Práce na dobu určitou. Jak se zohlední ochranná lhůta?

finlay
16. srp 2011

Ahoj holky,
četla jsem tu víc příspěvků o ochranné lhůtě, ale bohužel si nejsem jistá, jestli jsem to dobře pochopila. Kamarádka je ted zaměstnaná na dobu určitou, která ji příští měsíc končí. Už je ve druhém měsíci těhotenství. Jak se tu ted bude zohledňovat ochranná lhůta? nevím totiž, jak na sebe navazuje ochranná lhůta a PPM? Pokud je takhle čerstvě těhotná, nebylo by lepší, kdyby šla na nemocenskou, jako na rizikové těhotenství? Co pomoc všechno hradí zaměstnavatel?
Moc děkuju za odpovědi 🙂

vojtisek2007
16. srp 2011

@finlay ochranná lhůta je 180 dnů (pokud zaměstnání netrvalo kratší dobu) - to pro ni znamená, že pokud do 180ti dnů od skončení prac.poměru nastoupí na mateřskou (ta se nastupuje 6-8týdnů před porodem) bude mít na mateřskou nárok a tím pádem bude mít možnost volit rodičák, pokud nastoupit do 180dnů nestihne, nemá na mateřskou nárok a bude mít rodičák bez možnosti volby, tudíž 4 letý. Píšeš příští měsíc, že jí končí zaměstnání - takže ochranná lhůta by byla u ní do 31.3.2012 a když je dva měsíce těhu, bude nastupovat na PPM někdy v prosinci 2011 - takže pokud její poslední zaměstnání netrvalo kratší dobu než 180 dnů, tak se do ochranné lhůty vejde v pohodě, navíc dobu po ukončení zaměstnání do mateřské se jí asi nejlépe vyplatí být na neschopence...aby měla alespoň nějaký příjem - na úp by jí nemuseli vůbec zaevidovat.....

finlay
autor
18. srp 2011

A prosímtě, když je někdo ve zkušebce, je taky možný uplatnit stejný postup (nemocenská, ochranná lhůta)?

finlay
autor
18. srp 2011

@vojtisek2007 A prosímtě, když je někdo ve zkušebce, je taky možný uplatnit stejný postup (nemocenská, ochranná lhůta)?

j.a.n.i
18. srp 2011

@finlay, @vojtisek2007 Jen doplním, že na UP jsou povinni zaregistrovat i těhotnou, těhotenství není překážkou v práci a tím pádem ani v jejím hledání. A stejný postup jde uplatnit i ve zkušebce, ale pokud je někdo ve zkušebce, tak mu zaměstnání netrvá alespoň půl roku, takže nebude mít tu ochrannou dobu 180 dní, ale kratší a tudíž nárok na mateřskou nemusí vyjít.

finlay
autor
18. srp 2011

I když jde z jedné práce, kde byla skoro rok a ted by ji vyhodili ve zkušebce?

j.a.n.i
18. srp 2011

@finlay To záleží na tom, ve které práci by otěhotněla, pokud ve staré, tak by měla celých 180 dní, ale pokud by otěhotněla až v nové, tak ne.

heliik
26. pro 2013

Zdravím mužů se také zeptat? Jak je to s rodicakem, když nejsem zaměstnaná? Ale mam odpracovany půl rok za poslední rok? Teď teda mám nastoupit od ledna, ale smlouvou mam na dobu určitou. Takže asi nemám nárok vybrat si rodicak asi že?

j.a.n.i
27. pro 2013

@heliik Musíš mít k datu nástupu na MD odpracovaných 270 dní za poslední 2 roky a být ke dni nástupu buď zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě po ukončení zaměstnání, pak máš nárok na PPM a i výběr rodičáku.

heliik
27. pro 2013

Ta
@j.a.n.i Dekuji za odpověď. Tak já mám odpracovano 6 měsíců, takže mi zbývá abych vydržela v te nové práci 4 měsíce, abyto na mmě nikdo nepoznal. No bude to zajímavé. Mě min.rok zkoncila rodičovská, pak jsem pracovala na černo, jinak bych ten rok měla. Děkuji zaodpoved moc jsi mi pomohla..

reynocek
31. pro 2013

@j.a.n.i Ahoj, vidím, že máš v těchto věcech celkem přehled. Můžu se taky zeptat? 🙂 K 15.12.2013 mi skončila rodičovská dovolená. U zaměstnavatele jsem si dohodla neplacené volno do 6.1.2014. K 7.1.2014 bych měla nastoupit na jeden den do práce (kvůli výpočtu podpory v nezaměstnanosti) a k 8.1.2014 jsem podepsala dohodu o rozvázání pracovního poměru. Dnes jsem zjistila, že jsem těhotná. Pokud by byla možnost nastopit na neschopenku, ke kterému datu by bylo nejlepší na ni nastoupit? Ptám se hlavně proto, z čeho se pak vypočítává nemocenská, kdybych měla neschopenku od 7.1.2014 a nenastoupila do práce ani na ten jeden den. Nebo stačí, když bude vystavená neschopenka k 8.1.2014 (datu skončení pracovního poměru)? Díky za radu 🙂

j.a.n.i
31. pro 2013

@reynocek Je to vcelku jedno, neschopenka se stejně bude počítat z platu před mateřskou... akorát je otázka, zda ti ji doktor na "čerstvý test" dá.

reynocek
1. led 2014

@j.a.n.i Aha, tak asi tím líp 🙂 S tou neschopenkou samozřejmě nepočítám automaticky, spíš si zjišťuju možnosti. Ale u posledních dvou těhotenství jsem měla problémy, tak třeba ... 🙂 Ale každopádně díky.

monikajanska
12. kvě 2018

@j.a.n.i ahoj. Chcem ta poprosit o pomoc. Svagrina je ceska,byva v Cr, aj pracovala v cr, k datumu k 31.3.18 ukoncila zamestnanie. Potom bola na up od 1.4.18. Teraz 1.5. ale musela ist do nemocnice a je to vazne, takze bude dlho na pn a potom zrejme uz dochodok. Myslis, ze ma narok na pn? Viem ze 7dni je uz davno prec. V pripade ze narok nema, pn treba pre nu vystavit, dat na up aj ked bude neplatena. A podpora jej bude dalej plynut, ci jej ju pozastavia pocas trvania neplatenej pn? Prosim ta, ak by si vedela poradit

j.a.n.i
12. kvě 2018

@monikajanska Ne, na PN nárok nemá, ale pokud je to s ní tak vážné, že bude muset být v nemocnici, tak ji vystaví speciální "PN" pro UP a podpora ji bude plynout dál. Pokud je sice nemocná, ale na schůzku na UP dojít zvládne (tj. má normálně určené vycházky, tedy není důvod, aby nezvládla tu návštěvu), tak vyloženě jen pro UP neschopenku nedostane, max. papír, že do práce nastoupit nemůže.

monikajanska
12. kvě 2018

@j.a.n.i ahoj, dakujem za odpoved. V nemocnici povedali ze do prace uz nebude chodit. Je po operacii, a dalsia ju caka. Dobre, takze specialnu pn jej vystavia pre up, manzel ju tam zanesie. A podpora plynie dalej. Potom uz len o invalidny dochodok poziadat. Dakujem ti, posuniem info dalej.