Po rodičovské není školka - co dál?

ferinka
25. dub 2014

prosím o radu letos mi konečně vzali do školky syna 5 let,ale malou ne,ta má v červnu 3 roky. Co teď... do práce nemůžu,protože malou nemám kam dát (na soukromé školky peníze nemáme).Malá je 1.6.takže poslední peníze mi přijdou ještě v červenci. Jak je to na úřadu práce? Když se tam přihlásím,jak dlouho mi budou něco platit,když budu odmítat práci (jako servírka si malou sebou brát nemůžu a manžel chodí kolikrát až pozdě odpoledne z práce).
Jsem z celé situace zoufalá,od 15 jsem chodila na brigády a po škole hned nastoupila do práce,nejsem zvyklá jít na úřad práce a ještě jí odmítat ,u svého zaměstnavatele bych jinak totiž mohla nastoupit,ale když nemám malou ve školce,tak ne :(

ninive211
25. dub 2014

Já rozhodně budu usilovat o to, aby moje dítě šlo do školky co nejdříve, co to bude možné (ne tedy před. třetím rokem, to snad možná třeba jen a nějakou adaptační docházku jednou týdně). Ale já vidím, jak asi velký vliv to mělo u mě. Já šla do školky, když jsem měla dva měsíce do šestých!!!narozenin (jsem listopadová)! Doma mamka s mladším sourozencem, říkala jsem si - asi byl problém mě umístit (psal se rok 90, těsně po revoluci, školek si tehdy myslím bylo ještě dost), ale mamka říkala, že ne, že to tak spíš sama chtěla, mít mě doma a věnovat se mi. Zpětně si myslím, že to byla hodně velká chyba, nebyla jsem pořádně zvyklá na ostatní děti, přišla jsem již do stmeleného kolektivu, takže mě děti zrovna nepřijaly, já od malička introvert, který se neumí moc prosazovat....myslím, že tady tohle (ta nedostatečná socializace, neschopnost navazovat nové kontakty, stydlivost) se pak na mně dlouhodobě projevila. Jasně, že částečně to bylo i mou uzavřenou povahou, ale podle mě hodně udělala ta absence školky v době, kdy jsem se měla tyto věci učit. V šesti letech už je pak docela pozdě.
Takže i když na jednu stranu hodně chápu maminky, co se dívají skrz prsty na matky na MD, co mají starší dítko ve školce, že "zabírají" místo pracujícím matkám - ale jedno je fakt, to dítě nemůže za to, že má mladšího sourozence a má stejné právo na předškolní vzdělávání jako to, co mladšího sourozence nemá a podmínky by tam měly být rovnocenné. A pokud je málo míst ve školkách, stát by měl zajistit, aby se průběžně otevíraly nové. Však si i tak platíme školkovné (a zbytek jde z našich daní), běžná praxe je, že se platí i za dítě, které do školky zatím nechodí, ale je dopředu přijato a nastoupí až dnem třetího roku věku. Platí se za "držení" místa. Tohle se mi teda sice hrubě nelíbí, ale bohužel to tak funguje a asi s tím jen tak něco nenaděláme ☹

ilonne
26. dub 2014

@kocicinka
@j.a.n.i
@mvkoty Ja to samozrejne vim. I moje mamka je reditelka ZS a MS, ale ona ma treba jedno jedine kriterium a to je vek dite. Bere od nejstarsich. Me jen prijdou nespravedlive v kriteriu body za starsiho sourozence ve skolce. To zase ten kdo tam nastupuje prece nemuze za to, ze sourozence nema. A kdyz ja muzu mit tolik empatoe, abych si radeji vzala dva tydny dovolene a dalsi dva manzel na hlidani nez mi zacne bezet MD a nezabirala misto v jeslickach, proc to nemuze udelat i nekdo jiny. Asi jssm v tomhle proste naivni.

chris_n
26. dub 2014

@kocicinka to se nedohaduju.... penize byly jednou z veci, proc socku nedelam. Jen jsem chteka rict, ze 15 cistyho v pze neni nerealne.

yagga
26. dub 2014

Mě okolí nabádalo ať jdu se synem k zápisu do MŠ,že mi ho sice hned nevezmou (v prosinci mu budou teprve 3) ale že když se uvolní místo xe

yagga
26. dub 2014

Ale že když se uvolní místo vezmou ho v průběhu. Pak jsem se dozvěděla že spousta maminek co jsou s budou nadále doma jdou k zápisu jen proto aby měli šanci dostat se do třídy která byla zřizována výhradně pro děti pracujících rodičů. Takže kde to jsme? A jelikož si syn neřekne co chce tak ho čeká zápis až příští rok pokud bude chtít a pokud ne tak o rok později. A je to jen na něm. A jako učitelka MŠ vím že starší děti čtyřleté většinou zvládají školku lépe. Ale nelze paušalizovat.

kocicinka
26. dub 2014

@chris_n nereálné jistě ne. Ale jsou lidi, kteří nechtějí makat jenom pro peníze...
Většina kamarádek, co mají běžné profese, má ale mnohem méně

chris_n
26. dub 2014

@kocicinka vidíš, moje okolí má většinou okolo těch cca 20 tisíc (at už hrubého či čistého) a dost z nich ty vysoké školy nemá. Ale tak to je jedno. A na druhou stranu, jestli zrovna ty radši pracuješ za mín peněz a máš práci ráda, tak asi pak pochopíš matky, co dají dítko do soukromé školky, půjdou pracovat a navíc budou mít jen pár korun měsíčně. Ale zapojí se do pracovního procesu, což je po té mateřské kolikrát to nejdůležitější ze začátku ;)

kocicinka
26. dub 2014

@chris_n a psala jsem někde, že takové matky nechápu? Samozřejmně, že je chápu. Vždyť já jednou dopadnu stejně.I když tady v Praze jsou soukromé školky dražší, než jinde, u nás na Praze 8 jsou dvě soukromé školky, kde se platí 15.000 za měsíc. Takže asi i když má někdo vyšší příjem tak si moc nepomůže.
No, 20.000 hrubého, nebo čistého je docela rozdíl ... Můj muž má 50.000 hrubého a je z toho 35. čistýho.... ale to už je OT

chris_n
26. dub 2014

@kocicinka co si pamatuju, tak u nás na Praze 9 byla nějaká soukromá školka, kde se platilo 6 tisíc za měsíc. Tak asi se bude dát najít ;). Takk snad se to se stavem školek do budoucna nějak umoudří. Předpokládám, že v tom stavu, jak je ted vláda a jestli vydrží dvě období po sobě levice, tak možná nějaké "zlepšení" v této oblasti přijde.

marcinek
26. dub 2014

@ferinka jsem na tom stejne. Syn je narozeny v prosinci, tudiz nema do zari 3 roky a do skolky nebyl prijat. Ja mela nastoupit do prace uz v lete, ale nakonec se to posunulo az na ten prosinec, kdy uz musim nastoupit. Navic pracuji na smeny, tak i tak to budu mit komplikovane nektere dny s vyzvedavanim, o to vic, ze tady nam nepomuze ani ta soukroma ( i kdyz bych uz chtela platit 10 tis.+ jidlo, tak maji kapacitu jen 5 deti a to uz bude plna v zari), takze vozit druhe ditko nekam jinam.
Jinak pracuji jeste i na materske od synovych 1,5 roku a co byla dcera prijata do skolky, protoze s 2 detma to moc nejde pracovat,takze zase kdyby nebyla ani dcera prijata, protoze jsem na MD, tak by mi to prislo jako diskriminace.Druhe dite jsme si poridili takhle brzo i z toho duvodu, ze prvni nebylo prijato do MŠ v radnem terminu.

zickemartina
27. dub 2014

@marcinek za deset tisic najdes soukrome hlidani, ja to hledala - a nasla jen pak jsem prestala delat, a ted zase delam neco jineho a syn je ve statnich jeslich. pani co mela deti ve skolce a skole - dopoledne jen syna a jedno decko a po obede k tomu vlastni deti.

zickemartina
27. dub 2014

@ferinka byt tebou domluvim se s nekym, kdo je v tvem okoli a resi stejny problem o vzajemnem hlidani a vratim se na castecny uvazek. nebo se stanu matkou v domacnosti a priberu jeste jedno dite na hlidani. - to prilepsi domacimu rozpoctu.

marcinek
27. dub 2014

@zickemartina premyslim o tom, ze si spis zaplatim individualni hlidani na dny, co budu potrebovat, nez platit skolku i ve dny, kdy budu doma. Jeste me manzel presvedcuje at si najdu praci ne na smeny, ale to jsem z toho tak na vazkach, neco v kanclu, abych to stihala do skolek a to me moc neba, rada spis pracuji v provozu...

lajla
28. dub 2014

@ferinka
mas dve moznosti
bud se nahlasit na uradu prace a doufat ze ti praci nenabidnou..a tech par mesicu prezivat na nejakych procentech z materske..ale nesmis si nic privydelat
nebo zajit na pojistovnu zdravotni, tak predat protokol o tom ze uz nepobiras RD to ti poslou z UP, a budes vedena jako osoba ktera se stara o dite do veku myslim ze to jde do 6-7ale to nebudes potrebovat, a tady si privydelavat muzes, ale to dotycne dite ma omezeny vstup do skolky, coz te stejne netrapi, kdyz neni prijata

ava
18. kvě 2014

@ilonne jenže pak ti nastane případ, kdy staršího sourozence vezeš do jedné školky, mladšího (kterého stejně nepřijali, ač má ve školce sourozence), do školky soukromé a sebe do práce 47 km od domova. Cestou domů totéž v opačném pořadí. Takže argument sourozenec ve školce by dle mého měl být zohledňován!

orchidis
18. kvě 2014

@kocicinka A jsi si jistá, že by ti ji někdo dal? 😉 Tuto pozici jsem několikrát obsazovala a měla jsem vždy tak 50 schopných uchazeček a vždy jsem to obsadila inženýrkami z oboru hotelnictví s praxí min. 5 let 😉.

orchidis
18. kvě 2014

Holky, já vím, že tím možná mnohé naštvu, ale školka je zařízení socializační, nikoli hlídací. Toto je třeba zvážit předem a ne pak plakat. Plaťte si chůvu, nebo soukromou MŠ, jinou radu nemám. Matka s dětmi po MD a ještě po pár letech na pracáku je... jak to říct slušně... velmi špatně zaměstnatelná.
To je moje osobní rada. 🙂

vera_vila
18. kvě 2014

@lajla přivydělat si na ÚP může, ale méně, než polovinu minimální mzdy a pouze na dohodu o provedení práce... Jinak úřady práce jak kde - někde lidem práci nutí, jindy to nechávají na nich, aby sami hledali a sháněli a jednou za měsíc se jich zeptají, kolik poslali životopisů, na kolik přišla odpověď a hotovo... a s tou zdravotní pojišťovnou - tam je to s přivýdělkem dost "na hraně" - protože přivýdělek je příjem ze zaměstnání a tím pádem už nespadá do kategorie, do které jako matka pečující o dítě může být zařazena (Osoba celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku - Do této kategorie může být osoba zařazena jen tehdy, pokud nemá příjmy ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti.) - tam by se teoreticky dalo uvažovat o dohodách o provedení práce do výše odměny, pro kterou neplatí povinnost platit ZP, tudíž to ZP nemá jak zjistit, ale asi bych si to tam ověřila...
@ferinka

j.a.n.i
18. kvě 2014

@vera_vila
Při registraci na UP je možno pracovat na libovolný druh smlouvy, pokud je dodržen ten limit příjmu.
Při hlášení na pojišťovně to na hraně není, protože DPP dokud se z ní neplatí sociální a zdravotní zákon nechápe jako zaměstnání.

vera_vila
18. kvě 2014

@j.a.n.i Tak limit příjmu dovolují v podstatě všechny typy smluv (PS pouze na poloviční úvazek), ale co vím, tak pokud je z příjmu odváděno SZP, tak se to ÚP moc nelíbí - stejně jako to, že DPČ i PS na 1/2 HPP znamenají v podstatě pravidelný příjem... On je každý ÚP v tomhle jiný, ale co mám já zkušenost, tak s DPP problém nemají, s DPČ a PS už ano...
Jinak tou "hranou" jsem právě myslela ten limit, odkdy a dokdy se odvádí/neodvádí SZP...

j.a.n.i
18. kvě 2014

@vera_vila Tak nelíbit se jim může co chce, ale dle zákona si mohou trhnout nohou...

vera_vila
18. kvě 2014

@j.a.n.i Jenže pokud ty jako občan zákony neznáš, tak se nebráníš... Jako každý ÚP je prostě jiný, někde to projde v poho, jinde spadáš do kategorie, za kterou platí SZP stát, takže pokud máš příjem, ze kterého se odvádí SZP, tak už jsi vlastně zaměstnaná (a to i v případě, že splňuješ podmínku maximálního povoleného příjmu), prostě se ty 2 kategorie "bijou"... Ale to chce na ÚP ověřit, jak k tomu právě ten dotyčný ÚP přistupuje...

kocicinka
18. kvě 2014

@orchidis s čím si nemám být jistá? S tou soukromou školkou?

j.a.n.i
18. kvě 2014

@vera_vila Ale nebijou, já se prostě chci zaregistrovat na UP a mám na to právo, takže mě nezajímá, jak k tomu přistupují, ale vyplním registrační papíry a konec, oni mě prostě zaregistrovat musí.

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání
a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo
b) výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

A pokud si někdo nezjistí na co má nárok, tak je to holt jeho problém.

kocicinka
22. kvě 2014

@orchidis Tak už jsem to pochopila. To s tou manažerkou jsem myslela jen jako příměr. Ale ještě při studiích jsem pracovala jako asistentka v bance, kde jsem měla o 8.000,- měsíčně víc, nežli pak už jako vystudovaná sociální pracovnice s Mgr. titulem.
Ale ta práce v bance mě absolutně neuspokojovala a zabít většinu života v práci, která mě nebaví, nechci 🙂

suzanna123
22. kvě 2014

@vera_vila už si nemůžeš na ÚP přivydělat

j.a.n.i
22. kvě 2014

@suzanna123 Ale můžeš, akorát současně nemůžeš brát podporu, viz můj příspevek o kousek výše.

vera_vila
22. kvě 2014

@suzanna123 Odkdy? To by museli zrušit od nového roku a o tom nic nevím... Pokud máš příjem do 4.250 Kč hrubého, tak můžeš být evidovaná na ÚP, berou to jako přivýdělek, ale protože je příjem, tak zruší podporu (pokud ji ještě bereš).

j.a.n.i
25. kvě 2014

@vera_vila Klid, nic nezrušili, stále se přivydělat může.

hojda
25. kvě 2014

Kolegyně z práce dala školce v Praze dar 15 tisíc a místo se pro její tříletou (v srpnu jí budou 3 roky) našlo ve školce, kterou chtěla, jinak by musela hodně daleko dojíždět.