Po nástupu do práce otěhotním. Bude mi zaměst. platit?

limenaria
13. říj 2008

Ahoj,
je mi 21 let. Možná si řeknete, že jsem mladá, ale já nemůžu jinak. Nejsem ten typ, který chce njedřív studovat, dělat kariéru a pak mít ve 30 dítě. Jsem po jazykovce a hledám svoji první práci. Nejradši bych teď otěhotněla...vím ale, že nemůžu, protože nemám ani korunu. Bohužel se mi nechce už čekat vlastně ani rok, než si něco našetřím. Říkám si, že jsem na tu jazykovku ani neměla chodit a už jsem mohla rok pracovat. Bohužel je to tak jak to je a já nevím jak si mám zařídit život. Když bych teď rychle někam nastoupila a otěhotněla, bude mi zaměstnavatel něco vyplácet? Bylo by to úplné minimum, že?Partner pracuje. Vlastně nemáme ani trvalé zázemí. Jak jste na tom vy?Kdy jste si mohly dovolit pořídit první dítě?Jsem z toho fakt nešťastná. Asi neuvažuji dobře a řeknete si, že uvažuji nevyzrále. Ale neustále čtu knížky o těhotenství. Obrázky bříšek a miminek mě úplně dojímají. Holt se na mě přírodní pudy vyřádily🙂Nechtěla bych ale udělat nějakou hloupou mladistvou chybu. Napište mi prosím svůj názor ať je jakýkoliv. Klidně mě vraťte zpátky na zem. Před rodiči toto téma raději nepředhazuji

kacka.va
13. říj 2008

dobrá, vrátím se k tématu. myslím, že mimčo tehdy, když si ho oba rodiče přejí a je na každém, jak moc bude chtít být finančně zajištěn. Já chtěla mít po škole praxi a pak jsem chtěla mít vyřešené bydlení, abychom mimčo nepřivedli do něčeho přechodného. 🙂

pajmis
13. říj 2008

tlapicka - možná to ode mne vyzní dost blbě, ale když se v německu mají lidé hůř než v ČR, tak proč tam bydlíte?? Nic mi do toho není, ale pokud by tam bylo tak zle, tak by tam přeci češi neodjížděli za prací a samozřejmě bydlet... je to každého problém, ale já kdybych šla do Německa pracovat a bydlet a měla se hůř než v ČR, tak tam nezůstávám a vrátím se zpět... tot můj názor....

tlapicka
13. říj 2008

Pajmis: Manzel sbira zkusenosti, ma zajimavou praci. Bohuzel nepatri mezi ten prumer, takze doma ho vidame pouze o vikendech a to vyjimecne... Nicmene s detma se tu zije bajecne.... vsichni se usmivaji, dite v mhd zabavi, v kazde hspode je zidle a "infantilni personal", na kazdem rohu je nadherne hriste... Takze je vic aspektu, proc se nam tu libi 🙂 Citim se tu dobre

ze se lide stredni tridy maji v nemecku hure neni pravda, jen jim zbyde min penez nez cechovi, ale nemec toho tolik nepotrebuje, tak je mu to jedno 🙂

tlapicka
13. říj 2008

Manzel nema tak vysoky plat, abychom byli schopni setrit, ale plati nam byt (protoze jsme cizinci) takze tim setrime... tudiz v zadnym pripade nespadame do skatulky "prumerny nemec"

pajmis
13. říj 2008

tlapi - už to neřešme 🙂 to je přeci jedno... at žije každý jak uzná... tady je téma miminko - kdy? a ne kdo kolik vydělá a jak se žije kde... to je jedno... hlavně že jsi spokojená 😉 nemám nic proti tomu žít v cizině... akorát se tady ta diskuze trošku vyhrotila... takže, at sme jaký sme, sme jenom lidi... 😉

tlapicka
13. říj 2008

presne tak!

Mam stejny nazor, jako vetsina holek! Najit praci a klidne si miminko poridit 🙂

pajmis
13. říj 2008

🙂

kacka79
13. říj 2008

Tak já jsem přesně ten "typ" co popisuješ - dostudovat, cestovat, našetřit, koupit byt 😀 😀 Filípek se mi narodil když mi bylo 28. Z mého pohledu je to tak lepší, máme svůj byt na který už nemáme hypotéku, procestovali jsme kus světa, nemáme finanční problémy a nemusím přemýšlet jaký koupím pleny nebo oblečení.. ale na druhou stranu já jsem ani v 21 letech nepřemýšlela o mateřství, musela jsem k tomu dojít a najít chlapa který se mnou bude rád to všechno sdílet. Ale pokud si miminko přeješ tak myslim že neni co řešit. Mám kamarádku která má mimčo ve 22 a je skvělá máma!!! každý jsme jiný a proto jestli jsi na to připravena tak držím palečky a hup na to!!!

j.a.n.u.s.
14. říj 2008

tlapicka: to, ze nebylo penez nazbyt-byl muj pripad...psala jsem, ze je to to same. Ale myslela jsem, podobny pripad v blede ruzovem...taky jsem to neresila a neskuhrala.

A to, ze davky a porodne, a doba rodicaku je nejdelsi...s tim absolutni souhlas. V U.K. nic takoveho nemaj, tak jsem sla i proto rodit a pobyt tady...je to vychcanost? Ne, jenom vyuzivam toho na co mam podle zakona pravo!

A vazim si toho, protoze muzu byt se svou dcerou doma v tom nej obdobi.

hezky den. 🙂

dagina
14. říj 2008

Holky, nevím, jestli je dobré stále srovnávat ČR s jinými státy..., to je jak míchat hrušky a jablkama. Ale mimochodem - kolik holek z jiných států jezdí dělat chůvy do ČR???? Kolik mamin v ČR může zůstat doma, protože manžel uživí dítě i maminu ... . Samozř. na tyto otázky nechci a nečekám odpověď, nemá cenu to řešit, jelikož celkově ekonomika vámi jmenovaných i jiných států je na mnohem vyšší úrovni než u nás, ať si říká kdo chce co chce. Až se ČR dostane na stejnou úroveň, budeme dávno prdět do hlíny 😝 .
Jen chci říct, že kdo chce dítě, tak si ho pořídí, ikdyby tady byla třeba nulová mateřská....

Pro zakladatelku tématu - psala jsi, že máš po jazykovce..., jen si už nevzpomínám..., ty jsi nyní na pracáku????? Určitě si práci sháněj, těhotenství se nedá předvídat..., může se to povést hned, ale třeba také za rok za dva... .

daduda
14. říj 2008

Plně souhlasím s daginou......... Proberte si to všichni ve svých podmínkám. Těm co se mají fajn to přeju a těm co ne, tak přeju ať se mají brzo fajn. 😀

Lime:
když chceš dítě a máš super partnera tak si to dítě udělejte 😀 , Víš kolik mám kamarádek, které mají bezesné a proplakané noci, protože mají vše na co si vzpomenou, peníze, byt, chlapa, zázemí, jen nemají a možná nikdy nebudou mít (to je pravděpodobnější) své vlastní dítě.

No a všechny by ti potvrdily, že by to všechno co mají daly za to aby měly své vlastní dítě...

Takže hlavní je aby si byla zdravá, šťastná, s dítětem zdravým (to když máš štěstí), to přeju každému, no a trochu těch peněz. 😉

campi
14. říj 2008

Souhlas s vetou, ze penez neni nikdy dost a všechno je relativní. Taky máme každý jiné výdaje. Já se něco naplakala, že mě čeká sociální propad s mimčem a ještě dnes mě zachvátí panika, že budu živořit v chudobě. Jenomže to je zase druhá strana toho, když člověk čeká moc dlouho a zvykne si na určitý standard.

Takže chutě do toho, dokud máš sílu a energii, všechno se dá zvládnout. Jenom si uvědom, že když nezískáš před mateřskou žádnou praxi, tak se Ti bude po mateřské hledat velmi špatně práce.

andelka
14. říj 2008

Lime: Já naprosto chápu, jak ti je, protože mám to samé v bleděmodrém. Ještě jsem ani nedokončila školu a už mi začly tikat hodiny. Vdaná jsem, ale vlastní bydlení taky nemáme. S manželem jsme se domluvili, že mimi určitě bude, jakmile to bude jen trovhu možné. tedy ne až...až...Ale prostě až budeme mít spoň to minimum co je třeba a to je můj diplom z VŠ, práce a samostatné bydlení. VŠ bych měla končit v únoru a pak si musím najít práci. No a když se to povede, tak počkám tu nutnou dobu abych měla jednak praxi a jednak nárok na mateřskou a půjdeme do toho. Vždyť nikde není řečeno, že se to povede ihned.
Mojí rodině se s tímto plánem nesvěřuju, viděli by to jako nezodpovědnost (protože napřed člověk musí mít našetřeno a kompletní zázemí a vybudovanou kariéru, víte?). Ale pro nás je rodina priorita, nechceme se snažením čekat po mojí 30. Mám v rodině příklad toho, jak to pak může taky dopadnout a je fakt, že mě to dost ovlivnilo.

andykov
14. říj 2008

Já si myslím, že vždy je něco, proč by se dalo ještě počkat, i když už všechno máte. Za někoho to vyřeší příroda sama(jako za mě) a někdo to pořád odkládá a odkládá a odkládá až zjistí, že ta vhodná chvíle už dááávno byla.. 😉

campi
14. říj 2008

Kamaradka, ktera otehotnela na vejšce, řikala, že je to prinutilo věci řešit mnohem rychleji. Jinak pořád něco odkládáš, hledáš vhodnou chvíli. Bydlení, ještě jedna dovolená, ještě svatba kamarádky, ještě... Optimální okamžik není určitě nikdy.

andykov
14. říj 2008

Jj, já si taky říkala, že teď není zrovna vhodná doba, ale pak jsem si srovnala určitý věci a vím, že jsou na tom lidi hůř a zmáknou to, tak proč my ne 😉

andelka
14. říj 2008

Campi: Taky si to myslím. Mimčo hodně věcí posune kupředu a mnohdy nakopne své rodiče, aby konečně udělali to, co třeba už dlouho chtěli, ale pořád měli dost času. Ti dva v mém příbuzenstvu už právě všechno mají a teď čekají jen na to mimčo, které jim k tomu chybí. No a zatím nic. Radši nebudu mít při zahájení snažení všechno ideální, než abych si pak vyčítala, že jsme to měli zkoušet mnohem dřív. To by pak člověk rád vyměnil novou kuchyň za mimi.

andykov
14. říj 2008

andelka: Já s Tebou souhlasím. Taky znám takový páry. Mají vše all ready připravený na mimi a to nejde a nejde a nejde ☹ Je to moc smutný. Proto já to beru jako dar od přírody.

andelka
14. říj 2008

Já taky. Člověk to ani nevnímá, ale jak to vidí blízko sebe, donutí ho to se zamyslet nad svými prioritami. Proto vždycky když mi mamka radí ať po škole dělám to a to a že nám nic neuteče a že si máme užívat, tak jí jen připomenu, že to není všechno a ať si vzpomene na ...A je klid, protože sama je špatná, že se jim nedaří.

meri
14. říj 2008

jenom pro informaci:
Kdo má nárok:
Peněžitou pomoc v mateřství dostanou matky malých dětí. Je to dávka vyplácená z nemocenského pojištění. Aby na ni žena měla nárok, musí být za poslední dva roky alespoň 270 dní – což je nějakých 9 měsíců – pojištěná. Pokud žena nemocenské neplatila, na peněžitou pomoc v mateřství nárok nemá a hned po porodu bude pobírat rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě.

campi
14. říj 2008

Jak píše meri, je výhodný být alespoň těch 270 dní před porodem zaměstnaná. PPM je fajn věc, může to být až +/- 14 tisíc (podle výše platu). Taky je fajn dvouletá nebo tříletá varianta, ta čtyřletá je vyložená almužna. Bohužel jako OSVC nemám nárok ani na PPM ani na kratší rodičovskou - ale za to budu s miminem pracovat 😒

dnada
14. říj 2008

ahojky holky - tak sem totu celé pročetla a některé názory jsou mi víc příjemné jiné míň ,ale musím říct Lim ,že dítě být Tebou bych si pořídila ,až bych měla práci a aspoň rok si odpracovala a i soužití s partnerem aby bylo delší.
Jinak reakce na peníze od státu,královské dávky a doba po kterou můžeme být s našimi ratolestmi doma. Ano,královské být můžou v tom případě,že manžel vydělává přes 20tis,máme vlastní bydlení,žádné splátky za půjčky,pak ty dávky budou určo stačit pro to malé,které tak mimochodem opravdu něco stojí,jak už tu některé mamči písali.Plenky,UM(já kojím,takže jídlo zadarmiko),oblečky(spouustu jich mám od známých už po několika dětech),lékárna,malej má citlovou kůži,pořád nové a nové krémíky,které nezabírají,olejíčky a mýdla na koupání pro jemnou a citlivou kůži,něco na teplůtku,něco na bolení bříška,pak nějaká kousátka,nejakou tu hračku atd.

A když se na celou situaci s mimčem podívám na sebe ,tak mimi sem chtěla dávno,ale já si pořád říkala,že mimi až si něco našetřím,až budu bydlet ve svém a budu mít to pravého po svém boku.Tak práci sem měla výbornou,ve svém domku bydlím už 4roky,ale najednou mi chyběl ten ON,abych mohla mít mimi.Pak sem potkala otce svého prcka,zamilovala,myslela,že je to ON,o mimi sme mluvili,otěhotněla sem,on změnil názor,poslal mě na potrat,já si dítě nechala,malej se narodil zdravý a sem šťastná že ho mám a od nového roku,budu chodit do práce na půl úvazku,mám velkou hypotéku a platit musím a skončí mateřská (mám tu nejvyšší 14 a půl tis.cca)a budu brát zas o několik tisíc míň,mimi mi bude hlídat teta.Za dva roky bude problém najít školku,narodilo se moc dětí a 2leté se špatně umis\ťují(budou další výdaje)Není to jednoduché,ale dá se to zvládnout.Když člověk něco moc chce,tak to zvládne a co by přeci jen něudělal pro své krásné mrně,no ne? 🙂 😉 😉

Lim - jsi hodně mladá,nic Ti neuteče 😉 Tak rozvažuj,lepší si to promyslet se všemi důsledky než si pak trhat vlasy,stát se může i to špatné a i s tím člověk musí počítat,bohužel a to si Ty šťastné vdané maminky moc neuvědomují(nic proti nim,taky bych chtěla být ta šťastně vdaná a ne být na vše sama)
Hodně štěstí při rozhodování 😉

janeyzelvicka
14. říj 2008

Nedá mi to nereagovat - campi, proč myslíš že čtyřletá je almužna? Celkový rozdíl oproti dvouleté je 11400... což není málo, ale... doteď jsme žili jen z manžova platu (jsem studentka) a teď mi začne chodit 7600 (mám čtyřletou variantu), což berem jako hodně dobré přilepšení a jsem ráda, že budem mít víc peněz... docela jsou mi proti mysli ti, co si věčně stěžujou, jak mají málo (to není na tebe, ale třeba v rodině to slyším hodně často) a přitom jim nic nechybí, jezdí si na dovolené, nakupujou hory jídla, mají dobré auto... ale když mají za recept vysolit 30 Kč, to jsou najednou sociální případ 😠

tanuki
14. říj 2008

Kuk 🙂 no ta 4letá je na prd v tom, že já třeba po třech letech budu chtít dát dítě do školky a o ty zbylé peníze tudíž řijdeme.

janeyzelvicka
14. říj 2008

to je fak, tam to jde pak na 4 hodky denně nebo tak ne?

janeyzelvicka
14. říj 2008

fakt 😀

tanuki
14. říj 2008

něco jako 4hoďky týdně?!

campi
14. říj 2008

janey: a neni čtyřletá 3600 (přesně nevím)? 7 tisíc je v pohodě - dobré přilepšení do rozpočtu, si myslím. Jak se máš na mateřské? Máš hodné mimčo?

janeyzelvicka
14. říj 2008

Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení
v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně 🙂 🙂 🙂
nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou

campi: 4letá je 7600 do 21 měsíců a 3600 do 4 let... mimčo je hodné, tedka je v bílém, tak vypadá jako takový andílek 🙂 🙂

gtver
14. říj 2008

campi: čtyřletá je 7600 Kč prvních 20 měsíců a po zbytek 3800 Kč 😉