Po neschopence na MD. Kolik budu dostávat a od koho?

lelenca
12. led 2010

ahojík, potřebuju poradit, jsem ve 34týdnu těhotenství a do konce prosince jsem byla na neschopence. Od 1. ledna jsem nastoupila na mateřskou, odevzdala jsem zaměstnavateli ukončení pracovní neschopnosti. Tu musí odevzdat na sociálce. A co potom? Teď bych měla dostat ještě nemocenskou za prosinec a pak to bude jak? Kolik budu dostávat a od koho? V pracovní smlouvě mám pracovní poměr do 30. 4. 2010. A co všechno vyřídit před a po porodu?

vojtisek2007
12. led 2010

lelenca - no pak budeš ze sociálky pobírat mateřskou, podle toho, jaký jsi měla plat za poslední rok....žádost o mateřskou si taky odevzdávala v práci, tam k tomu přivyplní nějaké papíry a taky to posílají na sociálku, po porodu žádost o porodné, po mateřské (28týdnů) si zažádáš o rodičák - ten je buď 2,3 nebo 4 roky....a k 30.4.2010 ti skončí prac.poměr, takže po mateřské se nebudeš mít kam vrátit, popř. kdybys znovu otěhotněla a mezitím nepracovala, nebudeš už mít znovu nárok na mateřskou, protože nebudeš mít zaměstnavatele.

luucia
13. led 2010

Ahojky,
můžu mít taky dotaz? Mám 2 letou holčičku a od prosince jsem nastoupila na 0,3% úvazek..peníze nejsou nic moc, ale aspon vypadnu ze stereotypu...no ale dneska jsem se dozvěděla, že když otěhotním do 4 let věku dítěte, tak se mi bude další mateřská vypočítávat z týhle smlouvy 😕 nevíte o tom někdo něco víc?? děkuji

j.a.n.i
13. led 2010

Jestli je to u stejného zaměstnavatele, tak je to přesně naopak, když do 4 let věku nastoupíš na další PPM, tak se porovná tvůj aktuální plat a plat před první mateřskou a vezme se pro výpočet ten větší.

luucia
13. led 2010

j.a.n.i - fakt??? tak to by bylo skělý 😵 tak to jsem to asi špatně pochopila..děkuju za info 😵

luucia
14. led 2010

Ještě mám takový upřesňující dotaz..kamarádka mi říkala, že máme v téhle smlouvě napsáno, že touto smlouvou se ruší všechny před tím dohodnuté podmínky..neruší se teda tím pádem ta smlouva? a nebude se další mateřská vypočítávat z tý nynější smlouvy?

j.a.n.i
14. led 2010

To myslím, že ne, to bys musela ukončit tu starou, zaměstnavatel tě odhlásit ze sociálky a pak znovu přihlásit, tohle bych spíše řekla, že bude například to, pokud bys měla v té původní uvedeno, že máš třeba nárok nevím na 30 dní dovolené, tak že tohle se tou novou ruší, pokud to v ní není znovu uvedeno. Ale na 100% odpověď by asi musel právník obě smlouvy vidět.

luucia
14. led 2010

j.a.n.i, děkuji 😵 😵 😵

xxmarypetxx
14. led 2010

Čau holky, prosím moc o radu. Od srpna roku 2009 jsem OSVČ a platím minimální zálohy na soc a zdrav poj. Nemocenské pojištění si také platim a to 150 Kč měsíčně. V září se budu vdávat a pak se chceme pokusit o miminko. Kolik si mám platit abych pak měla tu nejvyšší mateřskou? Jedná se o částku, kterou platim na nemocenské pojištění? Děkuji za radu

vojtisek2007
14. led 2010

xxmarypetxx - abys měla nejvyšší mateřskou, tak 12měsíců před nástupem na ni abys měla zaplaceno těch 12tisíc na nemoc.poj., takže až otěhotníš a zjistíš kdy půjdeš na mateřskou tak 12měsíců zpět abys měla těch 12tisíc

xxmarypetxx
15. led 2010

vojtisek: Tak jestli dobře chápu, tak můžu třeba od března tohoto roku začít platit nemocenské pojištění 1000 Kč za měsíc? A nemusim nikde hlásit změnu výše částky? Děkuji

vojtisek2007
15. led 2010

no třeba od března...to uvidíš až budeš těhotná - budeš mít např termín porodu září 2010 - takže na mateřskou bys nastupovala v srpnu 2010 - tak se ti bude počítat rozhodné obodbí srpen 2009-srpen 2010 - za tu dobu aby jsi měla zaplaceno těch 12tisíc, změnu nikde hlásit nemusíš....

xxmarypetxx
15. led 2010

Tak moc děkuji, konečně mám jasno 🙂