Pokud odejdu po 4. měsíci na PN, budu mít menší PPM?

xxxluciexxx
15. dub 2012

Ahoj holky,

moc bych Vás prosila o rady týkající se výpočtu nemocenské a PPM. Vůbec se nevyznám v mzdách, výpočtech apod. ☹ a potřebovala bych vědět, pokud bych po 4. měsíci odešla na nemocenskou, ublížila bych si tím penízkově při výpočtu PPM? Nebo to s tím vůbec nesouvisí? 😒
Moje konkrétní situace je taková: pracuji celkově od školy 9 let, u nynější firmy jsem 3 roky, na nemocenské jsem nikdy nebyla, těhotná taktéž ne. Práce mě moc baví, ale je hodně stresující a psychicky náročná. Hrubý plat mám 29 000. Můžete mi prosím pěkně někdo vypočítat, kolik bych pobírala PPM a jestli by byl rozdíl, když bych zůstala v práci do 8. měsíce, nebo šla na rizikovku? A pak se chci ještě popídit na výši nemocenské, jaká by byla prosím vypočtená z mého platu? Děkuju moc za odpovědi 😵

pajenka
3. kvě 2012

@xxxluciexxx Ahojky, nemocenská nemá na výpočet PPM žádný vliv 😉 počítá se pouze z platu, na netu si zadej výpočet nemocenské a vypočítej si to tam, kolik budeš dostávat 😉

majka1976
4. kvě 2012

@xxxluciexxx Ahoj, nemocenská se počítá ode dne, kdy nastoupíš na neschopenku, tak 12 měsíců zpětně (např. PN od 4.5. - tak se počítá vyměřovací základ pro soc.pojištění = většinou se rovná hrubé mzdě - od 5/2011 až 4/2012. Sečtou se vyměřováky/365 dnů a vyjde Ti vyměřovací základ na PN/1 den. Pokud jsi měla nemoc v té době, tak se dny nemoci od 365 odečtou). Pak když nastoupíš na MD, tak nastoupíš např. 1.9., tak se výpočet provádí znova a počítá se 9/2011 - 8/2012 děleno 365 dnů mínus dny nemoci po to období. Jelikož se dny nemoci odečítají od dělitele, tak by PN neměla mít na MD vliv. Jen se podívej na vyměřováky v těch měsících, je možné, že třeba v některých měsících máš větší příjem, jindy menší, tak aby Ti tam vyšly ty měsíce s vyšším příjmem (jestli s tím můžeš kalkulovat - např. při rozhodování jestli jdeš na PN na konci měsíce anebo radši půjdeš až začátkem dalšího)-

xxxluciexxx
autor
7. kvě 2012

Děkuju moc za odpovědi, holky, už v tom mám aspoň trošku víc jasno 🙂