Podpora v nezaměstnanosti po skončení RD

barcca5
5. kvě 2013

Ahoj...Letos v květnu mi končí rodičovská dovolená, zaměstnavatel pro mě nemá práci, měla jsem smlouvu na dobu neurčitou, moje místo bylo zrušeno a nabídl mi dohodu, přistoupila jsem na ni, takže můj pracovní poměr skončí 20.5. (den kdy bych měla nastoupit do práce). Chtěla jsem se zeptat, jak je to s podporou v nezaměstnannosti, jestli se bude počítat z mého předešlého platu nebo ne. Je mi jasné, že pokud dostanu odstupné, tak 3 měsíce nebudu z ÚP nic brát, ale zajímají mě ty další 2 měsíce.
Díky za odpověď 🙂

lucyvivien
5. kvě 2013

nemala si si dat dohodou, budeš mat menšiu podporu v nezamestnanosti...mne sa zdá že sa to vypočítava z priemerneho platu za posledný rok v zamestananí ,ale niesom si istá

elu
5. kvě 2013

bohužel se to nepočítá z platu, mě to čeká za mesíc...je to pouze ten jejich prumer, neco pres 3 tis. ☹

elu
5. kvě 2013

protože jsme ted 3 roky nebyly součástí soc. pojištění, tak plat před rodičákem na to nemá vliv

babulinkab
5. kvě 2013

no pokud jsi měla smlouvu na dobu neurčitou, neměla jsi přistupovat na dohodu, měla jsi se nechat od zaměstnavatele propustit z důvodu nadbytečnosti. V tom případě by ti začala běžet výpovědní lhůta v práci (ve které ovšem musíš chodit do práce, pokud tedy zaměstnavatel neřekne, že z důvodu překážky na jeho straně nemá práci - v tom případě by jsi byla doma na 100procentech platu). Lhůta by ti běžela červen, červenec. Potom by jsi měla odstupné a pak by jsi se šla přihlásit na ÚP, který by ti po těch třech měsících (odstupné) vyplácel podporu, ovšem v tomto případě z výše platu ve výpovědní lhůtě.

lucyvivien
5. kvě 2013

@elu ano máš pravdu, ja som si to zle prečítala, že je po rodičáku , ano to bude mat len živ. minimum na dieta a seba, pokial nemá dostatočný príjem, pokial sa tam bude započítavat aj otec dietata, je možné že nedostane nič, len za nu bude UP platit zdrav. poistenie..

barcca5
autor
5. kvě 2013

díky, je to tak jak jsem si myslela. Na dohodou jsem přistoupila, pač zaměstnavatel požadoval, pokud nepřistoupím na dohodu, abych chodila i ty 2 měsíce do práce. Jenže by to byl pro mě problém, protože dítě mi nechodí do školky a nemám hlídání. A na druhou stranu, jsem byla ráda, že budu mít alespoň i ty 3 platy, pač jsem se stejně nechtěla do svého původního zaměstnání vrátit.

iris
6. kvě 2013

Tak vlastně mám stejný dotaz - jen bych se chtěla zeptat, zda by byl rozdíl ve vyplácení podpory, kdyby místo dohody byla výpovědní lhůta...protože jsme se dočetla, že když jsme prostě za poslední 3 roky nepracovala alespoň 12 měsíců, tak mi to stejně nebudou počítat z platu...jinak V Dohodě bude uveden důvod ukončení "organizační zrušení" a informace o vyplacení pětiměsíčního odstupného. Tak jestli mám trvat na jiném znění ukončení pracovního poměru, nebo je to jedno.

lucavka
6. kvě 2013

Holky čeká mě úplně to samé. 7.6. jsou synovy dva a zaměstnavatel (doba neurčitá) se mě chce zbavit. Zkusíme teda ještě IVF a druhé miminko. Ale kdyby se to nepovedlo... Takže rozhodně ne dohoda, to vím. Když mě nebude chtít v práci a dá mi nadbytečnost nebo "organizační důvody" mám nárok na 5 odstupných platů? Pokud otěhotním a půjdu na neschopenku bude se mi nemocenská a mateřská brát jako ta první (z platu co jsem měla)? Další věc je, že 7.6. je pátek, tak si nejsem jistá, jestli bych tu neschopenku či nástup do práce (potažmo výpověď) měla mít už od toho pátku nebo až od pondělí. Poradíte prosím?

lucyvivien
6. kvě 2013

@lucavka podlě mě budeš mít nárok na 3 platy

barcca5
autor
6. kvě 2013

@lucavka ze zákona je nárok na 3 platy, pokud ti zaměstnavatel nedá víc. Mateřskou brát nebudeš, dítě by se muselo narodit do 2 let od narození prvního. (pokud máš mateřskou na 2 roky), s nemocenskou nevím jak to je,ale myslím, že z platu by se ti asi nepočítala. Ale i pokud bys otěhotněla a víš že zaměstnavatel se tě chce zbavit, tak přistup na dohodu, aspoň budeš mít nějaký peníze. Nebo normálně nastup do práce a pak ti dá klasickou výpověď, ale s tím, že může požadovat, abys tam ty 2 měsíce co je výpovědní doba chodila.
Nástup do práce bys měla až další pracovní den.
Já jsem to měla taky tak. Synovi budou 17.5. 3 roky a to je pátek a dohodu mám od 20.5.

lucavka
7. kvě 2013

Aha, tak to bysme měli problém... Potřebujeme abych měla stejné peníze jako teď... Jak nemocenskou tak mateřskou.