Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

phn
13. čer 2012

@j.a.n.i 13? mně to vychází na 20 : 12m x 4 (září-prosinec) = 6.5 ne ne? a příští rok 100% dovolené nebo je to podmíněno těmi 60 dny?
Děkuju!

j.a.n.i
13. čer 2012

@phn Počítáš to úplně stejně blbě jako spousta účetních 🙂
Protože kamarádka "odpracuje" v roce 2012 60 pracovních dní, tak má nárok na celou dovolenou, ale podle ZP se dovolená krátí, pokud bylo zameškáno víc jak 100 dní a to za prvních 100 dní o 1/12 a pak za každých dalších 21 dní o další 1/12. A zameškala170 dní, tj. krácení o 4/12, takže ji zbývá 8/12.
V roce 2013 musí pro nárok na celou dovolenou taky odpracovat 60 dní, ale počítá se do toho i ta dovolená za rok 2012, proto to vyjde a když si dovolenou vybere hned po MD, tak se ji nesmí krátit, pokud by si ji hned nevyprala, tak by se krátila podle stejných pravidel, jako ta za rok 2012.

phn
13. čer 2012

@j.a.n.i super, děkuju🙂 a ještě úplně poslední - budu si vybírat starou dovolenou - 43 dnů - po skončení MD, tj. od 31.12.2012 (resp. od 29.12. 2012.) ale to je víkend)...42 dnů mi tak zasáhne i do roku 2013 - mám ještě tím pádem nárok na nějaký den navíc za čerpání v roce 2013 nebo jen na těch 43? Moc se omlouvám že otravuji, ale jak tak čtu, každá mzdovka si to dělá jak se hodí, tak chci být připravená🙂 Hezký den přeju!

j.a.n.i
13. čer 2012

@phn V tom případě bych měla mít 2/12 dovolené za rok 2013.

wosk
13. čer 2012

@j.a.n.i mám ještě jeden dotaz. Když mi budou proplácet tu dovču, jak vypočítají částku, kterou mi mají dát, podle čeho se vypočítává ta "hodinová sazba"?

j.a.n.i
13. čer 2012

@wosk Podle pravděpodobného platu, tj. většinou podle toho co máš ve smlouvě.

denca2000
17. čer 2012

@j.a.n.i Ahoj Jani, mám prosbičku. Pracuji od r. 2005 na smlouvu na neurčito. Za rok máme nárok na 25 dní dovolené. Mám nastoupit 25.6.2012 na mateřskou (6 týdnu před TP) a protože mám ještě 25 dní dovolené, mohu si to na té žádosti o peněžitou pomoc v mateřství posunout místo 25.6.2012 na 2.7.2012 (přepsala bych datum), že bych si vzala ještě 5 dní dovolené? Je to takto reálné? Bude se mi pak počítat těch 28 týdnů mateřské od toho 25.6.2012 nebo 2.7.2012? Já bych si po mateřské, v lednu 2013, pak požádala o proplacení těch 20 dní dovolené z roku 2012 a nejspíš nebudu mít nárok už ani na nějakou poměrnou část dovolené r. 2013, že? Doufám, že je to srozumitelné? Moc děkuji 🙂

j.a.n.i
17. čer 2012

@denca2000 No, posunout si to teoreticky můžeš, ale je to nesmysl, protože pak bys neměla 28 týdnů mateřskou, ale pouze 27, protože máš nastoupit nejpozději 6 týdnů před porodem.

denca2000
18. čer 2012

@j.a.n.i Dobře, děkuji moc 🙂 Když tedy začnu MD 25.6.2012, tak mi skončí k 6.1.2013 a já si pak vyberu 25 dní dovolené, což bude do 8.2.2012 a nástup na rodičák tedy od 11.2.2013, že? Sobota a neděle se do toho zřejmě nezapočítávají, že bych nastoupila rodičák už den následující, tedy 9.2.2013 😒 Na poměrnou část dovolené z roku 2013 nárok mít nebudu, že - je to hrozně málo dní z toho roku 2013.
Jinak jsem se ptala na to posunutí toho termínu nástupu na mateřskou i kvůli tomu, že mi to hodí více peněz, než abych nastoupila hned toho 25.6.2012 na mateřskou - že bych tedy začala až toho 2.7., tím pádem bych měla ještě celou výplatu za měsíc červen a potom čerpání staré dovolené ve výši 20 dní (místo 25) v r. 2013.
Ty bys to provedla jak? Omlouvám se, že zase otravuju, ale když tady máme takovou chytrou hlavičku, tak je škoda toho nevyužít. Moc děkuji 😉

j.a.n.i
18. čer 2012

@denca2000 Nastoupila bych toho 25.6., pochopila jsem, že papír od doktorky už máš... jinak se dá ukecávat doktorka, pokud máš rozdílný termín dle PM a UTZ, ať tam uvede ten nejpozdější.
Jinak budeš mít nárok i na poměrnou část dovolené za rok 2013, protože i čerpání staré dovolené se počítá jako odpracované dny, takže ještě 1/12, tj. 2 dny za rok 2013.
Jinak dovolenou můžeš čerpat současně s rodičákem, takže o rodičák můžeš požádat už od toho 7.1.

denca2000
19. čer 2012

@j.a.n.i Jsi zlatá, moc děkuju za vyčerpávající odpovědi 🙂

maryasela
22. čer 2012

@j.a.n.i na mateřské jsem byla 28 týdnů.od dubna2009do října2009.

j.a.n.i
25. čer 2012

@maryasela Když já už zas nevím, co jsme řešily 😕

ebsian
25. čer 2012

@j.a.n.i Mám dotaz na pobyt na jiné adrese počas neschopenky. Mám v plánu od 17.7.-20.7. jet k našim a pak týden v srpnu. Nahlásila bych to na konci tohoto měsíce. stačí to?
A jak postupovat? Není tam nějaký limit na ty dny? A jde to už teď nahlásit obojí najednou? Ty termíny myslím..Děkuji 🙂

j.a.n.i
25. čer 2012

@ebsian Nestačí to nahlásit, je potřeba se domluvit s doktorem a on ti to musí povolit. Pokud to povolí, tak to na ČSSZ posílá přímo on. Jinak limit na dny tam není.

ebsian
25. čer 2012

@j.a.n.i Děkuji 😉

audi1986
25. čer 2012

@j.a.n.i dobrý den, moc mě potěšila tato diskuze, ale i přesto mám asi několik dotazů, u kterých bych potřebovala poradit...momentálně jsem na nemocenské a termín porodu mám podle utz 8.12. a podle MS 12.12. - tím pádem bych někdy na začátku října měla přestoupit z nemocenské na mateřskou, ale zbývá mi u zaměstnavatele ještě 16 dnů dovolené - je toto možné vyčerpat (nejen proplatit, ale opravdu odjet na dovolenou) mezi nemocenskou a mateřskou? a jak s dovolenou za rok 2013 - ta je možná až mezi mateřskou a rodičovskou ve formě čerpání náhrady? dál, co když bych se rozhodla změnit místo pobytu na nemocenské a to k rodičům, kteří však žijí v Belgii - je v tomto případě možné očekávat kontrolu? a nebo je vůbec nereálné mít nahlášený pobyt mimo čr? mockrát děkuju -)

j.a.n.i
25. čer 2012

@audi1986
Ad dovolená za rok 2012, ano je možné ji vybrat před mateřskou, akorát se na tom musíš domluvit se zaměstnavatelem. Plus tedy nevím jak dlouho si na neschopence, ale je možné, že se ti bude o něco ta dovolená krátit.
Ad dovolená za rok 2013, ta lze čerpat až po mateřské, letos na ni ještě nemáš nárok, vznikne až příští. Teoreticky jde čerpat ji až po RD, ale to je méně výhodné, protože by se krátila.
Ad zahraničí na nemocenské, jde to, ale ty musíš jít za lékařem, on podává žádost na ČSSZ a záleží na nich zda to schválí nebo ne.

audi1986
25. čer 2012

@j.a.n.i jj moc děkuju, myslela jsem si, že to tak nějak bude -)) na nemocenské jsem od 7. května, takže by se to asi krátit nemuselo ne? bohužel to, že s tím musí souhlasit zaměstnavatel bude asi u mě kámen úrazu - od té doby, co jsem na nemocenské jsem osoba zapovězená -((

j.a.n.i
25. čer 2012

@audi1986 Pokud bys tu dovolenou čerpala před MD, tak by se to myslím nekrátilo, pokud budeš na neschopence až do MD, tak tipuju krácení o 1/12.

kacinenka
22. črc 2012

Ahoj, můžete mi některá poradit? 8.6 mi končila mateřská a následně jsem nastupovala na rodičovskou. V zaměstnání jsem vyplňovala papír ze kterého bylo zřejmé, že dovolenou čerpat nebudu a o jiné potřebné žádosti o proplacení dovolené se nikdo nezmínil. Když jsem v červenci volala na mzdovku, řekli mi, že jsem si o proplacení nepožádala a že tak nemám nárok, tudíž mi dovolená propadne a peníze neuvidím. Jde mi o 29 dní- cca 25 000,- zdá se mi že se chce firma jen vykroutit z placení.

j.a.n.i
22. črc 2012

@kacinenka Pokud sis nepožádala o čerpání dovolené, tak na ni teď nárok opravdu nemáš. Nicméně není pravda, že by dovolená propadla, pouze se ti o něco pokrátí a ten zbytek na tebe počká a budeš si ji moct vyčerpat po tvém návratu z RD.

kacinenka
22. črc 2012

@j.a.n.i děkuji, a kdyby udělali, že tu žádost našli, tak by to šlo proplatit třeba v červencovém výplatním termínu(tj v srpnu) Ještě zvažuji, že bych šla dopráce dřív tj ukončila bych RD a šel by manžel, pak by mi to proplatili?

j.a.n.i
22. črc 2012

@kacinenka Tak pokud budou chtít, tak to samozřejmě udělat lze, ale v červencovém termínu už těžko, protože ty bys musela ukončit RD, pak čerpáš dovolenou a pak zas nastupuješ na RD, tj. oni tě zas musí na OSSZ nahlásit a to nevím jak dlouho jde zpětně. Nicméně chtít nemusí a pokud chtít nebudou, tak s tím nic nenaděláš.
A ad dřívější ukončení RD, ani to ti nemusí povolit, nejsou povinni tě zpět přijmout dřív a i pokud přijmou, tak nejsou povinni ti hned poskytnout dovolenou, protože čerpání dovolené určuje zaměstnavatel.

smisek24
22. črc 2012

@j.a.n.i mám dotaz, když jsem do 25.3. 2012 byla na rodičovské dovolené a od 26.3 do 31,5. na neschopence a od 1,6, na mateřské dovolené s druhým dítětem na kolik dní dovolené budu mít nárok, když mám 25 dní ? díky

j.a.n.i
22. črc 2012

@smisek24 Na 23 dní.

smisek24
22. črc 2012

@j.a.n.i dík a prosím tě dle čeho? Mě totiž vypočetli že na 21 dní

j.a.n.i
22. črc 2012

@smisek24 Za prvních zameškaných 100 pracovních dní se krátí o 1/12 a pak za každých dalších 21 dní o další 1/12, ale kde sebrali tu druhou dvanáctinu netuším, neb mě vycházelo asi 106 dní, ale zkus si to přepočítat.

tonny
15. zář 2012

@j.a.n.i potřebovala bych poradit. Zaměstnavatel mi poslal tiskopis k vyplnění, ohledně čerpání ŘD a nástupu na rodičovskou dovolenou. V žádosti o RD je datum, od kdy na ni nastupuji. Tam je potřeba vyplnit datum až po vyčerpání ŘD nebo datum po skončení MD? MD mi končí 17.9. a mám nárok na 17 dnů ŘD. Díky moc.

j.a.n.i
15. zář 2012

@tonny Datum po skončení ŘD 🙂