Práce na částečný úvazek. Budu mít nárok na mateřskou?

theresa
15. říj 2010

Momentálně pobírám 3-letou variantu rodičovského příspěvku, 1. září 2011 mám nastoupit opět do zaměstnání. Bohůžel můj zaměstnavatel je v konkurzu a vím, že dostanu do konce tohoto roku výpověď. Mám možnost pracovat na částečný uvazek a mohla bych nastoupit 1. září 2011, ale chtěla bych do konce roku 2011 otěhotnět a pracovat dokud to půjde. Myslíte, že bych pak měla nárok na mateřskou? Vím, že kdybych se hlásila na Úřad práce, tak bych na mateřskou nárok neměla a ÚP se chci proto vyhnout a radějí se snažit hned jít pracovat.

zofinecka
15. říj 2010

@theresa pokud budeš mít odpracováno 270 dní, tak budeš mít nárok na MD 😉

theresa
autor
15. říj 2010

Já právě nechápu, jak 270 dní? To se počítá od ukončení předchozí rodičovské dovolené nebo jako celkově?

zofinecka
15. říj 2010

@theresa ne počítá se odpracováno 270 dní v pracovním poměru. Já např. Měla 1. dítě narozené v roce 2008 a pobírala jsem na ni RD na 3 roky, mezi tím jsem otěhotněla a mám nárok na MD jelikož jsem pořád jakoby zaměstnaná a proto mám odpracováno 270 dní a tím i zaplaceno sociální a zdravotní pojištění 😉

zofinecka
15. říj 2010

@theresa pokud máš jednoho zaměstnavatele a u toho jsi i v době kdy otěhotníš podruhé tak se ti to počítá z příjmů který jsi měla naposledy, ale pokud měníš zaměstnavatele, tak je to jinak,ale nevím zda se počítá i předchozí zaměstnání, to ti poradí na sociálce 😉

j.a.n.i
17. říj 2010

@zofinecka Pro započtení těch 270 dní se minulé zaměstnání počítá, pro výpočet výše PPM ne. Takže výše další PPM by se počítala pouze z toho částečného úvazku.

theresa
autor
20. říj 2010

@j.a.n.i a jak dlouho bych musela být zaměstnaná na tom částečném úvazku? Bylo by tedy nejlepší se domluvit na co nejvyšší možné mzdě na tom částečném úvazku?

j.a.n.i
21. říj 2010

@theresa Délka zaměstnání na ten částečný úvazek není rozhodující (pokud tedy celkově splníš tu podmínku 270 dní za poslední 2 roky). PPM se počítá buď z celé délky zaměstnání nebo z posledních 12 měsíců, pokud si tam déle. A co nejvyšší mzda je nejlepší vždycky, ne 😉

theresa
autor
21. říj 2010

@j.a.n.i Tak že stačí když jsem před prvním těhotenstvím měla odpracovaných těch 270 dní? Při prvním těhotenstvím jsem mateřskou měla, protože jsem v kuse pracovala 7 let.

j.a.n.i
21. říj 2010

@theresa Ne před prvním těhotenstvím, za poslední 2 roky před nástupem na další mateřskou, ale doba kdy si na rodičovské a trvá ti smlouva se ti jako odpracované (pro nárok na PPM) počítají... takže pokud se ti pracovní poměr ukončí k 31.12.2010, tak se ti všechny dny až do toho data počítají do těch 270 dní, pak bys tam měla 1.1.2011 až 31.8.2011 díru a pak by se od 1.9.2011 zase ty dny počítaly. Ale tím, že se dny počítají zpětně za poslední 2 roky, tak i kdybys otěhotněla dříve a z toho částečného nastupovala na MD třeba hned v listopadu 2011, tak ti to vyjde.

theresa
autor
22. říj 2010

@j.a.n.i děkuji Ti moc, vysvětlila jsi mi to naprosto srozumitelně a jasně. Opravdu moc děkuji.

malanikova
5. srp 2017

Dobrý den chtěla bych se zeptat.
Byla sem zamestana v jedné firmě .po roce sem otehotnela amměla sem nárok na materskou.pak mě skončila smlouva a už my ji neprodlouzily takže my daly výpověď.
Ale teď mám zase možnost vte firmě pracovat ale na polovycni uvazku .ale my planujem další miminko.myslite že bych mohla mýt nárok na materskou..