšu blbosti, tak ať mě tu někdo opraví.

ladybugie
autor
11. čer 2011

@evinka žádala jsem písemně úřad práce i zaměstnavatele, mám tu od něj i písemnou odpověď, že mi schvaluje 🙂

j.a.n.i
12. čer 2011

@haanhobe No, záleží jak přesně to máš smluvně ošetřeno, ale pokud aktuálně pracuješ na zkrácený pracovní úvazek u toho samého zaměstnavatele na pracovní smlouvu, tak už nejsi na RD, tudíž se ani nebudeš v listopadu z žádné RD vracet a tudíž platí tvá smlouva na částečný úvazek a zvýšit na plný ti ho nemusí (nemáš-li to samozřejmě ošetřeno přímo ve smlouvě, že částečný úvazek je od - do a pak se to zpět vrací na plný).