Po RD na ÚP, budu podporu pobírat až do 2. porodu?

luwa123
13. črc 2015

Ahoj holky, mám takovej dotaz... Příští měsíc mi končí RP, měla jsem jen na 2 roky. Pracovní poměr mi zanikl v době RD, byl na dobu určitou. Nyní jsem v 5. měsíci. Půjdu se nahlásit na pracák a budu mít nárok na podporu a je mi jesné, že mi nevznikne nárok na mateřskou, ale pouze na RP na 4 roky. Ale zajímá mě jak to budu mít s tou podporou. Budu ji pobírat až do porodu a pak RP nebo jen do doby než bych měla nástup na mateřskou, na kterou mi nevznikl nárok? A to bych pak až do porodu byla bez peněz??? 😒 Má někdo zkušenost?

ivussska
13. črc 2015

@luwa123 Ahoj a nemůžete čerpat mateřskou na manžela (přítele)? A jestli partner pracuje můžete volit délku RP. Jinak podporu budete brát až do porodu (je na 5 měsíců) a pak tedy zmiňovaný RP.

luwa123
autor
13. črc 2015

@ivussska No právě manžel je OSVČ

janesafari
13. črc 2015

Můj manžel je zaměstnanec-když to budu chtít u druhého čerpat na manžela,tak to on musí vyřídit v práci nebo jak to funguje?

ivussska
13. črc 2015

@luwa123 a neplatí si, alespoň min. nemocenské pojištění?
@janesafari nejlepší by bylo se zeptat na ossz, vím že ta možnost existuje. V praxi si nejsem jistá jak to funguje, ale na sociálce to určitě sdělí.

luwa123
autor
13. črc 2015

@ivussska neplatí, platí jen základ. Spíš mě jen zajímalo jestli budu mít nárok na podporu nebo mě nechají úplně bez peněz. V PPM a RD se docela vyznám, ale nevěděla jsem jak se to kombinuje s podporou s ÚP. Vlastně první RP dostanu až nejdřív měsíc od porodu, páč se vyplácí zpětně 😖

eliska_z
13. črc 2015

@luwa123 Asi už se nevejdeš o ochranné doby 180 dní od konce pracovního poměru do začátku druhé mateřské. Pokud by ses vešla, měla bys na ni nárok.
Jinak s podporou ti asi nejlépe poradí přímo na ÚP, obrátila bych se přímo tam.

luwa123
autor
13. črc 2015

@eliska_z To určitě nevejdu, malej má příští měsíc 2 roky.

ivussska
13. črc 2015

@luwa123 přesně tak ☹ Jinak podporu máš tedy až do porodu, ikdyž myslím, že podpora chodí taky zpětně, tak bys bez peněz být neměla.

luwa123
autor
13. črc 2015

A nevíš náhodou jaká je ta výše podpory? Vím, že to moc nebude 😠

janesafari
13. črc 2015

@ivussska ok...díky...pozjištuju 😉

xpila
13. črc 2015

@luwa123 Podporu budeš mít až do porodu (pokud se tedy vejdeš do těch 5 měsíců, po které se podpora vyplácí). Jinak pokud jsi na ÚP šla rovnou z RD, tak budeš mít podporu vypočítanou z průměru v národním hospodářství, tzn. tu minimální, která činí 3777 Kč (první 2 měs.), 3022 Kč (další 2 měs.), 2770 Kč (posl. měs.).

@janesafari Co bys chtěla čerpat na manžela, PPM nebo RP? Pokud PPM, tak by on musela být na MD. Pokud by chtěl i po dobu MD pracovat, tak by musel na jinou smlouvu, než ze které čerpá PPM.
A pokud jen RP, tak stačí doložit jeho příjem (pokud splňuje podmínky pro volbu výše RP), RP je stále psaný na tebe, na něj se nic nečerpá, jen si pomocí jeho příjmu můžeš volit výši RP.