PPM na otce při matce bez PPM, uplatňoval jste někdo?

romantika
28. lis 2012

Maminky, ktere nemate pri diteti narok na PPM, procitam zakony ale nejak nerozumim tomu pojmu s PPM na otce min 7 dni a nasledovne.
Mate nekdo praktickou zkusenost a pripadne otec pote nesmi pracovat? Matka je pak na uradu prace ci jak.
Dekuji za rady

amabilis
28. lis 2012

My to řešili ještě před novelou, ale mělo by to být pořád podobné. Stačí, aby si chlap vzal mateřskou jen na jeden den a provedl výběr délky rodičovské, ten jeden den nesmí pracovat (ona stačí, aby to byla neděle, ideální je to naplánovat na začátek měsíce). My to dělali podle návodu na MMB, zkusím ho najít.

j.a.n.i
28. lis 2012

@romantika
@amabilis
Aktuálně už muž na PPM vůbec nastupovat nemusí... jen doloží že vznikl nárok a rovnou můžeš volit rodičák.

amabilis
28. lis 2012

Tak jsem to našla. Je to teda už staršího data, ale v diskuzi pod tím se dá určitě dohledat, k jakým došlo změnám, případně jestli to třeba autorka nepředělala

http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=4705.

amabilis
28. lis 2012

@j.a.n.i Díky. Já na to úplně zapomněla. Teď vlastně stačí, aby jeden měl trvalý příjem a postupuje se na základě jeho příjmů bez jakýhokoliv přesouvání rodičáků 🙂 Popsáno velmi nepřesně.

romantika
autor
28. lis 2012

@amabilis Dekuji moc, uz jsem si navod ulozila. Dost mne to cteni zakonu depta, protoze cekame druhe a samo jako vetsina mamin s prvnim ditetem jsem o praci prisla, protoze maminky s detmi jsou ted dost nechtene zbozi. Skolka taky zadna, tak nevim jak si ten stat predstavuje pracujici matky. Taky nevim proc se porad mluvi od podpore rodin kdyz maminky s druhym ditetem jsou bite temer na vsem. To jsem si musela jen postezovat. Jinak moc dekuji za rady. Na uradech se clovek dozvi temer nic, tak prakticke rady nad zlato.

amabilis
28. lis 2012

@romantika Já myslím, že ti tam všechny dotazy i zodpoví. Každopádně, jak psala @j.a.n.i , tak teď už jen stačí, že doložíte, že manžel má právo rodičák vybírat a nemusíte vůbec jakýkoliv přestup řešit. Ale detaily samozřejmě nevím. Pokud to budu muset řešit, tak až v létě 🙂

palomitacheca
28. lis 2012

@romantika my tuhle novinku využili už 2x. Přítel si vyřídil potvrzení o denním vyměřovacím základu a to jsme potom odevzdali na úřadě spolu s žádostí o rodičák a s rodným listem 🙂

kalo
28. lis 2012

A co když je manžel OSVČ?

romcovaklarka
28. lis 2012

@j.a.n.i Ahoj a komu to mám prosím dokládat? Já jsem u prvního měla PPM jako OSVČ ale na RD jsem si neplatila nemocenské, takže bych teď asi měla doložit pojištění u manžela (ten je zaměstnaný). Ale komu? Pracáku? Sociálce? Čí - jeho nebo svojí? 🙂 Děkuji moc...

romantika
autor
28. lis 2012

@kalo
@romcovaklarka
Holky zkoumala jsem ty navody na mimibazaru a pani co tam radi tak tady je presne popis jak to udelat ted nove jak je to od roku 2012. Vypada to ze to manzela v praci ani nijak neovlivni. Nicmene materskou uz nedostaneme tak i tak, ale mame narok kratsi variantu rodicaku s lepsim prijmem.
Tady ten odkaz:
http://www.mimibazar.cz/navody.php?user=272761

romantika
autor
28. lis 2012

@amabilis jojo pani to tam ma skvele popsane, ale neni to ten odkaz co si posilala, ale v jejich navodech najdes navod, ktery plati od roku 2012. Je to oproti postaru celkem jednodussi. Tak pekne tehu ja to mam taky za dlouho, jen z minule vim, ze lepsi byt informovana predem.

romcovaklarka
28. lis 2012

@romantika Díky moc a nevíš náhodou, jak si vyložit to "Jednotlivá zaměstnání, pokud šla za sebou, lze sčítat" ? Muž bude mít zaměstnání v době porodu asi rok, předtím byl 3 měsíce na ÚP a předtím zase měl zaměstnání - můžou se sčítat, nebo když byl mezitím na ÚP, tak "nejdou za sebou"?

romantika
autor
28. lis 2012

Teda to si mne dostala, ja predpokladala ze ano, ze je podstatne mit opracovane za posledni 2 roky tech 270dni. Tak zkusim jeste polhedat, mame to stejne. Ikdyz vlastne ty to mas v pohode, pokud bude pred porodem rok zamestnany tak uz ma odpracovanych tech 270 dni za posledni dva roky(predpokladam ze rok ma nejakych tech 365dni). No to mi teda ne, ted je od prosince v nove a termin mam koncem cervna a predtim 3m UP. Ach jo to jsou motanice. Ja mam celkem vysoke vzdelani, ale jak je to psane kolem materske to je fakt pro blbe.

amabilis
28. lis 2012

@romantika
@romcovaklarka
Vy máte natolik podobné nicky, že jsem se ve vás absolutně ztratila 😀 🙂
Dle mého se počítá 270 dni, které nemusí být vcelku. Prostě doba, kdy buď pracuješ nebo studuješ 😅 Ale stoprocentně to taky nevím.

romantika
autor
28. lis 2012

@amabilis 🙂))) jojo to neva, ja uz se dotazovala, tak az zjistim dam vedet. Ja jen porad nechapu proc nemame narok i na tu PPM, kdyz to tak krasne nazyvaji 🙂)))) POMOC V MATERSTVI, predpokladam ze pro maminky s vice detmi by to bylo uzitecnejsi nez poprve 🙂)))))))))))))))))
tak hlavne at nam prcci v brisku pekne rostou ve zdravi.

romcovaklarka
28. lis 2012

@amabilis 😀
@romantika No to mě taky pěkně štve, hlavně kdybych byla zaměstnanec, tak mám tu samou PPM jako u prvního a když jsem OSVČ, tak mám prdlajs... to je ta podpora podnikání 😝

No nic, zbytečně bych se rozčílila 🙂

amabilis
28. lis 2012

No hlavně to docela zkracuje ten rodičovský příspěvek... Protože se ta celková suma rozpočítává už od začátku. když má ženská mateřskou, tak prrvních půl roku je zcela mimo. Pokud se to nějak změnilo, tak doufám, že to tu někdo napíše (něco ve smyslu, že mám nárok na mateřskou, protože tatínek poctivě pracuje 🙂 )

romantika
autor
28. lis 2012

@romcovaklarka
@amabilis
tak tak ja zase dostala vypoved, protoze v moji praci neexistuji zeny vdane natoz pak s ditetem. A to jsem se predtim mohla udrit jak mezek do peti do rana a ted pocitam rohliky. 🙂))) co tak vidim kamaradky kolem tak s ditetem jsme nejak nechtene v pracovnim procesu vsechny. a to mame pracovat do nejakych 67mi let. 🙂)))
uz aby mi prestaly tehu nevolnosti a mohla jsem v klidu spat a necucet do netu, nebo mne ty vtipne informace na netu nedaji pokoj.
Krom toho u nas ani nejsou volne skolky, takze jak pracovat, kdyz dite muze byt jen na ulici.
AMABILIS ta posledni veta o tatinkovi je krasna, asi zalozime novou diskuzi 🙂))

romantika
autor
29. lis 2012

@romcovaklarka Jojo to uz je vtipna kategorie sama o sobe maminky OSVC, take jsem byla OSVC dlouhou dobu takze tu problematiku znam, vesmes mam pocit ze nejvetsi nepritel z pohledu statu je OSVC. Skoro by clovek vzpomel na casy nedavno minule a tridni nepritele statu podnikajici kapitalisty.
Mne vic mrzi, ze se vsemi zmenami statu nejvice doplatili maminky, protoze tam se bere nejlip. Ono s prckem v zadech nemate cas se jit bourit a postavat na ulici.
Kdybych se na dite vyprdla a sla si valet sunky do prace, dite pohodila nahode tak PPM mam, ale ja blbec myslela ze vychova je dulezitejsi ......... 🙂))))
Jedine muzeme predpokladat, ze v tomto nestabilnim politickem podhoubi ...🙂 nez porodime bude zase tucet zmen. Ja uz za ty dva roky zazila na RP i materske kopu vtipnych zmen.

amabilis
29. lis 2012

@romantika No a to já jsem doma už skoro čtyři roky, to je teprv změn 🙂

romantika
autor
29. lis 2012

Takze upresneni:
Zamestnani nemusi navazovat, muze tam byt i UP, ale celkove musi proste odpracovat 270dni za posledni 2 roky.
OSVC muze platit minimalni NP 115Kc pokud chce matka brat tech cca 7600 do tri let veku ditete, pokud by chtel vyssi tak je potreba tu castku NP platit vyssi.

amabilis
29. lis 2012

Jo, tak jsem si to myslela dobře. Každopádně, co se týče živnostníků, tak tam to vím. Manžel si právě platil vyšší částku, abychom mohli provést změnu a já mohla jít na dvouletý rodičák, jenže namísto mně věřil jejich mzdové účetní, že ten převod udělat nejde. U druhého dítěte už byl chytřejší.