Práce v laboratoři v těhotenství, gynekolog nenavrhl PN

melme
23. zář 2013

Ahoj. Mám dotaz-netýká se to teda mé osoby, ale docela mě to výhledově zajímá taky. Pracuji v laboratoři s biologickým rizikem-PCR (jestli to někomu něco řekne). Pracuji s živými viry-některé přenosné na člověka a s chemikáliemi (mutagen, neurotoxické látky...). Mám teď kolegyni, která je v 5.týdnu a gynekolog jí nenavrhl ani nemocenskou-přestože mu prý vylíčila jakou práci dělá. Prý jestli ji nemůžou přeložit jinam a že ať si pak kdyžtak zavolá a jinak že kontrola za 4týdny. Příjde mi to neuvěřitelné. Přeložit jinam...Do kanceláře ji nedají-není pro nikoho místo a navíc tu práci neumí. Jiná laboratoř? U nás je to z bláta do louže... Setkaly jste se s tím některá? Dá se pak neschpenka vyřídit třeba u obvoďáka? Nebo to jde pouze změnou gynekologa. Prý je s ním jinak spokojená, chodí k němu už 10 let a zatím nikdy nic nepodcenil...Ona má taky hlavně strach, co se může stát, když ví co tam dělá za práci, stačí hloupost a o takové chlamydie určitě nestojí...

atrami
23. zář 2013

Ja som pri prvom synovi ostala na PN, pre krvácanie, do práce som sa vrátila po mesiaci, moje miesto bolo obsadené. Prehadzovali si ma ako horúci zemiak. V skratke išla som ku gynekologovi povedala mu, že sa mi točí hlava mám závrate, skoro som odpadla, nechal ma doma. Pri posudkovej som tvrdila to isté, doma som bola do konca tehotenstva. Niektoré kočky behajú po lekároch a takto využívajú PN-ku. Raz idú k obvodnej potom ku gynekologovi a dookola. Podľa mňa lekár by mal mať viac rozumu.

arrowka
23. zář 2013

Asi není jiná možnosti, než si tu neschopenku prostě vydupat, případně donést nějaké vyjádření zaměstnavatele. S tím obvoďákem nevím, myslím, že neschopenku z důvodu těhotenství spíš napsat nemůže.
Nicméně přístup vašeho zaměstnavatele mi přijde podivný. Také pracuji v laboratoři (zdravotnické) a každá ženská jde, v momentě jak oznámí těhotenství, do kanceláře dělat papíry. Bez diskuse. I kdyby se jí ta práce měla vymyslet. Já jsem to měla snazší, protože jako VŠ je papírování i mou částečnou náplní práce. Jakmile jsem tedy oznámila těhotenství, stalo se to mou náplní na 100% a dostala jsem přísný zákaz se v laborce jen zjevit nebo nedejbože přijít do styku s biologickým materiálem. Moje gynekoložka se ptala na mé zaměstnání a řekla mi, že pokud budu chtít, tak mi neschopenku napíše kdykoliv.

j.a.n.i
23. zář 2013

@arrowka Vydupat si neschopenku je nesmysl (možná tak toho doktora ukecat) a tuplem nějakým vyjádřením od zaměstnavatele - doktor má posuzovat pouze zdravotní stav a nic víc (to, že se to mnohdy děje jinak je věc druhá)...
@melme Naopak zaměstnavatel je povinen, pokud těhotná dělá práci zakázanou těhotným nebo pokud má od lékaře posudek, že práce ohrožuje její těhotenství ji přeložit jinam a pokud nemá kam, tak jsou to překážky na straně zaměstnavatele a tedy za plný plat doma. To, že se tomu zaměstnavatelé snaží vyhnout a posílají lidi na neschopenku je sice pochopitelné ale dít by se to nemělo a doktor by neměl bezdůvodně neschopenku vystavovat, takže přístup jejího doktora je naprosto správný.

ladida.l
23. zář 2013

Pracovala jsem před mateřskou na obdobnem pracovišti., delala jsem PCR a ELISA. 😠 Po oznámení těhotenství jsem se přestala účastnit analyticke části vyšetření a nemanipulivala se vzorky. Jinak jsem běžně v laboratoři fungovala, dělala jsem objednávky, vyhodnocovala výsledky, připravovala podkllady na akreditaci. Zaměstnavatel na podle zákoníku prace povinnost preradit pracovníka z rizika, lékař nema povinnost vypsat pracovní neschopnost. Jinak nákazy chlamydii z PCR vzorku bych se snad nebála, spíše by me strašil EtBr a podobné mutageny.