Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

marrei
13. lis 2011

@j.a.n.i - děkuju moc, přeposláno účetní. Ještě by mě zajímalo - z uvedenýho vyplývá, že mám nárok na celých 20 dní dovolené, které zaměstnavatel poskytuje. Koukala jsem do výplatnice 11/2009, kdy jsem čerpala dovolenou po MD s dcerou, a tehdy mi proplatila jen 10 dní dovolené. Je možné to po firmě ještě nárokovat, skoro po 2 letech? To už je asi otázka na právníka, že?

j.a.n.i
13. lis 2011

@marrei Nárokovat to určitě můžeš 🙂 akorát pokud se budou cukat, tak pak už je to buď na právníka, nebo zkus inspektorát práce.

ojo
14. lis 2011

@j.a.n.i a jak je to s MD, když v tom roce i odpracuje 60dní?? resp. takhle, kamarádka pracovala, od 1.4. šla na rizikové a od nějak 25.7. nastoupila na MD...má ještě za MD taky nárok na dovolenou?? to už asi ne, když na začátku roku odpracovala víc jak 60dní a nárok už ji vzniknul na začátku roku...

j.a.n.i
14. lis 2011

@ojo Tak to má nárok prostě na celou dovolenou za rok, těch 60 dní je pouze minimum, i když jich je víc, tak je ten nárok stále stejný.

ferinka
16. lis 2011

@j.a.n.i jani nebo kdo ce vyzná chtěla jsem se zeptat,tady jste mi psaly, že mám nárok na čerpání dovolené,tak šéf byl za účetní a ona tvrdí, že nemám,že nic nedostanu:
-byla jsem na rodičáku,ten mi v březnu skončil (Matěj dovršil 2 let),nastoupila jsem na okamžitě na nemocenskou jelikož jsem byla v 6,5 měsíci těhotenství(a pinglovat se fakt nedalo) a od května čerpám klasicky znovu mateřskou a teď přestupuji na rodičák
Vím že se tu řešilo, že namocenská i mateřská je pracovní poměr a ona říká, že nemám nic odděláno,tak mám smůlu..... ☹

ferinka
16. lis 2011

nemáte někde kde je i o tom psáno nebo něco???

j.a.n.i
16. lis 2011

@ferinka Je o tom psáno v zákoníku práce, ať si ho účetní ráčí přečíst, paragrafy 211 - 223, zejména paragraf 216, odstavec 3 😉 a budeš mít nárok buď na celou dovolenou za rok 2011 nebo se to bude krátit o 1/12... to záleží na přesném datumu, kdy si na mateřskou nastupovala.

marrei
18. lis 2011

@j.a.n.i - takže hlásím, že po 5ti dnech mlčení (ze strany účetní) jsem se jí znova ozvala, a ona suše odpověděla, že si myslela, že mě náš fin. ředitel informoval, a že v prosinci dostanu proplacenou druhou půlku dovolené 😀 Takže asi tak.
Ale ještě jeden dotaz, nějak se mi pletou pojmy - jedna moje kamarádka účetní mi říkala, že po odpracování 60ti dnů (MD) mi sice vznikl nárok na celých 20 dní dovolené, které poskytuje ročně můj zaměstnavatel, ale tím, že jsem jakoby pracovala jen 6 měsíců (MD), tak mám nárok na PROPLACENÍ jen 10ti dnů (teď mi moje účetní chtěla proplatit jen 5). Pletu si pojmy, nebo mi má fakt proplatit 20 dní dovolené??

j.a.n.i
18. lis 2011

@marrei Tak v tom případě kamarádce účetní nějak opatrně řekni, že by to měla lépe nastudovat... pro nárok na celých 20 dní je potřeba odpracovat 60 dní, v tom se shodneme, ale pro to, aby ti ta dovolená celá zůstala (případně jen s drobným krácením za neodpracované dny) tak pracovní poměr musí trvat celý rok, což trvá. A máš nárok na ČERPÁNÍ celých 20 dní.
Na PROPLACENÍ 10 dní bys měla nárok v případě, že bys třeba měla smlouvu na dobu určitou a ta by končila stejně jako MD 30.6. pak se dovolená krátí na půlku (protože pracovní poměr netrval celý rok, ale pouze půlku) a dovolená se proplácí.

rozarka65
18. lis 2011

@j.a.n.i Omlouvám se,přečetla jsem jen první stránku...ptala se jedna maminka,jestli má nárok na čerpání dovolené,když plynule přešla MD,RD,MD....já jsem po první MD čerpala ŘD a když jsem byla nahlašovat znovu MD,tak mi účetní říkala,že budu zase čerpat ŘD...já se tomu divila,protože jsem nic neodpracovala,ale penízky se hodí...mezitím účetní vyhodily a nastoupila nová paní a ta říkala,že jí sice u mne naskočilo 40dní dovolené,ale že to nechápe, že na ni nemám nárok...to bych prý musela odpracovat alespoň jeden den...tak prosím o vysvětlení...jak to vlastně je?Předem děkuji a ještě jednou se omlouvám,jestli už je to tu vysvětlené...

j.a.n.i
18. lis 2011

@rozarka65 Nemáš za co se omlouvat 🙂 Nárok ti vznikne z toho důvodu, že MD se dle zákoníku práce bere jako odpracovaná doba, takže nárok na dovolenou určitě máš, když mi napíšeš kdy si přesně na MD nastoupila a kdy skončila, tak ti řeknu i na kolik dní.

rozarka65
18. lis 2011

@j.a.n.i Děkuji,jsi hodná,že se nezlobíš...tý jo, nevím, myslím od 12.5. MD a končí mi teď myslím 22.11. nebo tak nějak a RD nebo resp. RP dostanu od 1.12., mám velkou mateřskou...To co mi říkáš ty, mi říkala i ta původní účetní,že se to bere,jako pracování,i když je to MD...a jak jí to mám vysvětlit a myslím,že jsi tu psala,že musím o ni písemně požádat...poprvé jsem to nedělala, bylo to automatické...a ani jsem ještě nepožádala o RD, tak musím v po napsat, prý by mě mohli i vyhodit, nějak mi to vypadlo...

lojzina
18. lis 2011

ahoj,zdravim vas,vidim ze se tady docela vyznate,muzu se zeptat,nevite nekdo,jak je to s drzenim prac.mista zamestnavatelem,kdyz jsem doma ted s druhym ditetem,a byla sem vlastne MD,rodicak,MD a ted zas rodicak?

j.a.n.i
18. lis 2011

@rozarka65 Pokud jsou ty datumy, cos uvedla správně, tak máš nárok na celou dovolenou za rok, podle toho co píšeš tipuju, že pracuješ ve školství, takže na 40 dní. Takže napiš dopis, že podle paragrafu 217 ZP žádáš o čerpání dovolené na zotavenou v návaznosti na mateřskou dovolenou v délce 40 dnů, tj. od 23.11.2011 do 18.1.2012 a dále pak v návaznosti na vyčerpanou dovolenou o poskytnutí rodičovské dovolené do 3 (nebo méně, jak chceš) let věku dítěte. A buď bych to poslala doporučeně nebo si nechala potvrdit přijetí.

j.a.n.i
18. lis 2011

@lojzina Úplně stejně jako s jedním dítětem, tedy po skončení rodičovské dovolené s posledním dítkem tě zaměstnat podle té smlouvy.

rozarka65
19. lis 2011

@j.a.n.i Děkuji za opověď, udělala jsi mi ohromnou radost...🙂 Nejsou to malé peníze a budou se hodit...škoda,že už se tam nevrátím,kdoví jakou práci tady v okolí seženu,jestli vůbec nějakou,ale je to 1,5 dojíždění (tedy 3hod denně),pracovala jsem jako vychovatelka v JÚ...A vyřídím to radši osobně,zrovna v pondělí jedu do Liberce,bude to tak asi nejlepší...ještě jednou moooc děkuji...🙂

lojzina
19. lis 2011

@j.a.n.iahoj,diky,a nevis jak je to v pripade,ze jsem delavala 12ky,jsem servirka,musi me vyhovet v uprave prac.doby kvuli detem?neco takovyho je,ne?A kdyby ne,musim teda nastoupit a nebo dat vypoved,kdyby me ta prac.doba nevyhovovala?Ja v tom uplne plavu....dekuji.

j.a.n.i
19. lis 2011

@lojzina No, v ZP je uvedeno, že ti musí vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Akorát když ti nevyhoví, tak je na tobě se bránit... Jinak, musíš buď nastoupit nebo dát výpověď ty.

lojzina
19. lis 2011

@j.a.n.i to asi budou,pac co smena,to jeden pracovnik,takze se asi nbemuzu sbalit ve 3 a jit domu,kdo by tam byl...Jak to je,je to prekazka z jeho strany?mela bych narok na odstupne???

j.a.n.i
19. lis 2011

@lojzina Není to překážka z jeho strany, je to překážka na tvé straně, protože dříve si tak pracovala.

lojzina
19. lis 2011

@j.a.n.i aha,takze kdyz nenastoupim na plny uvazek ptze nemuzu, tak co dal?....
Navic je to i koplikovane tim,ze jak sem odesla na tu 1.materskou,tak muj zamestnavatel tu restauraci pronajal nekomu jinemu...

lojzina
19. lis 2011

@j.a.n.i promin ze te bombarduju dotazama,ale vidim ze tomu rozumis,ja uz vlastne za rok a neco budu resit nastup do prace,tak bych chtela vedet na scem jsem,na co mam narok atd...

j.a.n.i
19. lis 2011

@lojzina No, pokud nebudeš moct nastoupit a nijak se nedohodnete, tak budeš muset včas podat výpověď. To že pronajal restauraci někomu jinému nehraje roli, pokud ten nový převzal i zaměstnance. Pokud je nepřevzal, tk by ti naopak měl dát výpověď původní zaměstnavatel že zrušil firmu.

lojzina
19. lis 2011

@j.a.n.i myslim ze neprevzal...Pokud by me ale nabidl jinou praci,jsem povinna ji vzit?myslim uplne mimo obor...Nezlob se ze se tak vyptavam a otravuju, 😔

lojzina
19. lis 2011

@j.a.n.i a i kdyby doslo na vypoved z jeho strany,mam narok na odstupne?mam,ne?

j.a.n.i
19. lis 2011

@lojzina Musí tě zaměstnat podle pracovní smlouvy, takže záleží co tam máš uvedeno jako pozici a místo výkonu práce. Třeba pokud bys tam měla "servírka", místo výkonu práce "Praha", tak by tě mohl dát do své jiné restaurace v Praze. Jinak máš nárok na odstupné, pokud on pro tebe práci nemá.

lojzina
19. lis 2011

@j.a.n.i aha,takze musi,takze ja nemusim pristoupit na nab.jine prace,kdyby me to nabizel?sem slysela ze muzou nab.neco jineho...

j.a.n.i
19. lis 2011

@lojzina Tak nabídnout něco jiného může, ale to už je změna smlouvy a to byste se museli dohodnout.

lojzina
19. lis 2011

@j.a.n.i hmmmm....ty se vyznas,jsi pravnik? 🙂

lojzina
19. lis 2011

@j.a.n.i tak uz mam jasno,sml.mam na dobu neurc.,a mam v ni servirku a obsluha sportovist(byl to takovy komplex),takze kdyz ne jedno,tak to druhe budu muset delat.Problem je ze ta obsluha sportovist je jen na odpoledne 😖 .ale i tak dekuju,konecne tomu rozumim 🙂