Po RD mi nabízejí jiné místo nebo výpověď. Co můžou?

lucy.l
25. črc 2011

Ahoj všem a předem moc díky za vaše rady!
Za 14 dní mi končí RD, dvouletá varianta. Jsem těhotná, zaměstnaná na dobu neurčitou ve veliké, nadnárodní firmě. Mé místo ale po nástupu na MD zaniklo, aktuálně pro mě firma nemá místo dle mé pracovní smlouvy. Zve mě na výběrové řízení dost nevhodné pro matku malého dítěte, nebo nabízí výpověď dohodou. V práci zatím neví že jsem těhotná.
Co můžou, co nemůžou ?

Můžu nastoupit na neschopenku,když nemám vyjednané místo?

Nebo mám v práci oznámit,že jsem těhotná, že dohodu nepodepíšu a že chci zaměstnat ?

vojtisek2007
25. črc 2011

@lucy.l no to záleží na tom, o jak dlouhou rodičovskou dovolenou jsi v práci žádala - jestli jsi žádala o rod.do tří let věku dítěte - máš ještě rok rodičovskou dovolenou a na neschopenku jít nemůžeš....budeš třetí rok doma zadarmo (u tebe tedy jen do doby než půjdeš na novou mateřskou). Pokud jsi žádala o dva roky rod.dovolené, tak dnem po druhých narozeninách dítěte musíš nastoupit buď do práce nebo na nemocenskou, výpověď ti dát nemůžou - jsi těhotná - a rozhodně nepřistupuj na výpověď dohodou - jednak bys zůstala bez další mateřské a pokud už, tak ti můžou dát výpověď pro nadbytečnost s odstupným.....

lucy.l
autor
25. črc 2011

vojti děkuju, mám požádanou v práci o dvouletou

akdar1
25. črc 2011

@lucy.l Ahoj. Rekla bych, že ti musí umožnit nástup na jinou / obdobnou prac. pozici!?! Ve svém případě bych zažádala o nemocenskou...sice omezena vycházkami, ale pokud nemáš hlídání..., tak dvouleté dítko je malé a mámu rádo uvítá doma...

anetka1701
25. črc 2011

Určitě bych zažádala o převedení na jinou pracovní pozici, výpověď nepřijala a nastoupila bych na neschopenku. Jinak vím, že je možný zkusit se ze zaměstnavatelem dohodnout na neplacenym volnu. Jde hlavně o to, že když jsi stále vedená jako zaměstnanec, budeš mít stále nárok znovu na mateřskou a pak zase rodičák s volbou délky :o)

liona
25. črc 2011

@lucy.l
ahoj...tak já jsem úplně ve stejné situaci...psala jsem sem také, ale zatím bez odpovědi..tak jsem to dala tak, jak mi bylo doporučeno. 22.7 měla dcera dva roky, zažádáno bylo o dvouletou variantu....ale již předem jsem zaměstnavateli řekla, že jsem těhotná a ze zdravotních důvodů asi budu na neschopence...a sám mi řekl, že nastupovat na cca 2,5 měsíce je blbost. Dnes jsem měla oficiálně nastoupit, byla jsem u lékaře, počínaje dneškem mám neschopenku a jakmile bych měla nastoupit na MD, neschopenku mi ukončí. Na radu pani ze sociálky si ale nech jako já napsat a od zaměstnavatele potvrdit tzv. Opětovný nástup do zaměstnání. To si snadno sepíšeš sama a oni ti to podepíší. Tak budeš mít pro případné nesrovnalosti prostě v ruce papír, kde potvrzují, že tě po RD berou zpět...raději jsem si ho napsat nechala.....mm jej doma, co kdyby....a teď už jsem tedy na neschopence a měla bych na ní být do 8týdnů před porodem.

bury
25. črc 2011

Já zatím v téhle situace nejsem, ale doufám, že brzy otěhotním a budu to muset taky řešit. Já jsem u zaměstnavatele písemně vůbec nežádala o délku rodičovské. Nikdo se mě na to neptal. Takže já prostě nastoupila na MD a pak na dvouletý rodičák. Co kdybych tedy otěhotněla a donesla den po druhých narozeninách malého do práce neschopenku?? 😕 mělo by to normálně fungovat, ne?

akdar1
25. črc 2011

@bury Asi ze zdvořilosti a pro nějaké jistoty zaměstnavatele jsem písemně oznamovala délku RD - měl to v podmínce... Pokud nic neupřesníš, máš právo nastoupit den po narozeninách svého dítěte do práce a on je povinen tě ihned umístit na možnou pozici... Takhle je v nevědomí, kdy se navrátíš... Ale pokud se to týká neschopenky, bych to neřešila...je povinen ji přijmout.

bury
25. črc 2011

@akdar1 - díky moc. 😉 vůbec mě nenapadlo něco oznamovat - pracovala jsem ve firmě dlouho a měli jsme s vedením velmi dobré vztahy. když jsme se bavili s mým nadřízeným, jak to bude, tak jsem mu říkala, že spíš počítám s tím, že budu mít dvě děti, takže v nejbližší době jen tak nenastoupím. je pravda, že můj šéf je zvyklý řešit věci až přijdou, takže to moc neřešil s tím, že za rok může být vše jinak.
kdo ví, co bude. 😉

lucy.l
autor
25. črc 2011

děkuju za rady holky, neplacené volno určitě nechci,nemůžu být úplně bez přijmu, budu se tedy dožadovat přidělení místa a nastoupím na neschopenku

vojtisek2007
25. črc 2011

@bury zaměstnavatel je povinne ti držet místo tři roky, takže jestli jsi písemně nepožádala o dvouletou rod.dovolenou - včetně odsouhlasení tvého zaměstnavatele, tak dnem po druhých narozeninách tě vůbec nemusí na místo přijmout a na neschopenku tudíž nemáš nárok, protože ti neuniká žádný plat, protože u zaměstnavatele jsi vedená na rodi.dovolené....a vezme tě pro třetích nar.dítěte....

bury
26. črc 2011

@vojtisek2007 - no hezký, tak to si mě nepotěšila 😒 uvidíme, co bude. ještě je předčasné toto řešit - snad se nějak domluvíme. Díky moc 😉

veruska007
26. črc 2011

@bury Ono je to dany nejakou interni smernici CSSZ. Pred nastupem na RD je treba odevzdat v praci a poslat kopii o delce RD na CSSZ, kterou pozadujes s podpisem zamestnavatele.

Rikali mi to v praci (ale u nas jsme to zfalsovali s drivejsim datem, protoze ja o dvouletou RD oficialne zadala, akorat pouze mailem a CSSZ to chtela pisemne s podpisama), ja to resila v breznu. Taky jsem mela dvouletou MD - tri mesice nemocenskou (a moc to nechapu, predchozi materskou jsem mela 17 tis., ted nemocenskou 6 tis!, to jsem zvedava, jaka bude pristi materska - a jeste ke vsemu mi uz dva mesice nechodi nemocenska ani materska, pry socialka zjistila nejaky neporadek v materialech z roku 2009 u zamestnavatele, tak pozastavili vyplaty vsech davek 😠 ). - a ted mam znovu materskou.

Jinak je to, jak pise Vojtisek, ja nemit ten papir, ze zadam o dvoulety rodicak, tak nemam ani korunu, protoze mi pry neunika zadny prijem 😖 .

bury
26. črc 2011

@veruska007 - no to mě fakt vůbec netěší 😖 sakra sakra. to jsou takový kraviny, že to snad ani není možný. nejhorší je, že můj zaměstnavatel je OK, akorát mzdovka je strašně nepříjemnej člověk, takže jakýkoliv řešení s ní je za trest.
já teda ještě těhotná nejsem, takže kdo ví, kdy otěhotním. takže já i trošku počítám s tím, že budu bez příjmu, ale zase kdybych náhodou těhule byla, tak by bylo fajn mít aspoň příjem z nemocenské, že? co si budeme povídat, každá korunka dobrá 😉

veruska007
26. črc 2011

No, ta nemocenska teda nic moc 😝 , nizka a zpozdena 😠 .
Ja z toho byla taky dost rozcarovana, se zamestnavatelem jsem se domluvila v pohode, pred dvema lety CSSZ zadne lejstro nepotrebovala. Nastesti jsem nasla stary email, kde jsem mela se zamestnavatelem dohodnuty dvoulety rodicak. Mzdovka byla taky protivna asi jako vsechny cifrolozky, ale personalni byla v pohode, vyplnila jsem u ni papir, ze zadam o dvoulety rodicak s predchozim datem a bylo to 😉.

Kazdopadne se pro klid duse v praci zeptej nadrizeneho, jestli s Tebou pocita, ze se vratis za 2 nebo 3 roky, kdyztak nebude-li proti, tak rekni, ze bys chtela prijit po dvou letech, pokud mozno si to nech potvrdit (idealne na papiru bez data 😉 ). No, a pak uvidis. Treba se Ti podari pro mezicas najit hlidani ditka a brigadu... nebo jeste stihnes otehotnet a treba mesic, dva to v nejhorsim bez prijmu nejak preckate.

akdar1
26. črc 2011

My jsme si naplanovali druhe tehu tesne do druhych narozenin syna...vse vyslo, ale za dva mesice ouha...potratila jsem... Zazadala jsem tedy o neplacene vlno do tri let...pul roku jsme byli bez jakehokoliv meho prijmu...az do dalsi materske... Neplanovat!!!, predvidat...

veruska007
26. črc 2011

Jj, ja sla taky na dvouletou RD, ze chceme brzy druhe ditko. Krasne by mi to vyslo, kdyby Jakoubek prilis nepospichal na svet... narodil se v 19.tt, bez sance, ze by mohl prezit. Otehotnela jsem znovu po 3 mesicich. Do prace jsem mohla nastoupit v 5. mesici, takze na tri mesice s tim, ze bych starsiho dala do jesli. V praci me na tri mesice nechteli, navic mam hodne rizikove tehotenstvi, picham injekce, 3x tydne travim pul dne po doktorech... takze nakonec jsem mela ty 3 mesice nemocenskou. No, ted dva mesice nedosla ani nemocenska ani materska, takze nas to stalo 40 tis. z uspor 😕 .

sova33
26. črc 2011

Já jsem před měsícem zvolila dvouletou variantu mateřské s tím, že chceme druhé dítě. Zároveň jsem si dala trvalý příkaz na t účet, kam si posílám určitou částku z mateřské. Mám to jako rezervu, kdyby se do dvou let nezadařilo porodit a já bych musela být doma bez příjmu. Do práce jsem nic neoznamovala, ani to po mně nikdo nechtěl a já ani nepočítám, že bych po těch dvou letech pracovat šla.

akdar1
26. črc 2011

Je fakt, ze ze socialky neses formular potvrdit do prace, takze ekonomka by si mela sama zjistit, jakou RD si vybiras, ne!?!

veruska007
26. črc 2011

Jestli se ptas mne, tak ten formular neni ze socialky, ona zadny oficialni formular nema. Pry je to nejake nove interni narizeni (teda aspon v Brne). Staci to jakkoli napsat, dat k potvrzeni zamestnavateli a ty nebo zamestnavatel to dat na CSSZ. Blby je, ze v praci to zpravidla nikdo neresi, ekonomce, mzdovce i personalistce je to uuuuplne sumak 🙄 .

liona
26. črc 2011

Ten "papír" o kterém mluvíte..je ten, o němž jsem asi psala výše...řekli mi o něm na sociálce.....když jsem se pani ptala, jestli jim ho zaměstnavatelem potvrzený pak mám poslat, tak řekla, že ne, že to není třeba, že je to jen potvrzení pro mě, kdyby byl jakýkoliv problém.....a že předepsanou formu nemá, prostě se jen jmenuje: Opětovný nástup do zaměstnání........
Nechala jsem si ho potvrdit a mám jej založený u ostatní korespondence, která se bude týkat druhého dítka. Dvouletou variantu jsem zaměstnavateli oznamovala ústně při odchodu na MD, zároveň jsem ale na účtárně-personálním předala dokument, kde jsem oznamovala nástup na MD a následné čerpání řádné dovolené a pak nástup na RD v délce trvání do dvou let věku dítěte.....a když mi pak skončila MD, poslala jsem poštou opět dopis (s dodejkou, abych měla jistotu a potvrzení, že to převzali), že po skončení řádné dovolené nastupuji na dvouletou RD. S vedením jsem měla velmi dobré vztahy, jelikož pracuji jako osobní asistentka majitele...ale i tak jsem si vše sepsala, nechala převzetí podepsat...a u prvního děcka nebyl problém, snad nebude ani teď....Jen jsem zvědavá, jak dorazí náhrada mzdy za prvních x dní od zaměstnavatele a následně pak nemocenská...když tady čtu, jak vám všem nechodí.....

akdar1
26. črc 2011

Tak je to asi nejaky novy formular...pred pul rokem jsem ho smolila sama na zadost zamestnavatele...

lucy.l
autor
26. črc 2011

@liona lion,prosím, mohla bys sem svůj formulář Pětovný nástup do zaměstnání přepsat? Moc děkuji!

lucy.l
autor
26. črc 2011

@veruska007 To si měla nemocenskou teda hodně malou, vždyť to má být 60% platu, a na první i druhé dítě bys měla mít mateřskou stejnou přece,pokud mezitím nepracuješ za jiný plat,tak se to počítá z posledního a to je před prvním dítětem

veruska007
26. črc 2011

@lucy.l No, prave, jsem si to taky myslela. Ted jsem z toho byla dost rozcarovana. A prave pred par minutami mi volala pani z CSSZ, ze to spatne spocitali a budou mi neco zpetne doplacet. Ufff. Jinak me ty tri mesice nemocenske a ted 1,5 mesice, co nic nedoslo, staly 40.000,-- z uspor 😕

lucy.l
autor
26. črc 2011

@veruska007 To je hrůza, já právě všude četla,že mají být obě mateřské stejné,tak doufám že budou !

veruska007
26. črc 2011

No, ja si porad rikala, z ceho to pocitali, co se zmenilo... no, hlavne ze chybu nasli a doplati to zpetne.

liona
27. črc 2011

Dělala jsem si ho taky sama, ale mám praxi z práce,takže jsem na takové sepisování "lejster" zvyklá 🙂
Tady to máte:

Věc: Opětovný nástup do zaměstnání

Tímto si Vás dovoluji informovat o konci mé rodičovské dovolené dne ............ včetně a zároveň Vás požádat o potvrzení opětovného nástupu do zaměstnání po jejím skončení.

____________________
......................

Zaměstnavatel:......................................................................................................................
tímto, potvrzuje Opětovný nástup do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené pro
..............................., trvale bytem.........................................., r.č. .................................................

____________________________________________
Razítko, datum, podpis oprávněné osoby

jessicaa
6. zář 2011

Ahojte holky, potřebovala bych, prosím, poradit. Jsem od ledna na ÚP. Teď bych měla možnost jít pracovat, ale na poloviční úvazek a na dobu určitou. Plánujeme rodinu. Chápu to tak dobře, že tedy kdybych šla na mateřskou tak bych dostala i PPM, ta se ale bude vypočítavat jak z toho polovičního platu? To pak nějak sociálka dorovnávala? A na rodičovský příspěvek by to nemělo mít žádný vliv, když teď uzákonili, že si pak každá může vybrat na kolik let chce být s dítětem doma, takže 3 roky bych pobírala 7000? A co se stane po uplynutí konce smlouvy na dobu určitou tedy v zari pristiho roku, to bych pak byla vedena jako nezamestnana, ale na rodicovske? Děkuji