Po RD - dítě ve školce a pro mě práce až za 3 měsíce

lin18
28. srp 2012

Ahoj všem, ráda bych zjistila svoje možnosti v následující situaci. Jsem na tříleté rodičovské dovolené, starého systému, která mi končí 29.11.2012. Syna vzali od září do školky, pro mě zaměstnavatel bohužel i přes sliby bude mít práci až od toho listopadu. Ve školce mi neuznají, aby chodil jen 5 dní v měsíci. Jaké mám možnosti, abych dostala aspoň nějaké peníze? Rodičovskou už asi nedostanu, na podporu asi taky nárok nemám, když jsem pořád zaměstnaná resp. nepodala jsem výpověď. Můžu jít někam na brigádu? A kdo za mě bude platit odvody? Moc díky za rady....na úřady se s malým moc nedostanu....a po telefonu ty informace od nich nemají moc váhu

vojtisek2007
29. srp 2012

@lin18 já jako jediný řešení vidím v nějaké brigádě (a samozřejmě podle toho na jakou budeš dělat smlouvu, tak od toho se odvíjí jestli se bude z platu odvádět zdravotní a sociální pojištění) ....jinak na úp nemůžeš - nejsi nezaměstnaná a zaměstnavatel ti drží podle ZP místo do toho listopadu, ani po něm bohužel nemůžeš chtít aby ses mohla vrátit předčasně....jen to nechápu s tou školkou a těmi 5ti dny, ty chceš aby chodil do toho listopadu jen na 5 dnů nebo nechceš ?

veruska007
29. srp 2012

Pokud by syn neměl ve školce problém, nechala bych ho tam chodit již od září, každodenně. Sama můžeš hledat brigády, nebo aspoň třeba si přivydělávat hlídáním dětí, domácími pracemi apod. Sociální a zdravotní Ti až do konce RD odvádí stát. Myslím, že ty tři měsíce se dají nějak přečkat.

j.a.n.i
29. srp 2012

@lin18 Nějak nechápu co ve školce neuznají, prostě ho přihlásíš na celodenní docházku a pokud ve školce reálně bude max. těch 5 dní v měsíci, tak na rodičák nárok stále máš. A těžko ti mohou zakázat ho do školky nedat, kdyby byl nemocný, tak taky chodit nemůže.

hanka.knizkova
29. srp 2012

Já mám 4 letý rodičák starého systému a na sociálce mi řekli že malou můžu dát od září na 4h denně aby mi zůstal rodičák 3800 kč 😕 tak ted teda nevim jak to je.. 😕

j.a.n.i
29. srp 2012

@hanka.knizkova Ano, to ti řekli správně, do 3 let je to na 5 dní v měsíci a mezi 3. a 4. rokem si můžeš vybrat jestli 5 dní v měsíci nebo 4 hodiny denně.

lin18
autor
30. srp 2012

@vojtisek2007
@veruska007
@j.a.n.i
já bych nejradši kdyby tam chodil jen těch 5 dní...abych právě nepřišla o rodičák a trošku mu prodloužila dětství 😉 . Jenže ve školce tohle neuznávají...upozorňovali na to už při zápisu, že budou brát jen děti, které budou chodit hned od září na plno. A těžko ho tam můžu nedat když nebudu mít papír od doktora. S brigádama je to špatný...většinou chtějí jen na noční anebo dvanáctky. No a práce na doma...z toho už jsem vyléčená...99% z toho je podvod. Takže nebudu dostávat tři měsíce vůbec nic? Ani nějakou sociální podporu nebo něco? To teda moc nechápu...na pracák nemůžu, protože jsem oficiálně zaměstnaná, ale práci de facto nemám..... 😒

j.a.n.i
30. srp 2012

@lin18 Jaký papír od doktora 😕 nehledě na to, že pokud ti ho už vzali a nemají zkušební dobu, tak nemají nárok ti ho jen tak vyhodit.

lin18
autor
30. srp 2012

@j.a.n.i no nevím...asi nestačí jen tak ohlásit, že je nemocnej a třeba měsíc nepřijít, ne? Navíc se tam s nimi nechci hádat...přeci jen tam bude chodit ještě čtyři roky a já jsem vděčná, že ho vzali i když ještě nemá tři roky....u nás je o školky dost boj....
spíš nechápu ten systém....zaměstnavatel mě nemusí zaměstnat dřív než skončí rodičák a na žádnou jinou podporu nárok nemám? Brigádu hledám už dva měsíce a zatím nic....

j.a.n.i
30. srp 2012

@lin18 Ne, zaměstnavatel tě nemusí zaměstnat dříve, než si mu nahlásila, že se vrátíš, na rodičáku to vůbec nezávisí. Takže teoreticky si mohla nahlásit RD jen do konce srpna, i když bys měla rodičák déle, ale zas to by na to člověk musel myslet hned po MD ☹
A s tím doktorem já nevím, já dítko ve školce zatím nemám, ale co vím z vedlejší diskuze, tak tam maminky psaly, že nechávaly dítko doma třeba nějakou dobu před porodem a pak celé šestinedělí, aby nepřineslo ze školky nějakou nemoc...

lin18
autor
30. srp 2012

@j.a.n.i no já hlavně hned po MD nevěděla jestli ho do školky vůbec vezmou...
asi to pak záleží na domluvě ve školce...naše školka bohužel chce hned od září plnou docházku...
zkusím se ještě jednou zeptat na sociálce na co bych měla nárok...přeci jen jsme po těch třech letech žití z jednoho platu celkem vyčerpaní....a pokud bych 3 měsíce neměla ani těch 7600 tak je to celkem bolestivej zásah....

zamilovanadonej
30. srp 2012

Tak ať mu školka prostě drží místo až do tvého nástupu do práce, ne? Tak se to dělá běžně. Jen musíš platit školkovné, já to měla taky tak, syn šel od listopadu.

veruska007
31. srp 2012

@lin18 Já teď četla školní řád v MŠ u nás a je tam psáno, že za 10 neomluvených absencí může být dítě okamžitě vyloučeno. Takže bych to neriskla, vymlouvat se na nemoc. Navíc tři měsíce... to je dost dlouho. Také se musí chodit od začátku celodenně, nelze třeba jen na půl dne apod. Já měla 2x RD na dva roky a termín nástupu po RD jsem měla písemně domluvený se zaměstnavatelem - hned po porodu jsem to byla vyjednávat a podepisovat.

laterna
31. srp 2012

Je tu řešení přejít do nového systému rd kde se docházka dítěte do školky nesleduje. Vyplatili by ti možna ještě nejaké peníze, co zbývají do 220000,jestli zbývají. zkus se zeptat na pracaku socialnireforma.mpsv.cz/cs/53

lin18
autor
31. srp 2012

@zamilovanadonej to právě v naší školce nejde...chctějí hned plnej nástup...což i chápu...aby se všechny děti aklimatizovaly naráz a učitelka nemusela řešit každej týden někoho individuálně...

@laterna to by mi právě už nevyšlo...podle starýho jsem dostala o cca 40 tis. víc...teď za tři měsíce přijdu o 24 tis....takže bych už stejně nic nedostala

@veruska007 no a nepíšou v tom řádu jestli stačí omluva od rodiče nebo musí být od lékaře? Taky se mi nechce riskovat vyhazov a navíc hned od začátku si dělat problémy s učitelkama...kdoví co ještě v průběhu docházky budu muset řešit.... 😉

veruska007
31. srp 2012

@lin18 Těch 10 dní již musí být od Mudr, týden snad mohou omluvit rodiče. Já osobně bych byla ráda, že mám školku a ty tři měsíce se snažila nějak překonat. U nás by to byla taky tragédie, ale pořád lepší, než pak být bez školky a ještě s černým puntíkem. Spíš se zkus domluvit s dr., jestli by Ti nenapsala neschopenku nebo můžeš zkusit simulovat. Mně nevyšly dva rodičáky po sobě a byla jsem 3 měs. na neschopence (ale v práci mě na 3měsíce nechtěli a měla jsem velmi rizikové těhotenství, takže jsem do té práce ani nemohla). Nebo se zkus zeptat v práci, zda by Ti nedali alespoň malinký úvazek.

lin18
autor
31. srp 2012

@veruska007 simulovat k čemu? Když oficiálně mám zaměstnání až od listopadu?

veruska007
31. srp 2012

@lin18 Abys byla na neschopence a měla aspoň dávky nemocenského pojištění. Pokud dítě nastoupí do MŠ, končí Ti rodičák, takže teoreticky bys mohla být na nemocenské... ne? Mně to sice přijde trochu nefér, ale dělá to tak plno maminek, co jim nevychází RD.

vilibalda
31. srp 2012

@veruska007 myslím, že to tak není. Pokud jsi na rodičovské dovolené,t ak Ti neutíká příjem a nedostaneš nemocenské dávky. To by ji právě musel zaměstnavatel vzít dřív do práce, aby nemocenskou dostala a řekla bych, že to neudělá, protože by platil taky ☹

veruska007
31. srp 2012

@vilibalda Nj, jenže paní na rodičovské nebude - jakmile jí dítě nastoupí do MŠ, RD jí automaticky skončí. A do práce má zaměstnavatel povinnosti ji vzít za 3 roky, i když RD můžeš mít libovolně dlouhou - pokud to s ním písemně nedomluvíš jinak.

vilibalda
31. srp 2012

@veruska007 Končí jí rodičovský příspěvek a nadále zůstává na rodičovské dovolené, kterou má bohužel do listopadu a právě řeší, že zaměstnavatel neumožní dřívější nástup, tedy dřívější skončení rodičovské dovolené.
Kdyby to bylo tak, jak říkáš, zrušila bych si teď rodičák a nastoupila se svým těhotenstvím na neschopenku, protože na té neschopence bych měla více peněz... Ale to by mi musel zaměstnavatel umožnit ukončit rodičovskou dovolenou, což neudělá, protože není blbý.

veruska007
31. srp 2012

@vilibalda No, já měla dvouletý RD a o druhé miminko jsme přišli, než jsem znovu otěhotněla, tak mi to už na sebe nenavazovalo, takže jsem byla v mezičase na neschopence a měla jsem normálně nemocenské dávky.

mates22
31. srp 2012

@lin18 nevím, jak to máte přesně ve školce, ale my tam tu podmínku taky měli a přesto jsem dcerku před narozením syna a pak po dobu šestinedělí nechala doma (celkem teda skoro 3 měsíce), prostě aby mi něco domů nepřinesla. Chodila totiž i tak do školky sporadicky, neustále byla marod. Nikdo s tím problém neměl, žádné potvrzení od doktora nikdy nebylo třeba. A když tam volám a omlouvám jí, ani nechtěj vědět proč. Můžeš zkusit dát syna třeba na tři dny hned teď na začátku a pak ho nechat doma a někdy během třetího tejdne vyčerpat zase ty 2 dny. A takhle to nějak pytlíkovat, ale musíš si taky uvědomit, že pro syna to asi nebude úplně optimální, protože bude brát školku jako herničku a pak se asi bude trochu divit, že tam musí být denně. I na to je třeba myslet, o syna jde především. Ale je to asi fakt o přístupu školky.
A nebo holt přejít na novej rodičák s tím, že peníze už nebudou a najít případně nějakou brigádu, třeba i podřadnou, pokud opravdu nevyjdete bez těch peněz. Já mám rodičák do tří podle starých pravidel a budu doma do tří a půl, pokud mi malého vůbec vemou, letos brali až čtyřleté a starší...takže teď si odkládám právě ty penízky jakoby navíc a počítám s tím už teď, byla bych hloupá, kdybych to měnila 🙂.........a buď ráda, že ti ho vzali už před třetím rokem, já se modlím, aby mi ho vzali před čtvrtým a šance je tak desetiprocentní, čili mizivá

vilibalda
31. srp 2012

@veruska007 Znám tvůj příběh, dokonce jsme se i setkaly kdysi s těhulkama v kavárně. Ale u Tebe byl patrně rozdíl v tom, že jsi měla rodičovský příspěvek (RP, tedy penizky, co dostáváš) na dva roky a v práci jsi měla domluvenou rodičovskou dovolenou (RD) taky na 2 roky... A ve chvíli, kdy jsi měla nastoupit, jsi místo pracovat zůstala "marodit" doma. Stejně tak sis mohla zažádat u zaměstnavatele o třetí rok doma, ale to bys nedostala od nikoho ani korunu, takže to pro tebe nebylo výhodné... S tvou nemocenskou to nebylo tak výhodné pro zaměstnavatele, ale nemohl s tím nic udělat, když jste měli domluvený nástup a ty jsi "onemocněla" 😉

veruska007
31. srp 2012

@vilibalda No, já bych do té práce klidně šla, ale domlouvala jsem se s vedoucím, a tomu se taky nelíbilo, že bych tam byla na tři měsíce. A jinak mi s tím vůbec nedělali problém, naštěstí.