Podat výpověď, když po rodičovské dovolené změním zaměstnání?

vilca
10. črc 2008

Ahoj holky, potřebuji se zeptat, jestli musím podat výpověď, když jsem na RD a chci v září nastoupit do jiného zaměstnání, než v kterém jsem byla před mateřskou... Nebo stačí třeba jen oznámit, že po rodičovské nenastoupím? Díky.

andreasmondrkova
10. črc 2008

pracovný pomer musíš ukončiť, bud dohodou alebo dať výpoved

mikca
11. črc 2008

vilca já jsem taky nastoupila do druhého zaměstnání a tp půvpdní si zatím nechávám jde to mít dvě...jen potom až budeš podepisovat danové přiznání tak to v té povodní práci musíš nahlásit

lulanek
11. črc 2008

Ahojky holky mám závažný problém.Dodělala jsem školu a potom jsem chodila jen po brigádách,když jsem zjistila že jsem těhotná,rozhodli sme se s přítelem že si miminko necháme,protože doktor mi řekl,že bych po potratu nemusela mít další protože mám oslabené vaječníky ☹ Mno všechno bylo v pořádku,ale já se pořádně neinformovala o mateřské dovolené a ted vím,že na ní nemám nárok a nejsem si jistá jestli mám nárok vůbec na něco.Byla jsem dlouho hlášená na úřadu práce,ale jednou jsem se nedostavila na schůzku a nedala jsem vědet proč.Pak mi přišel dopis,že mě vyškrtli z registrace nezaměstnaných ☹ ☹ o to je to horší...mám pár týdnu do porodu a vůbec nevím jak z toho bludnýho kruhu ven.Přítel je z toho taky zoufalý,protože do ted se nám finančně dařilo a najednou jako by bylo všechno špatně.Budu ráda za každou radu a chápu,že někteří si budou myslet,že jsem udělala chybu když jsem si mimíska nechala. 😒 ☹

dagina
11. črc 2008

Lulánku, to že jste si mimčo nechali bych za chybu určitě nepovažovala. Docela mě mrzí v jaké jste v situaci.... 😖 . Pravda je ta, aby jsi měla nárok na jakékoliv dávky, musíš mít odpracovaný celý rok, což ty nemáš.... 😒 . Z pracáku tě vyškrtli jen proto, že jsi se nedostavila na domluvenou schůzku 😕 ???? Drž se holka, moc držím pěsti!!! Určitě ti některá poradí víc.

gapa
11. črc 2008

lulanek, tak v prvom rade, určite si "neurobila chybu, že si si bábo nechala". Na tieto časy, kedy bolo menej penazí zabudenete. No ak by si si dala dieťa zobrať, určite by si na to nikdy nezabudla. Urobila si ale chybu s tým úradom práce, ale čo už teraz, treba riešiť, čo riešiť ide.

Podla mna si treba overiť, či si vôbec zdrav.poistená, či si netreba niečo doplatiť (snád ti baby z čr poradia), chodiť riadne na kontroly lekárovi (to je často podmienkou na priznanie dávok), no a predpokladám, že od narodenia dieťaťa budeš mať nárok na nejaký príspevok, dovtedy asi nie.

Tak prajem vela zdaru! 🙂 🙂 🙂 Hlavu hore a dobre si pozisťuj tvoje nároky
u nás na SK sú to od narodenia dieťaťa:
- mesačne rodinné prídavky,
- mesačne bonus na dieťa=úlava prac.rodiča na dani,
- jednorázovo príspevok pri narodení dieťaťa,
- jednorázovo pri prvom dieťati príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa,
- mesačne rodičovský príspevok, a
- dôchodkové poistenie mamičky platené štátom ak si podá prihlášku na soc.poistovnu do 15dní po nar.dieťaťa,
- zdrav.poistenie mamičky platené štátom od narodenia dieťaťa)
a toto papierovanie pozisťuj, zakial máš čas. S bábom bude treba každá koruna, ale času bude málo. 😉

llllucka
11. črc 2008

Lulánku:nejdřív běž na pracák a zeptej se,co a jak.Po vyřazení z databáze máš po určité době nárok na vrácení zpět.Zdravotní za tebe platí,ale neplatí za tebe sociální.
Moc nechápu,proč jsi se neomluvila,když jsi nedošla na schůzku,ale vyřazení z pracáku bylo oprávněné.
Pak si určitě skoč na sociálku.Neboj,bez peněz tě nenechají.Dostanete nějaké příspěvky.Záleží taky,kolik vydělávají ostatní osoby žijící ve společné domácnosti.

mikca
11. črc 2008

lulánku aby ti vznikl nárok na PPm by jsi muslea být učastna pojištění min 270 dní za poslední dva roky..což jako brigádnice nejsi takže pro tebe plyne že budeš brát peníze až po porodu a to do 21 měsíců 7600 a do 4 let 3600 ...a neboi je tady i možnost ta že by na rd nastoupil přítel na rd jestli je řádně zaměstnbanej může zažádat o rodičák on bude normálně chodit do práce a pak jen další měsíc změníte pečující osobu..on bude pak moct učinit volbu délku rodičáku..tzn 2 nebo tři roky..ty dva roky jsou omezeny ale přjjmem něco kolem 16 titsíc čistého.pak budte pobíra11400 a nebo pak tříletou variantu to by bylo 7600kč ...jo a určitě bch si být tebou zjistila to pojištění když tě vyškrtli z pracáku aby jsio pak nedlužila..držím palce

marketka88
26. srp 2008

Ahojky mám podobný problém jako lulánek.Skončila sem školu a tyké sem chodila jen po brigádách.Otěhotněla sem sem v pátém měsíci.Dva měsíce sem aj bez brigády.Na pracovním úřadě sem vedena pořád.Vím že nemám nárok na žádné peníze pokuud nemám odpracován rok.Žiju s přítelem a otcem v bytě musíme mu platit dost nájem a přítel to sám z výplaty neutáhne.Nevíme co máme dělat.Chci poradit co mám dělat?Vždyt to nejde abych byla bez peněz když je potřebujeme.Potřebuju prosím poradit.Dává sociálka nějáké sociální dávky?nebo mám možnost získat nějáké peníze od někoho?

liaah
26. srp 2008

Babulky a neviete poradit aj mne? 😀 Do dvoch rokov malej som bola na rodicovskej, od februara 08 do jula 08 som bola zamestnana, tam kde som pracovala pred nastupom na MD, kedze som si vypocitala ze potrebnych 270 dni, ktore treba platit za mna nemocenske, ci co, tak to by mi do nastupu na MD nevyslo, tak aj zo zdravotnych dovodov som od augusta opat doma, cize som pracovala pol roka. Chapem ze mi nevznikol narok na MD, ale pytam, sa len tolko, ze teraz som v podstate spat na rodicovskej s malou, a od 13.10 by som mala nastupit na dalsiu matersku, aky je postup. Malu davam do skolky, to je dalsia komplikacia, lebo vraj po novom nie je narok na adaptacny proces, aj ked dieta nema tri roky 😕 😕 co cumim, no nic nenarobim a tak mi automaticky vezmu Rodicovsky prispevok, co ma stve, skusim si vybavit nastup na dalsiu matersku 8 tyzdnov pred porodom, cize hned zaciatkom oktobra, no teraz neviem kam s papiermi a akymi, neviete niektoooo? Som z tych nasich debilnych zakonov jelen 🙄 🙄 🙄

andelka
26. srp 2008

marketka: Nárok na mateřskou nemáš, budeš dostávat rovnou rodičovský příspěvek od narození mimča v pomalé variantě. A taky přídavek na dítě. S dalšími dávkami by ti měli poradit na úřadě, řeknou ti na co bys měla nárok a co budeš muset doložit.

marketka88
26. srp 2008

Takže před tím něž porodím nedostanu ani kačku že?

marketka88
26. srp 2008

a po porodu budu dostávat aji přídavek na dítě?aji těch 7600 do 21měsíce dítěte?

gapa
26. srp 2008

liaah, si na slovensku?
zopakujem tvoju situáciu. Si stále zamestnaná?, na rodič.dovolenke. Dcera bude mať 3roky v 11/08 a tebe vychádza 6týždnov pred pôrodom na 13.10.08. Odkedy ide malá do škôlky? Bol by problém, keby nastúpila do škôlky až tvojím nástupom na MD, resp. aspon napr. 6.10.08 (aby si dostala RP aj za 10/08)?

Ak si stále "zamestnaná" a na MD nastúpiš "nadväzujúc na rodič.dovolenku", tak budeš mať nárok na materské. (do 270dní sa rátajú aj dni rodič.dovolenky "počas trvania prac.pomeru").V tom prípade sa bude materské zo zamestnania rátať z "predpokladaného vymer.základu, z ktorého by sa platilo nemoc.poistenie v mesiaci nástupu na MD" (to ti uvedie mzdárka v potvrdení pre soc.poistovnu - podla tvojej prac.zmluvy, resp. mzdy, ktorú by si teraz dosiahla). 55% z jednej tridsatiny sumy, ktorú tam uvedie (ak nepesiahne sumu 30219,-) bude tvoje materské na 1kalend.den.

S dieťaťom by som to asi urobila tak, že by som ju dala do MŠ až od nástupu na MD, aby neboli problémy. Stačí ak ti MŠ dá rozhodnutie o prerušení dochádzky do napr.12.10.08 (pri nástupe na MD od 13.10.08). To odnesieš spolu s rozhodnutím o prijatí do MŠ na UPSVaR a zostane ti nárok na RP ešte za oktober 2008. Škôlke za mesiac 9/08 asi zaplatiš nejaký poplatok (myslím 200-300Sk, za miesto, lebo za tento mesiac nedostanú asi nič od štátu).

Ak by si ale nastúpila na MD 8týždnov pred termínim, t.j. už v septembri, tak dieťa môžeš dať vklude do škôlky od nástupu na MD, lebo ak poberáš materské od septembra, nárok na RP už za oktober mať nebudeš. Takže ak by si nastupovala na MD skôr ako dieťa nastúpi do škôlky, treba UPSVaR-u oznámiť nástup na MD (resp. vznik nároku na materské)

Po narodení dieťaťa si nezabudni podať prihlášku s potrebnými prílohami na sociálnu poistovnu do 15dní od narodenia dieťaťa, ak chceš byť dôchodkovo poistená štátom!!!

vojtisek2007
26. srp 2008

marketka88
protože jsi uchazečka vedená na úřadu práce - nevzniká ti nárok na peněžitou pomoc v mateřství, která se nastupuje 6-8 týdnů před porodem a trvá 28 týdnů, rovnou ode dne porodu budeš pobíra rodičovský příspěvek - do 21měsíců 7600, pak do čtyř let věku dítěte 3800 - takže před porodem nic....kromě teda jestli dostáváš něco z úřadu práce.
Ještě k tomu kdy jsi zkončila školu - vztahuje se na tebe ochranná lhůta - když porodíš do půl roku od zkončení studia - tak máš nárok i na tu peněžitou pomoc vyplácenou už před porodem, protože škola je to samý jako kdybys pracovala, ale jestli ten půl rok prošvihneš, tak platí to co jsem napsala na začáku....pak dnem porodu požádáš samozřejmě o porodné (po vystavení rodného listu dítěte), přídavek na dítě, můžete požádat i o příplatek na bydlení, nebo o příplatek který se jmenuje - pomoc v hmotné nouzi - tohle všechno by ti měli poradit na pracovním (okresním) úřadě - oddělení dávek státní sociální podpory....na co by jste měli nárok a na co ne. Hodně štěstí. 🙂