Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

j.a.n.i
24. bře 2010

Ahojky, za rok 2009 to bude 17 nebo 19 dní, dělají v tom zmatek svátky, tam nevím jak přesně se započítávají, za rok 2010 pak 4 nebo 5 dní.

zdenkaradek
24. bře 2010

super, díky moc. 😉

janamir
10. dub 2010

Ahoj holky, pořád hledám a hledám a konečně jsem narazila na tyto stránky. Dne 6. května chci žádat zaměstnavatele o čerpání dovolené na zotavenou, (máme nárok na novolenou za rok 40 dní), při prvním mimču jsem nepožádala, protože jsem to nevěděla a zaměstnavatel(spíše účetní je pěknej h....k), dokonce mi chtěli dát výpověď, když jsem se chtěla vrátit po první RD, naštěstí jsem byla 6 týdnů těhu a tak na mě nemohli. Tak teď jsem se rozhodla ŽE JIM NENECHÁM NIC ZADARMO.Prosím vás někoho, nemohli by jste mi někdo poslat na mail jak mám žádat o čerpání dovolené na zotavenou a jak mám pak žádat o rodičovskou dovolenou? Už mám něco napsaného, ale mám strach to poslat účetnímu, pořád se přede mnou ohání zákoníkem práce a nějakým advokátem, že to má od něj potvrzené atd. BUDETE ZLATÍČKA A MOC MOC VÁM DĚKUJI. Můžu tyto žádosti o dovolenou na zot. a rodičovskou dovolenou do práce dovést nebo je musím poslat. Do té žádosti o dovolenou na zotavenou musím napsat že žádám od 7.května 2010 a musím uvést o kolik dní žádám nebo stačí uvést jenom ten 7. květen 2010 a výpočet je na nich? MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚĎI
E-MAIL: pesvendula@seznam.cz

janamir
10. dub 2010

JO JEŠTĚ JSEM NENAPSALA, ŽE JSEM NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ OD 23,10,2009 DO 6,5,2010 (NÁROK ZA CELÝ ROK JE 40 DNÍ DOVOLENÉ) TAK KDYŽ POČÍTÁM, BUDU MÍT NÁROK NA 2/12 tj. 6,6 dní+20 dní. Je to tak nebo se pletu? díky

j.a.n.i
10. dub 2010

janamir - S nárokem se pleteš, za rok 2010 máš nárok na celou dovolenou tj. 40 dní, za rok 2009 budou správně ty 2/12, pokud tedy bylo od 23.10. do konce roku 42 pracovních dní to jsem nepočítala. Jinak to co máš připraveno mi prosím pošli IP, ale právník nejsem 🙂 i když nechápu v jaké souvislosti se ohání advokátem, ale asi jen zastrašuje. Žádost o dovolenou ani o rodičovskou tam můžeš buď donést nebo poslat, je to jedno, i když já bych to tam asi raději donesla a nechala si orazítkovat na kopii převzetí, aby náhodou někdo nezkoušel, že se to ztratilo na poště. Jinak bych možná uvedla že žádám čerpání od 7.5. do XY (spočetla si kam vyjde těch 47 dní) nebo napsat že žádáš o čerpání veškeré loňské a letošní dovolené, ale zase když to tam napíšeš, tak bude jasné, že víš, že máš za rok 2010 nárok na celou dovolenou a nemuseli by to zkoušet.

janamir
10. dub 2010

AHOJ JANI, TAK TO JSI MI VYRAZILA DECH, TEDA JO TAK TO JSEM NEČEKALA, ŽE JE TO 47 DNÍ, NO ABYCH SE PŘIZNALA TAK MÁM ZATÍM JENOM ADRESU ZAMĚSTNAVATELE, MOJÍ ADRESU A POD TÍM MÁM JENOM VĚC: ČERPÁNÍ DOVOLENÉ NA ZOTAVENOU. VŮBEC TOTIŽ NETUŠÍM JAK TO MÁM DÁL NAPSAT A HLAVNĚ CO NAPSAT.

j.a.n.i
10. dub 2010

jojo, je to následující paragraf zákoníku práce, kdyby ti náhodou chtěli tvrdit, že máš nárok na méně...

§ 217
(5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

§ 223
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

j.a.n.i
10. dub 2010

Nevím asi něco v tomhle smyslu: Žádám o čerpání celé výměry loňské a letošní dovolené tak aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou tj. od 7.5.2010 do nevím kolikáteho 2010, celkem 47 dní. Víc asi není třeba psát. Další bude: Žádost o rodičovskou dovolenou: Žádám o poskytnutí rodičovské dovolené k prohloubení péče o dítě od XY 2010 do YZ. Pozor na to, že rodičovská dovolená musí zas přesně navazovat na tu čerpanou dovolenou, takže hned další pracovní den po tom co ti vyjde jako konec dovolené. Délku rodičovské psát můžeš a nemusíš, pokud konec uvedeš platí uvedený a jde to pak další žádostí prodloužit (maximálně do 3 let věku dítka), pokud konec neuvedeš, má se zato, že žádáš o to maximum, tj, do 3 let.

janamir
10. dub 2010

JANI MOC MOC MOC TI DĚKUJU, JSI MOC HODNÁ, ŽE JSI MI PORADILA JAK NA TO. MOC DĚKUJU 😉

mapich
12. dub 2010

Ahoj, taky se zeptám. Pořád tomu nějak nerozumím, když jsem naší účetní řekla, že bych měla mít nárok na proplacení dovolené, tak mi napsala toto : zákoník práce říká,že nárok na dovolenou vzniká pokud zaměstatnanec odpracuje60dní,pokud se tak nestane, tak za každých odpracovaných 22dnů mu vzniká nárok na 1/12 nároku.Pokud zaměstnanec odpracuje méně než 22 dnů tak mu nárok vůbec nevzniká.

Já jsem na RD nastoupila 6.4.2010, MD mi tedy skončila 5.4.2010, prosím poraďte mi jak na ní, případně nějaký číslo zákonu??? díky

tygrous
13. dub 2010

jani: mam k tobě prosbičku. potřebovala bych nejakou oporu v zákonu pro mou účetní. Nastoupila jsem na mateřskou 27.10.2009 a ta mi končí 10.5.2010. Pak chci čerpat řádnou dovolenou, než nastoupím na rodičovskou dov.. Loňské dovolené mi zbylo 10 dní a za letošek mám nárok na kolik??? Já si myslím, že na celou letošní (tj.20dní), když jsem "odpracovala" 60 dní... Ale moje účetní mi tvrdí, že se mi letošní dovolená krátí o 5 dní (kvůli rodičovské dov.) Tak jsem z toho jelen 😒 a nerada bych přišla o 5 dnů 😠 Moc díky.

tygrous
13. dub 2010

Jéé, te´d koukám, že jsi vlastně na to samé odpovídala janamir😉 No tak to hned posílám té blbé účetní.

bredmax
14. dub 2010

j.an.i.tak jdu napsat jak jsem dopadla,dnes jsem byla v práci a dovolenou mi v pohodě spočítali,dokonce mi paní sama napsala žádost o čerpání,ale nárok mám prý jen na 18dní celkem 😕 tak jsem z toho nějaká zmatená,těšila jsem se na těch 32 co jsi vypočítala,tak nevím jak oni to počítají,ale prý to tak má být,no víc tomu nerozumím,ale i tak dobrý,neměla jsem nejdřív ani tušení,že nějaký nárok mám 😝

a na ÚP je dovolená vůbec nezajímá,dnes jsem odevzdala vyplněný formuláře a rozhodnutí mi pošlou a nakonec to mám na 3roky,děsně to letí a asi by se mi ,až Adriance budou dva do práce moc nechtělo a ještě k tomu ten starší rošťák,ale třeba pak pomalu začnu dělat na půl úvazku 😕

j.a.n.i
14. dub 2010

bredmax - tak to si nech určitě dát celý výpočet, podle mě tě ošidili, ať ti napíše jak to počítala a podle toho dohledám co je špatně, je škoda se o ní nechat připravit.

bredmax
14. dub 2010

j.a.n.i. moc díky,tak já tam zítra brnknu,já byla tak zaskočená,že jsem ani nemukla a hlavně,bych stejně nevěděla jak to dopočítat 😔

bredmax
14. dub 2010

a nebo můžeš mi napsat,jak jsi to počítala? zkusím jí to vysvětlit🙂)

j.a.n.i
15. dub 2010

2009: zjistíš zda si byla na MD alespoň 60 pracovních dní, pokud jo máš nárok na celou roční dovolenou a ta se bude krátit podle zameškaných dní před nástupem na MD za prvních 100 pracovních dní o 1/12 a pak za každých dalších 21 o další 1/12, což mi vyšlo na 12 dní, ale tady myslím problém nebude.

Problém tipuju v roce 2010, zase spočítáš zda si byla na MD v roce 2010 alespoň 60 pracovních dní, což si při nástupu v říjnu byla, takže máš nárok na celou výměru. A tady podle mě nastala ta chyba, že účetní vzala RD jako zmeškané dny a dovolenou ti pokrátila, ale to vylučuje následující paragraf zákoníku práce.

§ 223
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Takže z tohohle paragrafu vyplývá, že máš nárok na celou za rok 2010, tj. 20 dní a i kdybych krácení za 2009 měla spočtené blbě, tak to musí být celkem určitě přes 20 🙂

bredmax
15. dub 2010

teda já tě obdivuju,že se v tom vyznáš🙂))no já před nástupem na MD byla na rodičáku se starším synem,já jsem z toho fakt mimo🙂)

asi jí tam zavolám,že je to prostě blbě,ať se na to ještě koukne 😀 protože jestli jí to vysvětlím já,tak to fakt nepobere vůbec 😝

bredmax
15. dub 2010

nevím přesně,ale tvrdila to nějak tak za 2009 snad 3 dny a 15 za rok 2010 nějak tak,jsemj í to odkejvala a vím prdku,áách ta mateřská,už se mi gumuje mozek 😢

j.a.n.i
15. dub 2010

tak to vzala, že si za rok 2009 neodpracovala 60 dnů, ale pokud si dobře pamatuju nastupovala si na MD 4.října, tak mě to těch 60 dnů dává, svátky připadající na pracovní den se počítají jako odpracované, protože je má člověk placené.

bredmax
15. dub 2010

jj 4října,no brnknu jí tam,ať mi řekne,jak to počítala,zatím moc díky 🙂

bredmax
15. dub 2010

j.an.i. tak jsem tam volala a tvrdí mi,že mi to musí za rok 2010 krátit,odkázala jsem je i na ten paragraf a nic,rádi by mi to klidně proplatili,ale prý to je jinak a pak teda říkala,jedtli jí nemůžu dát kontakt na tu "kámošku" což myslela tebe,jsem jí totiž říkala,že jsem dostala radu od "kámošky" snažila jsem se jí vysvětlit co a jak ,ale piřád melou svou,že musí krátit a já jí to nedokážu vysvětlit 😕

tygrous
15. dub 2010

bredmax: No děkuju pěkně. Tak mám takový dojem, že domluva s mou účetní bude naprosto stejná☹ Zatím se mi ale neozvali na to, jak jsem jim poslala ty paragrafy... Ale moje sestřenice nastoupila na mateřskouv září, končila ji na zač.dubna a teď už čerpá řádnou dovolenou, než půjde na RD, a dostala opravdu celou letošní dovolenou, takže jani má určitě pravdu!! Nesmíme se dát!!

bredmax
15. dub 2010

j.an.i. moc díky,teď mi volala účetní a moc se omlouvala,že jí to nedocvaklo,že to pořád studovala a konečně jí to docvaklo 😀 takže mi uznala těch 32dní celkem a tobě mám říct,že Ti děkuje,je zas chytřejší 😀 holt takový případy jako já,tam nemá 😀

a já Ti taky moc děkuji,nebýt tebe,tak to fakt nemám a je rozdíl 32 a 18dní 🙂 chválím chválím 😅

bredmax
15. dub 2010

tygrous ještě,že existují tady ty diskuze,já se vyznám v jiných věcech,ale v tomhle holt plavu,zlatá j.a.n.i. 😅
držím palce,ať Ti to v práci projde v pořádku

j.a.n.i
15. dub 2010

bredmax - tak hlavně, že se povedlo 🙂

klara.t
18. dub 2010

Jani, potřebuji poradit s datumy, nevím, jestli je mám dobře. Na MD jsem nastoupila v pondělí 30.11.2009, porodila jsem 1.1.2010 (to ale ted nehraje roli myslím), pokud mateřská trvá 28týdnů, tak bych jí měla mít do neděle 13.6.2010. Od pondělí 14.6. bych tedy měla požádat zaměstnavatele o řádnou dovolenou (máme nárok na 25 dní, tudíž 5 týdnů). Teď ale nevím do kdy. Do pátku 16.7. nebo do neděle 18.7.? Pak nastoupím na rodičovskou dovolenou, ale nevím tedy jestli v sobotu nebo v pondělí.
Opravdu nejde nechat si proplatit dovolenou a už při tom pobírat rodičovský příspěvek? Musím jí vybrat a pak teprve nastoupit na RD? Díky

klara.t
18. dub 2010

Zapomněla jsem se ještě eptat, do kdy mám žádat o RP? Prý nejpozději druhý kalendářní měsíc po měsíci, ve kterém bude malé 22týdnů. To znamená, že když jí bude 22 týdnů 4.6., že mám podat papír nejpozději v červenci?

j.a.n.i
19. dub 2010

klara.t - mícháš 2 věci dohromady... Jde čerpat dovolenou a při tom pobírat rodičovský příspěvek, to problém není. Při čerpání rodičovského příspěvku nemusíš být na RD. Jinak datumy máš správně a je celkem jedno jestli bude dovolená do neděle nebo do pátku a RD od pondělka nebo od soboty, já vše píšu na všední dny, přesně se to musí psát pouze kdybys pracovala i o víkendech. A o rodičák můžeš zažádat hned po ukončení mateřské, takže klidně v tom červnu, i když nevím jestli za červen něco dostaneš, to záleží na tom kolik dostaneš za červen mateřskou, pokud víc jak 7600,- tak už rodičák za červen nebude, pokud míň, tak ti zaplací to co chybí do 7600,-

j.a.n.i
19. dub 2010

Klara.t - jsem vedle koukala, že chceš dvouletý rodičák, tak to o něj požádej co nejdřív, aby ti ten přechodný měsíc dopláceli do 11400,-, na to už musí být provedená i volba délky, možná bych zkusila jestli ti to přijmou před koncem mateřské.