Pracovní neschopnost. Kdy a kde žádat o MD, rodič. př.?

ewicka89
29. dub 2011

Ahoj jsem v pracovni neschopnosti od zacatku tehotenstvi.a vubec nevim kdy a kde zadat o materskou a co je to ten rodicovsky prispevek. To mam narok na obe davky? Prosim poradte.jsem poprve tehulka tak opravdu nevim.dekuju.

vojtisek2007
29. dub 2011

@ewicka89 ahoj, na mateřskou (pobírá se 6-8týdnů před porodem a celkem trvá 28týdnů) máš nárok, pokud máš zaměstnavatele a za dva roky zpět splní účast na nemoc.pojištění 270dnů, pokud jsi osvč musíš ještě splnit 180dnů bezprostředně před nástupem na mateřskou jako platící osvč.. - pak máš nárok na mateřskou, na kterou ti tvůj gynekolog dá tiskopis cca těch 8 týdnů před porodem, on tam vyplní něco, ty tam vyplníš něco a dáš do práce, tam vyplní zbytek a pošlou na příslušnou ossz, odkud ti mateřská bude vyplácena, po mateřské navážeš rodičákem - který si můžeš volit 2,3nebo 4 roky, dva roky si můžeš zvolit pokud ti vyjde mateřská na den vyšší než 380,-kč, tříletý si můžeš vybrat - tam není žádný peněžní limit.
Pokud zaměstnavatele nemáš, nebo nesplníš nějakou podmínku na mateřskou, nemáš na ní nárok a rovnou ode dne porodu budeš pobírat rodičák - v té 4 leté verzi - nemáš možnost volit ty dva nebo tři roky.....

Předpokládám když píšeš že jsi celé těhu na neschopence, tak splníš i podmínky na mateřskou, takže ke konci čevna dostaneš u svého gyn žádost o peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) , kterou si dovyplníš a dáš do práce....

mkr
2. kvě 2011

@vojtisek2007 po rodičovské jsem na neschopence na tu nárok mám , ale na mateřskou asi ne, když nesplňuji další podmínku těch 270 dní?

wolfii
2. kvě 2011

@mkr záleží na tom jestli máš ještě někde pracovní poměr.. pokud ano tak máš nárok na další mateřskou, ale pokud už Ti pracovní poměr skončil tak ne.

mkr
2. kvě 2011

@wolfii pracovní poměr mám, jinak bych neměla neschopenku, ale byla jsem na 3-leté rodičovské

janca_dobi
2. kvě 2011

Ahoj holky, prosím o radu. Od 1.12.2010 jsem na neschopence, neschopenkou rovnou navážu na MD, ale zbylo mi ještě asi 8 dní loňské dovolené a nevím co s ní? Musím si jí vybrat, nebo nechat proplatit? Co je lepší a pokud vybrat, je lepší si ji vybrat mezi neschopenkou a nástupem na MD nebo mezi MD a rodičákem? Děkuji za rady. 😉

wolfii
2. kvě 2011

@mkr tak pokud máš pořád smlouvu, tak to máš dobrý 🙂 a 8 týdnů před porodem jen odneseš ten papír od gynekologa , že od toho a toho nastupuješ na MD a ta se Ti bude počítat z platu, který si měla před první mateřskou ;)

mkr
2. kvě 2011

@janca_dobi určitě mezi MD a rodičákem, protože po MD dostaneš rovnou rodičák, ale zároveň i tu dovolenou, podle mě

janca_dobi
2. kvě 2011

@mkr No ale teď jde o to, jestli to vyjde časově. Loňská dovolená musí být vybrána do nějaké určité doby, ne? 😕

mkr
2. kvě 2011

@janca_dobi to asi jo

vojtisek2007
2. kvě 2011

@mkr ano, budeš mít znovu nárok na mateřskou a i volbu délky rodičáku 🙂

vojtisek2007
2. kvě 2011

@janca_dobi dovolenou je nejlepší si vybrat po skončení mateřské zároveň s nástupem na rodičák - protože v té chvíli už vyplacená dovolená neovlivní výši mateřské (když se dovolená vezme před nástupem na mateřskou tak ano...) a zaměstnavatel jí nemůže krátit z důvodu RD, což po čerpání po RD se už nárok na dovolenou krátí....pokud máš dovolenou z roku 2010 (těch 8dnů jak jsem pochopila) měla by sis jí vybrat do 31.října 2011,pak nárok zaniká, ale podle zákoníku práce se můžeš se zaměstnavatelem písemně dohodnout na jejím převedení ještě do dalšího roku - pokud zaměstnanci bránily v čerpání dovolené naléhavé provozní důvody či překážky v práci - což si myslím, že by ti uznat měli - byla jsi na PN, pak budeš na mateřské - jak tak koukám do tvého pasu, budeš na mateřské cca od začátku června do prosince....tak to jsou překážky práci, díky kterým sis nemohla vybrat dovolenou - takže písemně požádat, že těch 8 dnů z roku 2010 a nárok na dovolenou za 2011 (bude se ti krátit, pokud jsi byla na neschopence víc než 100dnů) budeš čerpat ihned po skončení peněžité pomoci v mateřství...měli by ti to uznat.

janca_dobi
2. kvě 2011

@vojtisek2007 Děkuju moc. 😉 Já jsem si právě myslela, že kdybych tu dovču čerpala mezi neschopenkou a MD, že by to mohlo ovlivnit výši mateřské.

vojtisek2007
2. kvě 2011

@janca_dobi tak to určitě, ale pozor, hlavně na těch 8dnů staré dovolené, fakt žádost aby ti jí převedli ještě do dalšího roku - pokud ti třeba nevyjde že mateřská skončí např. 18.12.2011 a těch starých 8dnů bys stihla vyčerpat.....

janca_dobi
2. kvě 2011

@vojtisek2007 Co jsem si tak sama počítala, tak na MD (6 týdnů před TP) bych měla nastoupit kolem 22.6., tzn. že by mi skončila cca 22.12.2011, ale v tuhle dobu už by stejně bylo na čerpání bez žádosti o převedení pozdě, když jsi psala, že se musí vybrat do konce října. A tu žádost o převedení je nejlepší podat zhruba kdy? Díky. 😉

vojtisek2007
2. kvě 2011

@janca_dobi no nejlépe do konce toho října - protože když se chodí do práce, tak když máš starou dovolenou a nevyčerpáš jí do 31.10. tak od 1.11. automaticky ti jí zaměstnavatel musí dát....kdybys nastoupila 8týdnů tj. 8.června a trvala by do 21.12 ( při nástupu 6týdnů před mi vyšlo že by mateřská končila první týden v lednu 2012), tak by ti tam stejně zbylo jen 7prac.dnů....tak je to asi jedno..napiš si ten dopis a pošli třeba hned v září - doporučeně že budeš čerpat dovolenou 2010 a 2011 po skončení mateřské dovolené - přesně datumy, a že čerpání 2010 si nemohla vyčerpat pro důvodné překážky v práci a proto žádáš o převedení do dalšího roku 2012

janca_dobi
2. kvě 2011

@vojtisek2007 No jo, vždyť jsem blbá, nepočítala jsem 6 týdnů před porodem a pak půl roku, ale rovnou půl roku. 😅 Děkuju moc za rady, to jsem potřebovala, si to trošku ujasnit. 😉 A ještě se zeptám, je nějaký velký rozdíl nebo nevýhoda nastoupit na MD 8 týdnů před TP, namísto 6ti? 😕

mircisek
2. kvě 2011

@janca_dobi Ahoj, jen takové malé upozornění. Dovolenou na zotavenou a rodičovskou dovolenou čerpáš zároveň. Je to jakobys měla přivýdělek na rodičovské dovolené. Takže žádné MEZI ale ZÁROVEŇ. A ještě pozor na to, o čerpání ŘD si musíš písemně zažádat, protože jinak ti propadne bez náhrady (a na rodičovské se každá korunka hodí, že🙂)

vojtisek2007
2. kvě 2011

@janca_dobi není žádný rozdíl mez i 8mi a 6ti týdny....mateřská trvá celkem 28týdnů...takže o to, co si vybereš víc před, máš míň potom nebo naopak 🙂 žádný rozdíl v tom nevidím, jen když jsi třeba na neschopence, tak mateřská je vyšší, tak se chodí většinou těch 8před a máš už dva týdny "větší" peníze....v tom vidím já jedinej rozdíl....

j.a.n.i
2. kvě 2011

@mircisek Tohle je blbost - dovolenou na zotavenou a rodičovskou dovolenou nelze čerpat zároveň !!!! Takže opravdu to je MEZI. A jen tak mimochodem, pokud bys požádala zároveň o dovolenou na zotavenou a rodičovskou dovolenou, tak správný postup zaměstnavatele je ti poskytnout rodičovskou dovolenou a tu řádnou zamítnout.

j.a.n.i
2. kvě 2011

@janca_dobi Já v tom taky moc rozdíl nevidím, jen v případech, kdy to může ovlivnit nárok na dovolenou - těch 60 odpracovaných dní v roce, případně volit nástup na mateřskou tak, aby její konec vyšel na konec měsíce - méně papírování s žádostí o rodičovský příspěvek.

mircisek
3. kvě 2011

@j.a.n.i Blbost to není, je to jako kdybys pracovala. Já jsem to tak měla. Ale většina zaměstnavatelů upřednostňuje, aby si to člověk vybral ještě, když pracuje. Protože takhle si tě musí hodit zpátky do stavu a pak tě zase odepsat, což je zbytečný papírování. 😀

j.a.n.i
3. kvě 2011

@mircisek Blbost to je - pleteš si rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek...

mircisek
4. kvě 2011

@j.a.n.i nene.

j.a.n.i
4. kvě 2011

@mircisek Je to blbost, tady máš přímo citaci ze zákoníku práce, dovolenou na zotavenou a rodičovskou dovolenou nelze čerpat ZÁROVEŇ

§ 217
(4) Zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec vykonává vojenské cvičení nebo výjimečné vojenské cvičení, kdy je uznán dočasně práce neschopným podle zvláštního právního předpisu61), ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené. Na dobu ostatních překážek v práci na straně zaměstnance smí zaměstnavatel určit čerpání dovolené jen na jeho žádost.