Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

j.a.n.i
31. kvě 2012

@luciusek Za loňský rok máš nárok na 1/12, takže na 1,5 nebo 2 dny, podle toho zda máte 20 nebo 25 dní. A za letošní na celou, ale musíš požádat o čerpání hned v návaznosti na MD, tj. od 29.5.

j.a.n.i
31. kvě 2012

@leeena_4 Jde o pracovní dny, takže s tímhle termínem porodu, by sis tu letošní musela nechat skoro celou, aby to vyšlo. Nicméně i to je reálné, já měla nástup 21.8. a povedlo se to.

leeena_4
31. kvě 2012

@j.a.n.i a sakryš, pokud jde o pracovní dny, tak to se nevejdu ani když si ji nechám celou :-/. Mě právě tchýně mzdovka říkala, že bych na to nárok mít měla, mám jen 12 dní a to mi vychází na 55 odpracovaných dní :-/. Není možné, že se dny strávené na MD počítají všechny jako odpracované, i když jde o víkendy? Děkuju moc.

leeena_4
31. kvě 2012

@j.a.n.i nevýš prosím, jaký pragraf stanovuje, že musí jít o pracovní dny? díky

j.a.n.i
31. kvě 2012

@leeena_4 A jaktože máš jen 12 dní? To už máš tolik vybráno? Jinak je to paragraf 212 a 216.

leeena_4
1. čer 2012

@j.a.n.i mám no :-/. Děkuju a fajn den přeju.

j.a.n.i
1. čer 2012

@leeena_4 Nojo, tak to už z toho nic nevykouzlíš, tak maximálně smutné oči na doktorku, zda by nehla s TP a pracovat o něco déle.

leeena_4
1. čer 2012

@j.a.n.i já si jen říkám, jestli nenajít kličku v tom paragrafu 216, kde se píše, že doba čerpání MD se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce a nikde tam nepíšou, že jen pracovní dny... :-/. Ale to je asi blbost. No neva, jsen jsem to zkusila. Doktora už neukecám. Já mám TP podle utz dokonce o víc, než týden dřív, takže dýl už mi ho asi nešoupne :-/. Ale tak zkusit to můžu. Mě by stačilo o týden... 😉

j.a.n.i
1. čer 2012

@leeena_4 Píšou to v něm odstavec (3), že se v kalendářním týdnu počítá 5 pracovních dní i pokud jich bylo odpracováno jinak, tedy třeba 3 dvanáctky, takže ten jasně definuje, že se berou pracovní + tedy svátky, pokud připadají na pracovní den.

leeena_4
1. čer 2012

@j.a.n.i nojo, tak se nedá nic dělat. Aspoň půjdu dřív na MD, než 6 týdnů před termínem 🙂

wosk
2. čer 2012

ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jestli mi zaměstnavatel může nějak krátit nárok na dovču za rok 2012. MD mi končila v půlce května, před jejím skončením jsem si zažádala o dovč, o 20 dní + 0,5 den z loňska, ale minulý týden mi naše HR napsala, že mám nárok jen na poměrnou část dovolené, tedy 6 dní... Ono 20 anebo 6 dní je docela rozdíl a navíc mě štve ten přístup, že jako ostatní kolegyně to taky měly takto, tak já taky, přitom mi přijde, že ze zákona je dáno, že mám nárok na celých 20 dní. Ale nejsem právník, tak nevím, jestli tam někde není nějaká klička. I když holky, co rodily jako já v prosinci (z diskuze) mají normálně nárok na celou dovču... byla jste některá v takové situaci a dosáhla jste proplacení celých 20 dní? pokud ano, poradíte, jak na to? předem díky moc.

ebsian
2. čer 2012

@j.a.n.i Ahoj, měla bych taky dotaz..Docela už nad tím začínám přemýšlet.. 😀

Termín porodu mám 19.12.2012 a od 17.4. jsem na neschopence..Jsem zaměstnaná na neurčito a nevybrala jsem žádnou dovolenou letos. Mám na rok 15.5 dne dovolené, ale jsou to 12ky, čili po 11h bez přestávky.

Tak mě zajímá, jak to bude s tou dovolenou za téměř celý rok, když nastoupím na mateřskou? A kdy o to vše žádat?..Musí mi to proplatit, nebo se o tu dovolenou posune ta mateřská, s tím, že třeba při té dovolené se už dá čerpat rodičovská? 😉

Děkuji L.

j.a.n.i
2. čer 2012

@wosk Pokud sis požádala o čerpání dovolené tak aby ti navazovala na MD, tak máš nárok na celých 20 dní, vem zákoník práce a omlať ho HR o kebuli...

§ 217
(5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

§ 223
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

j.a.n.i
2. čer 2012

@ebsian O čerpání dovolené požádáš před koncem mateřské, tak aby ti na dovolená na mateřskou navazovala, žádá se o čerpání a doporučuji písemně kdyby se cukali, protože krom dovolené za rok 2012 (tady nevím, jestli se nebude krátit kvůli té neschopence - spočítej kolik pracovních dní budeš na neschopence) budeš mít taky nárok na celou dovolenou za rok 2013.

ebsian
2. čer 2012

@j.a.n.i Děkuji, nárok na dovolenou za rok 2013? 😕 Jak to? To jsem vůbec netušila...A opravdu za celý rok?

wosk
2. čer 2012

@j.a.n.i zažádala jsem tak, aby navazovala, ale stejně přišla s tímhle výmyslem ☹ A jak je v tom par. 223 o tom krácení, to se mě netýká, že? já některým těm formulacím nerozumím. Tak v pondělí pokračujem v "hádání"... a máš nějakou radu, když zaměstnavatel i přes všechny mé argumenty a paragrafy bude trvat na krácení? a děkuji za rychlou odpověď 😉

j.a.n.i
2. čer 2012

@wosk Doporučený dopis (nebo potvrdit převzetí) s textem v tom smyslu, že dle paragrafů 211 - 223 zákoníku práce máš nárok na celou dovolenou a pokud ti nebude čerpání umožněno, obrátíš se na příslušný inspektorát práce...
Jinak v tom paragrafu 223 je pro tebe důležitá právě ta poslední věta 🙂

j.a.n.i
2. čer 2012

@ebsian Jojo, protože díky MD "odpracuješ" v roce 2013 60 pracovních dní a tím ti vzniká nárok na celou dovolenou.

wosk
2. čer 2012

@j.a.n.i díky za doporučený postup, doufám, že to tak daleko nedojde a nebudem to muset tak hrotit...

wosk
4. čer 2012

@j.a.n.i tak je tu pondělí a můjboj pokračuje...se zaměstnavatelem si zatím emailuju a z posledního emailu vyplývá, že si za krácením dovolené stojí. Volala jsem na pracák, kde mě posílali od čerta k ďáblu a výsledek je (z oblastního inspektorátu práce), že u nich můžu podat stížnost, ale ta se bude řešit min. 3 měsíce anebo se mám já sama obrátit na právníka, to že prý funguje rychleji... no a teď babo raď. Jednak jak dál a druhak jestli neznáš ty (nebo i někdo jiný tady z diskuze) nějakého právníka v Praze a okolí, na kterého bych se mohla obrátit, aby to netrvalo dlouho (jako než na mě bude mít čas) a aby mě to úplně nezruinovalo....

j.a.n.i
4. čer 2012

@wosk Tak ať napíše na základě jakého paragrafu má pocit, že by se dovolená měla krátit, pak na to do mailu vytvoříme "oficiální" odpověď.

svija
5. čer 2012

@j.a.n.i - prosím o radu pro kamarádku, jestli bys nebyla tak hodná a nespočítala jí, na kolik dní dovolené má nárok, aby si to vyčerpala? Bude jí končit rodičovská dovolená a nastupuje na další mateřskou dovolenou 5.8.2012. Konec MD vychází na 17.2.2013. Jak jí to vyjde? Díky moc, u nás v práci se toho moc nedozvíme, snaží se nás ošulit, jak se dá 🙂.

j.a.n.i
5. čer 2012

@svija 15 dní za rok 2012 a 3 dny za rok 2013, pokud máte nárok na 20 dní za rok.

svija
5. čer 2012

@j.a.n.i - děkuji moc 🙂 .

puckal
6. čer 2012

@j.a.n.i Ahojky Jani, mám dotázek, Na PPM nastoupím 6 týdnů před termínem porodu, což bude od 27.8.2012 a budu na ní do 10.3.2013. Letošní dovolené mám ještě 19 dní a nebudu jí vybírat ani krátit, na PN zatím nejsem a půjdu jen na 1 měsíc. Otázka zní, vznikne mi nárok i na celou za rok 2013?? PPM odpracuju v roce 2013 54 pracovních dní a 19 dní odpracuju čerpáním dovolené za rok 2012....je to tak, nebo by to celé muselo být PPM a čerpání dovolené za rok 2012 se už nepočítá 😨 Díky

j.a.n.i
6. čer 2012

@puckal Jojo, vznikne ti nárok na celou dovolenu za rok 2013.

puckal
6. čer 2012

@j.a.n.i děkuji moc, to je příjemná informace 😉 a je to tak, že se dovolená počítá z platu nebo z PPM?

j.a.n.i
6. čer 2012

@puckal Dovolená se počítá z platu, ale pokud si ji vybíráš po MD, tak se počítá z teoretického, tj. většinou z toho co máš ve smlouvě, i pokud si měla před MD nějaké prémie či bonusy.

kejtykejla
6. čer 2012

Ahoj holky, přečetla jsem si konec vaší diskuze a měla bych také pár dotazů. Kolegyně má termín porodu kolem 18.srpna. Naše mzdovka ji nutí vybrat celou dovolenou ještě před nástupem na MD, ale to ona nechce,prý co by dělala doma víc jak dva měsíce 🙂 tak jsem se chtěla zeptat zda je možné,že si dovču vybere po ukončení MD a před nástupem na rodičák. Já to tak nějak 3roky zpátky měla. Neboť v práci ji tvrdí, že se změnil zákon a od letošního roku to není reálné. A další dotaz se týká mě. Termín porodu mám 2.12.2012, tak by mě zajímal ten nárok na dovolenou v roce 2013. Taky bych ho měla?? 😅 Všem expertkám moc děkuji za odpovědi!!!!Katka

j.a.n.i
6. čer 2012

@kejtykejla Zákon se nijak nezměnil, na druhou stranu čerpání dovolené dle zákona určuje zaměstnavatel, tak on má právo ji nařídit, aby si tu dovolenou vyčerpala před MD.
Jojo, ty bych měla nárok na celou dovolenou za rok 2013, pokud tedy máš smlouvu na dobu neurčitou nebo alespoň do konce roku 2013.