Po výpovědi budu mít nárok na peněž. pomoc v mateřství?

mancovka
3. dub 2008

Prosím Vás chtěla bych se zeptat jsem na rodičovské dovolené již čtvrtým rokem nemohla jsem si již vybrat,protoře synovi byli 3roky až letos v únoru.V srpnu bych měla porodit druhé mimčo takže ještě před ukončením první rodičovské dovolené.Ovšem se zaměstnavatelem jsme se již před rokem dohodli na výpovědi. Důvod byl zrušení provozovny a přebrání jiným majitelem,ale ve výpovědi mám udáno dohodou.Mateřskou mi předtím vyplácela OSSZ jelikož můj zaměstnavatel měl pouze tři zaměstnance.Chci se zeptat budu mít nárok na ppm a pokud ano kde o ni žádat na OSSZ?Chtěla bych jít totiž jen na tři roky na rodičovskou dovolenou.Prosím poraďte děkuji moc

mikca
3. dub 2008

ahoj myslím že už nárok na PPM nemáš jelikož vlastně nemáš zaměstnavatele..je jedno jestli máš výpověd dohodou nebo jestli ti skončí smlouva...tím že jste se dohodoli na výpovědi, tak ti nikdo nic platit nebude a budeš muset nastoupit až po narození druhého mimča na RD s druhým.....takže do porodu budeš na RD s prvním dítětem a po porodu nastoupíš na rd s druhým a tudíž nastoupíš na pomalé čerpání rd...

elise
3. dub 2008

mancovka v sk je to uplne inak sú tu iné zákony takže neporadím ale spýtala by som sa na vašej sociálnej poisťovni

maxkatka
26. dub 2008

No myslím, že nárok na PPM má i když nemá zaměstnavatele. Taktéž nemám zaměstnavatele a na PPM nárok mám, ale jsem na tom trochu jinak... Od 1.11.2007 nejsem v pracovním poměru (smlouva na dobu určitou), ale od 25.10.2007 jsem byla v pracovní neschopnosti. PN mi končí 29.4.2008 a od 30.4.2008 (6 týdnů před plánovaným porodem) nastupuji mateřskou dovolenou...

mikca
26. dub 2008

maxtkatka mancovka určitě nárok namá jelikož aby ti vznikl nárok na PPM tak musíš mít odpracováno 270 dní v roce což ty splnuješ a navíc jsi dohodou nepřerušila smlouvu a navíc jsi ještě byla na neschopence ..tak to ti samozřejmně nárok vznikl..ale když nemáš zaměstanavatele přes rok a jsi už na rodičáku tak u druhého máš smůlu tam ti nikdo nic pltaot nebude ..

maxkatka
28. dub 2008

Mikco podáváš jen na půl správné informace... těch 270 dní účasti na pojištění je za DVA roky!!! nikoliv za jeden... teď však nevím, jak se počítá právě doba na rodičovské dovolené do účasti na pojištění....

toto je přímo z www.mpsv.cz :

Peněžitá pomoc v mateřství

Zaměstnankyně

* účast ženy na nemocenském pojištění, trvání ochranné lhůty, nebo pobírání nemocenského až do začátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu
* získání aspoň 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před porodem
* porod
* nevykonávání práce v tom zaměstnání, z něhož byla peněžitá pomoc v mateřství přiznána

maxkatka
28. dub 2008

tak jsem našla toto:

Peněžitá pomoc v mateřství

Peněžitá pomoc v mateřství náleží zaměstnankyni, jestliže byla v posledních dvou letech před porodem účastna alespoň 270 dnů nemocenského pojištění (do této doby se započítávají i dřívější období, v nichž zaměstnankyně v posledních dvou letech před porodem pobírala nemocenské nebo peněžitou pomoc v mateřství nebo byla účastna nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných či byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání na území ČR atd.) (dle §6, odst.(1) a (2), zákona č.88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění, ve znění pozdějších předpisů).

Peněžitá pomoc v mateřství nenáleží za období, za která náleží zaměstnankyni započitatelný příjem nebo nemocenské (dle §7, odst.(1), 2.věta, zákona č.88/1968 Sb.)

A kdo tomu rozumí více, tak ať dá vědět, jestli "pobyt" na rodičovské dovolené se započítává do těch 270dní... já bych řekla, že ano... ale nejsem si tím 100% jistá...

mikca
28. dub 2008

maxkatka já samozřejmně vím že je to za dva roky..nejsem odborník, ale mám už dvě děti takže jsem si tohle prodělala tzn žer tím že moje děti jsou od sebe od dva a půl roku tak jsem na druhé dítě PPM pobírala + dovolená, ale podmínka je mít zaměstanavtele a to mancovka nemá ..logicky proč by měl někdo někomu něco platit když není jeho zaměstnanec ne....http://www.aperio.cz/ ale zkus to tady tady určitě půl pravdivé info nedostneš, ale myslím že ti řeknou to co já...

maxkatka
28. dub 2008

No k tomu, že víš, že je to za dva roky je fajn, ale výše jsi napsala, že musí být ODPRACOVÁNO 270 dní v ROCE!, ale to není pravda... je, že musíš být za poslední DVA ROKY být účastna alespoň 270 dní na nemocenském pojištění (do toho spadá i to, že si je můžeš platit sama aníž bys byla zaměstnaná!!!) z toho logicky vyplývá, že i ten kdo NEMÁ zaměstnavatele může pobírat PPM!!! a mimo jiné i dávky PPM vyplácí správa sociálního zabezpečení NIKOLIV zaměstnavatel!!! a to i pokud je žena i v prac. poměru!!!! Jediný rozdíl je v tom, že pokud je to velká organizace (nad 25 zaměstnanců), tak je povinen tyto dávky vyplácet zaměstnavatel, ale podá zprávu ČSSZ a ta to danému zaměstnavateli vrátí, ale u malé organizace (do 25 zaměstnanců) to přímo vyplácí ČSSZ.

Odkaz na www.aperio.cz je super. Protože řeším právě PPM, tak jsem se obrátila na ně! Nevěděla jsem právě, jak si mám vyřídit PPM, protože NEJSEM zaměstnancem žádné firmy, ale jsem v pracovní neschopnosti, kterou jsem nastoupila ještě v trvání pracovního poměru a zaměstnavatel byl tzv. malá organizace, tak si PPM musím na ČSSZ vyřídit sama.

maxkatka
28. dub 2008

No není to přímo případ výše se dotazující Mancovky, ale myslím, že dost toho je podobné, takže se do dá použít. Je to přímo zkopírovnané z www.aperio.cz a dávám se přímo celou citaci i s autorem (doufám, že nijak neporušuji řád MK)

Poradna Aperio
16. 4. 2008 | Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, i já se na Vás obracím s dotazem. V listopadu 2003 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Do té doby jsem byla zaměstnaná. U svého tehdejšího zaměstnavatele jsem si po 3. roce MD zažádala o prodloužení MD na 4. rok. Ten mi bohužel nevyhověl. Firma zanikla a já dostala výpověď. Na MD jsem setrvala ještě 4. rok. Těsně před koncem 4. roku MD (prosinec 2007) jsem si našla nové zaměstnání a krátce po nástupu jsem otěhotněla. Můj dotaz zní: vzniká mi nárok na PPM? Termín porodu mám 15.9.2008, nástup na MD je tedy zřejmě 4.8.2008. Bude mi chybět jen několik dní, abych splnila podmínky pro nárok na PPM nebo se do 270 dní počítá i předchozí MD? Děkuji předem za Vaši odpověď. M. Pavlíčková

Dobrý den,

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství jsou upraveny zejména zákonem č. 88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění, v platném znění a zákonem č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců.

Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství jsou stanovenými podmínkami:

-účast na nemocenském pojištění ke dni nástupu na mateřskou dovolenou nebo se na zaměstnankyni vztahují nároky z dřívějšího nemocenského pojištění tzn. trvá ochranná lhůta z dřívějšího nemocenského pojištění ještě počátkem šestého týdne před očekávaným nebo skutečným dnem porodu, nebo až do počátku tohoto týdne pobírá nemocenské z dřívějšího nemocenského pojištění,
- účast na nemocenském pojištění nejméně po dobu 270 kalendářních dnů v uplynulých 2 letech před porodem,
- těhotenství skončilo porodem (nedošlo k potratu ani umělému přerušení těhotenství),
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu mateřské dovolené (např. prémie, podíly).

Do doby 270 dnů se započítávají také dřívější období, v nichž zaměstnankyně v posledních dvou letech před porodem
a) byla účastna nemocenské péče v ozbrojených silách,
b) byla poživatelkou důchodu ze sociálního zabezpečení,
c) byla účastna zabezpečení podle předpisů o zabezpečení družstevních rolníků v nemoci a o zabezpečení matky a dítěte, anebo nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných,
d) pobírala po zániku pojištění, popřípadě jiného zabezpečení (péče) nemocenské nebo peněžitou pomoc v mateřství,
e) byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Pro získání peněžité pomoci v mateřství je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky zároveň.

Podmínkou přiznání peněžité pomoci v mateřství je tedy účast na nemocenském pojištění v době nástupu na mateřskou dovolenou nebo nástup na mateřskou dovolenou v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání.Tuto podmínku díky svému současnému zaměstnání splníte. Další podmínkou je doba účasti na nemocenském pojištění 270 dnů v době dvou let před porodem(zde by se Vám případně započítala i doba předchozího zaměstnání -tedy rodičovské dovolené u předchozího zaměstnavatele).Pokud bude součet dnů účasti na nemocenském pojištění ze současného a minulého pracovního poměru 270 a více, pak Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství v souvislosti s narozením dalšího dítěte opětovně vznikne.

S pozdravem a přáním krásného dne
Petra Kuntošová

mikca
28. dub 2008

za ty dva roky sorry ani nevim že jsem to tam napslala za rok...ale v případě mancovky jestli si nepllatí pojištění..což je nepravděpodobné..tak má prostě smůlu...bohužel..taky jsem našla něco podobného..

Dobrý den, chci se zeptat zda mám nárok na PPM. Dne 2.10.2004 se mi narodilo první dítě, na které momentálně pobírám RP. K 31.7.2005 jsem ukončila pracovní poměr u policie. 26.1.2008 se mi narodilo druhé dítě. Od gynekologa mám potvrzenou žádanku pro sociálku, že nastupuji na MD.Můžu si zažádat o PPM, anebo na PPM nemám nárok. Děkuji za odpověď. Muroňová

Dobrý den,

vzhledem ke skutečnosti, že Váš pracovní poměr skončil již v minulosti, netrvá v současné době Vaše účast na nemocenském pojištění, což je nezbytnou podmínkou pro přiznání nároku na peněžitou pomoc v mateřství.Z uvedeného vyplývá, že Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství v souvislosti s případným narozením druhého dítěte nevznikne a od narození dítěte Vám bude náležet rodičovský příspěvek

maxkatka
28. dub 2008

Mancovko, kdyby to opravdu bylo tak, že nemáš nárok na PPM (nejlepší bude, když si zajdeš přímo na OSSZ v místě příslušném Tvému bydlišti, tak tam by Ti měli sdělit jestli nárok máš či ne - popřípadě tam stačí jen zavolat a na základě rodného čísla se oni podívají do PC... ), tak je tu tato varianta:

Dle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, který nabyl účinnosti dnem 1. 1. 2008, náleží ženě, které nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek od narození dítěte do 21 měsíců dítěte ve výši 7600 Kč a následně 3800 Kč do 4 let věku dítěte. To znamená, že pokud Vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nemáte bohužel možnost volby mezi variantami pobírání rodičovského příspěvku a automaticky budete pobírat dávku v pomalejším režimu vyplácení.

Možností je, pokud byste chtěla volit jinou variantu pobírání rodičovského příspěvku, aby o rodičovský příspěvek požádal otec dítěte za předpokladu, že splní zákonem dané podmínky.

Otec dítěte musí být účasten nemocenského pojištění aspoň 270 dnů v období dvou let před porodem (jako OSVČ ještě účast na nemocenském pojištění OSVČ aspoň 180 dnů v období jednoho roku před porodem), a jeho účast na nemocenském pojištění musí trvat nebo musí trvat ochranná lhůta po jeho skončení v den narození dítěte.

Při splnění těchto podmínek může být žadatelem o variantu čerpání rodičovského příspěvku do dvou nebo tří let dítěte otec dítěte, aniž by fyzicky o dítě pečoval. Může zajistit osobní celodenní péči o dítě jinou fyzickou osobou, tedy Vámi coby matkou dítěte.

Jeho zaměstnavatel (pokud má více než 25 zaměstnanců) nebo správa sociálního zabezpečení (pokud má jeho zaměstnavatel méně než 25 zaměstnanců nebo pokud je OSVČ) mu potvrdí, že mu vznikl nárok na peněžitou pomoc (od kdy – do kdy a v jaké denní částce) nebo pokud mu na ni nárok nevznikl jen proto, že nesplnil podmínky dle § 12a zákona č. 88/1968 Sb., že mu z tohoto důvodu nárok nevznikl. Pokud bude žádat o rychlejší variantu čerpání rodičovského příspěvku do dvou let věku dítěte, pak i denní výši peněžité pomoci, pokud by mu na ni nárok vznikl. Toto vše se potvrzuje do tiskopisu „Potvrzení o skutečnostech rozhodných pro nárok a výši rodičovského příspěvku“, který obdržíte na kterémkoliv kontaktním místě státní sociální podpory.

Takže (chtěli-li byste volit jinou variantu pobírání rodičovského příspěvku) Váš postup může být následující - žadatelem a oprávněnou osobou pro rodičovský příspěvek bude otec dítěte, a pokud splní výše uvedené podmínky, bude oprávněn provést volbu délky pobírání rodičovského příspěvku, a to v zákonem č. 117/1995 Sb. stanovených termínech. Nemusí ani žádat u zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou - přerušovat pracovní činnost, neboť splní podmínky pro pobírání rodičovského příspěvku tím, že po dobu své výdělečné činnosti zajistí hlídání dítěte jinou zletilou osobou, a tou budete Vy. Pak opět můžete oprávněnou osobu "vyměnit", můžete jí být opět Vy, ale již učiněnou volbu, nebudete moci měnit.

S pozdravem a přáním krásného dne
Petra Kuntošová

petrunka01
2. čer 2008

Ahoj.Prosím poraďte.Nějak se v tom nevyznám.Jsem na MD,synovi budou dva roky.Kdybych otěhotněla,ale neporodila před koncem stávající MD,na co bych měla nárok?Smlouvu u zaměstnavatele stále mám a to na dobu neurčitou.S výpovědí váhám,ačkoli se tam asi nebudu moci vrátit(dělala jsem na směny a ty bychom teď s manželem asi nesladili).Díky moc

lukin
2. čer 2008

petrunka: Podle mě bys nárok na PPM neměla, ale od porodu by ti dávali Rodičovský příspěvek 🙂 Teda když nenastoupíš do práce po skončení MD, tak ti dají nejspíše výpověď. Nebo bys pak musela rovnou na nemocenskou.

mikca
2. čer 2008

petrunka nn..bylo by to tak , že kdyby jsi byla těhu a měla by jsi nastpoupit do zaměstnání tak by jsi nastoupila na nemocenskou a pak na mateřskou.... a plynuly by pro tebe stejné podmínky jako u prvního dítěte, takže vypověd určitě nedávej...