Po RD na nemocenskou. Měla bych ji placenou?

ojo
30. bře 2012

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jak je to, když po skončení RD bych nastoupila ihned na nemocenskou, měla bych jí placenou?? mám s tím někdo vlastní zkušenost? kamarádka se ptala na sociálce a tam ji řekli, že by PN počítali rok před tou rodičkovskou, což moc nechápu, měla jsem za to, že se PN počítá z výdělku, ale když ho na RD nemám, tak mi to nemají z čeho počítat...
tím pádem bych vlasně na RD mohla kdykoli na nemocenskou a dostala bych ji také zaplacenou, ne?

j.a.n.i
30. bře 2012

@ojo No, po skončení RD můžeš na nemocenskou a opravdu by ti jí počítali z platu před mateřskou... během RD na nemocenskou nemůžeš, neuniká ti žádný plat, takže není důvod, abys dostávala nějakou náhradu ušlého platu.

ojo
autor
30. bře 2012

@j.a.n.i aha...takže musím jakoby ukončit tu RD a jít na nemocenskou a neni tam nějaká podmínka, že musím aspoň na jeden den do práce??

ojo
autor
30. bře 2012

@j.a.n.i a ta RD jde teda ukončit kdykoli?? nebo to berou z tý zákonný lhůty až po třech letech?

ojo
autor
30. bře 2012

a ještě se blbě zeptát, kdybych teda šla na neschopenku a pak by se něco stalo, tak můžu zpátky na tu rodičovskou?? nebo už jen do práce?

andy80
30. bře 2012

@ojo RD jde ukončit kdykoliv, já jí ukončovala o 8 měsíců dřívě protože jsem našla hodně lukrativní zaměstnání, malá měla školku jistou, tak jsem jim tu almužnu nechala a šla si vydělávat. Na rodičovskou můžeš zpátky do doby na jak dlouho jí máš. Akorát teda nevím, když chceš jít na nemocenskou, tak jak to je. Ale já kdybych skončila v práci, tak bych ještě do května mohla na RD, protože jsem RD měla do května 2012. Ale myslím, že nejde, aby si ukončila RD jen proto, že chceš na neschopenku a pak se na RD vrátila.

j.a.n.i
31. bře 2012

@andy80 @ojo No, ohledně RD je to tak, že ji sice můžeš ukončit kdykoliv, ale pouze se souhlasem zaměstnavatele, který nemá a tomhle případě důvod s tím souhlasit... jednak riskuje problémy s OSSZ, že je to účelové a jednak ještě musí prvních 21 dní neschopenky platit on.

ojo
autor
31. bře 2012

@j.a.n.i jasný, super díky 🙂

lucianas
31. bře 2012

ahojky,
mohu se zeptat, když mám rodičovskou dovolenou do 26. září, a následující den bych šla na nemocenskou, dostala bych nějaké penízky pak? snažíme se o druhé mimi, do práce mě zpět nevezmou prý. nějak tak doufám, že se ještě do toho září zadaří.
jsou tam nějaké podmínky, co splňovat?

j.a.n.i
31. bře 2012

@lucianas Ano, dostala a nejsou.

lucianas
31. bře 2012

@j.a.n.i super, díky za odpověď. takže nemám nic řešit, prostě mi 26. září skončí rodičák, 27. září nastoupím na neschopenku (budu dostávat normální nemocenskou počítanou z platu před mateřskou) a budu na ní tak dlouho, než se zadaří. chápu to dobře, jo?
je tam teda trošku ještě problém v té práci, že jsem měla smlouvu na dobu určitou (za mateřskou, do dubna 2014). to ale asi nijak neovlivní,ne? museli by mi to stejnak to ukončení dát písemně, což jim stejnak nepodepíšu.

j.a.n.i
31. bře 2012

@lucianas No, nějak nechápu na co chceš dostat neschopenku, ale to je koneckonců tvoje věc...
Jinak v tom dubnu 2014 ti smlouva prostě skončí, oni ani náhodou nepotřebují, abys jim něco podepisovala.

lucianas
31. bře 2012

@j.a.n.i no, jen nevím, co do té doby, když mi rd skončí, oni mě nevezmou a ani nedají práci, a smlouva bude ještě platná. no, kdo ví, jak to vše skončí. .... já jen přemýšlela nad neschopenkou proto, že to tu psalo vícero lidí. tak mě to jen tak napadlo. kdo ví, jak to vše dopadne. třeba nebude ani třeba o tom tak uvažovat.

j.a.n.i
1. dub 2012

@lucianas No, oni ti musí po RD buď dát odpovídající práci, nebo ti dát výpověď pro nadbytečnost s odstupným.

veronikaka
2. dub 2012

@j.a.n.i A Jani jak by to bylo, kdyby na RD přešel manžel a já šla na nemocenskou? Pracuje jako OSVČ. Děkuju za odpověď.

lucianas
2. dub 2012

@j.a.n.i díky moc za upřesnění. 🙂

j.a.n.i
2. dub 2012

@veronikaka Nějak nechápu na co to navazuje, ale pokud si na RD, tak to že by na ni šel manžel nic neřeší, protože ty se jen tak nemůžeš rozhodnout, že ukončíš RD dřív, s tím by musel tvůj zaměstnavatel souhlasit a proč by to dělal...

veronikaka
2. dub 2012

@j.a.n.i Děkuju.

duch
20. dub 2012

@j.a.n.i ahojky...můžu taky dotaz 😉 už jsem tady vyčetla,že pokud po RD nastoupím na neschopenku,budu ji i mateřskou mít +-stejnou jako u 1.těhu(smlouvu u zaměstnavatele mám na dobu neurčitou).zajímá mě,když dcera bude mít 3roky 5.8.,tak na neschopenku je nutno nastoupit 6.8.(nebo to musí být nějaký den před?

j.a.n.i
21. dub 2012

@duch Tak nutné to není, můžeš klidně nastoupit do práce... ale pokud ze zdravotních důvodů nemůžeš, tak ta neschopenka nejpozději od toho 6.8.