Po RD na nemocenskou. Z jaké prac. pozice nastoupím?

zizala
8. srp 2011

potřebovala bych poradit, snad se mi to podaří formulovat. 13.9. t.r. bych měla nastoupit do práce po 3leté rodičovské dovolené, ale místo toho nastoupím na nemocenskou - koncem roku čekám další miminko. Jen netuším jak bude v tomto případě postupovat můj zaměstnavatel, tedy z jaké pozice jako na tu nemocenskou nastoupím. Na to "moje" místo už nárok nemám, to mi nemuseli 3 roky držet, zaměstnavatel nekrachuje ani nic podobného. Volala jsem na personální, jedno a to i náhodou to moje místo tam mají, ale pouze na dobu určitou, což přijímat nechci. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Tak nevím zda pro mě potom pro výpočet nemocenské a mateřské budou platit podmínky, které jsem měla před nástupem na první MD a RD nebo zda musím jako přijmout nějaké místo + plat atd. a z toho se bude vycházet??
rozumíte někdo tomu mému dotazu? 😀 vím, že jsem to asi napsala zmateně ale líp to asi formulovat nedokážu

helcenka
9. srp 2011

Měla jsem to stejné - teda až na to, že moje místo je u zaměstnavatele pořád a bývala bych se vrátila na stejnou pozici (mám taky smlouvu na dobu neurčitou).
V lednu mi končil rodičák s prvním prckem 4.1. a hned 5.1. jsem nastoupila na nemocenskou, na které jsem byla do nástupu na druhou mateřskou, tedy do 11.3. (mimčo jsme čekali v dubnu).
Druhou mateřskou mám počítanou ze stejného průměru jako první.
U tebe to bude stejné, protože neodpracuješ ani den, tak se ti druhá mateřská musí počítat z průměru, který jsi měla před nástupem na první mateřskou a je jedno z jaké pozice na ni nastupuješ, jde tady o výdělek. Jiné by to bylo, pokud by jsi nastoupila do práce, pak by se ti druhá mateřská počítala z nového výdělku. 😀

zizala
autor
9. srp 2011

@helcenka děkuji, tak jsem to i pochopila. spíš mi jde o to, jestli mi jako zaměstnavatel musí nabídnout nějakou pozici i v tomto případě, nebo to může nechat "plavat". jako že by správně měl povinnost mi po skončení RD nabídnout odpovídající pozici mé smlouvě, ale pokud půjdu na nemocenskou tak jestli mi může prostě nechat tu pozici co jsem měla předtím i když vlastně už není volná 😅 líp to vyjádřit nedokážu jak to myslím 😀

helcenka
10. srp 2011

Moc dobře to nechápu, pochopila jsem, že ti jde o to, z čeho se ti bude počítat mateřská.
Ale pokud zaniklo místo, které jsi vykonávala, když si byla na mateřské, tak by ti měl nabídnout pozici obdobnou za obdobných podmínek, které máš ve smlouvě. Může tě přeřadit tedy na jinou práci. Nebo tedy nabídnou ono místo na dobu určitou nebo ti dát výpověď pro nadbytečnost, což ale nemůže, pokud budeš na mateřské nebo nemocenské.