Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

kaceenka
29. lis 2011

Ahoj prosím o radu. Mateřskou mám od 8.5. a přibližně skončila asi 20.11...O rodičovský příspěvek jsem ještě nežádala...právě se na to chystám.ale potřebuju poradit. mám nárok asi na 25 dnů dovolené. Ale ted nevím jaký datum od kdy chci čerpat Rodičák mám do formuláře napsat...jelikož bych chtěla dovolenou proplati jestli to jde. mám tam napsat datum 21.11 nebo až někdy v lednu kdy vyčerpám dovolenou...?
Děkuju
@j.a.n.i

marrei
29. lis 2011

@j.a.n.i - chci ti moc poděkovat za rady. Naši paní účetní jsem zavalila mailem s paragrafy a ona si důležitě nechala vypracovat nějakej posudek, nebo co, kolik mám teda dostat proplacené dovolené. Samozřejmě že mi musela dát za pravdu 🙂 Obrovský díky, zachránila jsi mi kupu peněz 😉 Budou hezký vánoce 😀

j.a.n.i
29. lis 2011

@kaceenka Pokud si v listopadu dostala mateřskou vyšší jak 7600,- , tak do žádosti o rodičák píšeš 1.12., čerpání dovolené nemá s žádostí o rodičák nic společného, dovolenou musíš vyřešit se zaměstnavatelem a rodičk s úřadem.

llluckaaa
29. lis 2011

@j.a.n.i MD a RD na sebe nemusí navazovat? Já myslela, že jo.

kaceenka
29. lis 2011

@j.a.n.i jj bude vyšší...děkuju moc za odpověd

j.a.n.i
29. lis 2011

@llluckaaa Nemusí většinou je MD, pak dovolená a pak RD, a ohledně peněz od úřadů je PPM a pak RP, ale ani to nemusí navazovat.

j.a.n.i
29. lis 2011

@marrei Tak hlavně že se povedlo 🙂

ma.ja
1. pro 2011

@j.a.n.i takže jestli správně rozumím MD, pak dovolená 2011+2012, pak RD - do 3 let věku dítěte, takže těch 220.tisíc, co bude od 2012 na RD spočítám : do 15.4.2012 MD, dovča (6dní za 2011+25dní za 2012), to je cca do konce května 2012. Mimčo mám září 2011, takže na RD budu 27 měsíců (přibližně). A na tuhle dobu připadne těch 220.tis.kč????

ma.ja
1. pro 2011

@j.a.n.i to asi ne, vychází mi to přes 8tisíc???

j.a.n.i
1. pro 2011

@ma.ja Nene, tu první část máš správně - MD, pak dovolená 2011 a 2012, pak RD do 3 let věku, to je OK a řešíš to v práci. Pak je druhá nezávislá linka a to je PPM a pak hned RP. To jestli dostaneš nějaký rodičák za duben záleží na tom, kolik dostaneš za duben PPM. Ale za květen už rodičák dostaneš, a zároveň za květen dostaneš penízky za dovolenou.

ma.ja
1. pro 2011

@j.a.n.i aha, tak já to špatně pochopila, já myslela, že skončí MD, pak čerpám dovču a pak až RD. Takže znovu - v dubnu mi skončí PPM a hned začne RD a v podstatě ještě k tomu dostanu "proplacenou" dovolenou od zaměstnavatele - to bude bomba 🙂 a opravdu mam nárok letos na celých 25 dní??? (máme 5 dní dodatkové dovolené)

j.a.n.i
2. pro 2011

@ma.ja Neee.... nesmíš zaměňovat RD a rodičák, to není to samé. RD je volno u zaměstnavatele a na to volno nastupuješ (logicky) až po vyčerpání dovolené, čerpat 2 volna najednou technicky nelze. Rodičák jsou penízky od UP a ty můžeš pobírat bez ohledu na to jestli čerpáš dovolenou, pracuješ nebo si na RD. A opravdu máš nárok na 25 dní dovolené, pokud nemáte těch 5 dní dodatkové něčím podmíněné ve smlouvě, ale to bývá málokdy, nicméně i tak by si měla nárok na celých 20 které vychází ze ZP.

ma.ja
2. pro 2011

@j.a.n.i děkuju, konečně pochopila 😉

arabela_
22. pro 2011

Ahoj, já bych taky prosila o radu, jsem zaměstnaná od května tohoto roku (předtím jsem ale pracovala u jiných zaměstnavatelů několik let). Čekám miminko, kdybych na nemocenskou nastoupila už 6. ledna 2012 - cestování a práci už moc nezvládám (TP mám v polovině května 2012), tak jak to budu mít s dovolenou?
Mám ještě letošní (za rok 2011) asi 6,5 dne, tu už si do konce roku nevyberu a tedy na mateřskou bych nastoupila 6-8 týdnů před porodem (pol. května) - můžu na mateřskou nastoupit až 6 týdnů před porodem a být tak na nemocenské co nejdéle? Pak bych totiž měla mateřskou 28 týdnů déle....nebo když jsem na nemocenské musela bych nastoupit už 8 týdnů před porodem?

A dále když budu mít těch 6,5 dne dovolené z roku 2011, tak o její čerpání zažádám až po skončení mateřské u zaměstnavatele, že? Ale na žádnou dovolenou za rok 2012 bych nárok neměla, že? Když v roce 2012 bych byla na nemocenské od 6. ledna, tedy odpracovala bych v roce 2012 jen 4 dny v roce 2012, tedy po skončení mateřské mám nárok na čerpání jen 6,5 dne, že? a na více ne.....(v prac. smlouvě máme napsáno, že máme 5 týdnů dovolené na rok- to jen pro info)

A ještě dotaz, když porod mám mít v polovině května, tak mateřská mi skončí někdy cca září/říjen, pak mi tedy proplatí dovolenou 6,5 dne a teprve po tom mi začně rodičovská dovolená do 3 let věku dítěte, že? (tedy těch cca 7 tisíc) a ještě jsem nepochopila jaký je rozdíl mezi rod. dovolenou a rod. příspěvkem?
Moc díky

j.a.n.i
22. pro 2011

@arabela_ Nastoupit můžeš klidně až těch 6 týdnů před TP.

Za rok 2012 budeš mít nárok na celých 25 dní, MD se bere jako výkon práce.

No, rozdíl je ten, že rodičovská dovolená je neplacené volno z práce a rodičovský příspěvek jsou ty peníze od UP.
Takže po skončení MD budeš čerpat řádnou dovolenou a teprve po jejím vyčerpání nastoupíš na rodičovskou dovolenou, ale rodičovský příspěvek budeš pobírat hned po MD, takže po cca 2 měsíce budeš mít jak peníze z práce za dovolenou, tak rodičák.

arabela_
22. pro 2011

@j.a.n.i moc díky za odpověď

arabela_
27. pro 2011

Holky a nevíte, zda když budu na dovolené řádné (tedy už po mateřské a ještě ne na rodičovské dovolené) se mnou může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr v této mezidobě?
Díky

j.a.n.i
27. pro 2011

@arabela_ Ano, může ti dát výpověď, ale nastoupením na RD se běh výpovědní doby přeruší, takže pokud nejsi učitelka, tak se ti nestihne uběhnout.

arabela_
28. pro 2011

aha, díky!

mufy
28. led 2012

j.a.n.i prosím o radu.V srpnu 2010 se mi narodila dcera,po mateřské jsem nastoupila na RD.Při tom jsem žádala svého účetního o proplacení dovolené za rok 2010,ale on mi tvrdil,že nelze zároveň čerpat RD a dovolenou.Prý musím počkat až mi skončí a já nastoupím do práce.Pak si ji můžu vybrat.Jenže jsem znovu otěhotněla a v prosinci 2011 se mi narodil syn.Konečně jsem se s firmou domluvila na proplacení dovolené,že mi ji proplatí,jakmile v květnu 2012 nastoupím na RD.Takže jsem nedostala proplacenou dovolenou ani za jedno dítě a za žádný rok mateřské.Chci vědět,kolik dnů bych měla dostat proplacené dovolené,abych se eventuálně mohla bránit,protože firma se změnila na novou,ale už se mnou v práci nepočítají,proto vše oddalují.Nečerpala jsem tedy dovolenou ani za rok 2010 ani za rok 2011.Mám nárok na 20 dnů za rok.

j.a.n.i
28. led 2012

@mufy Musíš žádat o čerpání a ne o proplacení a o RD musíš zaměstnavatele požádat až po vyčerpání té dovolené. Za rok 2010 záleží jak dlouho si pracovala a zda si byla na neschopence, pak kdy ti v roce 2011 skončila MD. Za rok 2012 máš nárok na celou dovolenou.

mufy
30. led 2012

Takže když 5.5. nastupuji na RD z mateřské,tak můžu přitom čerpat dovolenou?A v tom roce 2010 jsem pracovala do května,pak jsem měla do července neschopenku a hned nato mateřskou.Mateřská mi skončila v roce 2011 tuším v lednu nebo únoru.

j.a.n.i
30. led 2012

@mufy Ne, nelze zároveň čerpat rodičovskou dovolenou a klasickou dovolenou, je to logické, dvojí volno najednou technicky čerpat nejde. Jinak v tom případě máš za rok 2010 nárok na celou dovolenou (nevím tedy kolik si z ní vyčerpala před nástupem na tu neschopenku), za rok 2011 nemáš nárok buď na nic nebo na 2 dny a za rok 2012 na celou.

mufy
31. led 2012

Děkuji za odpověď.

kubinkaaa
6. únor 2012

Dobrý den prosím o radu v polovině července 2011 jsem nastoupila na neschopenku až do 18.1.2012 .Mateřská dovolená mi poběží 19.1.- 2.8. 2012 .K prosinci 2011 se mi zkrátila dovolená na 23,5 dne bude se ještě krátit v době mateřské nebo už mi zůstane do vyplacení před nástupem na RP stejná???Mám v tom zmatek prosím poraďte 🙂

j.a.n.i
6. únor 2012

@kubinkaaa A kolik máš nárok za rok? Vybírala si nějakou za rok 2011? Byla si nemocná i někdy do toho července?

kubinkaaa
6. únor 2012

My máme 25 dní a 5 je dodatková= 30, ......3 dny jsem si vybrala a nemocná jsem až do července nebyla

j.a.n.i
6. únor 2012

@kubinkaaa Sice mi vychází, že bys měla mít 24,5 dne, ale to bych asi neřešila... Jinak těch 23,5 dne už se ti krátit nebude a ještě budeš mít celých 30 dní za rok 2012.

kubinkaaa
7. únor 2012

děkuju za informace 😉 ...a já si myslela že za rok 2012 nedostanu žádnou protože nemám odpracovaných minimálně 60 dní????

j.a.n.i
7. únor 2012

@kubinkaaa Mateřská se počítá jako odpracované dny, takže díky ní ty dny mít budeš, jen je potřeba v návaznosti na tu mateřskou požádat o ČERPÁNÍ 🙂