Podnikání na rodičáku, co to obnáší?

bajusik
2. čer 2014

Ahojte, chci se zeptat, zda máte někdo stejnou nebo podobnou zkušenost. Jsem na rodičovské dovolené, s kamarádkou jsme si založily bazárek s oblečením. Zatím bez živnosťáku. Žačly jsme ale přemýšlet, že bychom se zaregistrovaly jako firma a začly v tom podnikat. Chci se tedy zeptat co vlastně všechno to obnáší? Teď konkrétně myslím vyřízení firmy na rodičáku. Přemýšlely jsme i o zažádání dotací pro začínající podnikatele. Jen si prostě reálně neumím představit, co všechno se musí vyřídit za papíry? Za každou zkušenost a odpověď budu ráda, díky 🙂

j.a.n.i
2. čer 2014

@bajusik No, s postupem neporadím, ale pokud už ten bazárek máte, tak riskujete pokutu za nedovolené podnikání... a jinak dojít na živnostenský odbor, tam za 1000,- založit ŽL a buď to nahlásit na ZP a na OSSZ, nebo vyplnit papír, že to má živnosťák udělat za vás...

bajusik
autor
3. čer 2014

@j.a.n.i pokutu neriskujeme, jelikož já jsem na rodičovské a do 20.000 si mohu vydělat bez jakéhokoli hlášení a k 20.000 jsme se zatím nepřiblížily ani omylem. Tohle jsem šéfovala jako první přes účetní. Živnosťák je to nejmenší, ten už kolegyně vyřizuje dnes, takže to je v klidu, spíš se mi jednalo o ty dotace na rozjezd podnikání

j.a.n.i
3. čer 2014

@bajusik To ale není pravda, ta částka 20 000,- se týká pouze jednorázových příjmů, bazárek je jasné podnikání a to nesmíš bez ŽL provozovat vůbec, ani kdyby zisk byla 100,-

somalicats
3. čer 2014

Chcete být jako firma (tedy např. s.r.o.), nebo jako OSVČ? To je totiž celkem rozdíl. Pro OSVČ stačí živnosťák a přihlásit se na FÚ a OSSZ (a bacha na ten papír z živnosťáku, já tam v prosinci přes ně hlásila změnu místa podnikání a ani FÚ, ani OSSZ změnu nezanesly, zjistila jsem to až letos, když jsem podávala daňové přiznání).
Pokud byste chtěly založit firmu jako s.r.o., je to podstatně papírově náročnější a náročnější i finančně.
Příjmy do 20tis se přiznávat nemusí, pokud jde o příležitostné příjmy nebo jednorázový příjem, pokud už máte bazárek ofiko založen, tak bez ŽL je to opravdu o pokutu.

sukdolka
3. srp 2015

@bajusik Ahoj , taky chci ted s kamarádkou začít podnikat=) chtěla jsem se tě zeptat , jak to jde? a co jste tedy skutečně musely zařídit?

dc2015
12. lis 2017

Obnovuji téma. Uvažuji, že na rodičáku začnu podnikat. Zajímají mě 2 věci... potřebuji k podnikání stroj, budu mít nějakou výhodu, když si ho pořídím až po zajištění ŽL? Třeba kvůli daním? A to i když budu mít daně v podstatě nulové zpočátku, protože nečekám hned nějaké příjmy?

A zadruhé pokud podnikáte opravdu v malinkém, jak jste řešily EET? Popř. věci kolem daní, papírů a tak? Co to reálně obnáší?

Chci vyrábět a prodávat drobné předměty, fakt nic velkého.

dolve
12. lis 2017

@dc2015 Ohledně toho stroje.... Záleží na tom jestli pak v daňovém přiznání budete danit reálnými náklady nebo procentem. Při reálných nákladech si ho můžete odečíst z dani, pokud procentem - je to jedno.

Jako výrobce ZATIM EET nemusíte řešit ale (myslím, že je to od března 2018) je potřeba zajít na FÚ kde si ho vyřídíte. Program na vydávání učtenek lze sehnat i free na internetu (lze dát do mobilu, tabletu, nebo počítače) a největší výdaj je asi tiskárna účtenek, tam už to nějaká tisícovka bude.

JInak malé malé nenáročné účetnictví si lze (pomocí vzorů z netu) dělat sám, ale chce to pevné nervy 🙂