Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

klara.t
19. dub 2010

Aha, takže po MD zažádám o čerpání dovolené u zaměstnavatele a zároveň od tohoto data mohu být na RD a pobírat rodičovský příspěvek? Chápu to tak dobře?
Ano, chci dvouletou variantu . Klidně bych o ní zažádala dříve. klidně v květnu nebo na konci dubna, pokud jde žádat dřív.

j.a.n.i
19. dub 2010

NE 😲 RD není rodičovský příspěvek, můžeš zároveň čerpat dovolenou a pobírat rodičovský příspěvek, ale nemůžeš zároveň čerpat RD a klasickou dovolenou. Rodičovský příspěvek nemá s rodičovskou dovolenou VŮBEC NIC SPOLEČNÉHO !!! Příspěvek ti platí stát a je mu úplně fuk, jestli pracuješ nebo ne, pokud není dítě ve školce nebo v jeslích. RD je omluvené volno v práci a zaměstnavateli je úplně fuk jestli pobíráš rodičák nebo ne.

klara.t
19. dub 2010

Jani: já vím, že RD není RP, ale nevěděla jsem, že lze čerpat RP aniž by mi začala RD.
Takže po MD zažádám na úřadě o rodičovský příspěvek (teda dřív, aby se to stihlo vyřídit) a zároveň od toho stejného dne budu čerpat řádnou dovolenou ze zaměstnání, po jejímž konci začnu být na RD. Začátek RD oznámím zaměstnavateli. A žádá se o RD někde? Nebo se jen někde oznamuje?

j.a.n.i
19. dub 2010

RD se řeší pouze se zaměstnavatelem, nikde jinde to oznamovat nemusíš 🙂

renaaterka
23. dub 2010

Ahoj, prosím vás potřebovala bych poradit..... od 7.12.09 jsem na mateřské s druhou dcerou. Jsem zaměstnaná ve firmě, která je v insolvenčním řízení, takže mateřskou jsem zařizovala u insolvenčního srávce. Mateřskou mám do června, kdy bych si chtěla zažádat o dovolenou. Jen jsem chtěla poradit, jestli vůbec tu dovolenou "dostanu", když je firma v insolvenci a případně na kolik dní mám nárok.

j.a.n.i
23. dub 2010

Nárok máš na celou dovolenou za rok 2010, ale jestli ti to zaplatí, to netuším, nevím jak funguje insolvenční řízení a jaké závazky mají přednost, ale jestli jsou tam ještě nějací zaměstnanci a dostávají plat, tak bys měla "spadnout" mezi ně.

renaaterka
24. dub 2010

Jani, díky. A za rok 2009 nemám nárok ani jeden den?
Já vůbec nevím jestli mají ještě nějakýho zaměstnance. Budu si to muset zjistit. Jen jsem si chtěla ověřit na kolik dní mám nárok na dovolenou.

klara.t
24. dub 2010

Možná by to chtělo napsat, jestli jsi loni pracovala nebo byla na RD. Pokud jsi loni nepracovala alespoň 60 dní nebo nebyla loni alesoň 60 dní na mateřské, tak nárok za loňský rok nemáš. pokud jsi pracovala a všechnu dovču za rok 2009 jsi si nevybrala, tak máš nárok na ten zbytek.

renaaterka
24. dub 2010

Nepracovala jsem, byla jsem na RD s první dcerou. Takže za rok 2009 nemám nárok na dovolenou 😉
Teď ještě musím zjistit jestli mi jí vůbec dají 😠 😝

renaaterka
31. kvě 2010

Právě mi přišel dopis od insolvenční správkyně firmy, kde jsem zaměstnaná...... že souhlasí s čerpáním rodičovské dovolené a v souvislosti s čerpáním dovolené za rok 2010 jim mám poslat číslo účtu, aby mi mohli poslat výplatu bezhotovostně 🙂
Takže jsem hrozně ráda, že mi tu dovolenou proplatí. Bude to milé až přijde nějaká ta kačka navíc, se kterou jsem nepočítala 😅

gabiku
21. čer 2010

Ahojky, mohla bych se Vás zeptat? Četla jsem v jedné právní poradně, že po skončení PPM je nárok na čerpání dovolené v plném rozsahu, pokud si zaměstnankyně písemně požádá, ale v průběhu čerpání dovolené se již na zaměstnankyni nevztahuje, že nemůže dostat výpověď. Stalo se Vám to některé nebo slyšela jste o tom?

j.a.n.i
21. čer 2010

@gabiku nestalo se mi to, ale podle zákoníku práce to možné je... ale osobně si myslím, že toho moc zaměstnavatelů nevyužije, neb by museli dávat odstupné... takhle to nemusí řešit a kdo ví co bude za 3 roky

janica..
22. čer 2010

@j.a.n.i prosím, když tomu tak rozumíš, můžeš mi vypočítat, na kolik mám nárok dnů na proplacení, když mám mateřskou od 14.1. do 28.7.? za rok 20 dnů.......

j.a.n.i
22. čer 2010

@janica.. na celých 20 dnů, pokud je budeš čerpat hned v návaznosti na ukončení mateřské, jinak dovolená se oficiálně čerpá, nejde proplatit... ono to vypadá stejně si doma a přijdou ti penízky, ale pokud budeš žádat písemně (ne jen vypsáním dovolenky) tak je nutné žádat o čerpání dovolené

janica..
22. čer 2010

@j.a.n.i děkuji seš zlatá 😵

zdenicka
19. črc 2010

Tak jsem to pročetla celé a chci se jen ujistit. Po skončení mateřské jsme nastopila na rodičák, a zapomněla jsem si vybrat dovolenou. Zaměstnavatel mi oznámil, že mi jí namůže umožnit vybrat..kdy mám nárok si jí vybrat pokud nechci přerušovat rodičák.

j.a.n.i
19. črc 2010

@zdenicka Nejde o rodičák, ten může běžet i když by sis vybírala dovolenou, ale tím, že už si v zaměstnání na rodičovské dovolené, tak bys ji musela ukončit, vybrat v práci dovolenou a pak zase pořádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou, což samozřejmě jde, ale musel by s tím zaměstnavatel souhlasit, což je celkem pochopitelné, že nechce, protože by ho to akorát stálo peníze. Takže se ti část dovolené bude krátit (zmeškané dny tou RD, ta se jako výkon práce nepočítá) a zbytek si můžeš vybrat po opětovném nástupu do práce.

zdenicka
19. črc 2010

@j.a.n.i , děkuji moc.

pisalka
21. črc 2010

Dobrý den, přečetla jsem celou diskusi a myslím, že tato věc ještě nezazněla: jak se řeší čerpání dovolené v případě, že jsem byla před nástupem na MD na rizikovém (nemocenská) a to od 12. 3. 2010. Nebylo to tedy těch nutných odpracovaných 60 dnů. Někde jsem ale četla, že MD se počítá jako odpracovaná doba, tudíž by se to mělo sčítat. Nemáte s tím někdo zkušenost? Díky moc

j.a.n.i
21. črc 2010

@pisalka jojo, pokud budeš na MD nastupovat letos, čož budeš, tak se to sečte a 60 dní odpracuješ, ale nebudeš mít asi nárok na celou dovolenou, protože, pokud neschopenkou zameškáš více jak 100 dní, tak se dovolená krátí.

pisalka
21. črc 2010

Díky moc za odpověď. To je dobré vědět.

kolhan
1. srp 2010

j.a.n.i. prosím Vás, já jsem asi trochu natvrdlejší, proto prosím o pomoc s datumy. Na mateřskou jsem nastoupila 26.6. po PN (od 10.5.). Termín porodu je 21.8. Na květnové výplatnici mám 31,5 dnů dovolené (samozřejmě včetně staré). Účetní říká, že už bych si měla zajít na sociálku pro formuláře a zažádat o čerpání dovči a na základě toho, že mi pošle dovolenku k podepsání. Na rodičovské budu 3 roky. Vůbec nevím, jaké datumy mám do žádosti o čerpání dovči pro zaměstnavatele napsat a jak pak postupovat dále. Děkuji Vám moc. HANA

kolhan
1. srp 2010

j.a.n.i. Zatím mám tohle. A krom toho eště nechápu, proč to po mě chce už teď, či zda chtěla něco úplně jinýho.

žádám Vás o čerpání celé výměry loňské a letošní dovolené na zotavenou. A to tak,
aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou, tj. od 7.1.2011? do ??, celkem ?? dní.

Zároveň Vás žádám o poskytnutí rodičovské dovolené bezprostředně po vyčerpání dovolené na zotavenou, tj. od ??, až do 3 let věku mého dítěte.

HANA

j.a.n.i
1. srp 2010

@kolhan Tak pokud dobře počítám, tak by ti mateřská měla končit 7.1.2011 což je pátek, tudíž bys dovolenou v práci měla čerpat od 8.1. (nebo možná od 10.1. pondělí, nevím co se tam přesně píše) a těch 31 dní ti vychází do 21.2., ale jelikož se čerpání staré dovolené bere jako výkon práce, tak ti vznikne nárok ještě na cca 2 dny dovolené za 2011, tudíž bys měla čerpat ještě 22 - 23.2. z nové. A od 24.2. bys měla zaměstnavatele požádat o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítka.
Jinak na ČSSZ by sis měla nechat potvrdit papír o výši mateřské, kterou dostáváš a s tím papírem dojít na sociální odbor UP podle tvého bydliště a tam požádat o rodičovský příspěvek. Na té ČSSZ můžeš požádat vcelku kdykoliv, s tou žádostí o RP bych to zkusila už v prosinci, nevím tedy 100% jak dopředu to jde vyřídit, ale to už by mohli vzít. Jinak RP budeš pobírat hned od ledna (za leden jen rozdíl mezi mateřskou a 7600,-), od února už normálně 7600,- bez ohledu na to, že v práci čerpáš dovolenou.
Vše tedy počítám s tím, že budeš žádat o rodičák na 3 roky.

kolhan
2. srp 2010

j.a.n.i. Jste fakt hvězda! Hrozně moc děkuju. Až na tomhle webu na základě Vašich odpovědí jsem si to uměla dát trochu dohromady, píšete krásně srozumitelně a jasně. Ještě jednou mnohokrát děkuji. HANA

marguerite
15. srp 2010

@j.a.n.i - Jani i já pročetla celou diskuzi a myslím si, že jsem díky ní chytřejší,ale přece jen se chci ujistit se svým konkrétním datumovým příkladem 😉 Do 14.2.2010 jsem byla na RD se svým starším synem.Od 15.2 jsem nastoupila PPM na mladšího prcka.Ta mi končí teď 29.8.2010. POžádala jsem účetní o výpočet dovči a napsala mi:
------------------
Mateřská dovolená se počítá jako odpracovaná doba a trvá běžně půl roku. Z toho plyne, že alikvotní část za 6 měsíců je 10 dnů, když základní roční výměra je dnů dvacet. Ale musela jsem spočítat zameškané – neodpracované pracovní dny a ty v součtu přesáhly 100 pracovních dnů – 1.1.až 14.2 2010 30dnů a od 30.8. do 31.12.2010 86 dnů, celkem tedy 116 pracovních dnů. Dle § 223 ZP odst. 1 se v tomto případe krátí nárok na dovolenou o 1/12 což je 1,5 dne. Z těchto propočtů jsem došla k výsledku, že Váš nárok na dovolenou je ve výši 8,5 dne. O dovolenou na zotavenou po ukončení řádné MD jste povinná svého zaměstnavatelé písemně požádat a zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět. Po skončení této dovolené na zotavenou jste opět povinná písemně požádat svého zaměstnavatele o poskytnutí rodičovské dovolené do výše tří let věku dítěte (může být i kratší)
--------------------------
Dle toho co jsem díky Tobě nastudovala, tak žádné krácení by se nemělo konat a měli by mi proplatit celých 20dní. Samozřejmě hned bych podala žádost o dovču-ať začne běžet počínaje 30.8.2010. Mám pravdu já, nebo účetní? Doufám, že já a budu boháč 😀 Děkuju moc za info. LUCKA

j.a.n.i
16. srp 2010

@marguerite Máš pravdu ty, účetní v tom má "maličko" zmatek 🙂
--------------------------
Nárok na dovolenou za rok 2010 je celých 20 dní, jelikož pracovní poměr trval (bude trvat) celý rok a bylo, jak uvádíte, (čerpáním mateřské) odpracováno více jak 60 dní. Vámi uváděná alikvotní část se bere pouze v případě, že by pracovní poměr netrval celý kalendářní rok a to v mém případě splněno není. S krácením dovolené také nemáte pravdu, jelikož, pokud je dovolená vybraná v návaznosti na mateřskou dovolenou, není možné ji dle zákoníku práce (vámi uváděný § 223 ZP odst. 1) krátit s ohledem na budoucí rodičovskou dovolenou, pro krácení by bylo tak možné započítat pouze dobu 1.1.až 14.2 2010, která je ale kratší než 100 dní a ke krácení tedy nedojde.
Z výše uvedeného mi náleží celých 20 dní dovolené, o jejichž čerpání žádám v návaznosti na mateřskou dovolenou, tedy od 30.8.2010 do xx.x.2010 a od yy.y.2010 žádám o poskytnutí rodičovské dovolené do zz.z.zzzz.

Dále uvádím příslušné paragrafy zákoníku práce, dle kterých nárok na celou roční výměru dovolené vzniká:
§ 212
(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.
§ 216
(3) Pro účely dovolené se jako výkon práce neposuzuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.
§ 217
(5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.
§ 223
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
---------------------------------
Tak a můžeš si dopisovat 🙂 jen by mě fakt zajímalo, jestli to účetní neví, nebo jenom zkouší, že to vezmeš jako hotovou věc a oni ušetří...

kasyma
17. srp 2010

Ahoj j.a.n.i. chci se jen zeptat,protože v těhdle věcech se úplně ztrácím 🙂 Zajímalo by mne když už jsem nastoupila na RD a zároveň čerpám dovolenou v práci jaká je to pro mě výhoda? Já myslela úplně laicky,že mi tu dovolenou proplatí? Tím,že ji čerpám si prodlužuji RD nebo jak je to? Jsem z toho nějak vedle 🙂

j.a.n.i
17. srp 2010

@kasyma Jen upřesním, že nemůžeš zároveň čerpat dovolenou a být na RD. Můžeš čerpat dovolenou a zároveň pobírat RP = rodičovský příspěvek. Výhodu to má tu, že budeš dostávat dvojí peníze, jednak rodičák od úřadu a jednak od zaměstnavatele za tu dovolenou. Teprve po vyčerpání té dovolené nastupuješ v práci na RD, ale tím čerpáním dovolené si ji nijak neprodlužuješ, bez ohledu na to, kdy na ni nastoupíš, tak ji můžeš čerpat maximálně do 3 let věku dítěte. Ono se to vlastně od proplacení dovolené liší jenom z hlediska předpisů a toho jak se to vykazuje, jinak je to vlastně fuk - jsi doma a přijdou ti peníze jak za dovolenou, tak rodičák.

polakovapolakova
20. zář 2010

Hezký večer, mohl by mi prosím někdo poradit s proplacením nevyčerpané dovolené? Byla jsem na MD od 28.8.09 do 12.3.10, ale bohužel se mi nepodařilo ze zaměstnavatele dostat proplacení dovolené, protože jsem o to žádala tímto způsobem, měla jsem zřejmě napsat žádost o nástup na dovolenou....... To teď už vím. Využil mé špatně zvolené slovo a odpověděl mi, že toto zákon neumožňuje - jak jinak...... Nyní jsem na rodičáku a synovi bude 6.10.10 už rok, ale vím moc dobře, že podud bych požádala o nastoupení dovolené, musím ukončit rodičák na sociálce a také pracovní poměr. Zaměstnavatel by tuto možnost jistě využil a dal by mi výpověď a skončila by tak možnost pobírat znovu peníze za Mateřskou dovolenou na druhé dítě které plánujeme. Mohli byste mi prosím napsat jestli už mám boj o proplacení dovolené skončit? "Odpracovaných" 60 dnů letošního roku mám také. Díky moc. Veronika