Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

jitafol
10. kvě 2011

hodně se dá vyčíst na stránkách české správy sociálního zabezpečení www.cssz.cz

jitafol
10. kvě 2011

Myslím, že žádost o peněžitou pomoc v mateřství ti dá tvůj gynekolog, ty ji odevzdáš v práci a oni potvrdí a odešlou na sociálku. Dávky budeš brát 28 týdnů. Pak si můžeš v práci zažádat o vybrání (proplacení) nevyčerpané dovolené, musí to navazovat ihned na skončení MD. Jinak jak je to pak s rodičákem nevím, tam bylo papírování víc a i se něco změnilo.

sarah321
10. kvě 2011

@jitafol Děkuji moc trochu jsi mě uklidnila 🙂 asi to jen složitě vypadalo ale asi to nebude zas takovej horor.Děkuju 😉

zanysekd
12. kvě 2011

Ahojky, 2.8 se mi má narodit prcek, a já stále tápu ve všem. Mohli by jste mi poradit?

Termín odchodu na MD mi řekne doktor? Vím že je to 8.-6. týdnů před termínem. Takže když bych chtěla odejít těch 6 týdnů, tak to vychází asi na 21.6. doufám že umím počítat.

NO ale v práci mě zbývá ještě asi 16dní dovolené. Chtěla jsem si ji vybrat až po MD, ale nevím, jestli ta dovolená jde převést do roku 2012, jelikož bych na MD končila někdy v prosinci a tu dovolenou bych vybírala přes Novej rok.
Když si tu dovlenou vyberu až po MD (což jsem pochopila z minulých příspěvků, že si o ni musím u zaměstnavatele zažádat před koncem MD). Co mi není jasný, je to z čeho mě bude počítat penízky za ŘD? z celýho platu(základ+osobní ohodnocení), který jsem měla před nástupem na MD nebo ze základu (bez osobka)?

Moc děkuji za odpovědi. 🙂

zanysekd
12. kvě 2011

Ještě bych se chtěla zeptat, co je podle Vás výhodnější, vybrat dovolenou před nástupem na MD nebo až mezi MD a RD? Děkuji 🙂

j.a.n.i
12. kvě 2011

@zanysekd Pokud máš to osobní psané přímo ve smlouvě nebo mzdovém výměru, tak z celého. Pokud by se jednalo o prémie, které nejsou nikde psané, tak z platu bez nich. Dovolená za rok 2011 jde do roku 2012 převést. A dle mého je výhodnější vybrat dovolenou po MD, přestože je třeba počítaná z platu bez prémií, tak před nástupem na MD budeš mít 16 dní plat a po MD ještě 16 dní penízky za dovolenou, kdežto před MD budou třeba penízky za dovolenou vyšší, ale zas to bude jen 16 dní celkem... Před MD to má smysl jen v případě, že nejsi na neschopence a chceš už být doma dřív.

beruskcha
17. kvě 2011

Hezký den. Ráda bych se taktéž zeptala, zda mi vznikne nárok na dovolenou v příštím roce. Na MD bych měla nastoupit cca 1. 8. 2011. a čerpat ji do 12. 2. 2012. Dále budu čerpat ještě 15 dní řádné dovolené z roku 2011. Až do nástupu na MD budu pracovat na plný úvazek - tedy bez nemocenské a budu mít odpracováno 7 měsíců v roce 2011. Budu mít tedy nárok i na nějakou dovolenou pro rok 2012? A mohu ji případně vyčerpat mezi MD a RD? Moc děkuji za odpověď. Jsi skvělá.

j.a.n.i
17. kvě 2011

@beruskcha Při těhle datumech ti nárok na celou dovolenou za rok 2012 nevznikne, za rok 2012 budeš mít nárok na 4 dny a můžeš si je vybrat v návaznosti na tu starou, tj. mezi MD a RD.

renysek77
26. kvě 2011

@j.a.n.i Ahoj! Moc Tě prosím o radu ohledně dovolené mezi mateřskou a rodičákem. I když sama jsem účetní, tak ale finanční a ve mzdových věcech si tak jistá nejsem a naše mzdovka je tak tupá a neochotná, že za ní musím jít s žádostí o čerpání vyzbrojená správnými daty, jinak jsem nahraná.
Od 14.6.2010 jsem byla na neschopence a zůstatek dovolené za rok 2010 byl 21 dnů (celková roční výměra je 25), neschopenka skončila 10.12.2010 a od 11.12.2010 jsem na mateřské, která u mě, jelikož mám dvojčata skončí až 26.8.2011, pak nastoupím na tříletý rodičák. Můžeš mi, prosím, spočítat jaký mám celkový nárok na dovolenou za rok 2010 a 2011.
Děkuji moc, vím, že Tě tady zahlcujeme spoustou žádostí, tak až budeš mít chvilku čas, tak odpověz. Zatím to ještě nehoří, jen chci být připravena, abych to pak neprošvihla....Ještě jednou díky, Renata.

j.a.n.i
26. kvě 2011

@renysek77 Dovolená za rok 2010 se ti bude krátit o 2/12 (pokud si tedy nebyla ještě od začátku roku do toho června někdy na neschopence), tj. o 4 dny, takže celkem máš nárok na 21 dní, 4 si už vyčerpala, zbývá 17 dní.
Za rok 2011 máš nárok na celých 25 dní, akorát ji musíš začít čerpat hned v návaznosti na mateřskou, tj. od 27.8.

renysek77
26. kvě 2011

@j.a.n.i Děkuji Ti moc za rychlou odpověď. Já ale marodila i před tím červnem, 14.1.-24.1, 19.2.-7.3. a 2.4.-25.4. Jestli jsem postupovala správně podle Tvého výpočtu, tak mi to vychází, že by mi měli zkrátit dovolenou za 2010 o 4/12, tedy 8 dní - nárok 17, čerpáno 4, zbývá 13. Uvažuju správně? Ještě jednou moc, moc děkuju za odpověď. Teď to ještě spolu se žádostí o rodičovskou dovolenou hodit na papír a takto vyzbrojena jít za naší mzdovkou.....

j.a.n.i
29. kvě 2011

@renysek77 Přiznám se, že jsem to nepřepočítávala, ale odhadem tvůj výpočet sedí... krácení je za první 100 pracovních dní o 1/12 a pak za každých celých 21 dní o další 1/12 🙂

kecule
31. kvě 2011

Dobrý den. Jani, mohla bych Vás poprosit o radu. 3.6.2011 mi končí MD a od 4.6. mám nástup na rodičák. Potřebuji napsat žádost o čerpání veškeré dovolené a nevím, zda ke dni 3.6.2011 či ke dni 4.11.2011.
Předem Vám moc děkuji za odpověď. Katka

verbalinka
2. čer 2011

@kecule pokud ti 3.6. ještě náleží PPM, tak napíšeš, že žádáš od 4.6. čerpání dovolené 😉

cell
2. čer 2011

omlouvám se, že sem vstupuju, chtěla bych se zeptat: mám TP v listopadu a na mateřskou budu nastupovat cca od 1.10. - můžu si vybrat celou dovolenou za celý tento rok nebo jen poměrnou část k tomu říjnu? v tomhle já se totiž vůbec nevyznám 😔

vojtisek2007
2. čer 2011

@cell máš nárok na celou, kvůli mateřské se dovolená nekrátí, naopak, mateřská se považuje za dobu odpracovanou - co do nároku na dovolenou - takže budeš mít nárok na dovolenou ještě i další rok 2012, za tu část, kterou budeš na mateřské 🙂

kecule
2. čer 2011

@verbalinka Moc Vám děkuji za info. Velmi velmi díky 🙂

lenul3
6. čer 2011

Potřebuji poradit - Jsem na MD a po jejím skončení budu čerpat řádnou dovolenou a po jejím skončení přejdu na RD. Můj dotaz spočívá v tom, kdy přesně nastoupím na RD. Mateřská mi končí 13. srpna. Takže budu čerpat od toho 13. srpna řádnou dovolenou a zároveň už i RD? To lze? A odkdy mi poběží rodičovský příspěvek? Zároveň s řádnou dovolenou nebo až po jejím skončení? Mám v tom trochu zmatek . Nebo se čerpá a zároveň pobírají finance přesně jednotlivě tak jak to jde za sebou? Díky moc Lenka
Můžete mi odpovědět i na můj email lenul3@email.cz

rozarka65
6. čer 2011

@lenul3 Ahojky, v práci mi řekli,že po MD budu čerpat dovolenou a pak RD...ale na sociálce mi řekli,že že hned jak skončí MD,tak se natoupí na RD a dovolená bude vyplácena souběžně...🙂

j.a.n.i
6. čer 2011

@lenul3, @rozarka65 Tahle nedorozumění vznikají ze zaměňování pojmů 🙂
RD = rodičovská dovolená = omluvené neplacené volno v práci = sociálce do toho nic není
RP = rodičovský příspěvek = penízky od odboru SSP při UP (sociálky, i když to není přesné) = do toho zas nic není zaměstnavateli
Takže po MD se čerpá dovolená a teprve po jejím vyčerpání se nastupuje na RD, ale RP se od úřadu bere hned po MD, takže penízky opravdu chodí zároveň.

rozarka65
6. čer 2011

@j.a.n.i Děkujeme za vysvětlení...proto mi v práci i na sociálce řekli něco jiného....🙂

lenul3
8. čer 2011

Díky moc, už v tom mám jasno. 🙂

rozarka65
8. čer 2011

@j.a.n.i Prosím Tě...od tohoto měsíce pobírám mateřskou...mám vyměřenou denní dávku...ten první měsíc,když nastoupíš v průběhu měsíce,tak úřad práce ještě dorovnává,aby to dalo 7600...dnes jsem tam byla odnést papír,že přerušuji rodičák....a paní jen přelétla očima a říkala,že od nich už nic nedostanu...jak si vypočítám kolik dostanu měsíčně,? Tam se nepočítají víkendy, že ne?Díky za odpověď..

j.a.n.i
8. čer 2011

@rozarka65 Počítají se i víkendy, takže prostě jen tu denní dávku vynásobíš počtem kalendářních dnů 🙂

rozarka65
8. čer 2011

@j.a.n.i jéé,to se mi ulevilo...moc děkuji...🙂 Tak to bude paráda...budeme mít co jíst....🙂

kvicala
8. čer 2011

j.a.n.i., prosím o radu... pozítří, 10. 6., mi končí MD, ještě jsem nepožádala o RP, ani zaměstnavatele o RD. MD jsem nastoupila 26. 11. 2010, když předtím jsem byla na nemocenské od 14. 5. 2010 a za rok 2010 jsem si vybrala 8 dní dovolené, nárok mám na 25 dní za rok. Zaměstnavatel mi vychází vstříc, chce mi "proplatit" dovolenou (tedy nastoupila bych na ní po MD). Já bych asi měla nárok na celou dovolenou za rok 2011, ale nevím, kolik mi zbývá za loňský rok. Nejraději bych teď čerpala nějakou část a zbytek si nechala až po nástupu z RD, u které se rozhoduju mezi dvouletou a tříletou variantou. Je to možné? A kdy nejpozději musím provést volbu délky RD? Děkuju za odpověď.

dibla
8. črc 2011

@j.a.n.i opět pro tebe dotaz... ikdyž nevím jestli to je tvoje parketa...
Jani, zmenšuje se nějak denní peněžní limit na dovolenou??? moje účetní mi řekla, že se dovolená počítá jen na pracovní dny... takže za měsíc
duben mi vyplatili za 8 pracovních dnů 9626,- ( 1203,- na den)
květen mi vyplatili za 22 pracovních dnů 22005,- (1000,- na den)
červen mi vyplatili za 8 pracovních dnů 6343,- (798,- na den)
a já jsem z toho nějak zmatená.... to se částka na den má v průběhu dovolené snižovat??, Myslela jsem že je vždy denní sazba dovolené stejná po dobu jejího čerpání a já vlastně nastoupila dovolenou od 19.4. až do 10.6.11 v kuse... Setkala jses s tím..?,, 😕 😕 nedošly mi ani výplatní pásky abych se na to podívala...

j.a.n.i
10. črc 2011

@dibla No, úplně moje parketa to není, ale průměr na dovolenou se počítá z minulého kalendářního čtvrtletí, takže leden-březen pro všechny 3 měsíce, tudíž by to mělo být stejnou částkou, ale bez výplatních pásek těžko říct.

dibla
11. črc 2011

@j.a.n.i už jsem mluvila i s účetní a ta mi řekla, že mi výplatní pásky zvoraly, že oprávněná platba je pouze 6343,- a že vše ostatní by měly být o 3300,- nižší... takže bych jim měla 6600,- vracet.... tak jsem zvědavá jak tohle bude chtít účetní řešit a navíc mi přišly všehcny pásky a jsou tam uvedený ty částky, s vyšší platbou...tak nevím... chyba to je jejich,ale jak to řešit. dal???, tak to se nechám účetní překvapit.... 🙄

j.a.n.i
11. črc 2011

@dibla A s jakou vyšší? Těch 1203,- na den? Jinak jak se řeší, pokud je to chyba účtárny, to nevím... Asi by šlo spočítat kolik by to mělo být podle pásek za ten leden - březen.