Po RD výpověď pro nadbytečnost, mohou mě propustit?

popi111
6. zář 2013

ahoj holky, chtěla bych poradit. Mám se za dva měsíce vracet do práce po tříleté rodičovské, zatím jsem v kontaktu s mojí nadřízenou a ta my sdělila, že zatím není pro mě u nich na oddělení volné místo. Jedná se o banku, která má více oddělení, vím, že nemám nárok na své původní místo, jen bych chtěla vědět, zda mě mohou propustit pro nadbytečnost, když moje původní místo existuje. Pracuje na něm pracovnice z jiného oddělení. Je potřeba zaměstnavateli nějak písemně oznámit, že se už budu vracet? Vyplnovala jsem už nějaký formulář na začátku, kdy jsem uvedla, že jdu na rodičovskou dovolenou na tři roky.

kasa
6. zář 2013

@popi111 ne ,nemusíš nic vyplnovat,pokud by zaměstnavatel tě nemohl zaměstnat tak by ti měl dát na výběr buď 2 měsíční výpověd s 3 měsíčním odstupným nebo 3 měsíční odstupné,ale pozor musíš nastoupit a odpracovat aspon 1 den jinak se ti nebude počítat podpora z práce z platu ,ale z rodičáku.Řešila jsem ted stejnou situaci,akorát mi nakonec zaměstnavatel aspon vyšel vstříct tak ,že jsem podepsala 2 měsíční výpověd s 3 měsíčním odstupným a už jsem nemusela ty 2 měsíce na pracoviště docházet ,protože mé místo zaniklo.

popi111
autor
7. zář 2013

@kasa moc děkuji za příspěvěk, jen nevím jak odpracuju ten jeden den, potřebuju ke všemu přistupová práva a ty mi jen tak zbytečně nezřídí:(

petrajurinova
7. zář 2013

Pokud je pochybnost o tom, jestli se budeš moct vrátit na své místo, je lepší napsat informaci pro zaměstnavatele o tom, že k datu xx.yy.zzzz končí tvá rodičovská dovolená a následující den nastupuješ zpět do pracovního procesu, tohle písemně odevzdat zaměstnavateli buď formou doporučeného dopisu, nebo si nechat orazítkovat a potvrdit kopii, že to převzali. Buď tě můžou zařadit na jiné místo - na stejné by tě museli zařadit pokud by ses vracela hned po mateřské (tzn. po těch prvních 6 měsících), nebo ti můžou dát výpověď dohodou s příslušným odstupným a to pak stačí, když ti tu výpověď dají podepsat v den, kdy máš nastoupit a je tam aktuální datum - to se bere, jako že jsi po rodičáku nastoupila a pak dostala výpověď a dostaneš podporu počítanou z posledního platu z práce. Taky jsem si tím prošla navíc s tím, že zaměstnavatel ze sebe dělal debila a snažil se mě přesvědčit, že když v průběhu mého rodičáku zaniklo mé pracovní místo, tak že prý zároveň "sama" zanikla i moje pracovní smlouva 😀 , takže jsem situaci řešila přes inspektorát práce a tam mi právě poradili, že i když písemné oznámení není povinné, je to pro zaměstnance lepší - mít v ruce potvrzený papír.

popi111
autor
8. zář 2013

@petrajurinova diky za radu, urcite neco napisu at to mam pisemne. Takze kdyz mi prijde vypoved driv tak nepodepisovat, nejdrive ten prvni den prace, ikdyz tam nebudu nic delat.

petrajurinova
8. zář 2013

@popi111 určitě nepodepisovat nic před ukončením rodičovské dovolené, to bys přišla o nárok na podporu vyplácenou podle platu a pokud bys okamžitě neměla jinou práci, dostala bys sotva 3000,- měsíčně a z toho se opravdu asi vyžít nedá.

power700
30. pro 2013

@kasa ahoj, zajímá mě tvůj příspěvek ze 6.září. Jak ti dopadlo s prací? Našla si hned nějaké jiné místo nebo jak si dopadla..řeším něco podobného..díky.

kasa
30. pro 2013

@power700 ahojki místo zatím nemám ,ale teprve ted od ledna mi nabíhá podpora,tu mám ještě vypočítanou celkem vysokou a ještě čekám,že by mi měla naběhnout pojistka co si platím proti ztrátě zaměstnání takže to nehrotím s tou prací ,ted si dodělávám kurz prácovník v sociálních službách,takže uvidím jestli v této sféře pak něco nenajdu.

power700
31. pro 2013

@kasa a tak děkuji za odpověď a držím palce, já zatím čekám, jak to všechno bude. přeji vám úspěšný nový rok.

akdar1
31. pro 2013

Do práce se normálně nastoupí den po skončení RD a teprve pak lze dostat výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní lhůtou a třemi měsíci odstupného, nepletu-li se, ne?!?

lavazza
6. led 2014

Mě končí mateřská teď 18.ledna, původně mi ředitel i vedoucí slíbili,že se můžu vrátit na své původní místo,že jsou se mnou spokojeni.Když jsem posílala vedoucímu email,že už mi končí mateřská,tak mi ani neodpověděl a rovnou mi napsala personální kdy se mám dostavit. Tam personální ředitel řekl, že mám malé dítě, které může být nemocné atd.,takže diskriminace,ale protože na tom nemám důkaz, tak to nemůžu nahlásit ani na inspektorátu práce...Nakonec pak přišel ještě vedoucí a ten na mě jak na kus hadru vyštěkl,že s paní co mě původně měla jen zastoupit je údajně spokojenější,ale ta tam je z protekce:(
Místo adekvátní mé práci by tam bylo ale až od dubna a to za mnohem míň peněz nebo mi pan ředitel nabídnul práci na dílně což vůbec neodpovídá mé práci....Když sem byla u právníka tak mi řekl, že pokud je překážka na straně zaměstnavatele tak bych mohla být až do dubna doma a zaměstnavatel by mi měl vyplácet mzdu průměrnou mé...
Taky mi ředitel řekl, že by mi vyplatili 5-měsíční odstupné,ale že se mu to nelíbí,že to je pro něj moc peněz,ale takové peníze teda fakt nemám, spíš mě jen zkouší...

majajaja
8. led 2014

@kasa Ahoj, prosím , po je to za pojistku proti ztrátě zaměstnání? Nikdy jsem něco podobného neslyšela. Díky za informaci🙂

kasa
8. led 2014

@majajaja no je to proti ztrátě zaměstnání a dlouhodobé nemocenské nad 2 měsíce
Mám to u spořitelny pojištění Cardif za 169 kč měsíčně a ted díky tomu dostanu po dobu půl roku každý měsíc 5000kč

cenichmat
9. led 2014

Holky a jak moc dopředu se musím se zaměstnavatelem domlouvat na návratu do práce? Mě končí RD 31.8. a od září bych měla znovu nastoupit. No a protože mé původní místo je obsazeno kolegyní, kterou jsem zaučovala, než jsem šla na MD, tak tam se určo vracet nebudu, budou pro mě muset najít jinou pozici. Tak nevím, jak dopředu je to potřeba začít řešit.

majajaja
10. led 2014

@kasa díky budu se informovat