Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

dibla
11. črc 2011

@j.a.n.i né správně by to mělo být 118,75 na hodinu a 7,5 úvazek... takže těch 798,- asi...

alienka24
12. črc 2011

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat jestli mi může někdo poradit ohledně čerpání řádné dovolené...nastoupila jsem na mateřskou dovolenou 8.12.2010 a skončila mi 21.6.2011 z loňského roku mi zbyli dva dny dovolené, volala jsem si účetní a tam mi řekli že mi to spočítala na 14dní dovolené, 2 dny z loňska a 12,5 dne za dobu té mateřské, že se to krátí... tak nějak nevim, myslela jsem si že mám nárok na celou dovolenou 😖

j.a.n.i
12. črc 2011

@alienka24 Ahojky, nárok máš na celou dovolenou za rok 2011, za podmínky, že o její čerpání požádáš v návaznosti na MD... takže pokud ještě čerpáš dovolenou, což pokud umím počítat, tak do zítra ano, tak se rychle obrať na účetní, že to blbě spočítala, že se nic nekrátí (je to paragraf 223 ZP) a že požaduješ vyčerpání celé dovolené. Klidně bych to udělala i písemně a nechala si podepsat převzetí, ale chce to vyřídit hned, dokud ještě nejsi na RD.

copa
30. srp 2011

holky, chtěla bych se zeptat, jak je to s čerpáním dovolené u zaměstnavatele, když teď pobírám rodičák, z něho přejdu v lednu 2012 na pobírání mateřské - tzn. celou PPM budu čerpat v roce 2012 - mám nárok na čerpání dovolené za rok 2012 u svého zaměstnavatele? vím, že těch 28 týdnů mateřské se počítá jako odpracovaná doba, ale nevím, jestli v tom není nějaký háček, když přecházím na mateřskou v rodičáku...
díky za rady 😉

vtr85
8. říj 2011

Ahoj, prosím o radu. Na začátku května příštího roku očekávám narození dítěte, pokud dobře počítám tak na mateřskou bych měla odcházet někdy zhruba v půlce března. Vím, že nárok na plný počet dnů dovolené vzniká po odpracování 60 dnů s tím, že se do tohoto započítává již i mateřská dovolená. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda si řádnou dovolenou mohu vybrat již před nástupem na mateřskou nebo až mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mockrát děkuji.

j.a.n.i
8. říj 2011

@vtr85 Vyčerpání před mateřskou ti zaměstnavatel povolit může, mezi mateřskou a rodičovskou musí. Asi tak 🙂

sarpie
24. říj 2011

@j.a.n.i ahoj, koukala jsem, že jsi v tomhle zběhlá, tak se ptám rovnou tebe, snad neva 😉
zatím chodím normálně do práce, ale od 1.12.2011 nastupuji na rizikové těhotenství, termín porodu mám zatím 9.3.2012, mám po MD nárok na proplacení dovolené za rok 2012 za všechny dny? (25 dní)?
děkuji

j.a.n.i
24. říj 2011

@sarpie Ano máš nárok na celou dovolenou, akorát nežádáš o proplacení, ale o čerpání.

sarpie
24. říj 2011

@j.a.n.i děkuji, to proplacení mě zmátlo, protože mi v práci říkali, že mi přijdou penízky 🙂

mlha99
24. říj 2011

@j.a.n.i Jani můžu tě také ožádat o radu,

měla bych nastoupit na MD 25.11., termín porodu poslední byl 5.1.2012, pokud mi ho ještě nezmění, letošní dovolené mám ještě 14 dní, a příští rok, když bych byla na mateřeké než nastoupím na RD bych měla nárok na dovolenou i za rok 2011(těch 14 dní) + na novou dovolenou za rok 2012 v celé délce, když máme v práci nárok na 25 dní?? celkem tedy na 39 dní? Nebo se to nějak krátí?

Dále bych chtěla čerpat rodičovský příspěvěk 2 letý, s tím, že bych do 2 let chtěla další mimi,ale kdyby se nezadařilo, tak mi musí v práci držet místo do 3 let věku dítěte? Musím rovnou v práci nahlasit dva roky s tím, že bych si to prodloužila do 3 let. Nebo musím říct 3 roky a pak na sociálce zažádat o ten dvouletý příspěvěk?

Děkuji moc za info, doufám, že jsem to napsala nějak srozumitelně🙂

j.a.n.i
24. říj 2011

@mlha99 Jojo, máš nárok na celých 25 dní, takže celkem na 39 a je třeba požádat o čerpání tak aby dovolená přesně navazovala na mateřskou.

Nahlaš v práci 2 roky, je to lepší, prodloužení ti vždy musí povolit, zkrácení ne (myslím v práci).

mlha99
25. říj 2011

@j.a.n.i beruško moc děkuji za odpověd🙂

takže myslíš, že je lepší v práci nalhasit 2 roky a pak si to když tak prodloužit do 3 let, s tím, že by mi to místo museli ze zákona držet. jako tak jako tak i kdybych dala 3 roky tak bych určo s malou byla do 3 let doma. takze si myslim, ze snad u me nehrozi, ze bych chtela jt driv zpet🙂

a o ten rodičovský příspevek si pak zádám já sama, neposílá tam nic naše mrzdovka, nebo to je jak? když bych to teda udelala jak sem prvně psala, že bych v práci řekla 3 roky a chtela pobírat 2 letou variantu, tak aby mi to v praci neposlali na 3 letou.

Jinak u nas to stejne chodit ak, ze kočky co byly na mateřske a měly zástup za sebe , tak se pak stejne nemeli kam vrátit.. dali ji odstupne a s bohem.. takže u nas doba neurčitá nic neznamena☹

j.a.n.i
25. říj 2011

@mlha99 Jojo, o rodičák žádáš sama, přes zaměstnavatele jde pouze žádost o mateřskou.

mlha99
25. říj 2011

@j.a.n.i moc děkuji🙂

tonny
25. říj 2011

@j.a.n.i - ahoj, můžu se zeptat, zda-li není možné aby zaměstnavatel s člověkem rozvázal pracovní poměr v době, kdy čerpá po mateřské a mezi rodičákem dovolenou? Slyšela jsem o tom v tv, kde říkali, že se o tom moc neví, ale taková možnost existuje. Chci se jen zeptat, jestli to není nějaká blbost. Děkuji

j.a.n.i
25. říj 2011

@tonny Není to blbost, je to možné, nebo tedy může mu v té době dát výpověď a pokud za dobu čerpání dovolené uplyne celá výpovědní lhůta, tak pracovní poměr opravdu skončí, pokud ne, tak nástupem na RD se běh té výpovědní doby přerušuje a doběhla by až po RD.

tonny
25. říj 2011

@j.a.n.i - díky 🙂

mlha99
25. říj 2011

@j.a.n.i tak to je ale docela mazec..☹ taky jsem o tom slyšela..ale neměla jsem ověřené zda je to pravda..

děkuji za potvrzení

verbalinka
27. říj 2011

@tonny
@j.a.n.i dovolim si odporovat, protoze den po skonceni MD zena nastupuje na RD a dovolena probiha v dobe RD. A v dobe tehu, MD a RD nesmi dat zamestnavatel vypoved, krome stehovani apod. Takze to, dle me, neni mozne.

j.a.n.i
27. říj 2011

@verbalinka Ale to je právě ta blbost, dovolená nelze čerpat v době trvání RD (nesmíš to zaměňovat s pobíráním rodičovského příspěvku, ten s tím nesouvisí), tudíž pokud žena čerpá v návaznosti na MD dovolenou, tak právě nenastupuje od následujícího dne na RD, ale až od následujícího dne po vyčerpání dovolené a přesně proto tu výpověď může dostat.

Zákoník práce to definuje jasně:
§ 217
(4) Zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec vykonává vojenské cvičení nebo výjimečné vojenské cvičení, kdy je uznán dočasně práce neschopným podle zvláštního právního předpisu, ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené. Na dobu ostatních překážek v práci na straně zaměstnance smí zaměstnavatel určit čerpání dovolené jen na jeho žádost.

marrei
11. lis 2011

@j.a.n.i - ahoj, koukám jsi tady taková hlavní rádkyně 🙂 , poprosím i o radu pro mě: s dcerou jsem byla na RD a hned mi navázala MD se synem. Po skončení MD jsem zažádala o proplacení dovolené, ale účetní mi spočítala polovinu peněz, než když jsem dostala po MD s dcerou. Cituji důvod: To,že jste u prvního dítěte dostala propl.10 dní ŘD je v pořádku. U přechodu z rodičovské dovolené na druhou mateřskou dovolenou by jste musela mít odpracováno 60 dni,abych Vám nemusela krátít ŘD o druhou mateřskou dovolenou,tak jak jste to dostala je správně. Podle mě se plete, měla bych dostat proplacených celých 10 dní, nebo ne??? Děkuju moc za radu 😉

j.a.n.i
11. lis 2011

@marrei Napiš přesné data kdy si na MD nastupovala, kdy skončila a kolik dní dovolené máte nárok za rok.

marrei
12. lis 2011

@j.a.n.i - nástup 25.3.2011, konec 6.10.2011, klasicky 20 dní dovolené za rok.

j.a.n.i
12. lis 2011

@marrei Tak v tom případě máš nárok na celých 20 dní dovolené a ať si účetní ráčí přečíst zákoník práce... Doba na MD se počítá jako odpracovaná, tudíž 60 dní máš odpracováno, pracovní poměr trvá celý rok, takže je nárok na celou dovolenou, před nástupem na MD si zameškala méně než 100 dní, proto se dovolená krátit nesmí a doba po MD se taky do krácení započítávat nesmí, pokud si dovolenou čerpala v návaznosti na MD.

marrei
12. lis 2011

@j.a.n.i - děkuju moc, a ještě dotaz - MD mi skončila 6.10. a na žádost jsem napsala, že žádám o proplacení dovolené od 7.10. Od 7.10. mi ale taky začala RD... tak nevím, je to problém?? Měla jsem 6.10. skončit s MD, pak být jakoby 10 dní na dovči a RD aby mi začínal až 17.10.? Je v tom rozdíl?

j.a.n.i
12. lis 2011

@marrei No, správně bys měla být od 7.10. do 4.11. na dovolené a od 5.11. na RD. Ale pokud myslíš rodičovský příspěvek, tak ten pobíráš normálně hned od toho 7.10. Plus je špatně, že si žádala o proplacení dovolené, to ti mohli zamítnout celé,ale tím, že ti něco vyplatili, tak to vykázali jako čerpání (musí, proplatit to nelze) takže bych chtěla všechno na co máš nárok, což je prostě 20 dní.

marrei
12. lis 2011

@j.a.n.i - děkuju, no, moje účetní mi zjevně vyhlásila válku ☹ , píše, že si mám uvědomit (a taky ty 2 účetní, co mi spolu s tebou radily), že je rok 2011 a ZP byl několikrát novelizován.... Takže asi čeká, že ji odkážu na paragrafy, který tohle tvrdí?? Začíná mě být z toho fakt špatně ☹

j.a.n.i
12. lis 2011

@marrei Pokud chce paragrafy, žádný problém 🙂

Zákoník práce

§ 212
(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

§ 216
(3) Pro účely dovolené se jako výkon práce neposuzuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.

§ 217
(5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

§ 223
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

ojo
12. lis 2011

@j.a.n.i kde jsi našla tyto paragrafy?? já když jsem koukala nedavno do zákoníku práce, na "zákony.cz" nebo zákony online (už nevím) tak tyhle paragrafy tam psali, že jsou zrušené 😕

j.a.n.i
12. lis 2011

@ojo Tady, je tu aktuální znění s vyznačením poslední novelizace. http://business.center.cz/business/pravo/zakony...