Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

tonny
15. zář 2012

@j.a.n.i super, díky 🙂

svija
13. únor 2013

@j.a.n.i - ahoj, mám na tebe dotaz. Kamarádka je na druhé mateřské dovolené, šla po ukončení RD na PPM a nyní jí jde o nárok na čerpání dovolené. Nastupovala na mateřskou 12.8. a ukončí jí teď, 23.2. Na kolik dní dovolené (máme celkem 20 dní) má za který rok nárok? Naše účetní to není schopná správně vypočítat, tak prosím o radu tebe. Díky moc

j.a.n.i
13. únor 2013

@svija Za rok 2012 to bude 15 dní a za rok 2013 3 dny.

svija
14. únor 2013

@j.a.n.i - díky moc 🙂.

daisyr
18. únor 2013

@j.a.n.i ahoj, prosím o potvrzení, zda počítám dobře. Dne 27.8. 2012 jsem nastoupila na MD, končí mi 10. 3. 2013. Máme 25 dní dovolené za rok. Tzn. že za loňský rok mám nárok na 16,5 dne dovolené (kráceno o 4/12, pokud dobře počítám), ty si vyberu od 11.3. do 2. nebo 3. dubna? - je tam svátek / velikonoce + jak se počítá ten půlden? A následně budu čerpat dovolenou za r. 2013 v celé délce - 25 dní? když mi vlatně mateřská + čerpání dovolené za loňský rok přesáhne těch 60 dní? Díky moc předem

j.a.n.i
18. únor 2013

@daisyr Jo, počítáš správně 🙂 do 3. dubna a ano i za rok 2013 máš nárok na celých 25 dní. A za ten půlden prostě dostaneš půlku peněz 🙂

janinkafo
10. pro 2013

@j.a.n.i mohu poprosit o radu. Od 7.12.2012 jsel byla až do 5.7.2013 na neschopence. Od 6.7.2013 do 17.1.2014 mám MD. Mám nějaký nárok na dovču za rok 2013 (za rok máme 17dní), když jsem byla na PN a za tu půlku ledna 2014 děkuji.

jajaneu
10. pro 2013

Potřebuji poradit od chytrá maminky 🙂
Jak je to prosím s vyplacením dovolené od zaměstnavatele za necmocenskou a mateřskou? za rok 2009-20010 už asi nárok nemam že? Ale zaměstnavatel mi tvrdí, že nemam nárok ani teď. První todičák mi skončil v lednu 2012 a hned jsem nastoupila na nemocenskou do dubna 2013 a od března do října byla mateřská. Dělá mi to 8dní dovolené což je asi 3.500 peněz ... A nemůžu se v práci s nikým domluvit... jak to teda je?
Díky moc za odpověd!

j.a.n.i
10. pro 2013

@janinkafo Jo, nárok mít budeš, akorát je mi divný ten počet dní dovolené - ty děláš 12ky nebo jak? Bude se ti tedy o něco krátit, ale pro výpočet potřebuju vědět, jak to máte s těmi dny.

janinkafo
10. pro 2013

@j.a.n.i ano dělala jsem dvanáctky, proto 17dní.

j.a.n.i
10. pro 2013

@jajaneu No, za rok 2013 ti to dělalo celou dovolenou, nikoliv 8 dní, ale pokud si nepožádala o její čerpání v návaznosti na MD, tak máš aktuálně opravdu smůlu... ta dovolená se ti bude o něco krátit a můžeš si ji vybrat, až se po RD vrátíš do práce.

j.a.n.i
10. pro 2013

@janinkafo Tak tady to bude složitější s přepočtem pro krácení, takže tu informaci neber jako 100%, ale vychází mi, že bys měla mít nárok na 14,5 dne za rok 2013 a na 1,5 dne za rok 2014.

janinkafo
10. pro 2013

@j.a.n.i děkuji aspoň za přibližné info, já se bála kvůli té pn, aby vůbec nějaký nárok měla.

jajaneu
10. pro 2013

@j.a.n.i Tak aspoň něco děkuji!

benotka
29. pro 2013

@j.a.n.i Ahoj, prosím mám dotaz. Dnes manžel zjistil, že neposlal dopis ohledně žádosti o čerpání dovolené po skončení MD mému zaměstnavateli. Měsíc ho nosil v tašce 😒 . Mateřská dovolená mi končí dnes. Je to velký problém když to pošleme zítra a dojde mu to třeba v úterý? Nebo je to pozdě a už mi to nebude muset odsouhlasit?

j.a.n.i
29. pro 2013

@benotka Právník nejsem, takže jistě to nevím, ale myslím, že kdyby se zaměstnavatel chtěl cukat, tak může.

benotka
29. pro 2013

@j.a.n.i díky, zítra zavolám účetní a uvidíme.

alushka
27. únor 2014

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, přešla jsem z rodičovské na mateřskou, která mi končí 7.3. a odeslala jsem zaměstnavateli žádost od čerpání dovolené a žádost o poskytnutí rodičovské dovolené. Je zaměstnavatel povinen mi poslat vyrozumění, že mi poskytuje dovču a hlavně rodičovskou dovolenou? Změnilo se nám majitel firmy, tak nevím, co mlžu čekat. Poslala jsem to v úterý doporučeně a i maile, abych měla důkaz, že jsem to poslala, ale zatím se mi nikdo neozval☹ Moc díky

j.a.n.i
27. únor 2014

@alushka Jelikož je povinen ti vyhovět, tak žádné potvrzeni posílat nemusí. Akorát doufám, že tu žádost mas formulovanou správně, tedy RD až od data konce dovolené.

alushka
28. únor 2014

@j.a.n.i díky moc za odpověď. jj, na to jsem si dala bacha, abych žádala o RD až po skončení čerpání řádné dovolené. Ale díky moc za připomenutí🙂

mysicka_lb
31. říj 2014

Ahoj, prosím o radu. Předně podotýkám, že mám se zaměstnavatelem velmi špatné vztahy a žádost o čerpání dovolené jistě považuje za nemístnou drzost z mé strany. Klasicky jsem před skončením MD požádala o čerpání řádné dovolené a bezprostředně následující rodičovské dovolené. Vycházelo mi celkem 22,5 dne dovolené (2,5 dne z roku 2013 a 20 dní za rok 2014). Zaměstnavatel mi kopii žádosti podepsal a orazítkoval a v zářijovém výplatním termínu zaplatil částku, která připadala na srpen (do 26.8. jsem měla mateřskou dovolenou, takže mi zaplatil asi 3 dny dovolené). Počítala jsem s tím, že zbytek dostanu v říjnnovém výplatním termínu, tak se ale nestalo. Už jsem žádné další peníze nedostala. Výplatní termín má 10. v měsíci, ale obvykle platí až tak 16. Poslední den v měsíci je ale pozdě už i na něj, takže je mi jasné, že už nic nedostanu. Nevím, jak dále postupovat a jak z něj tu částku vymáhat.