Po otěhotnění půjdu na PN, v únoru končí prac. smlouva

toga25
25. srp 2013

Ahoj, potřebovala bych prosím radu 🙂 Jsem zaměstnaná na dobu určitou a smlouva mi končí v únoru 2014. Plánujeme s přítelem miminko a už se taky snažíme 🙂 Prosím, která z vás má zkušenosti, zda by se nepodělila. Mám práci, kde pracuji v rizikovém prostředí, takže na 100 % po zjištění bych šla na PN. Dejme tomu, že bych otěhotněla v průběhu září, jak by to pak probíhalo? Zajímají mě hlavně finance, z čeho se počítá nemocenská, jak je to s ochrannou lhůtou, jak to bude, když mi pak v únoru skončí pracovní poměr. A taky, jak je to s rozdělením rodičáku na tu 2-3-4 letou variantu. Pracuji na 12ti směnný provoz už skoro 3 roky, z toho první dva jsem byla na 1/2 úvazek kvůli školy a od února 2013 doteď na plném úvazku. Nějak se v těch pojmech ztrácím a mám v tom chaos. Snad je to aspoň trochu srozumitelné, kdyžtak upřesním 😉 Děkuji moc předem za rady 🙂

torenc
26. srp 2013

Ahojky,

já jsem byla na mateřské dovolené od roku 2009 - 1012 (teoreticky do konce září), ale s tím, že se vrátím do práce a dostanu hned výpověď. Šla jsem tedy marodit a syn chodil do školky. V únoru 2013 jsem nastupovala do nové práce s tím, že mám smlouvu na šest měsíců. Po odpracování 2 měsíců jsem zjistila, že jsem těhotná znovu. A to pro mne znamenalo odpracovat jen ty nutné 3 měsíce a jít marodit. Jejich pracovní nasazení mi nevyhovovalo - brzo vstávat a pozdě se vracet.

Marodila jsem 31.7. 2013 s tím, že nastupuju 5.8. 2013 na rodičák... A od té doby funguje prý 180 dní ochranná lhůta, kdy vám zaměstnavatel platí mateřskou. Tím pádem si mohu i vybrat na jak dlouho... A vy asi budete mít první miminko - takže tohle by mělo jít automaticky. 😉 Máte na výběr - 2-3-4 letou variantu do které se rozpočítá nějakých 210 000.- kč

....A pak si dojít na příslušný úřad pro potřebné papíry. Pokud jsem nezodpověděla vše, tak se omlouvám. Stačí napsat, a pokud si budu pamatovat, dopíšu. 😉

phuskova
27. srp 2013

@toga25 me v budoucnu ceka to same,smlouvu mam na dobu urcitou..jestli jsem to dobre pochopila,tak pro ziskani penezite pomoci v matersvi-materska- je potreba splnit 2 podminky,a to mit odpracovano za posledni 2 roky 270 prac.dni a vejit se do ochrane lhuty 180 dni,ta se pocita od konce smlouvy do nastupu na materskou..pokud jedno z toho nesplnis,tak jdes az na rodicak v den porodu a mas automaticky na 4 roky,jde to ale udelat pres chlapa,jestli pracuje,na ty jiny doby dle tebe..takze kdyz ji nesplnis,tak do nastupu na materskou,ty 6-8 tydnu pred porodem, budes brat nemocenskou a po nastupu nic,az ode dne porodu ten rodicak..aspon tak to chapu ja..z tohoto duvodu se tento mesic nesnazime,protoze mi na konci zari konci smlouva a nevesla bych se to te ochranne lhuty..

toga25
autor
27. srp 2013

Aha, a jak se prosím vás vypočte těch odpracovaných 270 dní, když pracuju v tom 12ti směnném provozu a dva roky jen na 1/2 uvazku a na plný ted asi posledního cca půl roku?? Jak vím, že se do těch dnů vlezu? ☹ To je mazec, člověk chce zakládat rodinu a musí se starat o ty peníze pořád... ☹

paajulle
27. srp 2013

Ahojky, mám podobný problém. Smlouva mi končí k 30.9 a nástup na mateřskou mám 10.10. Na neschopence jsem od května, jelikož jsem první měsíce těhu snášela velice špatně a když jsem se chtěla vráti, tak mi bylo řečeno, že se mi to nevyplatí a nepotřebují mě tam. Vejdu se do ochraných 180 dnů, takže bych na mateřskou nárok mít měla a těch 270 dnů se počítají měsíce odpracované a na neschopence se to počítá také, protože zaměstnavatel platí nem.pojištění. první 3 týdny platí neschopenku zaměstnavatel a je to 60procent průměru za poslední 3 měsíce a pak vyplácí nemocenskou sociálka a ta se počítá průměrem za poslední odpracovaný rok. Na mateřskou budeš mít odpracováno 270 dní, ale záleží, jestli stihneš porodit v ochrané lhůtě 180dnů. Což by byl květen 2014. Kdyby to nevyšlo, tak by jsi byla na té neschopence až do 6-ti nedělí a pak nastoupíš na rodičák. Byla jsem se na to ptát na sociálce, tak myslím, že by to tak mělo být. Zkus se tam jít zeptat osobně a uvidíš co ti řeknou. Já taky ze začátku nic nevěděla, ale paní byla velice ochotná a vše mi vysvětlila 🙂