Podepsání pracovní smlouvy. Na co si dát pozor?

1. bře 2023

Ahoj, holky,
pojďme se navzájem poučit ze zkušeností na co si dát pozor při podpisu pracovní smlouvy.
Klidně začnu. Na přesčasy - v pracovní smlouvě může být uvedeno, že vaše mzda už obsahuje odměnu za práci přesčas. Takže když vám zaměstnavatel nařídí přesčas, děláte to za základní mzdu, tedy "zadarmo".
Náplň práce - měla by být pokud možno, co nejkonkrétnější, ať vám na stole nepřistane cokoliv nad běžný rámec z jiného oddělení, co se někomu nechce zrovna řešit - a vy jste schopné, vy si poradíte!
Budu ráda za Vaše zkušenosti. Brzy mě to zase čeká.

jahodi
1. bře 2023

tak já měla konkrétní zkušenost, že jsem měla půlúvazek a nechtěla jsem ho zvyšovat, ale zam-tel po určité době už chtěl, abych zvyšovala... Jak se mi v tu chvíli hodilo, že ve smlouvě žádný takový "nárok" zakotven nebyl.. 👍

lv
1. bře 2023

Oblíbené - místo výkonu práce. Pokud je tam ČR, může zaměstnavatel zadat práci v jiné pobočce..

janule0123
1. bře 2023

@lv ale zas te jako rodiče s malym ditetem nemůže poslat na sluzebku pokud nechceš/nemuzes … taky mám ve smlouvě místo výkonu celá ČR , ale odpovídá to charakteru práce a oboru… takže kdybych to tehdy nepodepsala nemůžu nastoupit.. včetně náplně práce něco ve smyslu a další úkoly svěřené vedoucím 😂 přesčasy jsou pouze písemně potvrzené 😎 žádný nekalosti a křivdy se neději ani po deseti letech .. spis naopak co mám dite me zaměstnavatel vychází vstříc (možná odměna za to ze jsem predtim vycházela vstříc já). dobří zaměstnánci se špatně hledaji, vesměs si to uvědomuji… takze podle toho i pak jednají 😃mám už nějakou praxi, takze mám i nějakou “cenu” takze nějaký zkoušení ze by me poslali na sluzebku na rok dva někam mimo region nehrozí…

eviicka
1. bře 2023

Já se tedy přiznám, že v obou mojich zaměstnáních bylo hodně o vzájemné dohodě a vycházení si vstříc (práce navíc, přesčasy). Ale měla jsem tedy vždy kliku na férové nadřízené, kteří si vážili moji práce.

Určitě to tu může být v hodně případech užitečná diskuze.

lv
2. bře 2023

@janule0123 ano, já to chápu podobně jako ty, ale taky jsem zažila, jak se chtěly firmy někoho zbavit, bezdětného a posílal, jinam, člověk odešel. Já bych též smlouvu podepsala, byl to tip na dotaz na co si dát pozor.

janule0123
2. bře 2023

@lv já jenom hlásím, kdyby to byla třeba podmínka podpisu smlouvy… u nás je to standard, ze to neznamená, ze ji třeba pošlou z Prahy do Ostravy 😃

ninive211
2. bře 2023

Ano, místo výkonu práce specifikovat co možná nejpřesněji. Může tam být třeba místo vÿkonu-Brno. Pŕíklad třeba pozice prodavačky v Lidlu. Nastoupí ba místní pobočku, máš to 5 min od baràku. Ptozo do zoho dotyčná jde.A po púl roce je potřeba místo na druhém konci města a hodina cesty budeme a nezájem-místo práce je stále Brno. Dále pokud he umožněno HO, tak by to takě mělo být specifikovàno, za jakých podmínek, v jakém rozsahu, jaké případné kompenzace...

kkkt
2. bře 2023

Ja teda nemela ani na 1 zamestnavatele stesti, ale u druheho zaplat panbuh za prac dobu ve smlouve 🙏 pozadoval totiz po nas praci na technicke podpore po prac dobe a i o vikendech a svatcich bez priplatku 😖🙈

autor
2. bře 2023

@kkkt ano, flexibilní pracovní doba se občas rovná nepřetržitá pracovní doba. A služební mobilní telefon fakt není benefit.

kkkt
2. bře 2023

No on to nemusi byt ano firemni telefon. Me sef zkousel nahanet na soukromem i v 8 vecer abych rano neco zaridila. No 2x a dost vic jsem mu telefon nebrala. Zpetne se divim ze jsrm tam vydrzela 3 mesice 😱

A jeste me napada rizeni firemnich vozidel, to jsem taky dodatecne resila.

petaov
3. bře 2023

Pracovní smlouva celkem v pohodě, horší je vnitřní řád a společná hmotná zodpovědnost. Bohužel jsem musela podepsat, jinak bych nenastoupila.

blondynka400
3. bře 2023

Přesčasy (tedy 150 hodin pro řadové pracovníky a 416 pro vedoucí pracovníky), které obsahuje již "základní mzda" musí být zakotveny ve smluvní mzdě, nelze, když je mzda určena mzdovým výměrem. Tedy nejsi nikde zadarmo, smluvní mzda s touto možností již pracuje. Na druhou stranu máš jistotu, že ji zaměstnavatel mzdu jednostranně nesníží, jako je to v běžném mzdovém výměru.
Ohledně toho popisu pracovní činnosti, to bude zaměstnanec měsíce, kdy se bude ohánět že něco nemá v JD a proto to dělat nebude....

helach
3. bře 2023

.