Práce končí v prosinci, rodím v únoru. Musím jít na ÚP?

monulilinka
20. lis 2012

Maminky,nevíte jestli se musím nahlásit na ÚP od ledna,když mi koncem roku končí smlouva v práci a TP mám v únoru??Děkuji

petrajurinova
20. lis 2012

Nejsem odborník, ale pokud ti končí smlouva na dobu určitou, tak s tím těhotenství ani porod nic neudělá. Takže ano do 3 dnů od ukončení pracovního poměru by ses měla nahlásit na ÚP. Ale jistější odpověď dostaneš, když se zajdeš zeptat na inspektorát práce, nebo přímo na pracák.

alunka001
20. lis 2012

A máš nárok na mateřskou? Pokud ano,tak v době skončení pracovní smlouvy k 31.12.2012 bys měla už být,nebo nastupovat na mateřskou a pak nic hlásit na ÚP nemusíš.

julie2905
20. lis 2012

Z tvých "krátkých zpráv" jsem pochopila že jsi na PN, takže na žádnej pracák se hlásit nemusíš, normálně pokračuješ v neschopnosti a jestli máš nárok na MD, tak až ti dr. vystaví papír, tak ho odneseš do práce a oni to posílají na OSSZ, nástup na MD ( 6 týdnů před plánovaným porodem) ti vychází 3. ledna, jestli nárok na MD nemáš, pokračuješ v neschopnosti ještě celé šestinedělí - tzv. nemocenská v souvislosti s porodem i v tomto případě se na pracák nehlásíš. Po dobu neschopnosti jsi stále vedena u zaměstnavatele a až s ukončením neschopnosti tě on odhlašuje z pojištění na OSSZ a na zdravotní pojišťovně, takže jediné co musíš je po ukončení PN a přechodu na MD ( v 1. případě) nebo přechodu na RD (v 2. případě) zajít na zdravotní pojišťovnu a nahlásit změnu, ale tam stejně chtějí papír, takže až budeš mít rozhodnutí o MD nebo RD...
Ještě k tomu nároku na MD - za poslední dva roky před nástupem na MD musíš být pojištěna 270 kalendářních dnů a počítá se do toho i doba neschopnosti (není to odpracováno!)...