Po ukonč. MD zaměstn. upírá právo na čerpání řádné dov.

reddwarf
4. bře 2010

Mohl by mi někdo poradit-vim,že zaměstnavatel je POVINEN mi na písemnou žádost vyhovět a po ukončení MD mne nechat čerpat mou dovolenou,ale co dělat,když nezareaguje?To se stalo nyní kolegyni,řekl ji,že pokud pobírá RP,tak jí nemůže nakázat dovolenou a tím jednání ukončil...Zákoník práce ho nějak nezajímá,cituje jen to,co vyhovuje jemu samotnému...Je nějaký úřad,orgán,který by mu mohl "nakázat,nebo důrazně vysvětlit",že musí tu dovolenou nechat čerpat.Sociální odbor při ÚP to nezajímá...A druhý dotaz,pokud je MD nižší než 7600 a maminka zažádá po porodu o dorovnání do výše RP,je to brané tak,že je dále na MD,nebo přechází na RP?V tom případě by zaměstnavatele žádala o čerpání řádné dovolené kdy? 🙂 Doufám,že jsem své dotazy vyjádřila srozumitelně a někdo mi poradí,díky...

marecek4
6. čer 2012

já mám taky dotaz,příští měsíc se vracím do práce,dovču máme 25 dní,ale určitě nemám nárok na celou-jak to bude,nastupuju 14.7.díky

j.a.n.i
6. čer 2012

@marecek4 Pokud se vracíš do původní práce po RD, tak máš nárok na celou.

kejtykejla
6. čer 2012

@j.a.n.i Děkuji ti za rychlou odpověď. Kolegyňka nadšená nebude, ale mě si potěšila. O nároku na dovolenou za rok 2013 jsem neměla tucha. Takže ještě jednou dík.

marecek4
6. čer 2012

@j.a.n.i jojo vracím se do původní práce-mám smlouvu na neurčito,ale asi na jinou pozici,moje místo je změněné,ale to asi vliv nemá,a ještě i když to sem nepatří-nevíš jak je to se mzdovým výměrem?v rámci loňského snižování platů ve státní sféře se mi to promítlo na výplatní pásce taky,i když vedoucí říkala,že by nemělo,tak jsem zvědavá co a jak,jestli to vrátí na původní částku nebo co mám čekat?

j.a.n.i
6. čer 2012

@marecek4 Mzdový výměr může jednostranně změnit zaměstnavatel, takže těžko říct, ale asi se dá řídit podle toho, jak to mají lidé na obdobných pozicích.

kejtykejla
6. čer 2012

Hmmm 😎 díky dotazu od marecek4 mám ještě jednu otázku. Také mi letos končí rodičák-15.7., ale už od loňského června tj. 2011 opět pracuji u svého zaměstnavatele. Pro dcerku máme po celou dobu zajištěné hlídaní,. No a loni mi zaměstnavatel řekl, že mám nárok na dovolenou pouze 11dnů, protože jsem stálé na rodičáku a do práce jsem nastoupila až v polovině roku. Je to tak správně? Děkuji.

marecek4
6. čer 2012

@j.a.n.i tak to jsem měla dostat nový mzdový výmě,když mi to změnili,že?ale já nic nedostala

marecek4
6. čer 2012

@kejtykejla záleží na tom jak máš napsanou smlouvu-já mám dohodu o pracovní činnosti a nemám nárok na nic ☹ a pracuju víceméně už od roku malého

ebsian
6. čer 2012

Když už jste u těch peněz a výplat..Mám dotaz, z čehio přesně se teda vypočítá mateřská, když jsem od 17.4. na neschopence a tím pádem ty měsíce na neschopence mi zkazí průměr.. 😒 Pokud se do toho bude i ta neschopenka počítat.. 😕
Jinak mám smlouvu na neurčito..

kejtykejla
6. čer 2012

@marecek4 právě, že já žádnou novou smlouvu ani dohodu o práci nepodepisovala. Pokračuji ve své stávající smlouvě, kterou jsem podepsala v roce 2008.

marecek4
6. čer 2012

@kejtykejla tak to nevím,mě řekli,že to nejde

j.a.n.i
6. čer 2012

@kejtykejla Měla si nárok na celou, protože pracovní poměr trval celý rok a odpracovala si víc jak 60 dní... tedy možná by se krátila o 1/12 nebo o 2/12 za ty zameškané dny na začátku roku, ale víc určitě ne.

j.a.n.i
6. čer 2012

@marecek4 Ještě mi došlo, že se ta celá dovolená bude malinko krátit, podle toho kolik si RD zameškala pracovních dní, ale tipuji tak 1-2/12, napiš kdy přesně nastupuješ.

j.a.n.i
6. čer 2012

@marecek4 Jinak na původní smlouvu samozřejmě pracovat jde.

marecek4
7. čer 2012

@j.a.n.i nastupuju 14.7.,a v práci mi řekli,že na původní smlouvu pracovat nemůžu,že bych musela rodičák zrušit.že jedině ta dohoda-ale o zvláštním předpise teda nevím,možná ale těma změnama.ale že se mi místo přestěhovalo-ale funguje dál -no je to asi složitější,prostě dojíždím o něco dál,než předtím

kejtykejla
7. čer 2012

@j.a.n.i aha a zpětně to vymáhat jde??

puckal
7. čer 2012

@j.a.n.i díky, beru jen to, co mám na smlouvě 😉

j.a.n.i
7. čer 2012

@marecek4 Při rodičáku normálně pracovat můžeš, rušila se pouze rodičovská dovolená ale rodičák zůstává, ono evidentně i některé účetní netuší, že to není to samé, já třeba na RD vůbec nenastoupila a hned od MD pracuju na svojí původní smlouvu a rodičák tomu beru.

j.a.n.i
7. čer 2012

@kejtykejla Pokud je z roku 2011, tak bych řekla, že ještě jo.

wendy_
8. čer 2012

@j.a.n.i Muzu poprosit o radu. Ted jsem s druhym ditetem na MD (nastupovala jsem 9.1. rovnou z RD). Kdyz jsem si chtela s ucetni domluvit cerpani dovolene vubec nereagovala a kdyz jsem se nedala odradit a donesla i presto zadost o cerpani dovolene do prace, tak se honem ozvali, ze nemam narok na celou dovolenou, ale jen na pomernou cast. Nejsem zadni expert na zakonnik prace, ale mam pocit, ze mam narok na celou dovolenou za rok 2012 a ze se jen snazi vykroutit. Tak jsem ucetni obratem napsala, at mi vysvetli, na zaklade kterych paragrafu dospela k tomu, ze se mi ma dovolena kratit. Uz je to tyden a jeste se neozvala a tak se bojim, ze jen kali vodu a nechtej mi nic proplacet a nebo co mozna nejmin. Tak se chci zeptat, jestli mam narok na celou dovolenou, a pokud mam tedy narok na celou dovolenou, na koho se mam obratit o pomoc, pokud nebudou chtit platit? Na inspektorat prace ci jinam. Diky za odpoved.

j.a.n.i
9. čer 2012

@wendy_ Ano, máš nárok na celou dovolenou a pokud budou tvrdit, že ne, tak asi jedině ten inspektorát práce, případně ještě zkusit doporučený dopis, že podle těch a těch paragrafů máš na celou dovolenou nárok a že jinak se obrátíš na ten inspektorát, to někdy zafunguje. Ale třeba účetní pátrá a zjišťuje, že nemá pravdu.

maryasela
9. čer 2012

j.a.n.i nastoupila jsem11.5 .2012 po 3 RD zpět do práce, po MD jsem nikterak zaměstnavatele nezádala o čerpání dovolené.Před nástupem na MD jsem byla nějakou dobu na neschopence cca 2 měsíce.Mohu jěště tet nějak uplatnovat narok , na čerpaní dovolené zpětně?Radila mi znamá ,že si mám zažadat o proplacení.
Jak to mohu řešit pokud mám nárok?Moc děkuji za odpovět

j.a.n.i
9. čer 2012

@maryasela O proplacení žádat nemůžeš, ale nárok na čerpání uplatňovat můžeš.

maryasela
9. čer 2012

@j.a.n.i takže asi mám žadat písemně, nebo se domluvit vůbec nevím ma co mám narok ., při 20 denní dovolené za rok

j.a.n.i
9. čer 2012

@maryasela No, za letošek máš nárok na celých 20 dní. A u té minulé MD bych potřebovala vědět od kdy do kdy si na ní byla.

phn
12. čer 2012

@j.a.n.i Jani, a z ceho se mi vypocita prumer na vypocet dovolene pri cerpani po MD, kdyz mam ve smlouve zaklad + pravidelnou mesicni variabilni slozku mzdy - podil z obratu firmy? nejde mi do hlavy, ze by to byl jen zaklad, protoze i kdyz si ctu o pravdepodobnem vydelku, mel by v nem byt vypocitan pravdepodobny mesicni prijem a ja bych 100% kazdy mesic vydelala vic nez jen zaklad...nejedna se o jednorazove rocni odmeny, ale pravidelnou castku (teda ruzne vyse), kterou dostavam kazdy mesic...dekuju!

j.a.n.i
12. čer 2012

@phn Pokud to je definováno, jako základ + podíl z obratu firmy, tak by se ti dovolená po MD měla počítat přesně z toho, protože je to vlastně část na kterou máš nárok vždy, jen se její výše může lišit, takže správný postup by mělo vzít tu, která je zrovna aktuální a tu ti k základu připočíst, protože tu bys pravděpodobně dostala, kdybys pracovala.

phn
12. čer 2012

@j.a.n.i dekuju moc!!

phn
12. čer 2012

@j.a.n.i a ještě s dovolením dotaz, na který jste odpovídala určitě tisíckrát - kamarádka nastupuje 1.9.2012 na MD rovnouz RD - má za letošek nárok na dovolenou celou nebo se jí to krátí? A za rok 2013? Děkuju a hezký večer!

j.a.n.i
13. čer 2012

@phn Za rok 2012 se ji bude krátit, pokud mají 20 dní, tak mi vychází, že by měla dostat 13 dní (16,5 dne při 25 dnech) a za rok 2013 bude mít celou.