Práce na poloviční úvazek a zdravotní pojištění

smpetule
18. dub 2016

Prosím,nemáte někdo zkušenost a nebo info o tom,jak je to s prací na poloviční úvazek a s placením zdravotního pojištění?Slyšela jsem,že když budu pracovat na půl úvazku,tak si musím vydělat víc jak 9000kc jinak musím to zdravotní doplácet.A nebo si zažádat na pojišťovně aby mi to doplatily.Nevíte o tom někdo něco vic?

j.a.n.i
18. dub 2016

@smpetule Ano, pokud si vyděláš méně než minimální mzdu a nejsi v kategorii, které by zdravotní doplácel stát (třeba osoba pečující o dítě do 7 let, které do školky chodí maximálně na 4 hodiny denně), tak ho budeš doplácet ty. Tedy platit ho bude za tebe zaměstnavatel, ale strhne ti to z platu.

smpetule
autor
18. dub 2016

@j.a.n.i a pokud takový dítě mám dokonce dve☺tak si mám dojít na pojišťovnu a zařídit to tam?a nebo by to molha vyplnit i účetní u zaměstnavatele?Vím hloupý dotazy,ale já se v tomhle absolutně neorientuju😕pred mateřskou jsem dělala klasický na cely a tohle jsem neřešila.

smpetule
autor
18. dub 2016

@j.a.n.i a ještě jeden dotaz☺ minimální mzda je jednotná a nebo se u polovičního úvazku snižuje?předem díky.

j.a.n.i
18. dub 2016

@smpetule No, pokud ti ty děti chodí do školky pouze do oběda a nespí tam tak ano, je potřeba podepsat účetní papír že to tak je. A minimální mzda se pro tyhle účely bere celá, nijak se nesnižuje.

smpetule
autor
18. dub 2016

@j.a.n.i tak moc děkuji za rady.

smpetule
autor
20. dub 2016

@j.a.n.i zdravím☺jeste mě napadá jedná věc ohledně toho zdravotního.Ta mzda se bere v hrubým nebo už čistá mzda.A potom ještě základní plat a nebo už s priplatkama za noční víkendy a tak.a ještě jedna hloupá otázka☺vy jste účetní nebo něco takového?ze tomu tak rozumíte😉

vilibalda
20. dub 2016

@smpetule Jestli ještě pobíráš rodičovský příspěvek, rozlož si ho do věku 4 let nejmladší a pak podepíšeš účetní, že pobíráš RP a nemusíš doplácení zdravotního řešit.

smpetule
autor
20. dub 2016

@vilibalda to jde?jsem o tom vůbec neslyšela.ale mě už toho stejně moc nezbývá.mam ho jen do května.

vilibalda
20. dub 2016

@smpetule Vždyť i j.a.n.i ti psala, že pokud jsi v kategorii, kdy platí pojištění stát, nemusíš nic doplácet. Při pobírání RP hradí zdravotní stát. Nejnižší částka, co jde jako RP příspěvek pobírat, je 50 kč měsíčně. Zajdi si na UP a nech si zbývající částku rozpočítat do 4 let dcery.
Jinak se podle mě bere hrubý plat se všemi příplatky (ale ruku do ohně za to nedám).

slunicko333
26. kvě 2016

@j.a.n.i Jak by prosím byla platba zdravotního ve variantě: 1. po skončení RD následuje neplacené volno od zaměstnavatele, 2. po skončení RD neplacené volno a při tom brigáda na DPP? Kdo platí, musí se někam hlásit...? Moc děkuji za info.