Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

j.a.n.i
20. zář 2010

@polakovapolakova Rodičák na sociálce bys ukončovat nemusela, ten nemá s návratem do práce a čerpáním dovolené nic společného. Ale spíš je problém v tom, že jediný termín, kdy musí zaměstnavatel s čerpáním dovolené vyhovět je v přímé návaznosti na mateřskou, pak už zas platí, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel... a druhý problém je, že pokud si žádala (zaměstnavatele) o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, tak k předčasnému návratu do práce, který je pro čerpání dovolené nutný bys potřebovala jeho souhlas a to nevypadá, že by ti ho chtěl dát. Takže aktuálně s tím nic nenaděláš, takže dovolená za rok 2010 se ti pokrátí, ale půlka roční výměry by ti měla zůstat a počká na tebe do návratu z RD, případně ji vybereš v návaznosti na druhou MD, stejně jako případnou dovolenou za rok 2009, pokud si ji všechnu nevybrala před nástupem na MD, ta se nijak nekrátí.

j.a.n.i
20. zář 2010

@polakovapolakova Tobě už to holt nepomůže, ☹ ale pro ostatní doplním, že tohle je přesně ten "drobný" rozdíl mezi čerpáním dovolené = zaměstnavatel musí v návaznosti na MD povolit a proplacením dovolené = jde pouze při ukončení pracovního poměru a tudíž to odmítne a bude v právu ☹
A druhá zákeřnost je pořádat např. od 1.10. o čerpání dovolené a zároveň požádat od 1.10. o rodičovskou dovolenou, to skončí podobně, rodičovská dovolená má přednost, tudíž toho může taky zneužít...
Proto je nutné nezaměňovat RD a RP... občas to není slovíčkaření 😖

polakovapolakova
21. zář 2010

Děkuji za odpověď. Holt za chyby se platí! Škoda jen, že máme tak neloajálního zaměstnavatele, když on loajalitu od nás očekává......

j.a.n.i
21. zář 2010

@polakovapolakova Nojo, naštve to... to celkem chápu, slušný zaměstnavatel by tohle udělat neměl...

petra75
7. říj 2010

Ahoj j.a,n.i.,chtěla jsem se zeptat mám dvojčata a na mateřskou jsem nastoupila 23.12.2009 a mateřská mi skončlila 7.9.2010,ale za minulý rok 2009 jsem pracovala od 1.1.2009 až do 13.5.2009,pak jsem musela jít na nemocenskou ,protože jsem měla rizikové těhotenství,tak mě zajímá jestli mám nárok na dovolenou za rok 2009 a taky za rok 2010,když jsem v roce 2010 nic neodpracovala?na sociálce mám vše vyřízené,protože už mě dopláceli od začátku do 7.600,-kč,ale v práci jsem zapoměla vyřídit žádost o vybráni řádné dovolené-bude se mi krátit? A jak mám napsat ,že pak chci čerpat rodičovskou dovolenou,když ještě nevím jestli budu mít 3.roky nebo 4.roky,protože ted se to bude měnit na tu 4-letou variantu a na sociálce mi řekla,že mám čas se rozhodnout ted podle starého až do 21.měsíců narození dítěte.Díky ti Petra
Dnes v 16:14 • Poš

johnatanka
7. říj 2010

Holky ahoj, jen se chci zeptat, limit pro vydělání si na rodičáku je 68tis/rok aby nám vrátili daně??? Pamatuji si to správně???? Díky moc

j.a.n.i
7. říj 2010

@johnatanka Jojo, 68 tis, jen doufám že je to v hrubém...

johnatanka
7. říj 2010

já tomu teda moc nerozumím, ale na RD se daně neplatí, takže by to měly být ty částky, co se fakturují ....

j.a.n.i
7. říj 2010

@johnatanka Není pravda, že by se na RD daně neplatili, platí se úplně stejně jako normálně, jen nemusíš platit minimální odvody na sociální a zdravotní, ale zdravotní se pak doplácí podle zisku a daně taky... sociální se do výdělku cca 56tis. za rok neplatí.

johnatanka
7. říj 2010

@j.a.n.i aha, já doplácela jen zdravotní, tak to jsem si tím pádem tak spojila 😉 , tohle není fakt moje hobby 😀 , díky za info

j.a.n.i
7. říj 2010

@johnatanka Jojo, protože zdravotní se doplácí vždy, kdežto, když je přivýdělek do 24tis. za rok, tak se člověk vejde do toho odečtu na poplatníka, takže fyzicky daň nezaplatí...

johnatanka
8. říj 2010

@j.a.n.i tak tohle je pro mně už španělská ves 🙂 , díky za info....

daaska
8. říj 2010

ahoj, chtěla jsem Vás taky poprosit o radu. Jsem na MD s druhým synem, MD navázala pylnule na předchozí rodičovskou. Zaměstnání mám, poměr na neurčito. Můj dotaz se týká také čerpání dovolené. Můžu i teď po druhé MD žádat zaměstnavatele o čerpání dovolené? Po první MD jsem ji čerpala a vyčerpala a někde jsem zde myslím četla, že je na ní nárok i po druhé MD. Že se MD bere jako odpracovaná doba, ale nevím, jestli jsem to celé špatně nepochopila. Předem Vám moc děkuji za odpověď 🙂

slunick
24. říj 2010

Ahoj Jani, prosím tě o radu. Na kolik dní dovolené jsem měla mít nárok,když od ledna 2008 do 30.6.2008 jsem pracovala a od 1.7.2008 - 3.11.2008 jsem byla na nemocenské. 4.11.2008 - 18.5.2009 jsem byla na mateřské. Za rok 2008 (tj.58 dní) a 2009 (tj. 138 dní) na mateřské. Nyní jsem na mateřské s druhým miminkem a mateřská mi bude končit 27.11.2010, tak bych si chtěla požádat o čerpání dovolené. V práci máme nárok na 25 dní za rok. Děkuji za odpověď.

j.a.n.i
25. říj 2010

@slunick Ahojky, nějak nestíhám, ale spočítám to a napíšu 😉

kjajule
25. říj 2010

@j.a.n.i Prosím o radu od 1.4.2008 jsem byla zaměstananá na dobu neurčitou pak jsem nastoupila na PN 18.8 - 28.8.2008 poté jsem nastoupila na MD 29.8.2008 - 18.3 2009 poté jsem si zažádala u zemestnavatele o RD ale před tím jsem se ptala zda si nemužu vydrat řádnou dovolenou měla jsem nárok na 11,5 dne bylo mi řečeno že ne že si ji mohu vybrat až po skončení RD a RP pobírám od 19.3.2009 do ted ,mám zvolenou délku rodičáku na 3 roky...mezitím zamestnavatel prodal firmu, zamestnanci dostali nové smlouvy ale já nedostala ani žádné oznámení že firma změnila majitele firma dále funguje pod změněnným názvem a mě by zajímalo na kolik dní dovolené mám tedy nárok a jestli si ji tedy budu moct vybrat po skončení RD... 😒

mirdisek
26. říj 2010

Holky jak to je s tím čerpáním dovči, žádost zaměstnavateli dávám až po ukončení MD, tedy 6.2.2011 nebo na konci roku za letošní rok a pak za zbytek dní roku 2011? díky moc za radu🙂

jenniffer001
31. říj 2010

ahoj @j.a.n.i moc prosím mám taky dotaz 🙂 , od 20.11.2009 jsem byla na neschopence kvůli rizikovému těhotenství, 25.5.2010 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, z roku 2009 mi zbylo ještě 11,5 dne dovolené a z roku 2010 celých 20 dní, chci si poždat o čerpání dovolené po PPM, pokud jsem to všechno dobře pochopila, tak z roku 2009 se mi počítá celých 11,5 dne a z roku 2010 se mi to kvůli PN krátí o 3x1/12 (před nástupem na mateřskou zameškáno celkem 144 dní, takže za prvních 100 je 1/12 za dalších 21 je další 1/12 a za dalších 21 dní je další 1/12, ty dva dny potom už snad nic neznamenají?) to znamená, že za rok 2010 se mi počítá místo 20 jen 15,5 dne (za každou 1/12 je 1,5dne?) a dohromady teda 27 dní, je to tak???? 😕 Pak by mě zajímalo jestli je někde vzor této žádosti, nebo co tam mám napsat? Zároveň s čerpáním dovolené budu žádat o rodičovský příspěvek, ano? A o rodičovskou dovolenou budu žádat zase zaměstnavatele a nikde jinde to už nehlásím? A do této žádosti se píše co? Zase poprosím o nějaký vzor... 😅 A tuto žádost musím poslat až před ukončením řádné dovolené, nebo posílám spolu s žádostí o čerpání dovolené? Samosebou s přesnýma datumama že čerpání dovolené je přesně po mateřský a rodičovská dovolená přesně po dovolený... Musím říct, že tě obdivuju jak se v tom vyznáš, protože než já tohle všechno prostudovala a pochopila aspoň něco z toho jsem málem přišla o nervy... 😖 A toto ještě nemám vyřízený... 😒 Předem děkuji za odpověď... 😉

j.a.n.i
6. lis 2010

@slunick
Za rok 2008 ti vznikl plný nárok na dovolenou a ta se nijak nekrátila, takže bys měla mít 25 dní mínus dny cos v roce 2008 vybrala.
Za rok 2009 ti taky vznikl celý nárok (mateřskou si "odpracovala" více jak 60 pracovních dní), ale tím, že si ji nevybrala hned po mateřské se krátí. Krácení je za prvních 100 pracovních dní o 1/12 a pak za dalších 21 dní o další 1/12. Zameškaných dní mi vychází 157, takže krácení by mělo být o 3/12, tj. měla bys mít nárok na 9/12, takže na 18-19 dní (neumím pravidla pro zaokrouhlování, vychází to na 18,75 ale jestli se to bere jako 18, 18,5 nebo 19 to nevím).
Za rok 2010 máš nárok na celou dovolenou, tj. 25 dní.

j.a.n.i
6. lis 2010

@kjajule Měla bys mít stále nárok na těch 11,5 dne, tam by se nic měnit nemělo, ale není to 100%.

j.a.n.i
6. lis 2010

@mirdisek Dovolenou čerpáš najednou až po ukončení MD, ale žádost musíš dát před jejím skončením, aby ti to přesně navazovalo, takže pokud ti MD končí 6.2., tak dovolenou čerpáš od 7.2. a žádost bych tam doručila tak týden až 14 dní před koncem MD.

j.a.n.i
6. lis 2010

@jenniffer001 V principu to máš správně, ale pro krácení dovolené se počítají pracovní dny, ne kalendářní, takže mi jich vychází přesně 100, což je celkem smůla, ale krácení by mělo být jen o 1/12.
Vzory na žádosti nemám, ale můžeš pořádat o čerpání dovolené i o rodičovskou dovolenou najednou (se správnými datumy jak píšeš) nebo nadvakrát, kdy o rodičovskou dovolenou žádáš chvíli před koncem čerpání dovolené - je to jedno.

mirdisek
6. lis 2010

j.a.n.i. díky moc, jsi zlatíčko, myslela jsem si to, ale jistota je jistota, vzhledem k tomu, že u prvního dítěte se na mě ve firmě koukali jako na blázna cože to jako po nich chci🙂 díky

barlin
25. lis 2010

Ahojky, prosím o radu. S prvním dítětem jsem si normálně vybrala dovolenou, když jsem přestupovala z MD na RD, pak jsem brzo otěhotněla znovu a přestupovala jsem z RD na MD a ted musim zase z MD na RD, ale nevím jestli mám nárok na vybrání dovolené, když jsem mezi dětma vlastně nepracovala. Vůbec se v tom nevyznám, nevíte někdo? Díky moc

mircka
25. lis 2010

@barlin MD se pro počítání dovolené bere jako bys byla v práci. Navíc se ti to nekrátí, takže máš nárok na celou dovolenou. Musíš ji čerpat bezprostředně po skončení MD. Kdybys ji čerpala až po RD, tak by se ti to krátilo.

bari1
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
j.a.n.i
26. lis 2010

@bari1 Nene, svátek se nepočítá, není to pracovní den...

polakovapolakova
27. lis 2010

Krásný večer, měla bych na Vás Janičko velikou prosbu. Jsem na dvouleté rodičovské dovolené, bude mi končit 6.10.2011, kdy budou synovi 2 roky. U zaměstnavatele mám povoleno nastoupit do přáce až synovi budou 3 roky, zaměstnavateli je jedno co mi vlastně platí prac. úřad, vzala jsem si jen dvouletou mateřskou. Teď by mne zajímalo pokud nestihnu porodit své druhé dítě do 6.10.2011 přijdu o možnost dalšího placení mateřské dovolené od zaměstnavatele a být na prac. úřadě vedená jako nezaměstnaná? Nebo je to jedno, mám ho požádat kdykoli během těchto 3 let, pokud budu samozřejmě těhotná 😉 ? Nejspíš jsem to napsala velice zpřeházeně, ale předem velice děkuji za informace. Veronika Poláková 🙂

j.a.n.i
28. lis 2010

@polakovapolakova Pokud máš zažádáno u zaměstnavatele o RD do 3 let, tak pokud nenastoupíš na další mateřskou do toho data co píšeš, tak budeš prostě dál doma zadarmo, nárok na mateřskou stále máš a nastoupíš na ní třeba o půl roku později.

myska25
28. lis 2010

@j.a.n.i
ahoj Jani,

koukám, že jsi tady takový dobrý rádce, mám na tebe prosím taky dotaz?? 😉

12. ledna jsem nastoupila na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství a 31.7 jsem šest neděl před termínem porodu nastoupila na mateřskou dovolenou, kterou budu brát až do 11.2.2011. Pracuji ve veřejné správě a tak mám nárok na 25 dní dovolený ročně.

Na kolik dní dovolený mi vznikne nárok v roce 2010 a 2011???

Moc ti děkuji za odpověd Míša