Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

j.a.n.i
4. bře 2010

Ahojky, mixuješ dvě nesouvisející věci a to RP a RD. RP jsou peníze od sociálního odboru při UP a zaměstnavateli není nic do toho kdy a zda vůbec o RP požádáš. RD je rodičovská dovolená, o kterou se žádá po ukončení MD, žádáš zaměstnavatele, je povinen ti vyhovět. Takže u kolegyně může být problém v tom, že požádala u zaměstnavatele o RD a pak se opravdu zachoval správně (z hlediska zákona), protože RD má opravdu přednost před čerpáním dovolené.
Takže doporučeně poslat do práce žádost o čerpání dovolené tak aby navazovala přesně na MD a dále požádat o RD, tak aby její začátek přesně navazoval na konec čerpání dovolené. Pokud nebude zaměstnavatel reagovat, obrátit se na inspektorát práce, je myslím taky při UP a ten by se tím měl zabývat. Podstatné je, abys ty měla tu žádost bez chyby, pak je to možné dát i k soudu...

reddwarf
autor
4. bře 2010

Ahoj,díky-jo popletla jsem to 😉 .Takže pokud to chápu dobře,tak po mateřské zažádat o čerpání dovolené,ale mám zmatek o RD,myslela jsem,že o ni se žáda na ÚP-soc.odbor a ne u zaměstnavatele?Mohla bys mi to prosím trochu osvětlit...Měla jsem pocit,že jak mi bude končit MD,tak dám zaměstnavateli žádost o čerpání dovolené a zároveň dám žádost o RD na ten ÚP...a potom ještě ta druhá část,když mi po porodu budou dorovnávat dávku do 7600,bere se to jakože jsem dál na MD,nebo se MD "zruší" a já budu na RD?

j.a.n.i
4. bře 2010

Tak, MD je jasná.

Po skončení MD (přesněji řečeno před jejím koncem) žádáš zaměstnavatele o čerpání dovolené a zároveň na UP o rodičovský příspěvek (a zaměstnavateli o tom nic neříkáš).

Když se blíží konec čerpání dovolené, tak zaměstnavatele žádáš o poskytnutí rodičovské dovolené do maximálně let věku dítěte, ale můžeš i na kratší dobu. Tou dobou ti už klidně může rodičovský příspěvek od UP chodit.

A druhá část, na tu jsme předtím zapomněla 😔
Těch 28 týdnů je to vždy MD bez ohledu na to jestli žádáš o dorovnání do RP nebo ne. Je to zas o tom, že doplatek do RP je mezi tebou a úřadem a zaměstnavateli do toho nic není.

reddwarf
autor
4. bře 2010

Díky za odpovědi 🙂

smudlinky
15. bře 2010

ahoj, prosim co jste psali do te zadosti o dovolenou? ted 23.3. mi konci MD a muj zamestnavatel mi nabizi jen pomernou cast dovolene, proto potrebuji poradit co do zadosti napsat a zda mu rovnou zdelit na jak dlouho jsem si dala rodicovskou. diky Hanka

j.a.n.i
15. bře 2010

smudlinko - máš ještě nějakou starou dovolenou nebo budeš čerpat jen tu za rok 2010? A kolik dní dovolené ti zaměstnavatel nabízí?

lumixii
16. bře 2010

Tak já tady teď valím oči, už jsem na RP. Když jsem přecházela z MD na RP, tak se mi nikdo neptal a ani mi nenabízel, aby jsem si dovolenou vybrala, normálně mi jí proplatili a bylo to. 😒
j.a.n.i : a je lepší si dovolenou vybrat a nebo to, že mi jí proplatili? Podle mě je to asi prašt jako uhod ne?
nebo je možná lepší to, že mi jí proplatili. Po pravdě řečeno, se v tom vůbec nevyznám, ale tím, že si jí budu
čerpat se mi RP stejně neprodlouží, protože se to počíítá do věku dítěte. No možná se tedy velice pletu, třeba
je to čerpání dovolené lepší. Fakt nevím.

romana29
16. bře 2010

j.a.n.i. ty tomu nějak rozumíš, můžu se na něco zeptat? před nástupem na rizikové těhotenství s prvním dítětem jsem si nevybrala několik asi 10 dní dovolené. Pak jsem plynule přešla na mateřskou, posléze na rodičovskou dovolenou. Daneček bude mít v červnu 3 roky, 23., ale já na mateřskou řádně nastoupím později, asi o dva týdny, i když by mě doktorka dala už 8 týdnů před plánovaným porodem...jde mi to, jak postupovat. Někde jsem četla, že pokud matka nastoupí na MD do 4 let věku prvního dítěte, má nárok na mateřskou v takové výši jako u prvního dítěte-samozřejmě beru v potaz reformu....takže co dělat? Jít na třeba týden na neschopenku, nebo můžu požádat o vybrání dovolené? Sestřenice mi ještě říkala něco o tom, že i když jsem na rodičovské dovolené, tak mi běží nějaký nárok na dovolenou, je to tak?
Pracuji u soukromníka, tak nevím, jestli jít na velmi příjemnou - haha učetní, nebo si to zjišťovat sama.

j.a.n.i
16. bře 2010

lumixii - vždy se čerpá, proplatit nejde, ty jsi ji taky čerpala, ale běžně se to zaměňuje, protože současně s čerpáním dovolené už ti běží i rodičovský příspěvek, tak z toho vzniká pocit, že dovolená byla jen proplacena. Ve skutečnosti je to skoro jedno, jediné, kde je potřeba v tom mít přehled a přesně vědět jak to má byt je v případě, že zaměstnavatel chce dělat problémy, tak aby nevyužil tvé nevědomosti...
Například: Pokud bys požádala o proplacení dovolené, tak ti odpoví, že to není možné, že to jde pouze při ukončení pracovního poměru a už tě neupozorní na to, že ji máš nárok vyčerpat. Ale z pohledu zákona se zachoval správně.

j.a.n.i
16. bře 2010

romano - tobě asi bohužel neporadím, protože dovolená vzniká pouze za dobu mateřské dovolené, nikoliv rodičovské, takže jestli si dovolenou nevybírala (někdy se chybně používá neproplatili ti ji, viz můj předchozí příspěvek), tak vůbec nevím, jestli ti už nepropadla, protože je to víc jak 2 roky zpět a mám pocit, že před rokem 2009 byla jiný pravidla ohledně převádění a propadnutí dovolené a ty já neumím ☹ Podle aktuálních zákonů dovolená v případě rodičovské propadnou nemůže a čeká na tebe celé 3 roky, ale jak to bylo dřív nevím.
Asi bych se zkusila zeptat účetní zda máš nějakou dovolenou a pokud bude tvrdit, že ne, tak bych to asi neřešila a šla na tu nechopenku, na 14 dní to nemá smysl řešit jinak. Nebo zjistit podle výplatní pásky poslední nárok na dovolenou a zkusit nějakou profi poradnu, třeba aperio.

lumixii
16. bře 2010

j.a.n.i : aha, tak to jsem nevěděla, ikdyž když se nad tím ted zamýšlím, vždyt mi z práce zaslali papírky na podepsání dovolené a mezitím jsem už pobírala RP. Tak to je pravda.

j.a.n.i
16. bře 2010

lumixii - jojo, přesně tak, slušný zaměstnavatel to vyřídí za tebe...

smudlinky
16. bře 2010

j.a.n.i mám ještě 11 dní loňské, takže by mi to mělo vyjít že mám "odpracováno" 60 kalendářních dní v roce

j.a.n.i
16. bře 2010

smudlinky - tak to máš nárok na celou letošní, takže to bych asi výrazně neřešila co tvrdí a napsala bych že žádám o čerpání dovolené na zotavenou od 24.3. do 6.5., tj. 31 pracovních dní (pokud tedy máte 20 dní za rok a umím počítat). A pak buď na stejný nebo druhý papír, žádám o poskytnutí rodičovské dovolené od 7.5. do x.x. To koncové datum je na tobě, pokud ho tam neuvedeš, bere se to tak, že žádáš do 3 let věku dítěte, ale můžeš tam uvést i kratší dobu a pak to prodloužit.

smudlinky
16. bře 2010

j.a.n.i.- děkuji ( mimochodem máme 25 dní dovolené 😉 )

j.a.n.i
17. bře 2010

smudlinky - my taky 🙂 ale vždy mechanicky počítám s 20... a až pak mi dojde, že vlastně nevím kolik kdo má

ivet6
17. bře 2010

Tak mám v tom jasno, bojím se, abych na něco nezapomněla 😝 : ? ? ?

MD - formulář potvrzený zaměstnavatelem a lékařem odnesu na sociálku 6 týdnů před termínem porodu, tzn. že ve věku 22. týdnů života dítěte zažádám zaměstnavatele o výběr dovolené a zároveň (úřad práce nebo sociálku?) o RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK (na to mají doufám formuláře).

Jakmile mi skončí čerpání dovolené u zaměstnavatele, musím mu předložit další žádost o nástupu na RODIČOVSKOU DOVOLENOU (žádost si vypisuji sama?)

PORODNÉ - o to se žádá nějakým formulářem po porodu dítětě taky na sociálce??

------------------------
Je to tak??? 😠 , nebo v tom mám bordel ? ? 😖 😖 😖 Zapomněla sem na něco ? ?

lenka.stursova
17. bře 2010

j.a.n.i Dobrý den,prosím o radu,jestli už měl někdo tento problém.Můžu požádat zaměstnavatele o čerpání dovolené,když jsem to nestihla hned po MD a jsem už 7 měsíc na RP.On se brání tím,že mi ji nemůže nakázat,ale když o ni požádám já?Vím,že se na RP dovolená kráti,o kolik?Děkuji.

romana29
17. bře 2010

j.a.n.i. děkuji moc 🙂

j.a.n.i
17. bře 2010

ivet6

MD - jojo, jen ty to dáváš zaměstnavateli a na OSSZ to posílá on, stejně jako třeba neschopenku, ale asi není nic proti ničemu, když tam s tím dojdeš ty

22. týdnen - jojo, o rodičovský příspěvek se žádá na sociálním odboru úřadu práce, formuláře mají, můžeš rovnou volit délku, ale nemusíš, je na to druhý formulář

rodičovská dovolená - ano, vypisuješ sama, můžeš to stvořit najednou a dát to rovnou s tím čerpáním dovolené, jen pohlídat správné datumy. Pokud neuvedeš požadovaný konec rodičovské dovolené, bere se, že žádáš do 3. let věku dítka, ale můžeš žádat i na kratší dobu.

porodné - tam, kde žádáš o rodičovský příspěvek

ještě se dokládá rodný list, určitě na tom UP, ale myslím, že ho dodatečně chtějí i na OZZS kvůli mateřské

Jinak bych řekla, že v tom máš celkem přehled a nic dalšího mě nenapadá

j.a.n.i
17. bře 2010

lenka.stursova
Ahojky, nejdříve to krácení, krátí se za prvních 100 zameškaných dní (dní na RD) o 1/12 a pak za každých dalších 21 dní o další 1/12, s tím, že to platí jen pro ten kalendářní rok, kdy na ni vznikl nárok, takže třeba pokud ti skončila mateřská v srpnu 2009, tak se pro krácení bere jen září - prosinec 2009 a to by se ti nekrátilo nijak.

Požádat o ni jde, ale technicky musíš nejdříve požádat o ukončení rodičovské dovolené, tím jakoby nastoupíš do práce a hned od prvního dne od nástupu požádat o čerpání dovolené a pak zase požádat o rodičovskou dovolenou. Akorát, že v tomhle případě musí zaměstnavatel souhlasit jak s tvým "dřívějším nástupem", tak s čerpáním dovolené.

ivet6
17. bře 2010

jani moc děkuju 😉

lenka.stursova
17. bře 2010

j.a.n.i Moc děkuju za radu,já jsem si to myslela.Ted je otázka,jestli se mi to vyplati,musím se domluvit v práci.Zrovna moc vstřícní nejsou.

bredmax
22. bře 2010

ahojky,tak to teda koukám,co mi vše uniká 🙄

jsem na MD s druhým mimčem,plynule jsem z RD s prvním nastoupila na MD s druhým,teď budu nastupovat na RD,mám i já nárok na nějakou dovolenou???
dnes mi to právě říkala kámoška,že jí v práci proplatili dovču a je na tom přibližně stejně jako já 😕

a ani si nepamatuju,že bych při nástupu na RD s prvním prckem,žádala o to zaměstnvatele 😕

j.a.n.i
23. bře 2010

bredmax - napiš od kdy do kdy jsi na té druhé MD a kolik máte plný nárok za rok a spočítáme to, na nějakou určitě nárok máš... s tou starou neporadím, měnili se nějak pravidla a ta stará neumím

bredmax
23. bře 2010

j.a.n.i. díky,tak jsem od 4října 2009 do 16.dubna 2010 (to nevím přesně) a plný nárok myslíš dovči??? tak to máme 20dní 😝

j.a.n.i
23. bře 2010

bredmax - teda s tím 4. říjnem máš kliku 🙂 díky tomu máš za rok 2009 nárok na 12 dní (pokud umím počítat) a za rok 2010 na celou, tj na 20 dní. Takže celkem 32 dní, jen musíš požádat o čerpání dovolené tak aby ti přesně navazovala na MD, tj. od 19.4. a k následujícímu dni po konci dovolené žádáš o rodičovskou dovolenou. O rodičovský příspěvek na úřadě žádáš samo hned po MD tj. hned od dubna, i když za ten toho asi moc nedostaneš, záleží na výši mateřské.

bredmax
23. bře 2010

no super díky,tak já brnknu do práce a uvidím,jak se na to budou tvářit 😲

j.a.n.i
23. bře 2010

No, nadšeni rozhodně nebudou 😀

zdenkaradek
23. bře 2010

j.a.n.i, prosím tě spočítáš mi na kolik dní dovolené mám nárok - MD od 21.8.2009 do 4.3.2010 a plný nárok máme na 25 dní. Abych tak trochu měla představu, co mě čeká. žádost do práce jsem už poslala. Díky moc.