Po půl roce v práci těh. Musí za mě platit nemocenskou?

janulazaynab
28. led 2009

Ahoj,
chtěla jsem zeptat, jak je to s těhotenstvím a zaměstnáním. V práci dělám od srpna 2008 se smlouvou na neurčito, minulý týden jsem se dozvěděla, že jsem v šestém týdnu. Dnes jsem to oznámila vedení a ptali se mně, co mám v úmyslu dělat dál, ale těhotná jsem ještě nebyla a známé, které by s tím mohly mít zkušenosti nemám. Šéf říkal, jestli nechci podat výpověď, ale na internetu jsem se dočetla, že jsem půl roku v ochranné lhůtě, tudíž mně firma stejně platit musí, ať už si na mně zkouší jakékoli fígle.. Jenže já právě nevím, jak na ty jejich fígle vyzrát :-P 😀
12. února jdu ke gynekologovi a nechám si nechat nemocenskou, protože v práci dělám s chemikáliemi, zvedám těžké věci a navíc dojíždím denně autem 70km. Nemůžu mít kvůli tomu, že půjdu na nemocenskou nějaké problémy s vedením?
Předem děkuji za odpovědi 😉

susik77
28. led 2009

ja bych se dala urcite na PN 😉 spravne by te vedeni melo priradit na bezpecnou praci a dorovnat ti plat.

janulazaynab
autor
28. led 2009

Výpověď určitě nedám, takže nemocenská to jsití 😀 Na jinou práci mně nepřiřadí, dělám ve skladu a někam mezi ně do kanceláře mně nedají. Když se hodím marod, stejně mi nemůžou nic udělat.. Akorát musím být prvních patnáct dní, které platí zaměstnavatel, doma, aby mně nevyhmátli zrovna, když nebudu doma.. 😖 😉

mirdisek
28. led 2009

no ono když budeš mít neschopenku na rizikové těhu, tak máš ve většině případů neomezené vycházky, takže ti jedna starost ubude🙂

susik77
28. led 2009

mirdisek: zavisi...mne dr. rikal, ze dopol. 2 hod.-od-o a odpol. taky 😕 tak jsem radsi chodila do prace od 2.trimestru kdyz uz jsem byla v pohode...

mikca
28. led 2009

jak rikaji holky urcite neschopenku a pak nastoupit na MD..v zadnem pripade nedavat vypoved..zamestnavatel je povinnen drzet ti misto tri roky a pak kdyby jsi chrtela mit dalsi dite, tak by jsi uz nemela narok na PPM a spadla by jsi pak do pomaleho cerpani rodicaku coz by bylo do 21 mesiců ditete od nnarozeni 7600a pak do 4 let 3800kc..takle kdyz stihnes otehotnet treba jeste na RD s prvnim tak budes mit narok na vse jako u prvnohi...takze stopro bna neschopenku a zadnou vypoved pokud opravdu nemusis 🙂

janulazaynab
autor
29. led 2009

Výpověď určitě nedám, proč taky 😀 Vyhodit mně nemůžou.. Paráda 😉 Jen nevím, jak je to s těmi vycházkami. V březnu se chceme vzít a bude kolem toho hodně zařizování, tak odufám, že to bude víc, než he dvě hodiny denně.
Jaká je nejlepší varianta čerpání RD? Tři roky?

mikca
29. led 2009

no s temy vychazkamama zalazi na mudrovi..jestli ti da neomezen nebo je omezi...pak by jsi asi musela na svatbu nemocenskou prerusit a pak ji zase nastoupit a nebo to risknout...
no a s tim rodicakem bych asi rekla ze ty tri roky....ikdyz zase pokud dosahnes na dvouletou variantu a chtela by jsi navazat treba s druhym ditetem a povedlo by se ti to, tak asi ta dvouleta....ale jinak me ta dvouleta prijde dost kruta k tem detem..predstava ze bych mela jit ve dvou letech ditete do prace je desna...a navic skolky jsou desne "urvany" z toho zy by meli brat takle male deti na celodenni dochazku..uprime se jim ani nedivim..

susik77
29. led 2009

ja mam 2-letou, ale kdyz jsem se divala na skolne do soukrome skolky-jenom ty tu berou od 2 let, tak jsem zjistila, ze temer cely plat dam na skolku+hlidani. planovala jsem totiz nastoupit na cast. uvazek. Sice jsem objevila aj mestske jesle-ty stoji "jenom" 7000 Kc na mesic, soukrome skolky kolem 25000 Kc 😝 , ale potom mi prislo lito dat malou do tech mestskych jesli-tam by asi mela drsnou drezuru ☹ Tak jsme sli do 2.mimca-plynule navazu z RD na MD.U dalsiho ditete si dam uz 3-letou variantu.

kachnifu
4. únor 2009

Ahoj,
susik77 prosím tě,já mám také dvouletou ale nevím,jak dál...Jak plynule navážeš na 2.mimi? S kamarádkama vůbec nevíme jak dál.Každý říká něco jiného.Chtěli by jsme otěhotnět tak dva měsíce před dovršením 2.narozenin našich holek.Takže holkám by bylo skoro 3 roky,když by jsme teprve porodily.což je dobré.A pak by jsme byly tři roky na rd.Ale nevíme,jestli potom stačí skočit do práce s novou neschopenkou.V práci nám totiž řekli,že musíme nastoupit do práce aspoň na měsíc.Ale jinde nám zase řekly,že budeme normálně brát částku za neschp.jako při prvním těhot.Ale nevíme,jestli by jsme taky braly ppm.prosím o radu.Děkuji

daddunka
18. bře 2009

Dobry den,dnes mi v praci oznamili,ze mi neprodlouzi smlouvu.Mam ji do konce brezna.Tim paden vypoved.Ale jesem tehotna.A jeste stale na MD,ketra mi ale ted v breznu zkoncila a v dubnu mi prijdou posledni penize.
Chci se zeptat,jestli mi zamestnavatel musi platit neschopenku celyvh devet mesicu i presto,ze jsem ve zkus.dobe a vlastne stale i kdyz poslednim mesicem na materske dovolene..
predem dekuji za odpovedi

lucie5779
12. led 2010

ja si myslim ze Ti vypoved dat nemuzou kdyz jsi tehotna, to by firma musela zkrachovat nebo zaniknout.

mpad
19. led 2010

Ahoj holky,

tak jestli to dobře chápu, tak já když jsem se synem na 3leté MD a otěhotním třeba i jen chvíli před jeho dovršením 3let a místo nástupu do práce budu na neschopence tak mám nárok na vše jako u prvního dítěte?nemusím vůbec nastoupit a můžu brát mateřskou jako prve a mám nárok pak i na volbu třeba zase 3let rodičovské nebo dostanu rovnou 4roky? každý říká něco jiného a jsem z toho už nesvá. Do původní práce nastoupit již nemohu, protože je to 100km a jinou si hledat nechci, když plánujeme druhé, neměla bych pak nic. Tady jsem měla docela pěkný plat a ráda bych si to udržela po dobu další mateřské, novou práci bych si hledala až potom v místě bydliště.
Moc děkuji za Vaše rady a zkušenosti a všem maminkám, dětem i těhulkám přeji mnoho štěstí a zdraví a nějakou tu kačku k dobru 🙂

kacka.va
19. led 2010

mpad: podle mě, pokud půjdeš na nemocenskou, tak se ti bude počítat mateřská i z té nemocenské. abys brala stejnou mateřskou jako u prvního dítěte, tak bych musela porodit dřív, než ti skončí rodičovská na to první dítě.

mpad
19. led 2010

aha, děkuji, takže pokud bych stihla porodit do 3 let věku prvního dítěte, tak je to nejvýhodnější je to tak? pokud to nestihnu, tak mi zaměstnavatel bude dávat mateřskou vypočtenou z mé nemocenské chápu to tak dobře? a ten základ nemocenské by se měl odvíjet od platu, který jsem měla před nástupem na první MD ? nevím jak moc velký by to byl finančně rozdíl, jestli hodně veliký, nechci druhé dítě podřozovat penězům, ale v dnešní době to člověka nutí o tom přemýšlet už kvůli těm dětem samotným, aby se měli alespon o něco lépe.............. 😒
děkuji

j.a.n.i
19. led 2010

mateřská se vždy počítá z platu, nikoliv z nemocenské, takže z tohoto ohledu je to jedno... ale nemocenská by měla být pro nemocné, nikoliv řešení toho, že nemám hlídání nebo že nemám vhodnou práci a zaměstnavatel mě nechce převést jinam...

mpad
19. led 2010

j.a.n.i v mém případě nejde jen o práci, ale pokud budu těhotná, tak budu na rizikovém těhotenství, první dítě jsem rodila nedonošené a to jsem celé těhotenství byla na rizikovém, takže já budu určitě na neschopence, jde mi jen o to, kolik budu mít peněz, aby děti zabezpečila

misicka85
24. led 2010

mpad - druhá mateřská se ti bude počítat ze stejného platu jako se ti počítala ta první 😉