Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

aljuska
12. dub 2011

@j.a.n.i díky za info 🙂 Tak to je škoda, že jen ty 2dny (máme v práci 25dní dovolené), ale i to je fajn, každý peníz je super 🙂 A s tou mateřskou jsem si myslela, že to tak je, ale nezjišťovala sem si to, tak sem si to radši chtěla ověřit, díky moc za odpověď 🙂

johnatanka
12. dub 2011

@j.a.n.i Jani, taky mám dotaz, byla jsem na MD do 26.3. a od zaměst mám nárok na 30.5dne, takže zbytek března a teď čerpám dovču až do 14.5., ale zároveň jsem si zažádala i o rodičák od 1.4., což jsem ještě netušila o té dovolené, mám ten rodičák nějak řešit, už mi přišel papír ze socky, že od 1.4. mi to jede 😉 , děkuji moc, moc, moc

j.a.n.i
13. dub 2011

@johnatanka Dovolená a rodičák se nevylučují 🙂 takže to máš správně.

johnatanka
13. dub 2011

@j.a.n.i jééé, tak super, děkuji 🙂

dibla
27. dub 2011

Ahojky, prosím o radu...
od roku 2008 jsem na RD s první dcerou , od 5.10.10 jsem začla čerpat MD na druhou dceru, která mi byla 18.4 včetně ukončena... od 19.4-31.5.2001 čerpám dovolenou.... učetní mi řekla, že mám za rok 10 nárok na 13 dnů a za rok 11 na 17 dnů.... jsem z toho jelen... navíc mi budou proplácet celý květen..tak to se dovolená počítá jen v pracovních dnech??Děkuji za info Jana

j.a.n.i
28. dub 2011

@dibla A kolik máte dovolené za celý rok? Přijdou mi ty počty dnů nějaké divné. Jinak dovolená se počítá jen v pracovních dnech, o víkendu jsi doma i když normálně pracuješ, ne 🙂

dibla
28. dub 2011

@j.a.n.i v práci jsme měla 3 směnný provoz a nárok byl na 35 dnů.

j.a.n.i
28. dub 2011

@dibla 3 směnný od pondělí do pátku? Nebo se jelo i přes víkendy?

dibla
29. dub 2011

@j.a.n.i ranní, odpolední a noční i přes víkendy, pracovala jsem jako operátor...

j.a.n.i
30. dub 2011

@dibla Tak při nároku na 35 dní dovolené ročně mi vychází že bys měla mít nárok na 20 dní za rok 2010 a na celých 35 za rok 2011, takže bych požadovala ať ti dají (nejlépe písemně) jak ti tu dovolenou vypočítali. A jinak když čerpáš dovolenou, tak i když pracuješ nepravidelně, ale 8 hodinové směny, tak za 1 kalendářní týden vyčerpáš 5 dní dovolené, bere se, že z každých 7 dnů 5 pracuješ a 2 máš volno.

dibla
1. kvě 2011

@j.a.n.i děkuji napíšu účetní... 😉

dibla
3. kvě 2011

@j.a.n.i tak jsem volala účetní a ta mi řekla,že ano, že mám nárok na celou dovolenou,ale ta že se za každých neodpracovaných 100 dnů krátí o 1/12????? takže tomu vůbec nerozumím.... říkala, že mi to překontroluje, jestli někde neudělal chybu a ve ST mi zavolá...

j.a.n.i
3. kvě 2011

@dibla Jojo, to je pravda, platí to u té za rok 2010, za prvních 100 dní o 1/12 a za každých dalších 21 o další 1/12 a ty dny se počítají pracovní, tj. 5 dní za 1 kalendářní týden. Vyšlo mi, že si v roce 2010 neodpracovala 197 dní (možná o něco méně, vykašlala jsem se na řešení svátků, neb nevím jak se berou v 3 směnném provozu) což je krácení o 5/12, z toho mi vyjde 20 dní a ne 13.
A za rok 2011 ti ji krátit nesmí, je to tenhle paragraf:
§ 223
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

dibla
3. kvě 2011

@j.a.n.i no vidíš tím pádem bych měla mít proplaceno 20 dní za rok 2010 a 35 dní za rok 2011.... a místo 55 dnů dovči mám jen 30...tak uvidím co mi účetní odpoví... 😔

dibla
3. kvě 2011

@j.a.n.i ´mám ještě dotaz, proč se mi kráti rok 2010, když jsem byla na RD ???
a rok 2011 se nekráti???,

j.a.n.i
3. kvě 2011

@dibla Protože tu za rok 2010 si nevybíráš PŘED nástupem na rodičovskou dovolenou, protože si byla na té předchozí. Prostě ty dny si zameškala tou RD s prvním dítětem a dovolenou čerpáš až po ní. Kdežto dovolenou za rok 2011 čerpáš před aktuální RD.

svatule
4. kvě 2011

@j.a.n.i mám na tebe prosím dotaz, MD mi končí 8.5.2011, nastoupila jsem na ni 25.10.2010, máme v práci dovolenou 25 dní, za loňský rok ji mám vybranou celou a jaký nárok budu mít za letošek? Chci si ji vyčerpat před nástupem na RD, Rd beru 2 letou, ale to by asi nemělo mít vliv... díky za odpověď

j.a.n.i
4. kvě 2011

@svatule Budeš mít celých 25 dní 🙂

svatule
4. kvě 2011

@j.a.n.i děkuji moc za info, takže ted se musím domluvit na tom čerpání, abych si napsala dobře žádost o RD

j.a.n.i
4. kvě 2011

@svatule Domlouvat se nemusíš, v návaznosti na MD ti musí vyhovět, takže to stačí formulovat že žádáš o čerpání celé dovolené tj. 25 dní v návaznosti na MD a následně o poskytnutí RD v návaznosti na dovolenou, ideálně si to spočítat a uvést tam i datumy, ale nutně tam být nemusí.

svatule
5. kvě 2011

@j.a.n.i tak super, díky za rady, příští týden to vyřeším i v práci, když tam nemusí být přesně data, tak aspoň mám klid

ivikprvni
5. kvě 2011

@j.a.n.i ahoj jani dala mi na tebe kontakt vojtisek2007 pomáhá mi s vyřizením rodičováku na tři roky přes manžela. Postupovala jsem přesně podle toho jak mi radila, zrušit rodičovák na sebe dát ho na manžela podat že jde ted o víkendu na mateřskou na dva dny to jsem poslala do jeho práce. Ale na soc. mi řekli, že bych se měla jít zeptat na pracák jak je to s pojištěním, když budu bez rp tak jsem tam šla a že se mám zaregistrovat na tu dobu než to vyřídíme zase zpět na mě abych neplatila zdravotní. Tohle mi řekli i na zdravotním i na ossz kde jsem volala. Jinou možnost pry nemám. Jo jsem z Ostravy. A malá měla 30.4 sedm měsíců a mám ještě 13 a 17 dceru. Vojtisek říkala, že je to divné proč ten pracák.. co ty na to se mám zeptat
díky moc

patty1
5. kvě 2011

Ahoj holky, nevite nekdo, jestli se mi bude kratit dovolena, nebo na ni budu mit vubec narok, kdyz jsem od zac.roku 2011 na PN pro rizikove, od puli dubna jsem nastoupila na MD, a po tech 6 mesicich bych mela klasicky nastupovat na trilety RD. V praci mame normalne 20 dnu dovolene rocne..dekuji moc, pa.

patty1
5. kvě 2011

j.a.n.i. Jestli to dobre chapu, 60 dni jakoby odpracovane v ramci materske dovolene mit budu (ale to maji vlastne prece vsichni..?), a pred nastupem na md jsem byla v neschopnosti mene nez 100 dni, tudiz by se mi dovolena kratit nemela...? A doba po skonceni md, kdy budu na rd, se uz do tohoto vypoctu pro delku dovolene nezahrnuje...? Diky za radu 🙂

vojtisek2007
5. kvě 2011

@patty1 pokud ti PN před mateřskou neudělá víc než těch 100 dnů - nepíšeš přesně kolikátého jsi nastupovala na mateřskou - ale bude to just, tak by se ti dovolená nekrátila a nárok budeš mít na celou - a čerpat jí budeš hned po tom půl roce mateřský, kdybys jí čerpala až po RD, tak by se ti krátila, právě následné kvůlli RD....

petrakm
5. kvě 2011

@j.a.n.i
nakoukla jsem do teto diskuze nahodou, taky zacnu hned resit, konci mi zahy materska a musim rict, ze je to spis takova tvoje diskuze hned od 1.prispevku 🙂 jsi fakt dobra, hezky vecer

j.a.n.i
6. kvě 2011

@ivikprvni Mě je to taky s UP divné... pokud budeš "bezprizorní" celý kalendářní měsíc, tak se můžeš na ZP nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let (je fuk, že na něj RP bere manžel) a pokud to nebude celý kalendářní měsíc, tak je to fuk.

dibla
10. kvě 2011

@j.a.n.i Moc děkuji za info , účetní v práci mi poopravila dovolenou, takže mám nárok na dovolenou od 19.4-10.6.2001 takže celkem 38 pracovních dnů. a to po mě chtěla jen podepsat 30. dnů( 13 dnů za rok 10 a 17 dnů za rok 11) navíc jsem se z kolektivky dozvěděla, že nárok na 35 dnů za rok je pouze když pracuješ,ale je tam dovětek že to neplatí pro matky na RD a MD... takže mi uznají za rok 11 jen 25 dnů....... nic víc mi nenapsala, jen že se mi prodlužuje dovolenou,ani pardon, prostě nic, takže kdybych se ji nezeptala, tak bych přišla o dost pěněz... Ještě jednou moc děkuji,. 😉 😉 😉

sarah321
10. kvě 2011

Ahoj holky tak jak si ty diskuze tady pročítám tak zjištuju že vím uplný prd 😢 Zatím se jen snažíme o miminko ale chci se připravit abych pak věděla co a jak a jem z toho všeho tak nějak v rozpacích.Pracuji v raestauraci jako pomocná kuchařka a doktor mi řekl jakmile otěhotním budu muset jít dřív nebo později na neschopenku protože 15ti hodinové směny mi nepovolí.Vůbec nevím když budu skoro celou dobu na neschopence kdy mám pak žádat o MD a jiné. Můžete někdo napsat tak nějak popořadě co mě vlastně čeká(papírově)vůbec se v tom nevyznám.Děkuji moc za jakoukoli radu 🙂

jitafol
10. kvě 2011

@sarah321 myslim, že o MD se žádá 6-8 týdnů (nebo možná 4-8, nejsem si jistá) před očekávaným termínem porodu. To ti doktor ukončí neschopenku a od dalšího dne jdeš na MD. Rozhodnout se můžeš sama nebo po dohodě s tvým MUDr. Jinak moc nevím, ono se to pořád mění a je to už dlouho, co se malej narodil.
Za měsíc končím s RD a hurá do práce 😀 😀 😀